Luup peale | Kalevi laul pole veel lauldud. Tühjast löödi küll mööda, aga kaugelt see-eest otse kümnesse (galerii!)
JK Tallinna Kalev kindlustas kohta Premium liiga medaliheitluses, kui alistas kodusel Kadrioru staadionil 2:1 Paide Linnameeskonna.
Mäng algas lahtiselt. Juba esimesel minutil avanes hea võimalus Paide ääreründajal Thomas Agyepongil, kes tsenderdusest tulnud palli alla võttis ja umbes kümnelt meetrilt tagumist nurka otsis – paraku napilt mööda. Vaid minut hiljem tekkis sarnane olukord teisel väljakupoolel, ent Sander Sinilaiu kastijoonelt teele pandud pall oli samuti ebatäpne.
Omakorda umbes minut hiljem tekkis Kalevil esimene väga hea võimalus. Aleksandr Šapovalov edestas võidujooksus Hindrek Ojamaad ning pääses üks-ühele olukorda. Paide gambialasest puurilukk Ebrima Jarju tegi end aga korralikult suureks ning Šapovalov ei suutnud palli temast mööda saata.
Järgnesid mõned minutid võimalustevaest mängu. Paide poolelt lõi enim teravust Agyepong, aga mitte tulemuslikult.
Kui minuteid varem pääses Šapovalov Jarjuga üks-ühele, siis veidi enne 20 minuti täitumist oli tal nina ees täiesti tühi värav. Marek Kaljumäe madal tsenderdus läks kõigi meeste vahelt läbi ning Jarjugi oli juba täiesti olukorrast väljas, aga Šapovalov ei suutnud palli tagumise posti juurest tühja võrku saata.
Kauaks kahetsema jääda polnud aga vaja, sest 28. minutil läks Kalev ikkagi juhtima. Arseni Kovaltšuk purjetas palliga mööda vasakut äärt ja mängis olukorra juba justkui üle, aga leidis seejärel karistusala tagant sööduga Tristan Toomas Teeväli. Kalevi 20-aastane abikapten andis 22-23 meetri kauguselt tuld ja pall tabas võrku täpselt paremas ristnurgas – 1:0!
Mõned minutid pärast Kalevi juhtväravat avanes supervõimalus ka Paidel. Bubacarr Tambedoul oli ees tühi värav – täpselt nagu ennist Šapovalovil –, ent temagi ei suutnud kandikul ette kantud šanssi väravaks lahendada. Oma rolli mängis värava puutumatuna jätmises ka Kalevi keskkaitsja Georg Pank, kes suutis Tambedoud veidi segada.
Kui esimest poolaega kontrollis eelkõige Kalev, siis teise alguses jõudude vahekord muutus. Paide alustas aktiivsemalt ning Oskari Forsman pidi kohe alustuseks tegema supertõrje: Gerdo Juhkam lõi viielt meetrilt peaga, 35-aastane soomlane pani aga maksma oma hiilgava reaktsiooni. Paide ohtlikem moment sündis mõned minutid hiljem, kui Tambedou lõi viielt meetrilt peaga latti. Teravust tekitas ka Agyepong, aga väravat ei tulnud ega tulnud.
Aga siis peksis Paidet taas nende oma vits, täpselt nagu augusti keskel Paides peetud liigamängus. Foday Trawally teenis penalti ning Teeväli kõmmutas palli vasakusse ristnurka – 2:0!
Pärast Kalevi teist väravat Paide küll ärkas, aga siis oli juba hilja. Ehkki Juhkam lõi nurgalöögiolukorras tekkinud segaduse järel palli efektse kannalöögiga väravasse ja tegi seisuks Paide poolt vaadatuna 1:2, sai kesk-eestlaste jaks sellega otsa. Lõppseis 2:1 Kalevile, Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:
1. Vara oli Kalevit maha kanda!
Kalevi (ja ka Pärnu Vapruse) hea hooaeg on olnud terve aasta vältel Premium liiga vaatajate põhiline huviobjekt. Peamiselt on õhku kerkinud kaks küsimust: 1) kas peetakse lõpuni vastu? ja kui ei, siis 2) millal murdutakse?
Vahepeal tundus juba, et kõrgustesse sööstnud Kalev langeb sealt komeedi kombel alla tagasi – juuli alguses Nõmme Kalju üle saadud võidule järgnes kahekuune põud, mille jooksul ei võidetud ühtegi mängu. Küll aga korjati ridamisi viigipunkte, mis säilitasid neile koha medaliheitluses.
Ja kuigi enne käimasolevat vooru oli Kalev kuuendal kohal ning kõrvaltvaatajale võis tunduda, et tabeli teise poolde kuulumise ajad on tagasi, siis meeskond kinnitas vastupidist. Paide vastu tegutseti äärmiselt meeskondlikult, jätmata vastasele võimalust oma mängu peale suruda. Esimene poolaeg oli täielikult Kalevi oma, teine suuresti ka. Ehkki Paide individuaalne kvaliteet on justkui kõrgem, tõi meeskondlik tegutsemine Kalevile edu.
2. Ründajate kehv päev
Avapoolaeg oli väga lahtine ja juba esimese kolme minuti põhjal võis oodata väga väravaterohket mängu. Tekkis küll ohtralt võimalusi, aga nagu jalgpallis ikka, on väravate löömine eelkõige ründaja ülesanne. Kummagi meeskonna ründetegevuse tipmine mees aga seekord sellega hakkama ei saanud.
Nii Aleksandr Šapovalov Kalevist kui Bubacarr Tambedou Paidest minetasid olukorra, kus nende ees oli vaid tühi värav ja ei midagi muud. Tõsi, Tambedoud jõudis segama ka Kalevi keskkaitsja Georg Pank, aga säärase klassiga ründaja pidanuks palli ikkagi võrku saatma. Ülejäänud mängu vältel oli Tambedou küll pidevalt pildis, aga liiga suurt panust ta mängule ei andnud.
Šapovalovi päev oli aga eriti õnnetu – juba kolmandal minutil luhtas ta üks-ühele olukorra. Tema tühja-värava-olukorras tundus möödalöömine pea võimatu ülesanne, ent Eesti U21 koondise ründaja jättis väravate löömise sel korral teiste meeste ülesandeks.
Tühja värava puhul võis justkui ainus segav faktor olla teiste mängijate poolt blokeeritud vaateväli, aga selle taha ei saa ega ilmselt ka ei taha Šapovalov pugeda. Ta luhtas kaks sajaprotsendilise võimalusena tundunud olukorda, mis tema õnneks ei läinud meeskonnale kalliks maksma.
3. Needus murtud?
Üks oluline tõsiasi Kalevi kohta on veel märkimata. Kummalisusi täis hooaeg oli üle-eelmise vooru eel punktis, kus Kalev oli teeninud kaheksa võitu. Kõik võõrsilt.
Kummaline koduneedus sai siis aga läbi: 2:1 võit Harju JK Laagri üle lubas neil pärast seitset viiki ja viit kaotust taas rõõmustada. Paide vastu kinnitati, et üks võit polnud erand, vaid peaks saama hoopis reegliks: kaks järjestikust koduvõitu annavad lisaks punktidele kindlasti ka enesekindlust.
Järgmised kodumängud peab Kalev Levadia ja Vaprusega. Siit on hea neile vastu minna küll.
4. Mängu parim - Tristan Toomas Teeväli
Ehkki Kalev mängis väga meeskondlikult ning kahtlemata väärinuks auhinda ka väravavaht Oskari Forsman ja mitmed teised mehed veel, läheb tiitel täna ründefaasist võidu toonud mehele. Kaks meisterlikku lööki, kaks väravat ja 2:1 võit.
Protokoll:
27. septembril kell 17.00 Kadrioru staadionil
JK Tallinna Kalev - Paide Linnameeskond 2:1 (1:0)
28., 75. pen. Tristan Toomas Teeväli - 86. Gerdo Juhkam
Väravasöödud: 28. Arseni Kovaltšuk, 75. Foday Trawally - 86. x
Hoiatused: 23. Sander Sinilaid, 40. Arseni Kovaltšuk, 87. Ramon Smirnov - 34. Bubacarr Tambedou, 51. Gerdo Juhkam, 52. Karl Mööl, 64. Andre Frolov, 71. Hindrek Ojamaa
Mänguolud: +18, pilves ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 605
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Silver Kõiv, Erkko Liiv
Neljas kohtunik: Rasmus Maalinn
VAR: Marko Liiva
AVAR: Petteri Schultz
Kalev: Oskari Forsman, Daniil Sõtšugov, Tristan Toomas Teeväli, Georg Pank, Hugo Palutaja, Marek Kaljumäe, Sander Sinilaid (56. Foday Trawally), Ramon Smirnov, Arseni Kovaltšuk (89. Andreas Kiivit), Vadim Mihhailov (70. Taavi Jürisoo), Aleksandr Šapovalov (70. Ats Purje).
Varus: Sander Lepp, Marten Luik, Foday Trawally, Taavi Jürisoo, Ats Purje, Andreas Kiivit, Martin Tomberg, Tanel Tamberg, Mikk Johannes Siitam.
Paide: Ebrima Jarju, Hindrek Ojamaa, Abdul Razak Yusif (61. Alieu Gibba), Gerdo Juhkam, Karl Mööl (76. Sander Soo), Oskar Hõim, Andre Frolov, Siim Luts (61. Robi Saarma), Sergei Mošnikov (61. Daniel Luts), Thomas Agyepong (76. Sten Jakob Viidas), Bubacarr Tambedou.
Varus: Mattias Sapp, Kaimar Saag, Sander Soo, Silver Alex Kelder, Sten Jakob Viidas, Siim Aer, Alieu Gibba, Daniel Luts, Robi Saarma.
Liigatabel:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta