Luup peale | Kaotusest üksikute üleminutite kaugusel olnud Eesti lõi end Balti turniiri finaali
Tiitlikaitsja Eesti võitles raskustega välja koha pühapäevases Balti turniiri finaalis. Rabelemine Leedu vastu sai õige napp - lõpuks penaltiseerias võidutsenud Sinisärke lahutas kaotusest mõni üksik üleminut.
- Eesti koondise juhendaja: tegime täpselt nii palju, et jõuda finaali. Seal lükkame power-nupu põhja!
Eesti mängis esimese äreva momendi välja 11. minutil, kui Liisa Merisalu jätkas Kairi Himaneni pika söödu ühe puutega karistusala servale, kus vastane hakkis Kristina Teerni maha. Eesti kasuks vilistati hea koha pealt - kohe karistusala servalt, pisut paremalt poolt - karistuslöök. Selle võttis enda kanda Lisette Tammik, kes keerutas liiga julgelt ehk pall lendas selgelt üle värava.
Neli minutit hiljem lõi teravust ka Leedu, kes suutis hoida survet vastaskastis pärast ebaõnnestunud nurgalööki. Nii sai Liucija Vaitukaityte läbisööt viiekasti nurka eriti ohtlik ning Eesti päästis Karina Korgi napp sekkumine enne Rimante Jonušaitet.
Ülejäänud poolaeg kulges pigem langevas joones ehk üksikutes väravavõimalustes puudus selline tõeline elu. Paari ambitsioonika katsega jäi silma Vlada Kubassova, kes kord üritas kaarpalliga, siis tugevama ja teravama löögiga. Väravaid avapoolaeg siiski ei pakkunud.
Teine kolmveerandtund tõi loodetud uut hingamist. Juba 49. minutil leidis Mari Liis Lillemäe kastist üles Kristina Teerni, kes suunas peaga ning Leedu jõudis minimaalselt jaole. Tagasipõrkunud pall langes Kubassova saagiks, kes lõi taas liialt keskele ja seega jäi Meda Šeškute väravasuul peale.
Samal ajal pidi ka Kork näitama otsustavust ja julgust vastase katseid nurjates. Eriti jäid silma napid vaheltnopped, kus leedulannad näisid tabamusele ülilähedal olevat. Näiteks nagu 64. minutil, kui Leedu proovis sähvatada standardolukorrast lahtiseks jäänud pallist. Mida aeg edasi, seda rohkem nõuti Eesti koondise esikindalt ka lõvitõrjeid.
Võrgusahin ei jäänud siiski tulemata ning esmalt tõusis pjedestaalile Eesti. See juhtus 74. minutil, kui Tammik keerutas palli vasakult äärelt värava alla ning tagumise posti kõrvale päris üksinda jäetud varust sekkunud Anette Salei toksas ühe puutega postipõrkest ära - 1:0!
Vähem kui poolteist minutit hiljem - sel kõige kriitilisemal ajal - oli Leedul juba vastus olemas. Selle andis samuti vahetusmängija Erika Šupelyte, kes lõi trahvikasti nurgast nii täpselt ristnurka, et Korgil polnud variantigi sekkuda. 79. minutil lõi Šupelyte veel ühe värava ning viis Leedu äkitselt peale - 1:2!
Sinisärkide selg oli karmilt vastu seina surutud, sest aega tiksus aina vähemaks ning pall ei tahtnud kuidagi ette püsima jääda. Kõigele lisaks jäädi 87. minutil kahest hoiatusest kokku tulnud punase kaardi teeninud Lillemäe võrra vähemusse ehk päästvat väravat aeti taga arvulises vähemuses.
Normaalaeg tiksus täis ning kerkis tabloo, millel seisnud number viis märkis vastavat arvu üleminuteid. See tõi Eestile piisava õlekõrre: väravast liiga uljalt välja tormanud Šeškute tegi Kubassova vastu penaltivea. Ungari tippliigas palliv kogenud koondislane läks ise 11 meetri punktile ja lahendas madala löögiga ära - 2:2!
Kuna Balti turniiril lisaaega ei mängita, hakati kohe penalteid lööma. Loosi tahtel alustas Eesti, kelle ridadest alustas Kirkeliis Lillemets täpselt. Sama tegi vastasleer. Teises voorus saabus tagasilöök, kui Siret Räämeti ebatäpne löök lubas Šeškute tõrjetööle. Samas, Kork tegi järgmise katse ajal täpselt sama! Himaneni 2:1 löögile järgnes lausa kolm eksijat - nende seas ka Kubassova - ehk lõpuks koondusid kõik pilgud Eesti viiendale lööjale Tammikule. Valitsev Eesti parim naisjalgpallur lõi palli üsna keskele, selleks hetkeks oli Šeškute juba momendist väljas, ning lõi tiitlikaitsja pühapäevasesse finaali kas Fääri saarte või Läti vastu. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Himanen liigutati ka koondiserindel keskkaitsesse
Viimases viies klubimängus on Saku Sportingu pallur Kairi Himanen mänginud keskvälja asemel keskkaitses. See on olnud selgelt sunnitud lüke, sest valitseval hõbedanaiskonnal on kaitseliinist erinevatel põhjustel puudu mitu olulist lüli. Kuigi Eesti koondisest sellist reha üle polnud käinud, otsustasid Sirje Kapper ja Anastassia Morkovkina kasutada Himaneni keskkaitses ka mängus Leeduga.
Ta tõi liini pikkust ja seeläbi õhujõudu, samas ka kvaliteeti pikkade pallide näol. See kõik peaks tegelikult olemas olema ka Rahel Repkinil - Siret Räämeti tavapärasel keskkaitsepartneril - kuid tõenäoliselt räägib selles duellis Himaneni kasuks keskväljalt kaasa saadud julgus palliga toimetada mistahes surve all. Ehk selle lükkega proovis Eesti tuua kaitseliini natuke rahu juurde.
2. Eesti haavatavus pärast juhtväravat
Viimastel aegadel on aina rohkem räägitud, kui oluline on juhtima minemise järel jätta kaks jalga ikkagi maa peale. Eestil see täna ei õnnestunud, sest vähem kui poolteist minutit pärast juhtväravat jõudis Leedu tagasi samale pulgale. Vähe sellest! Leedulannad said väravast indu juurde ja lõid kohe otsa veel ühe värava. Eesti avaväravat ja seisu 1:2 jäi lahutama ligikaudu 250 sekundit.
3. Napilt kaotanud Eesti võimas reaktsioon
Kuigi Eesti ei suutnud jooksvas mängus leedulikku pöördehetke välja mängida, näitasid nad teistsugust vaimukindlust. Kindlasti oli neid jalgpallisõpru, kes kaotasid usu üleminutite alguses, kui seis oli veel napilt Leedu kasuks. Siis aga naasis Eesti mängu ning näitas seepeale kordades külmemat närvi, realiseerides viiest penaltilöögist kolm (Leedul neljast üks). See, kui lähedalt kaotusele tegelikkuses keelt näidati ja kuidas mäng ikkagi võideti, on imetlusväärne ja vinge!
4. Kes mängib Lillemäe asemel pühapäevases finaalis?
Mari Liis Lillemäe oli hagijana vastastel kallal terve mängu ning lõpuks sai ta nõnda karmi (vast kokkuvõttes õiglase) karistuse, et pidi omad viimasteks minutiteks vähemusse jätma. Punane kaart jätab ta pealtvaatajaks ka finaaliks, mis annab peatreeneritele mõtteainet - keda ülikindla alustaja asemele põhikoosseisu lülitada?
Heaks variandiks on kahtlemata Anette Salei, kes lõi põhimõtteliselt kohe pärast sekkumist Eesti juhtima. Kaarte segavad kindlasti Katrin Kirpu ning näiteks idee panna äärele tormama Kristina Teern. Muidugi, muudatusi võib tulla mujalegi.
5. Eesti mängu parim - Vlada Kubassova
Poolkaitses hullamine pole Kubassova esimene positsioon, aga on näha, et ta võitleb vapralt igal pool. Ta tegi mitmel korral taktikalisi vigu, et lõhkuda Leedu tulekuid, samas samamoodi tegutseti ka tema vastu. Kubassova tegi mitu head pealelööki, millest tähtsaim oli üleminutite penaltilöök - sest tänu sellele pääses Eesti penaltiseeriat võitma. Tunnustust väärivad ka Kelly Rosen, kes tegi mitu põhimõtteliselt jooneltklaarimist ja avatabamuse autor Anette Salei, kelle jaoks oli see üheksa koondisematši jooksul juba teiseks tabamuseks.
Protokoll:
24. oktoobril kell 13.00 Riias J. Skredela staadionil
Eesti - Leedu 2:2 (0:0), penaltitega võitis Eesti 3:1
74. Anette Salei, 90+3. pen. Vlada Kubassova - 76., 79. Erika Šupelyte
- Kirkeliis Lillemets alla paremale, Meda Šeškute hüppas teisele poole - 1:0.
- Ugne Lazdauskaite vasakule posti kõrvale, Karina Kork oli tõrjele lähedal - 1:1.
- Siret Räämet otsis vasakut ristnurka, Šeškute tõrjus - 1:1
- Liucija Vaitukaityte vasakule posti kõrvale, Kork tõrjus - 1:1.
- Kairi Himanen lati alla, Šeškute ei jõudnud reageerida - 2:1.
- Milda Liužinaite lõi üle värava - 2:1.
- Vlada Kubassova lõi latti ja üle värava - 2:1.
- Erika Šupelyte lõi üle värava - 2:1.
- Lisette Tammik lõi madalalt üsna keskele, Šeškute oli valmis hüppama teises suunas - 3:1.
Hoiatused: 63., 87. Mari Liis Lillemäe, 80. Kairi Himanen - 86. Rimante Jonušaite, 90+1. Luicija Vaitukaityte
Eemaldamine: 87. Mari Liis Lillemäe
Peakohtunik: Jelena Jermolajeva
Abikohtunikud: Diana Vanaga-Araja, Marita Vitola
Neljas kohtunik: Tatjana Lavrentika (kõik Läti)
Eesti: Karina Kork, Maarja Saulep, Kairi Himanen, Siret Räämet, Kelly Rosen, Liisa Merisalu (65. Anette Salei), Jaanika Volkov (74. Grete Daut), Vlada Kubassova, Mari Liis Lillemäe, Lisette Tammik, Kristina Teern (65. Kirkeliis Lillemets).
Varus: Victoria Vihman, Liisa Liimets, Rahel Repkin, Annegret Kala, Grete Kraus, Grete Daut, Anette Salei, Katrin Kirpu, Aleksandra Kelli, Kirkeliis Lillemets, Katriin Saulus.
Leedu: Meda Šeškute, Algimante Mikutaite (88. Karolina Jasaityte), Tereza Romanovskaja, Ugne Lazdauskaite, Rimante Jonušaite, Simona Petraviciene (83. Laura Kubailiute), Marija Galkina (69. Erika Šupelyte), Vestina Neverdauskaite, Milda Liužinaite, Luicija Vaitukaityte, Loreta Rogaciova.
Varus: Greta Lukjancuke, Laura Kubailiute, Karolina Jesaityte, Erika Šupelyte, Greta Valikoniene, Emilija Giržutaite, Auste Bernotaite, Auguste Andrijevskyte, Agniešeka Kazarina.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta