MEISTRILIIGA
1 Link kopeeritud

Luup peale | Kogu Eesti vastu võitlev Tammeka näitas Kalevile, et eelmise aasta pronks ei tähenda midagi (galerii!)

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi

Nii nagu Priit Peedo sel fotol, võitles Tartu Tammeka Tallinna Kalevi vastu pea pool ajast vähemuses ning teenis lõpuks viigipunkti. Foto: Brit Maria Tael

Hooaja eel Premium liiga viimaseks ennustatud Tartu Tammeka näitas avavoorus tugevat tahet ja usku, kui jäi võõrsil mulluse pronksi Tallinna Kalevi vastu vähemusse, seejärel kaotusseisu, kuid võitles välja 1:1 viigi.

Juba esimese mõne minutiga võis tõdeda, et tegu on senise hooaja tasavägiseima kohtumisega. Kui eelmised mängud olid kõik ühepoolsed, siis nüüd olid esimse 10 minuti jooksul teravad mõlemad. Esimene võimalus avanes neljandal minutil Tammekal, kui ääreründaja Patrick Genro Veelma võttis vasakul äärel üksi kolm vastast ette ja jõudis löögile, aga üritus oli Kalevi puuriluku Oskari Forsmani jaoks kerge saak.

Kaks minutit hiljem pääses Tammeka kindamehe Richard Alandiga silmitsi Ats Purje, ent 38-aastane ründaja ei lahendanud ära – võõrustajatele jäi näppude vahele vaid korner. Ka see oli ohtlik, sest keskkaitsja Georg Pank sai värava eest peaga proovida, aga löök oli ebatäpne.

Pärast seda tekitas rohkem võimalusi Tammeka. 16. minutil suunas kaitsja Tanel Tammik nurgalöögist tulnud palli peaga üle värava. Minut hiljem võitis talvine täiendus David Epton keskväljal palli ning söötis mullu poole hooajaga kümme tabamust kirja saanud Ahmed Basherile, kes lõi kasti otsast välisküljega, aga Forsman tõrjus.

Järgmine Tammeka ohtlik rünnak saabus 32. minutil. Veelma mängis vasakul äärel Hugo Palutajast mööda ja tsenderdas trahvikasti tagumisse otsa tõusnud Mairo Miilile, kes jätkas värava ette Basherile. Ebamugavast asendist löögile saanud nigeerlane suunas aga palli mõnelt meetrilt üle.

Neli minutit hiljem tekitasid tartlased oma avapoolaja parima šansi, kui Veelma virutas trahvikasti otsast lahtise palli värava parema nurga poole, aga Forsman hiilgas taas. Avapoolaeg lõppes 0:0.

Tammeka alustas teist poolaega sealt, kus esimese lõpetas – initsiatiiv jäi neile. Aga see libises käest 51. minutil, mil varem kollase kaardi saanud Epton võttis Purje maha ning sai teo eest teise kollase, mistõttu jäid külalised vähemusse. Seejärel hakkas Kalev suruma ning mõni minut hiljem oli Purje lähedal avaväravale, kuid mängumees suunas tsenderduse värava eest napilt üle.

Purje teatas 54. minutil Sportland Arena publikule, et kolm on kohtu seadus: kahel korral tabamusele lähedal olnud ründaja sai karistusalas palli, keeras kaitsja pealt maha ja paigutas selle täpselt vasakusse alanurka. Aga ütles see Purje, mis ta ütles, sel korral kohtu seadus ei tähendanud midagi – VAR tuvastas, et värava autor oli mõni hetk varem suluseisus, 0:0 jäi püsima.

Pikalt otsinud Kalev saavutas lõpuks eduseisu 66. minutil, kui kaks minutit varem vahetusest sekkunud debütant, Soome kõrgliigast Eesti saabunud ründaja Onni Suutari lõikas Miili tagasisöödu vahelt ja veeretas palli esimese puutega Alandi kõrvalt võrku – 1:0!

Tammeka oli kaotusseisus vaid neli minutit. Foto: Brit Maria Tael

Näis, et sellega on Tammekal pidu läbi, sest vähemuses mängides pole kerge viigiväravat lüüa. Aga sellega saadi siiski hakkama ja kõigest neli minutit hiljem. Basher sai karistusalas palli, kuid enne, kui ta midagi teha jõudis, võttis Kalevi kapten Tristan Toomas Teeväli ta murule – penalti! Basher astus ise palli taha ja lõi kindlalt paremale, Forsman hüppas vasakule – 1:1!

Väravale järgnenud ligi 10 minutit kuulusid mänguliselt Tammekale, ent siis, kui 77. minutil sekkus vahetust 204 sentimeetrit pikk Kalevi kaitsja Kaspar Laur, ründasid võõrustajad rohkem. Enamjaolt otsisid nad pikkade pallidega Lauri ja Suutarit, aga tsenderdused olid reeglina ebatäpsed. Tammeka hoidis hammastega viigist kinni ning teenis punkti, mida nad olid igati väärt. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Vahet pole, mida arvab Eesti, selline Tammeka välja ei kuku!

Pole saladus, et Tammekalt oodatakse sel hooajal vähe. Tundus, et mullu üleminekumängudega kõrgliigasse püsima jäänud Emajõe Ateena esiklubi jäi kahe hooaja vahel pigem nõrgemaks – klubist lahkusid põhimehed Kevin Mätas, Artur Uljanov, Taijo Teniste, Sander Puri (ja Kevin Anderson on praegu lepinguta), asemele toodud meestest olid varem Premium liigas mänginud vaid kaitsja Mairo Miil (Kuressaarest) ja ründaja Priit Peedo (mullu mängis Esiliiga B-s Tartu Kalevis).

Sestap ei saa imestada, miks ennustas näiteks Soccernet.ee toimetus Tammekale algavaks hooajaks Premium liiga viimast kohta. Ka Tammeka kapten Richard Aland on ennustustega tuttav ning tema sõnul tekitab see tunde, et kogu Eesti on Tartu vastu. "Aga see on hea, sest see tekitab sportlikku viha ja autsaiderina mängudele vastu minna pole üldse paha," lisas Aland. Avavoorus nähtu põhjal – olgugi, et see oli vaid üks mäng – võib neid ennustusi hakata sahtlisse pistma. Seda ka sellepärast, et uued välismängiajd tunduvad kvaliteetsed.

Ahmed Basher aktsioonis. Foto: Brit Maria Tael

Kui külalised polnud veel vähemuses, oli nende rünnak voolav, ääreründajad Veelma ja Tanimowo olid teravad, Basher võitles ees oma tuntud headuses, poolkaitsjad vedasid hästi palli ja meeskond töötas tervikuna. Ainsaks murekohaks oli pisut kehv kaitse.

Kui Tammeka jäi 51. minutil vähemusse, jäid ründeretked arusaadavalt haruldasemaks, kuid ka siis oldi ohtlikud – suudeti ju viigistada. Lisaks muutus kaitse kindlamaks, Kalevi pikad pallid Lauri ja Suutari peale polnud ohtlikud ning meeskond tegi tervikuna pressi ja oli samal ajal kompaktne , mistõttu tekkisid Kalevi parimad võimalused standardolukoradest.

Kui Tammeka mängib edaspidi sama südikalt ning paneb rünnakute lõpetamises ja kaitses pisut juurde, on ebatõenäoline, et nad välja kukuvad. Pigem naasevad nad tabeli keskmike sekka. Aga ühe mängu põhjal põhjapanevaid järeldusi teha ei maksa, hooaeg kestab ikkagi 36 mängu.

2. Selline Kalev lõpetab tabeli tagumises osas

Kui Tammeka üllatas positiivselt, siis Kalevi mängupilt oli pigem ootuspärane, võib-olla oodatust halvem. Mõistagi ei saa neilt oodata, et nad kordaksid mullust pronksiedu, sest tänavu tunduvad suure neliku meeskonnad (Tallinna Flora, Tallinna Levadia, Paide Linnameeskond ja Nõmme Kalju) varasemast paremad ning eelmine aasta oli lihtsalt öeldes ebatavaline, aga siiski oleks oodanud, et nad on Tammekast mänguliselt üle – nad ei olnud.

Viimase lausega oli ühel meelel ka Teeväli, kelle sõnul on meeskonnasisesed ootused tänu pronksiedule varasemast kõrgemad. "Me ei mänginud hästi. Tegime väga halva mängu ja tulemus on ka väga halb. Näiteks see viik on meie jaoks selge pettumus, eriti sellepärast, et meid oli üks rohkem," selgitas ta pärast mängu Soccernet TV-le.

Kalev oli mängu alguses küll terav, aga avapoolaja teises pooles ei suutnud nad Tammeka kaitseliini üllatada ning initsiatiiv kaldus külalistele. Nende rünnak muutus tömbiks, sest keskväljal oli ruumi vähe ja äärtel toimunud duellidest väljusid võitjatena Tammeka mehed.

Kui Tammeka jäi vähemusse, sai Kalev viimaks initsiatiivi endale, aga pärast avaväravat vajusid nad ära. Järgmise veerandtunni jooksul polnud näha, et Tammeka oleks vähemuses. Teeväli ütles pärast mängu, et Kalev kaotas Tammeka penalti järel mängu nii-öelda ära ning kuigi nad üritasid, siis tagasi nad seda ei saanudki.

On loogiline, et kui Kalev jätkab samas vaimus, lõpetavad liigatabeli teises osas, sest nad ei olnud piisavalt head. Ja kes teab, äkki hoopis nemad lõpetavad üleminekumängude kohal? Seda näitab aeg.

Ilm Sportland Arenal oli ilus. Foto: Brit Maria Tael

3. Ilmataat ja Premium liiga teevad viimaks koostööd?

Alles eelmisel aastal oli Eesti tippjalgpalli hooaja algus häiritud, sest õues olid miinuskraadid, väljakud olid jääs ja üleüldiselt polnud mänguolud inimlikud – mäletame kõik ju seda Kuressaare ja Harju JK Laagri lahingut, kus lund tuiskas ja külmalt näpistada saanud pallurid lõdisesid mängujärgseid intervjuusid andes.

Tänavu on lood teised. Reedel ja laupäeval oli selline tavaline varakevadine ilm – taevas pilvine, aga plusskraadid. Pühapäeval näitas kraadiklaas Sportland Arenal nelja plusskraadi, päike lõõmas taevas, linnud laulsid. Väljas oli nii soe, et isegi pallipoisid olid lühikeste käistega (nähtaval allolevas videos). Annaks jumal, et selline ilm jääks – sedasi on jalgpalli mängida ja vaadata hoopis vahvam!

4. Soe ilm ja põnev mäng toob naeratuse näole

2024. aasta Premium liiga avavooru esimesed kaks mängupäeva olid üpris igavad – kõik kolm mängu olid kohutavalt ühepoolsed. Tallinna Flora alistas reedel 2:0 Nõmme Unitedi, United oli kogu kohtumise vältel trammi all. Seejärel saabus laupäev, millel pole vaja pikalt peatuda – Nõmme Kalju hävitas 6:0 Kuressaare, Tallinna Levadia nüpeldas samamoodi Narva Transi. Kalevi ja Tammeka matš oli aga võrdne ja põnev.

Põnevus ja varem mainitud suurepärane ilm tõi publikule naeratuse näole. Seda oli näha ka 61. minutil, mil kaameramees leidis üles rõõmsad vutisõbrad.

5. Mängu parim – Olawale Tanimowo

Tammeka üks kuuest talvisest täiendusest, ründaja Tanimowo oli kogu kohtumise vältel väga nähtav. 26-aastane inglane oli palliga osav, kiire ja tugev, aga tema võib-olla et parim omadus tuli välja alles siis, kui Tammeka jäi vähemusse. Nimelt üks põhjus, miks Kalev ei suutnud oma mängu peale suruda, oli Tanimowo, kes tegi musta tööd mitme mehe eest. Usutavasti saab väsimatu mootoriga mängumees järgmistes mängudes oma võimeid rohkem näidata, sest sel korral mängiti ju pea pool matšist vähemuses.