FC Kuressaare pääses Premium liiga üleminekumängude kordusmängus Maardu Linnameeskonna vastu varajase ehmatusega, võites lõpuks 4:2 ja kahe mängu kokkuvõttes 9:5.
Esimese üleminekumängu hullumeelne väravatesadu näis kohe jätkuvat ka Kuressaares, sest Maardu muutis avaminutid väga ärevaks ning mõlema värava all sündis ridamisi ohtlikke olukordi. Maardulased nõelasid eriti teravalt kiirrünnakutel ning ühest sellisest sündis ka nende juhtvärav, kui Vladislav Ogorodnik läkitas 7. minutil Vitali Gussevi tsenderduse ühepuutelöögiga lati alla - 0:1!
Kümne minuti järel saavutasid saarlased aga mängu üle kontrolli ning Maardu ei suutnud kuni poolaja lõpuni enam ohtlikuks muutuda. Kuressaare viigistas seisu 32. minutil, kui Sten Penzev pääses pika positsioonirünnaku lõpuks peaga seitsmelt meetrilt täiesti vabalt löögile ning suunas Rasmus Saare tsenderduse tagumise posti kõrvale - 1:1!
Teise poolaja alguses sai Mattias Männilaan kaks väravavõimalust järjest ning kui esimeses olukorras suutis Vitali Teleš oma meeskonna päästa, siis 59. minutil oli ka tema võimetu. Sander Laht saatis ideaalse tsenderduse tagaposti, kuhu Männilaan õigeaegselt liikus ja palli mõnelt meetrilt tühja võrku koksas - 2:1!
Selg konkreetselt vastu seina, hakkas Maardu võtma üha suuremaid riske ning jõudis mitmel korral ka väravale lähedale, aga suures plaanis oli pinge kadunud, sest külalismeeskond vajanuks edasipääsuks tol hetkel koguni nelja väravat. Peagi muutis nende olukord veel lootusetumaks, sest 78. minutil pani Sander Lahe ülepuusalöök Männilaane tsenderduse järel sahisema - 3:1. Ning 81. minutil jõudis Männilaan ise Lahe söödust sihile, sooritades täpse löögi 15 meetrilt - 4:1. Lõppskoori vormistas 86. minutil Vadim Aksjonov, pöörates end kastis kaitsjate vahelt löögile ja keerutades täpse palli tagumisse nurka - 4:2. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Teleš tagasi, Kure kaitse segamini
Maardu sai rivistada üles sisuliselt oma parima koosseisu, sest eelmise mängu ainus oluline puuduja Vitali Teleš seisis seekord postide vahel. Kuressaare hõredad read hõrenesid aga veelgi, kui keskkaitsja Sören Kaldma pidi tervislikel põhjustel pingile jääma ning teda asendas sel hooajal Premium liigas vaid üksikuid minuteid kogunud Sten Penzev. Ainsaks mängukõlbulikuks Kure varumeheks oli väravavaht Roland Kütt, kes toodi 84. minutil kindlas eduseisus väljakule ründajaks!
Olulisematest mängumeestest tundis Kuressaare üleminekumängudel puudust keskkaitsjast Ranon Kriisast, värskelt klubi aasta mängijaks valitud keskväljamootorist Sander Seemanist ja universaalsest Rauno Tutkist. Lisaks puuduvad juba pikemalt kaitseväeteenistuse tõttu Mairo Miili ja Joonas Soomre.
Just keskkaitsjatega on saarlastel eriti kitsas käes, sest kaitsekolmiku tavalistest liikmetest on rivis vaid Märten Pajunurm. Tema kõrval tegutsesid vähe mänguaega saanud Tanel Neubauer ja tavaliselt keskväljal mängiv Elari Valmas. Penzev võttis sisse koha rünnakul Mattias Männilaane kõrval ning Sander Laht ja Silver Alex Kelder pidid tegutsema tavapärasest madalamal.
Maardu väljakumängijad olid samad, mis avamängus, kuid peatreener Algimantas Briaunys tõstis mehi väljakul ringi, asendades 3-5-2 taktika 4-1-4-1-ga.
2. Pingipoisi unelmate sünnipäev
Täna oma 19. sünnipäeva tähistanud Sten "Penzema" Penzev oli teeninud Kuressaare särgis kahe aasta jooksul kokku täpselt 128 mänguminutit Premium liigas. Ometi leidis ta end nüüd suurte koosseisuprobleemide tulemusel hooaja otsustavas mängus algkoosseisust ning seda enda jaoks harjumatul kohal - tavapärane äärepoolkaitsja ja ka kaitses mänginud nooruk paigutati rünnakule.
Ja tulemus? Ülioluline viigivärav, mis sündis meisterliku sooritusega ning võttis meeskonna peade kohalt suured pinged maha.
3. Premium liiga - Esiliiga 10:5
Viimasest üheteistkümnest korrast ainult ühel on Premium liiga üleminekumängudel võidutsenud Esiliigast üles pürgiv meeskond – 2014. aastal võitis Viljandi Tulevik tänu võõrsilväravale Jõhvi Lokomotivi.
Enne viljandlasi saatis üleminekumängudel edu esiliiga tiime 2008. aastal, mil Paide Linnameeskond võitis Pärnu Vaprust. Tolle hooaja järel toimus statistiliselt järsk nihe, sest pärast 2005. aastal kümne meeskonnaga meistriliigale üleminekut olid ülestulijad võidutsenud esimesel neljal aastal järjest. Pärast seda aga, nagu öeldud, on esiliiga meeskondadel kirjas vaid üks triumf.
Tähelepanelik lugeja märkab ehk, et üks aasta on sellest arvestusest justkui puudu? Tõepoolest, 2017. aastal jäid üleminekumängud sootuks pidamata, kui Sillamäe Kalev heideti Premium liigast välja ning samal ajal panid FC Levadia ja FC Infonet leivad ühte kappi.
4. Kure kui üleminekumängude kunn
Olid ajad, mil FC Kuressaaret kutsuti jo-jo-klubiks, sest nad pendeldasid pidevalt meistri- ja esiliiga vahet. Tänaseks on see maine endalt maha pestud, aga õige napilt – selle asemele on tekkimas üleminekumängude spetsialisti staatus.
Saarlased on mänginud Premium liiga üleminekumänge kolmel hooajal järjest ja võitnud seal nii FC Elvat, Pärnu Vaprust kui ka nüüd Maardut. Lisaks mängiti meistriliiga üleminekumängudel ka 2002. aastal, mil alistati Kohtla-Järve Lootus, 2010. aastal, kui kodus võetud 3:0 võidu toel pidi neile alla vanduma Kiviõli Tamme Auto ning aasta hiljem, kui neile kaotas Infonet. Lisaks on mängitud ka 2005. ja 2007. aastal, mil jäädi alla Lasnamäe Ajaxile ja Nõmme Kaljule.
Niisiis olid selle nädala kohtumised Kuressaare jaoks ühtekokku juba kaheksandad kõrgliiga üleminekumängud, millest on võidetud kuus.
5. Nüüd on tõepoolest kõik
Koroonaviirus sundis korduvalt tänavuse liigahooaja formaati muutma ning mänge edasi lükkama või ära jätma. 13. detsember on lõpuks see kuupäev, kuhu rekordiliselt pikk Eesti välihooaeg välja venis, kui mitte arvestada jaanuarisse lükatud Kuressaare ja FC Flora karikamängu.
Kahtlemata on ka Maardu ja Kuressaare mängijatele kergenduseks lõpuks ometi puhkama pääseda. Eriti vaevaline peaks sedavõrd pikk hooaeg olema just amatöörmängijatele, kellele on tihe jalgpallikalender eraelu ja tavatöö jaoks niigi koormavad.
Hooaeg venis lõpuks nii pikaks, et Kuressaare klubi hooaja pidulik lõpetamine leidis aset eile ning kogu esindusmeeskond käis seal veebiülekandes toetajaid tänamas. Seega tõmbasid saarlased hooajale joone alla veel enne seda, kui oli isegi teada, mis liigasse meeskond uueks aastaks kvalifitseerub.
6. Mängu parim - Mattias Männilaan
FC Florast laenul olev ründaja tegi Kuressaare eest teise muljetavaldava esituse järjest, olgugi et võimaluste realiseerimisega ei saa ta kummaski üleminekumängus rahul olla. Täna võitles ta mängu jooksul terviseprobleemidega, aga oli sellele vaatamata pidevalt Maardu kaitsjatele pinnuks silmas ning lõi lõpuks kaks väravat, millele lisandus üks väravasööt.
Protokoll:
13. detsembril kell 13.00 Kuressaare kunstmurustaadionil
FC Kuressaare - Maardu Linnameeskond 4:2 (1:1) - kahe mängu kokkuvõttes 9:5
32. Sten Penzev, 59., 81. Mattias Männilaan, 78. Sander Laht - 7. Vladislav Ogorodnik, 86. Vadim Aksjonov
Hoiatused: 54. Michael Schjönning-Larsen, 55. Rasmus Saar, 90+2. Oliver Rass - 53. Deniss Kovtun, 70. Anton Aristov, 76. Vadim Aksjonov
Mänguolud: -1, pilves ilm; kunstmuru rahulduvas seisukorras
Pealtvaatajaid: 126
Peakohtunik: Karl Koppel
Abikohtunikud: Maikel Mikson, Egerd Pajustik
Neljas kohtunik: Kristjan Kruk
Kuressaare: Magnus Karofeld, Michael Schjönning-Larsen, Oliver Rass, Silver Alex Kelder, Märten Pajunurm, Sander Laht, Mattias Männilaan, Tanel Neubauer, Elari Valmas, Sten Penzev (84. Roland Kütt), Rasmus Saar.
Varus: Roland Kütt, Sören Kaldma.
Maardu: Vitali Teleš, Klimenti Boldõrev, Anton Aristov, Deniss Maksimenko (56. Erik Grigorjev), Vladislav Ogorodnik, Maksim Krivošein (84. Stanislav Tsõmbaljuk), Vitali Gussev, Ilja Zelentsov, Deniss Kovtun (67. Timur Bulavkin), Vadim Aksjonov, Vadim Mihhailov.
Varus: Ilja Kassjantšuk, Timur Bulavkin, Erik Grigorjev, Stanislav Tsõmbaljuk.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Allan Mehik
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta