Luup peale | Kahepoolne karikapohmell, natuke mustkunsti ja Curro supervahetus. Levadia tegi jälle Paidele ära! (galerii!)
Paide Linnameeskond nägi liigakohtumises FCI Levadia vastu võimalust võtta laupäeval saadud karikasarja finaalkaotuse eest revanš, aga mida pole, seda pole – Levadia kasutas ühe võimaluse ära ja võitis 1:0.
Külalised haarasid kontrolli juba avasekunditest alates. Esimene veerandtund möödus lihtsa stsenaariumi järgi: rohelised lükkasid söötu, sinised seisid kaitses. Levadia lõi teravust pigem vasaku ääre kaudu, kus Ioan Yakovlev ja Michael Schjönning-Larsen proovisid ikka ja jälle Abdul Razak Yusifit sõlme keerata, aga tulutult.
Nii kui 15 minutit mänguaega täis sai, läks kontroll aga Paidele üle. Robi Saarma sai paari minuti jooksul kahel korral ohtlikult löögile – kord läks pealöök üle ja siis kastijoonelt tehtud löök napilt ristnurgast mööda –, aga võrk ei sahisenud. 19. minutil saabus senise mängu kõige ohtlikum olukord, kui Patrik Kristal osava söödumängu järel väravavahiga silmitsi pääses, aga ühe puutega otse õhust sooritatud löök läks väravast siiski mööda.
Mäng käis käest kätte – Paide mõne minuti jooksul tehtud edusammude järel haaras ohjad taas Levadia. Kodumeeskonna särahetkedeks jäid pigem Thomas Agyepongi kohatised teravused, ründamisega tegeles eelkõige Levadia.
Teine poolaeg algas samamoodi nagu esimene lõppes. Pusiti ja pusiti, aga väravavõimalust ei paistnud õieti kusagilt – vähemalt mitte kuigi tõsist. Levadiale piisas aga vaid ühest võimalusest ning võrk sahiseski.
Gerdo Juhkam jäi Levadia läbisööduni jõudmisel veidi hiljaks ja Yakovlev pääses mööda vasakut äärt jooksu. Ääreründaja söötis palli penaltipunkti lähistele, kust pääses löögile Richie Musaba ning ehkki Joseph Saliste jõudis esimest lööki blokeerima, lajatas hollandlane teisel katsel palli ikkagi võrku – Levadia 1:0 juhtima!
Värava järel muutus mäng hetkeks veidi lahtisemaks, aga mitte üleliia: omad võimalused tekkisid ka Paidel, kui järjepanu pääsesid löögile nii Henrik Ojamaa, Abdul Razak Yusif kui ka Gerdo Juhkam. Kaks katset aga ebaõnnestusid ning Yusifi korneriolukorras tehtud pealöögile tegi Vallner suurepärase reaktsioonitõrje.
70. minutil oli Levadia teine värav ülilähedal – aktsioonis taas Musaba. Ründav poolkaitsja andis kastijoonelt madala löögiga väravale tuld ning tabas posti, tagasipõrkunud palli pani Yakovlev küll väravasse, aga abikohtunik fikseeris suluseisu.
79. minutil oli viimaks tõsisemalt õhus viigivärav. Vahetusest sekkunud Siim Luts sai karistusalas palli ja Joao Pedro astus talle putsakannale, mille järel Luts kukkus. Peakohtunik Kevin Kaivoja andis aga hoopis sukeldumise eest kollase kaardi Lutsule.
Järelejäänud minutitel pusisid mõlemad täpselt nii nagu terve eelnenud mängu vältel – küll oli võimalus ühe ja siis jälle teise värava all, aga ükski kindel olukord kummalgi ilmselt kripeldama ei jää. Levadiale piisas ühest väravast, et võit kätte saada ja liidrikohta veelgi enam kindlustada.
Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Mõlemal oli karikapohmell
Esimese poolaja põhjal jäi mulje, justkui poleks kumbki laupäevasest finaalmängust veel õieti taastunud. Platsil käis küll pidev andmine, aga seda peamiselt keskväljal – väravaesistel suurt teravust ei pakutud. Tõsi, kastis näidati küll aeg-ajalt teravaid liigutusi, aga suurt tõrjetööd ei pidanud tegema ei Ebrima Jarju ega Karl Andre Vallner.
Sarnane vaatepilt jätkus ka teisel poolajal. Levadia värav, mis sündis Paide meeste individuaalsete eksimuste järel, elavdas küll mõneks ajaks mängupilti, kuid kardinaalsem muutus jäi tulemata. Teine värav oli reaalselt õhus vaid korra ning sedagi väga ootamatult – Musaba tabas 70. minutil kauglöögist posti.
Karikafinaalis nähtud märksa lahtisema mänguga võrreldes pakkus kolmapäevaõhtu lihtsalt kuhjaga kõva võitlust. Vaatajate jaoks oli silmailu märksa vähem – kauneid sööte ja muid efektseid sooritusi neile ei pakutud. See, et Levadia üldse väravani jõudis, oli mängupildiliselt samuti mõnevõrra üllatav – mis ei tähenda muidugi seda, et nad väravat väärinud poleks. Vastaste eksimused tulebki ära kasutada.
2. Kas Paide pidanuks saama penalti?
79. minutil pusis Dimitri Jepihhin Levadia kastis kolme mehe vahel palliga, kuid ei leidnud olukorrale teravat jätku. Levadia kaitsja puutest jõudis pall siiski Siim Lutsule, kes oli umbes 10 meetri kaugusel väravast suurepärasel löögipositsioonil. Karl Andre Vallneri väravale ei saanud ta aga tuld anda, sest veel enne saabus olukorda Joao Pedro.
Brasiillane astus Lutsule õrnalt kannale ja kogenud koondislane kukkus. Peakohtunik Kevin Kaivoja hindas olukorra mõnevõrra üllatuslikult (vähemalt telepildist vaadatuna) simuleerimiseks ning karistas Lutsu kollase kaardiga – mis sest, et vile järel näitas Luts talle jalast tulnud jalgpallisaabast. Otsepildis näidatud videokordus ei pakkunud küll kindlasti parimat kaameranurka, kuid liigset ründajapoolset teatraalsust oli selles olukorras esiti keeruline näha.
Tahes-tahtmata tekib küsimus: kuidas peaks mängija edasi mängima, kui tal putsa jalast astutakse? Sajaprotsendilist tõde on videokorduse põhjal keeruline anda, aga kuna VAR-i otsus oli omakäeline ja sedavõrd resoluutne – penaltit pole – võib eeldada, et kordust näidanud režissöör mängis televaatajaile väikse vingerpussi.
Aegluubis kordust vaadates ei saa kindlalt väita, et Lutsul tuli putsa jalast just Pedro astumise tõttu. Niisiis võis režissöör hakkama saada korraliku mustkunstiga, jättes televaataja eest peitu just hetke, mil Luts ise putsa kohendamise eesmärgil jalast võtab. Kuna peakohtunikku ei kutsutud ekraani juurde olukorda üle vaatama, tundub see isegi loogilisim stsenaarium.
3. Torres jättis finaalilükke jõusse, aga nõelas vastupidi
Laupäevases karikafinaalis alustasid Levadia poolelt algkoosseisus Richie Musaba ja Mark Oliver Roosnupp, pingilt Ioan Yakovlev ja Frank Liivak. Kuna toona lisas Yakovlevi ja Liivaku sekkumine Levadiale teisel poolajal omajagu teravust ning viis nad lõpuks võiduni, otsustas Curro Torres sedapuhku just nemad algrivistuses platsile saata. Alumise ründajana tegutses Joao Pedro, kes mängis seal ka karikafinaali teisel poolajal.
Kuna esimese 45 minuti jooksul ei toonud Levadia rünnak oodatud tulu, tõi Torres ikkagi Musaba Liivaku asemel teiseks poolajaks platsile. Hollandlane asetus ründava poolkaitsja kohale, Joao Pedro omakorda tagasi paremale äärele.
Musaba sekkumine saigi määravaks: Levadia kaks kõige ohtlikumat võimalust pärinesid just tema jalast – esiteks värav ja teiseks 70. minuti postilöök. Torres tabas vahetusega taas naelapea pihta.
Ühtlasi lõpetas Musaba sellega oma ootamatult pikaks veninud väravateta seeria – hooaja alguses päris resultatiivselt mänginud mees lõi Paide vastu oma hooaja kuuenda liigavärava, ent eelmine pärines 28. aprilli kohtumisest Tartu Tammeka vastu. Väravata seeria jäigi seega seitsme mängu pikkuseks.
4. Paide needus jätkub
No ei õnnestu sel Paidel kuidagi Levadiast jagu saada – sama rada tallati ka nüüd. Paide viimatine võit omavahelistest mängudest pärineb 2022. aasta oktoobrist, mil Mechini Gomise ja Kristofer Pihti väravad neile võõrsil 2:1 võidu tõid. Järgnenud on aga päris murettekitav seeria.
Mullu jäi Paide saldoks Levadia vastu kaks koduviiki ja kaks võõrsilkaotust, tänavu on kaotatud juba neli mängu – kaks võõrsil, üks karikafinaalis ja nüüd üks ka kodus. Kaheksa järjestikust võiduta mängu ei ole kindlasti saldo, mille pealt tunneks Paide end tiitlipretendendina – kuigi hooajast on mängitud napilt üle kolmandiku, võib juba päris kindlalt väita, et kõige tipmisesse heitlusesse keskeestlased tänavu ei sekku.
5. Mängu parim – Richie Musaba
Musabat ei olnud võib-olla platsil kõige rohkem näha, aga tema kasutegur oli see, mis Levadia lõpuks võiduni viis. 23-aastane hollandlane kerkis olulistel hetkedel esile, värav oli tugeva pingutuse tagajärg.
Protokoll:
29. mail kell 19.00 Paide linnastaadionil
Paide Linnameeskond - Tallinna FCI Levadia 0:1 (0:0)
54. Richie Musaba
Väravasöödud: 54. x
Hoiatused: 12. Daniel Luts, 39. Henrik Ojamaa, 49. Patrik Kristal, 64. Ivan Stojkovic (peatreener), 79. Siim Luts - 59. Felipe Felicio
Mänguolud: +23, pilves ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 276
Peakohtunik: Kevin Kaivoja
Abikohtunikud: Sander Jürjens, Kristjan Lukk
Neljas kohtunik: Martti Pukk
VAR: Joonas Jaanovits
AVAR: Aron Härsing
Paide: Ebrima Jarju, Gerdo Juhkam, Nikita Baranov, Joseph Saliste, Abdul Razak Yusif, Predrag Medic (72. Oskar Hõim), Daniel Luts (55. Dimitri Jepihhin), Thomas Agyepong (72 Siim Luts), Patrik Kristal (84. Herol Riiberg), Henrik Ojamaa, Robi Saarma.
Varus: Mihkel Aksalu, Herol Riiberg, Andre Frolov, Hindrek Ojamaa, Dimitri Jepihhin, Siim Luts, Oskar Hõim, Karl Mööl, Silver Alex Kelder.
Levadia: Karl Andre Vallner, Edgar Tur, Bourama Fomba (46. Heitor), Rasmus Peetson, Michael Schjönning-Larsen, Mihkel Ainsalu, Til Mavretic, Frank Liivak (46. Richie Musaba), Joao Pedro (81. Alexander Lopes Gomes), Ioan Yakovlev (74. Mark Oliver Roosnupp), Felipe Felicio (87. Robert Kirss).
Varus: Oliver Ani, Heitor, Mark Oliver Roosnupp, Robert Kirss, Alexandre Lopes Gomes, Richie Musaba, Aleksandr Zakarljuka, Ken Kallaste, Maksimilian Skvortsov.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta