Luup peale | Kaitsetöö teisejärguliseks jätnud Tammeka ja Trans korraldasid unustamatu etenduse
Premium liiga reedeses mängus korraldasid Tartu Tammeka ja Narva Trans etenduse, mis läheb Eesti jalgpalliklassikasse. Tammeka ja Transi omavaheliste mängude puhul ei ole see enam midagi erakordset.
Tammeka võitis mängu 6:4, kusjuures selliseid väravaid, mis vääriksid kohta kuu parimate edetabelis, oli vaat et sama palju, kui ühel käel sõrmi on. 19. minutil mängis Sander Kapper karistuslöögi Transi jaoks ootamatult kiiresti lahti ning Patrick Genro Veelma lõpetas välkrünnaku kena löögiga. 27. minutil tegi Kapper vasakus ääres ühe liigutusega elegantselt ära nii Tanel Tambergile kui Deniss Poljakovile ja värava ees realiseeris söödu suvel pauguga Itaaliast naasnud Markus Soomets.
Hoomamatuks mürgliks läks aga poolaja viimasel kümnekonnal minutil, kus väljakul toimunust ülevaate saamisega jäid kimbatusse siinkirjutaja, teleülekande režissöör kui ka tõenäoliselt publik ja mängijad. 38. minutil lõi Veelma palli karistusala tagant sellisel moel väravasse, et pall puudutas nii latti kui ka (!) posti, ajades nõnda pool Tamme staadionilt kätega peast kinni haarama.
42. minutil keerutas Mihkel Järviste karistuslöögist palli kauni löögiga üle müüri, tehes seisuks 4:0. Tammeka ekstaasi lahjendas kohe seejärel Aleksandr Zakarljuka värav, kusjuures palju ei jäänud puudu, et Trans oleks vahetult enne puhkepausi kaotusseisu kaheväravaliseks vähendanud.
Kohe vaheaja järel Transi teine värav siiski tuli, kui Markas Beneta lõikas keskväljal palli ja lõi nahkkera väravasse Zakarljuka kannasöödu järel. Lootused imeliseks tagasitulekuks said tagasilöögi 60. minutil, kui Koskori teenitud penaltit asus lööma Veelma. Penalti tõrjus Marko Meerits jalaga, kuid 17-aastane noormees oli esimesena jaol ja vormistas enda kübaratriki.
74. minutil lubas Akim Sairineni ja Karl Johan Pechteri arusaamatu tegevus lükata Eric McWoodsil palli tühja väravasse, aga kohe järgneval rünnakul oli täpne vahetusmees Sten Reinkort, kelle jalale põrkus pall pärast Kevin Aloe posti läinud lööki. Lõppseisu 6:4 vormistas 90. minutil kannaga McWoods. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Koskori-tagune trio on pidurdamatu
Tammeka suve lõpu renessanssi üks "peasüüdlasi" on olnud kolmik Markus Soomets, Patrick Genro Veelma, Sander Kapper. Kuigi paberi peal on Veelma alustanud 4-4-2 formatsioonis Tristan Koskori kõrval ühena ründajatest, siis reaalsuses on eelmainitud trio ülesandeks olnud ainsa tipuründaja Koskori seljataga vastaste kaitseliini ja poolkaitse vahel kaose külvamine.
Seda on kolmes järjestikuses võidumängus Maardu, Flora enda ja täna Transiga ka halastamatult tehtud. Täna korraldatud karusselliga ei suutnud Transi kaitseosakond sammu pidada. Flora-mängu väravalööja Koskori enda panus piirdus penalti teenimisega, aga seda ei saa pahaks panna, kui teised oma võimalused niivõrd briljantselt väravaks realiseerivad.
2. Tammeka kaitsetöö täna kriitikat ei kannatanud. Transist rääkimata
Ootamatult kehva mängu tegid Tammeka kaitsjad. Mõlemad McWoodsi väravad olid Tammeka enda mängijate otsesed pirukad - esimene tuli pärast seda, kui Sairinen ja Pechter ei suutnud pikka palli ära jagada, teine Andersoni rumalast pallikaotusest enda nurgalipu lähedal. Transi kaks esimest väravat tulid aga lihtsalt passiivse kaitsemängu tagajärjel. Kui nädal tagasi Flora vastu tegi Tammeka kaitseliin igas mõttes ideaalilähedase partii, siis täna satuti taas halvale teele.
Transi probleemidele osutamine oleks senise suve valguses juba liialt klišeelik. Tuleb lihtsalt meelde tuletada, kui raskesti murtav oli Transi väravalukk hooaja alguses Dmitrijs Kalašnikovsi juhendamisel. Transi president Nikolai Burdakov oli täna treeneripingil emotsionaalselt üles köetud (peamiselt kohtuniku tegevuse tõttu) juba sisuliselt esimesest minutist saadik. Kui kaua Andrei Sjominil armuaega jäänud on?
3. Tammeka ja Transi mänge vaatamata ei tohi jätta
Tammeka ja Trans on tõestanud, et nende omavahelistes mängudes väravatest (ega ka intriigist ja kaartidest) puudust ei tunta. Viimati löödi vähem kui kaks väravat liigamängu raames 2013. aasta augustis. Viimase kahe omavahelise mänguga on Tammeka ja Transi mängudes nähtud aga koguni 17 väravat! Kaartidega jäi Martti Pukk täna üsna tagasihoidlikuks, kuigi Deniss Poljakov oleks võib-olla kahte kollast kaarti ja seega eemaldamist väärinud.
4. Tammeka ja Trans kui müüdimurdjad?
Eilses "Silm peale!" saates tõi spordipsühholoog Laur Nurkse muuhulgas välja, et jalgpallis olev koduväljakueelis on suures osas müüt, kuivõrd statistilised uurimused seda ei kinnita. Kuigi Tammeka korraldas täna 638 pealtvaatajale unustamatu etenduse, siis hooaja üldist tendentsi vaadates on just Tammeka ja Trans seda müüti tänavu kõige efektiivsemalt purustanud.
Tammeka 29 punktist on vaid 13 tulnud koduväljakul, Trans on aga oma 26 silmast koguni 16 noppinud võõral väljakul. Seega on mõlema meeskonna punktisaldo selgelt võõrsilmängude suunas kaldu. See on üsnagi üllatav, arvestades tõika, et Tartu ja Narva on Premium liiga meeskondade jaoks olnud traditsiooniliselt keerulisega mainega võõrustajalinnadeks.
5. Mängu parim - Patrick Genro Veelma
Veelma näol on tegu senise hooaja ühe säravaima komeediga. Vaid 17-aastane noormees sai oma senisele ühele Premium liiga väravale täna koguni kolme võrra lisa ja on tõenäoline, et tema tänane teine värav on tugev kandidaat kogu hooaja ilusaima tabamuse auhinnale. See ei oleks kaugeltki mitte esimene kord, kui antud tiitel Tartusse reisiks.
Protokoll:
16. augustil kell 19.00 Tartu Tamme staadionil
Tartu JK Tammeka - JK Narva Trans 6:4 (4:1)
19., 38., 60. Patrick Genro Veelma, 27. Markus Soomets, 42. Mihkel Järviste, 76. Sten Reinkort - 43. Aleksandr Zakarljuka, 49. Markas Beneta, 74., 90. Eric McWoods
Väravasöödud: 19., 27., 41. Sander Kapper, 38. Reio Laabus, 60. x, 76. Kevin Aloe - 43. Julius Kasparavicius, 49. Aleksandr Zakarljuka, 74., 90. Deniss Poljakov
Realiseerimata penalti: 60. Patrick Genro Veelma (Marko Meerits tõrjus)
Hoiatused: 23. Deniss Poljakov, 58. Bi Sehi Elysee Irie
Mänguolud: +20, vahelduv pilvsus; muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 638
Peakohtunik: Martti Pukk
Abikohtunikud: Lauri Salei, Marto Kiisk
Neljas kohtunik: Jagnar Jakobson
Tammeka: Karl Johan Pechter, Mihhail Slaštšjov Akim Saeed Sairinen Kevin Anderson, Kevin Aloe, Reio Laabus (82. Tauno Tekko), Mihkel Järviste, Sander Kapper, Markus Soomets, Patrick Genro Veelma (68. Artur Uljanov), Tristan Koskor (64. Sten Reinkort).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Daaniel Maanas, Frankline Okoye, Tauno Tekko, Joonas Kartsep, Artur Uljanov, Sten Reinkort.
Trans: Marko Meerits, Tanel Tamberg, Bi Sehi Elysee Irie, Roman Nesterovski, Markas Beneta, Nikita Mihhailov, Deniss Poljakov, Aleksandr Zakarljuka, Julius Kasparavicius, Eric McWoods, Joseph Saliste.
Varus: Maksim Tšerezov, Sergei Kondrattsev, Vadim Mihhailov, Aleksei Stepanov, Viktor Plotnikov, Aleksei Matrossov.
Liigatabel:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta