Luup peale | Kalevile piisas ühest kartulist, Transi välismaalastest näitas mängutahet vaid üks
Tallinna Kalev võttis Kadrioru staadioni tänavuse hooaja avamängus Narva Transi üle 1:0 võidu. "Me ei tahtnud ilusa mänguga punkte kaotada, võtsime pigem koledaga kolm punkti," summeeris Kalevi ründaja Ats Purje mängu järel ammendavalt.
Trans alustas mängu veidi kontrollivamalt, kuid esimene ohtlik võimalus avanes hoopis Kalevile. Transi keskkaitsja Šalva Burjanadze patustas oma karistusala lähistel Ats Purje vastu ning Daniil Ševjakov pani karistuslöögist korraliku palli teele, aga Aleksei Matrossov tõrjus.
Mäng jätkus kehva murukvaliteedi tugeva mõju all. Trans hoidis küll rohkem palli, aga võimalusi tekkis pigem Kalevile: Evert Talviste sai Purje madala söödu järel väravale äsada, kuid Aleksandr Ivanjušin viskus ennastsalgavalt pallile ette.
Poolaja kõige ohtlikum võimalus sündis napilt enne pooltunni täitumist, kui Aleksander Švedovski leidis karistusalast sööduga Sinilaiu. Kogenud poolkaitsja keeras ja saatis pommlöögi teele, aga taas oli Matrossov õigeaegselt kohal.
Kalev mängis pigem kontrarünnakutele, põhiliseks teravuseloojaks ikka Švedovski. Küll riputas ta värava ette karistus- ja nurgalööke, küll vedas omasid keskväljalt üles. Kõik esimese poolaja võimalused sündisid just Transi väravaesisel.
Teist poolaega alustas Kalev ärksalt, otsustavaks sai peatreener Daniel Meijeli vaheajalüke: Talviste asemele toodi pikakasvuline Soome ründaja Onni Suutari. Möödus napilt neli minutit ja Matrossovi väravavõrk sahises – Suutari söötis palli tagumisse posti ja Mihhailov lahendas seisuks 1:0!
Kalev püsis rünnakul mõne aja näljasena, aga seejärel haaras kontrolli Trans. Hambutuks muutunud Kalev pidi pead vaevama siiski vaid Pierre Landry Kabore soorituste üle, sest kõik teised narvakad jäid ründefaasis anonüümseteks.
Trans keerutas Kalevi kasti ümber nii mis kole, aga liigne kärsitus jättis piirilinlased ikka ja jälle tühjade pihkudega. Küll katsetas lööki Sergo Kuhhianidze, küll Zakaria Beglarišvili, aga mida ei tulnud, oli värav.
Kolmandal üleminutil hakkas aga äkitselt juhtuma! Loetud sekundite sees lajatas vahetusmees Artjom Škinjov esmalt kastijoonelt latti ja seejärel pääsesid Forsmaniga üks-ühele nii Kabore kui ka Deniss Poljakov, aga soomlasest väravavaht tassis Kalevi ainuisikuliselt kolme punktini.
Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Kalev korjas põllult ühe kartuli ja sai sellest kõhu täis
Kadrioru staadioni muru pole veel kaugeltki tippvormis. Üllataval kombel polnud mängijad sellega justkui üldse kursis, sest avaminutitel mindi mitmel puhul palli noolima potentsiaalse põrkega arvestamata. Peamiselt olid muruga kimpus Transi kaitsjad, kes Kalevile seeläbi mitu võimalust tekitasid.
Mida minut edasi, seda rohkem asendusid lühikeste täppissöötude katsed sirgjoonelisemate lahendustega. See meeldis rohkem selgelt Kalevile, sest kontrarünnakutele orienteeritud mänguplaanis jäi neile rohkem ruumi ning kehv plats ei võimaldanud Transil positsioonirünnakuid üles ehitada.
Kuigi teisel poolajal kuulus ründetegevus pigem Transile, jäi viimasel kolmandikul kvaliteedist selgelt vajaka. Lühikese söödu lükkamisele ei saanud liialt loota, aga ka kaugemate katsete puhul lasti kohati justkui jalg sirgeks. Oskari Forsman pidi normaalajal tegema vaid paar tõsisemat tõrjet, väravale suunatud löökidega paistis silma vaid Transi keskväljamees Zakaria Beglarišvili. Ründetegevus elavnes korralikumalt alles üleminutitel.
Ehkki ka Kalevi ründetöö oli teisel poolajal pärast põllult ühe kartuli (loe: juhtvärava) kätte saamist näotu, ei mõisteta võitjate üle kohut. Ühest väravast mullusele pronksisatsile täna piisas.
2. (kvaliteetsetest) välismaalastest ei tea Trans (küll) midagi
Sergo Kuhhianidze, Šalva Burjanadze, Vaja Nemsadze, Leonardo Rolon, Pierre Landry Kabore ja Kelsey Egwu – hooaja alguses tundusid nad kõik Transi jaoks väärtuslikud täiendused. Kohati ennustati narvakatele isegi viiendat kohta, kuid seninäidatu on olnud rohkem kui pettumustvalmistav. Transi välismaalased – ühe erandiga – on jooksnud kolinal lati alt läbi.
Nemsadze on pingipoiss, Burjanadzet ja Egwut ei tahaks oma koosseisu tõenäoliselt mitte ükski teine Premium liiga sats. Rolonil on kätelaiutamisi kindlalt rohkem kirjas kui pealelööke ning tujukas esiründaja Kuhhianidze on löönud üheksa mänguga kolm väravat … Siililegi selge, et seda on liiga vähe.
Ainsa positiivse nähtusena paistab silma Burkina Fasost pärit ääreründaja Kabore. Ehkki temagi senine statistika pole kuigi paljulubav – kaheksa mänguga üks värav ja null resultatiivset söötu –, peegeldub temast ainsana (!) vähemalt mängunälga ja tahtejõudu. Hetkel on teemant küll veel lihvimata, ent potentsiaali on noorel ääreründajal küll. Ülejäänud meestest peaks Trans kiiremas korras vabanema.
Kuhhianidze ja Rolon, kes peaksid hoolitsema just ründetegevuse eest, meenutavad platsil pigem tujukaid teismelisi kui päris jalgpallureid. Frustratsioonist tingitud palli minemalöömised, lootusetud löögiüritused ja lõputud kätelaiutamised ei jäta õhku küsimustki – Trans on saanud omale koosseisu kuhjaga tühikargajaid.
Vaadates tänastki – halbu päevi võib kõigil ette tulla, aga kui igale ebaõnnestumisele järgneb kätelaiutamine, palli minemalöömine või muud sorti tujutsemine, siis äkki pole asi pelgalt halvas päevas? Ja selle kõige keerises peavad meeskonda vedama aastaid Premium liigas mänginud mehed – tänase näitel German Šlein ja Aleksandr Ivanjušin. Kas Transil on tõesti selliseid välismaalasi vaja?
3. Meijeli geniaalne lüke
Ehkki Evert Talviste mängis esimesel poolajal vasakul äärel võimalustele vastavalt korralikku jalgpalli, otsustas Kalevi peatreener Daniel Meijel juba vaheajal esimese vangerduse ära teha. Talviste asemel saadeti platsile 190 sentimeetri pikkune soomlane Onni Suutari.
Suutari näljasus tasus end kiirelt ära. Juba neli minutit pärast sekkumist tõi tema isukas tegutsemine Kalevile ohtliku võimaluse, mille lõpetuseks läkitas soomlane palli tagumisse posti ning Vadim Mihhailov lahendas olukorra kindlalt väravaks. Ka edasistel minutitel paistis Suutari mitmel puhul näljasusega silma, ehkki võimalusi tal enam eriti ei avanenud. Ühest sähvatusest aga piisas.
4. Mängu parim – Oskari Forsman
Ehkki mängumuutjaks osutus ründaja Suutari, napsas Forsman viimaste minutite kangelastegudega mängu parima tiitli endale. Tänu tema kahele supertõrjele mängu üleminutitel saab Kalev täna rõõmustada.
Protokoll:
12. mail kell 17.00 Kadrioru staadionil
JK Tallinna Kalev - JK Narva Trans 1:0 (0:0)
50. Vadim Mihhailov
Väravasöödud: 50. Onni Suutari
Hoiatused: 10. Šalva Burjanadze, 61. Pierre Landry Kabore, 89. Bi Sehi Elysee Irie
Mänguolud: +13, vahelduv pilvisus, muruväljak rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 226
Peakohtunik: Tanel Üprus
Abikohtunikud: Andrus Õun, Veiko Mõtsnik
Neljas kohtunik: Jagnar Jakobson
VAR: Kristo Külljastinen
AVAR: Tauno Rämson
Kalev: Oskari Forsman, Daniil Sõtšugov, Georg Pank, Tristan Toomas Teeväli, Daniil Ševjakov (75. Hugo Palutaja), Marek Kaljumäe, Aleksander Švedovski, Sander Sinilaid, Vadim Mihhailov, Evert Talviste (46. Onni Suutari), Ats Purje (83. Kaspar Laur).
Varus: Sander Lepp, Airon Kollo, Kaspar Laur, Hugo Palutaja, Onni Suutari, Martin Tomberg, Joosep Põder, Enriko Kajari.
Trans: Aleksei Matrossov, Aleksandr Ivanjušin, Šalva Burjanadze, Irie, Kelsey Egwu, German Šlein, Leonardo Rolon (67. Artjom Škinjov), Deniss Poljakov, Zakaria Beglarišvili, Pierre Landry Kabore, Sergo Kuhhianidze.
Varus: Aleksandr Kraizmer, Vaja Nemsadze, Taaniel Usta, Artjom Škinjov, Mark Maksimkin, Aleksandr Jegorov.
Liigatabel:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Andrei Smetana
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta