Pärnu Vaprus surus tormituulte toel Nõmme Kalju kõikuma, kuid kohtumise viimase puutega löödud viigivärav päästis nõmmekad esinelikust väljakukkumisest.
Avapoolajal puhusid tormituuled TNTK staadionil Kalju värava suunas, aga üldine mängupilt oli võrdne ning ohtlikumad olukorrad leidsid aset hoopis Vapruse värava ees. 15. minutil pääses Artjom Dmitrijev nurgalöögi järel peaga löögile, kuid saatis palli üle värava.
28. minutil pääses Dmitrijev taas nurgalöögi järel ohtlikult löögile, seekord jalaga. Kollasärgid blokeerisid tema ürituse ja Kalju nõudis penaltit, kuid kohtunikud käega blokeerimist ei tuvastanud. Veidi hiljem põrkas pall Vapruse keskkaitsja Uku Kõrre peapuutest vastu tema enda kätt, aga sedagi ei hinnanud kohtunikud penaltivääriliseks. Alex Matthias Tamm põrutas seejärel healt löögikohalt palli väravast mööda.
Hea võimalus avanes ka Olivier Rommensil, kuid tema löök 13 meetrilt jäi pehmeks ja langes Ott Nõmme saagiks. Paar minutit hiljem tuli Vaprus ohtlikult vastu ning Enrico Veensalu mängiti löögile, misjärel põrkas pall Maksim Podholjuzini käe kaudu üle otsajoone. VAR kutsus peakohtunik Kristo Tohveri ekraani juurde ja too soostus kiiresti, et Podholjuzini käepuude oli penaltivääriline. Henri Välja realiseeris penalti 39. minutil kindla löögiga - 0:1!
Teisel poolajal üritas Kalju tempot üles ajada ja Vaprus seda omakorda maha suruda. Periooditi sai Kalju sellega hakkama ning sooritas teisel poolajal suure hulga pealelööke, kuid enamjaolt sai Vaprus oma tahtmise ning valdav enamus nõmmekate üritustest ei kujunenud väga ohtlikuks.
53. minutil pillas Nõmm tsenderduse ja Igor Subbotin proovis seda nullnurga alt kohe väravasse virutada, aga tabas küljevõrku. 58. minutil keerutas Subbotin karistuslöögist ristnurga suunas, aga Nõmme pantrihüpe tõrjus palli üle lati. 61. minutil jõudsid nõmmekad veelgi lähemale, kui värskelt vahetusest sekkunud Zyen Jones võitis trahvikasti nurga juurest karistuslöögi ja kõmmutas sealt ise palli vastu latti.
Seejärel Kalju surve jällegi vaibus ning tõsisemalt hakati Vapruse väravat uuesti ohustama alles lisaminutitel, mida anti viis, aga mängiti lõpuks seitse. Kõigepealt pööras Pavel Marini tsenderdus tagumise posti suunas, aga meetri jagu mööda. Seejärel tõmbas Promise David Tamme söödu järel palli kannaga värava peale, aga otse Nõmme sülle. Lõpuks sai kodumeeskond siiski oma tahtmise, kui Giannis Tsivelekidis suunas Nikita Komissarovi karistuslöögi peaga tagumise posti kõrvale - 1:1! See jäigi kohtumise viimaseks pallipuuteks. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Kolmas jõud väljakul
Premium liiga maratonpäev (neli kohtumist järgemööda) sattus päevale, mil Eestit räsivad tormituuled. TNTK staadion on igast küljest tuultele avatud, nii et pealtvaatajate jaoks ei olnud tegemist kaugeltki ideaalsete oludega. Tribüünidelt loeti lõpuks kokku vaid 140 ilma trotsivat pealtvaatajat, mis sedavõrd olulise kohtumise kohta on mõistagi nutune tulemus, kuid konteksti arvestades igati arusaadav.
Tuul ei seganud aga mitte ainult pealtvaatajaid. Juba avavile eel võis tunnistada, kuidas tuul tahtis ära viia kommentaatoritelki, segas kohtuniku mündiviset ja sundis operaatorid kaamerate taga kõikuma.
Mõistagi ei pääsenud tuule mõjudest ka peategelased ehk mängijad väljakul. Mängutempo ja -ilu mõttes oli tuul väga selgelt segavaks faktoriks. Lihtsad söödud kippusid jala alt läbi minema, iga pikem sööt leidis end tuule meelevallast.
Avapoolajal kangutas tuul kõrgeid palle jõuliselt Kalju värava suunas. Teiselgi poolajal häiris see eelkõige nõmmekaid, sedapuhku ründetegevust, viies sööte pikaks ja painutades tsenderdusi ootamatutes suundades. Olud on küll alati mõlema meeskonna jaoks samasugused, aga kuna ekstreemsed olud muudavad eriti keeruliseks just väravate löömise, siis võib öelda, et tormituuled sobisid seekord pigem Vaprusele, kes rahuldus enamuse mänguajast kaitsmisega.
2. Üllatusmees Vapruse rünnakul
Vapruse algkoosseisus oli üks suur üllatus, kui rünnakul võttis koha sisse 18-aastane Markus Miiter, kel oli kogu eelneva hooaja jooksul kirjas üksainus mänguminut Premium liigas.
Pärnakate esiründaja Kevin Kauber sai teatavasti eelmises voorus vigastada, aga teadmata põhjustel jäi esmalt pingile ka esimene varuvariant Ronaldo Tiismaa näol. Kolmandaks sel hooajal Vapruse tipurünnet mehitanud meheks on Kristjan Kask, kuid tema pidi Magnus Villota vigastuse tõttu lappima keskkaitset.
Nii langes peatreener Igor Prinsi valik Miiterile, kelle algkoosseisudebüüt kestis 69 minutit, enne kui Tiismaa vahetusest tema asemele toodi. Palliga sai noor ründaja minimaalselt toimetada, aga isukat pressingut tegi ta küll.
3. Hindamatu viigivärav
Giannis Tsivelekidise seitsmenda lisaminuti värav ei olnud päris esimene kord, kui Kalju sel hooajal lõpuminutitel midagi päästis. 13. augustil päästis Alex Matthias Tamme seitsmenda lisaminuti penalti neile samamoodi 1:1 viigipunkti Tartust.
Ent Tammeka näol ei olnud tegemist Kalju otsese konkurendiga liigatabelis, mistõttu maitseb seekordne punkt veel magusamalt. Ning küsimus ei ole vaid emotsionaalses maigus, vaid viigi ja kaotuse vahe oli seekord ka tabeliseisu jaoks äärmiselt suur. Viik jättis Kalju esinelikusse sisse ja hoidis Vapruse enda seljataga, olgugi et nad jätkavad võrdsete punktide peal. Viik säilitas Kalju jaoks omavaheliste mängude paremuse, vastasel juhul oleks Vaprus selle saldo tasakaalustanud.
Niisiis jäi Kaljule võitluses esinelikukoha ehk eurosarjapääsme nimel Vapruse ees märkimisväärne eelis. Kaotus jätnuks nad aga viis vooru enne hooaja lõppu kriitilisse olukorda. Pole sugugi võimatu, et see värav võib osutuda lõpuks otsustavaks, tagades klubile eurosarjapääsme ja sellega kaasnevad sajad tuhanded eurod.
4. Mängu parim - Ott Nõmm
Kohtumise viimane löök jäi küll võtmata, kuid enne seda kogunes Nõmme arvele viis tõrjet, millest mitu nõudsid meisterlikku sekkumist ja keeruliste ilmaoludega arvestamist. Õnnetust lõpust hoolimata püsib Vaprus suures mängus ning väravavaht on üks esimesi mehi, keda selle eest tänada tuleb.
Protokoll:
7. oktoobril kell 12.30 EJL TNTK jalgpalliväljakul
Nõmme Kalju FC - Pärnu JK Vaprus 1:1 (0:1)
90+7. Giannis Tsivelekidis - 39. pen. Henri Välja
Väravasöödud: 90+7. Nikita Komissarov - 39. Enrico Veensalu
Hoiatused: 63. Pavel Marin, 83. Giannis Tsivelekidis, 90+6. Reimo Madissoo
Mänguolud: +12, tormituuline ilm, muruväljak rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 140
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Silver Kõiv, Sten Klaasen
Neljas kohtunik: Juri Frischer
VAR: Grigori Ošomkov
AVAR: Veiko Mõtsnik
Kalju: Henri Perk, Pavel Marin, Giannis Tsivelekidis, Yohan Mannone, Maksim Podholjuzin, Artjom Dmitrijev, Olivier Rommens (69. Promise David), Nikita Komissarov, Igor Subbotin (69. Andre Fortune), Nikita Ivanov (60. Zyen Jones), Alex Matthias Tamm.
Varus: Maksim Pavlov, Vladimir Avilov, German Šlein, Andre Fortune, Promise David, Zyen Jones, Kaspar Paur, Rommi Siht, Casper Nicolas Lugtmeijer.
Vaprus: Ott Nõmm, Kevin Aloe (70. Ranet Ristikivi), Uku Kõrre, Kristjan Kask, Martin Käos, Reimo Madissoo, Raimond Eino, Henri Välja, Enrico Veensalu, Sander Kapper, Markus Miiter (70. Ronaldo Tiismaa).
Varus: Hendrik Vainu, Magnus Villota, Virgo Vallik, Reno Mark, Ranet Ristikivi, Robin Limberg, Matthias Limberg, Ronaldo Tiismaa, Joonas Sild.
Tabeliseis enne teisi 31. vooru mänge:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta