Luup peale | Käpa käpad päästsid Eestile esimese punkti


Eesti naiste A-koondis avas Rahvuste liigas punktiarve - kodumäng Bulgaariaga lõppes seisuga 0:0. Vahet ei ole, millise nurga alt mängule tagasi vaadata, siis kuidagi sai see ikka tegelikult ebaõiglane. Peamine on aga see, et midagi on nüüd käppade (!) vahel.
- Vaata ülevaate lõpust ka Liisi Troska galeriid mängust!
Mäng algas Eesti jaoks raskelt: esimesed 15-20 minutit oldi oma väljakupoolelt väljasaamisega suures hädas, sest Bulgaaria survestas kõrgelt ning agressiivselt. Sellega mängiti välja mitu poolvõimalust. Saadi tegelikult ka selge penaltivõimalus Annegret Kala käega kaitsmise tõttu, ent peakohtunik nägi seda 8. minuti olukorda kohalike õnneks teisiti.
18. minutil oli Bulgaaria tabamusele veelgi lähemal. Aleksandra Yaneva läks karistusala nurgast teenitud karistuslööki otse väravale lööma, aga tabas latti! Katarina Elisabeth Käpa oli ka juures ja kindlustas, et mänguvahend kindlasti võrku ei jõuaks. Avapoolajal kogunes tema nimele veel mitu sekkumist ja püüdmist - Bulgaaria lõi peale kokku kaheksal korral, kolmel juhul raami.
Kuigi külalised tegutsesid palliga silmnähtavalt enam ning jõudsid seeläbi ka rohkemate võimalusteni, siis ainus palli võrku saatmise rõõm jäi Eestile. Seda 38. minutil, kui Kristina Teern keerutas mänguvahendi nurgalöögist kasti ja mängijasummast jõudis Siret Räämet seda suunama. Kuigi algselt jäi mulje, et võitluses pallile tegi Inna Kiss-Zlidnis väravavahile liiga ja seetõttu tühistati tabamus, siis viga nähti käega mängus - Räämeti poolt*. Eesti ainsaks pealelöögiks jäi seega Teerni 40. minuti karistuslöök, mis läks selgelt üle värava.
Teine poolaeg algas enam-vähem sealt, kus esimesega lõpetati. Ehk Bulgaaria domineeris ning Eesti sai ka võimalusi siit-sealt näksata. 60. minutil mängis vahetusest sekkunud Mari Liis Lillemäe pika palli ette, Katrin Kirpu suunas selle edasi Lisette Tammikule, kes oli napilt pääsemas 1 vs. 1 olukorras löögile.
Sellele vastukaaluks tuli Käpal veerand tundi hiljem omasid tõeliselt tassida. Bulgaaria lasi palli karistuslöögist kasti ning järgnenud lähilöögiks oli oma kolmandat (!) A-koondise mängu pidanud väravavaht suurepäraselt valmis. Et ta on Karina Korgist vabaks jäänud esikinnasteks valmis, näitas Käpa korduvalt.
Viimasel veerandtunnil eriti elavnenud Eesti pääses teist korda löögile 82. minutil, kui karistuslöögi järel kukkus pall ette Kirpule. Iisraeli vastu skoorinud ründaja torust tuli sel korral jõudu lihtsalt liiga palju ja pall lendas tribüünile. Ärevust tõid ka mitmed Anette Salei triblingud, aga paraku ei saanud needki loodetud lõpplahendust. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Kiss-Zlidnisele anti üle 100. koondisemängu meene
Kapten Inna Kiss-Zlidnisel täitus 29. novembril 2024 kohtumises Kosovoga 100 koondisemängu. Kuna nii see koondiseaken kui veebruarikuine toimusid eestlannade jaoks võõrsil, siis sai ta kodumurule naastes vääritud autasu kätte. Mängus, mis oli eelmise aasta kevadel emaks saanud Kiss-Zlidnise jaoks koondisekarjääri 104. - ikka vägev naine!
2. Rosen oli varus esimest korda pärast 2019. aasta oktoobrit
Kelly Rosen, kes on koondisemängude arvestuses Kiss-Zlidnise lähimaks jälitajaks, on justkui alati platsil. Kas kolmeses kaitseliinis või äärel - kuskil kindlasti ikka. Sel korral juhtus aga midagi sellist, mida nähti viimati 2019. aasta 4. oktoobril EM-valikmängus Türgiga - Rosen kuulus varumängijate sekka. Sinna ta sel korral jäigi ning 90. koondisemäng peab veel ootama.
3. Kas Kala käsi pidanuks tooma penalti? Jah.
8. minutil, pärast Bulgaaria esimest nurgalööki, tabas ründaja Lora Petrova sööduüritus usinalt kaitsta üritanud Annegret Kala kätt. Kuna peakohtuniku vile vaikis ning naiste Rahvuste liigas puudub apsakaid paikav VAR, oli olukord sellega maas. Kas õiglaselt? Tegelikult mitte, sest Kala käsi oli siluetist väga selgelt väljas ning säärane käeasend polnud ka liikumisest tingitult loomulik.
4. Volkov on järgmiseks korraks väljas
Rahvuste liiga reeglid näevad ette, et see, kes teenib erinevate matšidega kaks kollast kaarti, peab järgmise korra vahele jätma. Kuna Jaanika Volkov sai hoiatuse nii mängus Iisraeliga kui sel korral Bulgaariaga, siis ei saa ta järgmises aknas Kadriorus Iisraeli vastu heidelda. Kuna teisipäeval kohtub Eesti maavõistluses Lätiga, on võimalus katsetada, kuidas Volkovi kohta poolkaitses paigata.
5. Bulgaaria lõpetas mängu vähemuses
87. minutil põrkas Helina Tarkmeel õnnetult kokku madalama klaarimisvõtte valinud Bulgaaria keskkaitsja Yoana Stankovaga. Kui Tarkmeel tõusis kukkumise järel nobedalt püsti ja asus uuesti palli taga ajama, siis Stankova jäi valudesse maha ning mäng peatati sekundid hiljem. Väljakule lubati tohterdustiim ning peatselt sai selgeks, et omal jalal bulgaarlanna platsilt ei lahku, vaid vaja läheb kanderaami. Kuna selleks hetkeks olid kõik Bulgaaria vahetused tehtud, siis jäädi viimaseks ligi seitsmeks minutiks vähemusse.
6. Eesti ei teinud raamidele ühtki pealelööki
Eesti pealelöökide eest kandsid hoolt Kristina Teern ja Katrin Kirpu, kes mõlemad saatsid palli selgelt üle värava. Rohkem pealelööke UEFA andmetel kodunaiskonnale ei kogunenudki, mis tähendab, et väravaraamidele tegelikult ohtu ei kujutatudki. Bulgaarial seevastu õnnestus 13 pealelöögist viis saata Käpa mängumaale - kelle jaoks tulutult, kelle jaoks edukalt. Niiviisi võttes saavad eestlannad teenitud punkti üle rõõmu tunda.
7. Seis alagrupis
Eesti kuulub Rahvuste liigas C5-alagruppi, kus on lisaks Bulgaariale ka Iisrael. Kuna Iisrael on mõlemad senised mängud võitnud, on neil kirjas kuus punkti. Nii Eesti kui Bulgaaria avasid punktiarve A. Le Coq Arenal. Samamoodi kaks matši on kõikidel koondistel veel pidada ning seisu mõttes katki pole midagi: kui Eesti suudab kordusmängudes Iisraeli ja Bulgaariat võita ning Bulgaaria teeb Iisraelile ka ise säru, siis jõuab Eesti esimesele positsioonile ja seega B-divisjoni. Jah, need on väga selged kui-d, aga siit on ikkagi piisavalt hea edasi minna.
8. Eesti parim - Katarina Elisabeth Käpa
Seitsmes punkt selgitas vajaliku ära - Käpa hüppas ja püüdis ning võitles Eestile sellega välja punkti. Täpselt nagu üks õige esikinnas! Kas ta on seda nüüd kindlalt? Julgeks väita, et jah. Meeldejäävaid episoode pakkusid ka Kiss-Zlidnis, Räämet ja Kirpu.
* täpsustused lisatud kell 23.30. Olnud viies tähelepanek, mis käsitles Inna Kiss-Zlidnise 38. minuti õrna kontakti väravavahi suunal ja sellest tulenevalt vääralt eemaldatud tabamust, ikkagi ei päde.
Protokoll:
4. aprillil kell 19.00 A. Le Coq Arenal
Eesti - Bulgaaria 0:0
Hoiatused: 17. Annegret Kala, 19. Jaanika Volkov - 40. Yoana Stankova, 74. Nikol Dimanova, 78. Silviya Kefalova, 81.
Mänguolud: +7, vahelduva pilvisusega ilm, muruväljak rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 457
Peakohtunik: Stacey Pearson
Abikohtunikud: Nicoleta Bria, Anastasiya Vološtšuk
Neljas kohtunik: Stacey Fullicks (kõik Inglismaa)
Eesti: Katarina Elisabeth Käpa, Annegret Kala, Siret Räämet, Inna Kiss-Zlidnis, Katrin Kirpu (90+1. Vlada Kubassova), Jaanika Volkov, Helina Tarkmeel, Lisette Tammik, Liselle Palts (74. Katriin Saulus), Kristina Teern (56. Anette Salei), Liisa Merisalu (56. Mari Liis Lillemäe).
Varus: Victoria Vihman, Roberta Jürna, Anett Vilipuu, Loviise Männiste, Rahel Repkin, Katriin Saulus, Anette Salei, Kelly Rosen, Mari Liis Lillemäe, Vlada Kubassova, Eva-Maria Niit, Emma Treiberg.
Bulgaaria: Milena Karakoleva, Silviya Kefalova (82. Ivana Chalakova), Yanitsa Ivanova (82. Leanora Zheleva), Yoana Stankova, Kristiana Karaivanova, Aleksandra Yaneva (72. Nikol Dimanova), Ivana Naydenova, Nikoleta Boycheva, Dimitra Ivanova (62. Katerina-Maria Ravnachka), Polina Rasina (62. Antonina Shopska), Lora Petrova.
Varus: Martina Ilieva, Darena Radeva, Gergana Halyanova, Ivana Chalakova, Antonina Shopska, Leonora Zheleva, Zdravka Parapunova, Katerina-Maria Ravnachka, Veronika Gotseva, Nikol Dimanova, Eva Atanasova, Ivelina Pavlova.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta