Premium liiga kuumimas hoos ründaja Promise David jäi pingile, põhjuseks enda sõnul pisivigastus, ning Nõmme Kalju ei suutnud Tartu Tammeka vastu 1:1 viigist enamat.
Kalju haaras Tamme staadionil kerge initsiatiivi, kuid parimad võimalused tekkisid esialgu hoopis kodumeeskonnal. 11. minutil pääses Patrick Genro Veelma Ezekiel Tanimowo söödust kaheksalt meetrilt löögile, aga vastasäärelt temaga kaasa jooksnud Aleksandr Nikolajev viskus viimasel hetkel ette. 18. minutil leidis Tanimowo tsenderdus viiekasti tagumisest nurgast taas Veelma, kes suunas palli värava ees läbi, aga ühtegi kaaslast ei olnud seda jätkamas.
Juhtima asus 24. minutil siiski Kalju, kui kauni kombinatsiooni lõpetuseks koksas Alex Matthias Tamm palli viielt meetrilt võrku – 0:1! Sellele eelnes Nikita Ivanovi karistuslöögi lahtimäng, Nikita Komissarovi tõste ühe puutega Daniil Tarassenkovile ning tollelt omakorda peatõste värava eest läbi, kus ootaski tagapostis Tamm.
Värava järel mängupilt võrdsustus. 35. minutil pääses Ivanov tosina meetri pealt vabalt löögile, aga ei saanud palli raamide vahele. Samal minutil üllatas Ahmed Basher teises väljakuotsas, minnes travikastijoonelt pöördelt löögile ning pannes ka võrgu sahisema, kuid seda valelt poolt posti. Enne vaheaega sai Basher siiski oma tahtmise, kui 45. minutil leidis ta Veelma söödu järel kastis natuke ruumi ja enamat polnud vajagi, et pall võrku saata – 1:1!
Teist poolaega alustas pisut domineerivamalt Kalju, kuid mida aeg edasi, seda rohkem suruti mäng hoopis külalismeeskonna väljakupoolele. 65. minutil andis Tarassenkov täiesti arusaamatu tagasisöödu täpselt Herman Pedmansoni jalale, kuid Maksim Podholjuzin jõudis viimasel hetkel Tammeka mängija lööki blokeerima. 71. minutil üllatas Tanimowo üritus terava nurga alt Henri Perki, kelle käte kaudu põrkas pall vastu tagumist posti ja sealt tagasi väljakule.
Kalju teise poolaja parimaks võimaluseks jäi Tamme läbijooks 73. minutil, kui ta Reio Laabuse kehamänguga pikali rammis, aga pika puute tõttu läks olukord siis ikkagi luhta. Lõpuminutitel oli hoopis Tammeka selleks pooleks, kes isukamalt võiduväravat jahtis. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Miks istus Promise David pingil?
Kalju ründekomeedi Promise Davidi esimene värav Tamme staadionil jäi sündimata, sest ootamatult jäi ta seekord varumeestepingile. Ta oli küll meeskonnaga kaasas, lonkis mängu eel ja vaheajal pallimurul, tegi mõned pealelöögidki ning võttis avavile eel vastu ka Premium liiga kuu ilusaima värava auhinna, kuid pingile ta jäigi. Tema liikumisest ei paistnud välja tervisehäda, aga ta ei teinud kordagi aktiivselt sooja.
"Sain treeningul kerge vigastuse ja treenerite otsus oli mitte riskida. Meil on teisigi võimekaid kutte, nii et sellest polnud suurt lugu," kommenteeris David kohtumise järel Soccernet.ee-le. "Loodetavasti olen järgmiseks mänguks tagasi, peaksin olema küll."
Peagi 23-aastaseks saava Kanada ründaja ümber ringleb hulganisti üleminekuspekulatsioone, mistõttu ei saa välistada, et kõrvalejäämine oli tegelikult seotud mõne tules oleva rauaga. Aeg näitab, kas Kalju saab oma esiväravaküti tagasi juba 3. juulil Pärnu Vaprust võõrustades, aga igal juhul võib juhtuda, et nõmmekatel tulebki õppida temata hakkama saama.
2. Kalju mäng lagunes ära
Ametlikku protokolli märgiti temperatuuriks 34 kraadi, mis on jalgpallurite jaoks väga karm ja Eestis erakordne. Kohtumise lõpuks päike küll pisut halastas, kuid ilmselgelt jättis leitsak mängule tugeva pitseri - seda nii kuiva ehk aeglase murukatte kui ka kurnatud mängijate näol.
Kuigi Kalju alustas mängu hästi ja läks teenitult ka juhtima, siis teisel poolajal ei jagunud neil jõudu, et soosikule kohaselt võidupunktid sisse nõuda. Pigem hoiti lõpu eel viigipunktist küünte ja hammastega kinni. Erinevalt eelmisest omavahelisest mängust Tallinnas, kus Promise David 2:2 viigiseisult kaks viimast väravat lõi, puudus selline liider, kes oleks meeskonna rasketel hetkedel oma õlule võtnud.
Davidi puudumisel alustati mängu 3-4-3 asetuses, kus Alex Matthias Tamm oli tipus ning Nikita Ivanov ja Nikita Komissarov tema taga kummalgi käel. Teisele poolajale jättis jälje Roko Vukušici vigastus, mistõttu pidi Aleksandr Nikolajev keskkaitsesse liikuma - Nikolajevi ääretõusudest ja tsenderdustest tunti puudust. Vaheajal mindi üle ka ebasümmeetrilise asetuse peale, kus kaitsefaasis oli neli kaitsjat ning rünnakul tõusis vasakkaitse üles, samas kui paremäär oli püsivamalt paigas.
Nende muudatuste tuules ei saanud Kalju oma mängu enam korralikult käima. Kohtumise lisaminutitel saabus uus ohusignaal, kui ka Tamm oli sunnitud vigastuse tõttu väljakult minema lonkama. Mõtteainet juulikuiseks üleminekuperioodiks igatahes jagub.
3. Tammeka ei kasuta oma võimalusi
Tammeka tegi muljetavaldava hooaja alguse ning on mänguliselt suutnud võrdlemisi stabiilset taset näidata ka pärast seda, kuid resultaadid on ära vajunud ja nii leiavad tartlased end hooaja keskpunkti lähenedes ikkagi püsimajäämisvõitluse lähistelt. Miks neil ikka ja jälle midagi puudu kipub jääma, sellele annab võimaliku vastuse statistika.
Nimelt, Wyscouti statistika pakub lisaks xG ehk eeldatava väravatehulga mõõdikule ka xG järgi kohandatud punktihulga mõõdikut, ning selle kohaselt on Tammeka selgelt kõige suuremas miinuses ja seda juba teist aastat järjest!
Mida see täpsemalt tähendab? Enne käimasolevat vooru oli Tammeka teeninud 7,5 punkti vähem kui xG ehk väravavõimaluste järgi eeldatud. Eelmisel aastal teenis Tammeka aga terve hooaja peale 15,8 punkti vähem kui eeldatud.
Kui sisselastud väravate osas on Tammeka xG näitajad enam-vähem normis, siis suureks probleemiks on suutmatus enda tekitatud väravavõimalusi realiseerida. Seda illustreerib hästi Kalju ja Tammeka esiväravaküttide statistika (voorueelse seisuga): Promise Davidi võimaluste xG oli 13,66 ning reaalne väravahulk 14; Ahmed Adebayo xG oli peaaegu sama kõrge (13,38), aga reaalne väravasaldo vaid 7.
4. Mängu parim - David Epton
Tammeka kaitsev keskpoolik näitas end tuntud headuses, lõhkudes edukalt Kalju mängu ning jõudes korduvalt otsustavatel hetkedel jaole, et olukordi klaarida. 19-aastane ghanalane paistis seekord tavapärasest rohkem silma ka ründefaasis, kuid löögitäpsus jättis siiski soovida.
Protokoll:
28. juunil kell 19.00 Tartu Tamme staadionil
Tartu JK Tammeka - Nõmme Kalju FC 1:1 (1:1)
45. Ahmed Adebayo Basher - 24. Alex Matthias Tamm
Väravasöödud: 45. Patrick Genro Veelma - 24. Daniil Tarassenkov
Hoiatused: 23. Marius Vister, 47. David Epton - 48. Daniil Tarassenkov, 74. Nikita Andrejev (pingilt), 81. Maksim Podholjuzin
Mänguolud: +34, päikesepaisteline kergelt tuuline ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 277
Peakohtunik: Joonas Jaanovits
Abikohtunikud: Aron Härsing, Egerd Pajustik
Neljas kohtunik: Karl Koppel
VAR: Martti Pukk
AVAR: Riivo Stolts
Tammeka: Richard Aland, Mairo Miil, Tanel Tammik, Marius Vister (27. Reio Laabus), Rasmus Kallas, David Epton, Tanel Lang (72. Giacomo Uggeri), Herman Pedmanson (72. Akaki Gvineria), Ezekiel Tanimowo, Ahmed Adebayo Basher, Patrick Genro Veelma (83. Dominic Laaneots).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Dominic Laaneots, Giacomo Uggeri, Kevin Burov, Reio Laabus, Akaki Gvineria, Egert Naruson, Devid Lehter, Priit Peedo.
Kalju: Henri Perk, Danõl Maštšenko, Roko Vukušic (46. Kaspar Paur), Maksim Podholjuzin, Aleksandr Nikolajev, Reginald, Rommi Siht (75. Koki Hayashi), Nikita Ivanov (69. Mihhail Orlov), Daniil Tarassenkov (69. Alex Boronilštšikov), Alex Matthias Tamm (90+1. Artur Šarnin), Nikita Komissarov.
Varus: Maksim Pavlov, Artur Šarnin, Alex Boronilštšikov, Koki Hayasi, Promise David, Mihhail Orlov, Kaspar Paur, Marlon Liivaru, Arkadi Butenko.
Tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta