Luup peale | Killuke õnne viis Eesti võiduni, mille tähtsus võib selguda palju hiljem (galerii!)
- Vaata Liisi Troska fotogaleriid mängust siit või artikli lõpust.
Eesti vasakäär Liisa Merisalu üritas Hongkongi ehmatada juba kümnendal sekundil, kuid löök läks üle jala. Neli ja pool minutit oli mängitud, kui Vlada Kubassova pääses penaltipunkti kandist täiesti vabalt üle puusa lööma – latti!
Järgmine suurepärane väravavõimalus avanes Eestile võrdlemisi kinnies keskväljavõitluse järel paarkümmend minutit hiljem, kui Kubassova võitis kolme vastase vastu õhuvõitluse ja lükkas palli peaga Lisette Tammikule. Üsna vabalt väravale suuna võtnud Tammik üritas lööki sättida eesmise posti kõrvale, aga suutis ebaõnnestunult sahistada vaid küljevõrku. Kohe saatis Tammik ise kavala tõste Liisa Merisalu suunas, paraku jõudis vastaste väravavaht enne jaole.
27. minutil sai Hongkongi esimese ja õnneks kesise pealelöögi püüda ka Karina Kork. See jäi neile samas ka avapoolaja ainsaks vähegi ohtlikuks olukorraks, mitmel puhul lõikas vastaste lubava tõusu läbi suluseisulipp. Eesti tekitas avapoolaja lõpus veel paar poolohtlikku olukorda, aga teisalt ei õnnestunud Hongkongi väravavahti Wai Nga Leungi ülemäära tõsistele tõrjetele sundida ja pausile mindi 0:0 seisul.
Teist poolaega domineeris samuti Eesti, aga Leungi kellelgi üle mängida ei õnnestuud. Kubassova kõmmutas poolaja avaminutitel healt positsioonilt üle, 60. minutil lõpetas Mari-Liis Lillemäe hea kombinatsiooni pealelöögiga, ent nõrgaks jäi seegi.
Hongkongi värava muukis Eesti 72. minutil lõpuks lahti moel, mis pani ühtaegu nii rõõmustama kui ka imestama. Pisut varem vahetusest mängu sekkunud Kala saatis paremalt äärelt Eesti pingi eest teele karistuslöögi, mis lendas aga nii ilusa kaarega, et põrkas karistusalas korra veel mahagi ning maandus seejärel tagumise posti kõrval võrgus – 1:0!
Kaotusseisu jäänud Hongkong küll üritas, aga midagi ohtlikku neil Eesti värava all korraldada enam ei õnnestunudki. Turniirile plussmärgiga lõpu teinud Eesti saab nüüd hakata valmistuma aprillikuisteks EM-valikmängudeks. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:
1. "Milleks selliseid mänge vaja on?" Aga on!
Vaevalt eestlannad akna kokkuvõttes Türgis käiguga täielikult rahule jäävad, sest allajäämised Indiale ja Kosovole ei anna selleks võimalust. Miinuspoolele lähevad kindlasti ka nende kahe mänguga enda võrku lastud seitse palli, sest kui kaitse ei pea, on Eesti masti koondisel väga raske häid tulemusi noppida.
Hongkong oli seevastu esiteks nõrgem ja teiseks erinevalt näiteks Kosovost senitundmatu vastane, mis esitas eestlannadele väljakutse – kuidas harjuda domineerivama rolliga ja haarata initsiatiiv, kohanedes samas käigu pealt vastase stiiliga? Lisaks kerkis turniiri käigus veel tähtsamale kohale enda värava puhtana hoidmine. Ülesannetega saadi hakkama hindele hea, sest mäng püsis Eesti kontrolli all, Hongkongil ei tekkinud tegelikult kogu kohtumise jooksul ühtegi väga head võimalust ja võrk jäi puhtaks. Eesti värav sündis küll õnne kaasabil, aga lisaks oli eestlannadel lõpuvile kõlades ette näidata Vlada Kubassova lattilöök ja veel mitu päris head šanssi. Parandamisruumi jäigi ehk enim rünnakute lõppviimistluse osas.
Mõistagi on sellise mängu pealt raske hinnata, millises seisus võiks Eesti olla siis, kui aprillis lähevad käima punktimängud EM-pääsmele. Pole ju praegu selged isegi vastased, kes tõmmatakse loosikausist välja alles 5. märtsil. Aga mänge, kus Eesti peab võtma soosikukoorma ja selle siis ka edukalt üle lõpujoone kandma, ei mahu aastasse ülemäära palju, mistõttu osutuvad Hongkongi sugused vastased lõppkokkuvõttes nii mängijate kui ka treenerite jaoks ikkagi hindamatuks mõõdupuuks.
Värskeim näide on võtta sügisest, kui Eesti tegi Rahvuste liigas kahel korral veenvalt seda, mida pidi tegema ehk sõitis Armeeniast üle nii kodus kui ka võõrsil. Iga kogemus karastab, lisaks andsid kolm kohtumist koondise peatreeneritele võimaluse varieerida koosseisu ja otsida toimivaid lahendusi. Ning vähetähtis pole loomulikult seegi, et turniir lõpetati positiivse emotsiooniga.
Annegret Kala võidutabamust vaadates on mõistagi selge, et oma rolli mängis seal Hongkongi kaitsjate ja eeskätt väravavahi saamatu tegutsemine. Aga miks peaks see olema Kala või Eesti mure? Kui peale ei löö, siis pall võrku ei lähe – see on vana tõde. Loomulikult ei plaaninud Kala tegelikult minna küljejoone juurest skoori tegema, kuid see, et ta kruttis paremalt äärelt antud karistuslöögile sisse trajektoori, mis palli lõpuks raamidesse viis, oli ikkagi puhtalt tema saavutus.
Kaheksandat koondisemängu pidanud Kala rõõm värava üle oli küllap seda suurem, et skoori tegemine ei ole seni olnud tema leib. Naiste Meistriliigaski on tal 46 mänguga väravatearve veel avamata, ametlikus mängus oli Kala viimati täpne 2021. aasta novembris U17 Eliitliigas.
Erinevalt kahest eelmisest mängust tegutses koondise peatreenerina seekord vaid Anastassija Morkovkina, sest Sirje Kapper naasis varem kodumaale – PRO-koolituse järjekordne etapp vajas läbimist. Varem kokku lepitud tööjaotus koondise mängule mingit silmaga nähtavat märki ei jätnud, pigem võeti siitki kaasa oskus muutuva olukorraga kohaneda.
Kapperi lahkumisest põhjustatud "miinus ühele" sekundeeriti platsi äärest seevastu suure hulga plussidega, sest mängu oli vaatamas Türgis laagrit pidav Viimsi naiskond.Lisaks koondise toetamisele annab nende Türgis viibimine veel ühe olulise märgi – ka Eesti tippnaiskonnad vajavad hooajaks korralikku ettevalmistust heades oludes, kui tahetakse enda taset tõsta. Eesti tingimustes võidakse teinekord jääda vaeslapse rolli, kuid on hea näha, et Viimsis leidub tahtmist ja vahendeid naiskonnale vajalike võimaluste pakkumiseks.
Eesti kapten moodustas Mari-Liis Lillemäe ja Vlada Kubassovaga trio, kes mängis kõigis kolmes seitsme päeva jooksul peetud kohtumises 90 minutit. Viimastel aastatel ja isegi kuudel on mitu Eesti tippkoondislast karjäärile joone alla tõmmanud, seda tähtsam on iga kogenud mängija panus. Hongkongi vastu 75. koondisemängu pidanud Himanen oli kahtlemata üks neist, kes professionaalsuse ja suhtumisega eeskuju näitas – keskväljalt vastastel naljalt läbipääsu Eesti värava suunas ei olnud, samuti oli ta Eesti standardolukordade puhul järjepidevalt ohtlik vastase värava all.
Mitteametlik protokoll:
27. veebruaril kell 14.30 Alanyas Gold City spordikompleksis
Hongkong - Eesti 0:1 (0:0)
72. Annegret Kala
Hoiatused: 66. Chung Yee Sin
Peakohtunik: Melis Özcigdem
Abikohtunikud: Sedef Aktan, Mürvet Yavuztürk
Neljas kohtunik: Melek Dakan (kõik Türgi)
Hongkong: Wai Nga Leung, Chung Yee Sin, Chak Sun Ma, Choi Yiu Wu, Pui Ki Chung, Wing Yu Kwam (46. So Kwan Chu), Ching Man Cham (61. Hong Kiu Anke Leung), Sharon Fung (78. Lan Wei), Hoi Lam So (46. Tsz Cheuk Annabelle Au), Yee Hing Chan, Mui Mei Ho.
Varus: Cheuk Wai Ng, Kam Yee Chow, So Kwan Chu, Tsz Cheuk Annabelle Au, Hong Kiu Anke Leung, Lan Wei, Lai Mae Halasan Tanng, Hei Tung Wong.
Eesti: Karina Kork, Maarja Saulep (58. Annegret Kala), Siret Räämet, Kristiina Tullus (69. Rahel Repkin), Kelly Rosen (68. Anette Salei), Mari Liis Lillemäe, Kairi Himanen, Liisa Merisalu (46. Katrin Kirpu), Vlada Kubassova, Kirkeliis Lillemets (58. Kristina Teern), Lisette Tammik (68. Aleksandra Kelli).
Varus: Victoria Vihman, Annegret Kala, Grete Daut, Anette Salei, Eva-Maria Niit, Kristina Teern, Jaanika Volkov, Rahel Repkin, Katrin Kirpu, Aleksandra Kelli, Lisandra Rannasto.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta