Luup peale | Kõvasti tööd ja killuke õnne ning Vaprus keeras Kalju tanki toru nende endi suunas
Kuigi Paide Linnameeskond alistas päeval mugavalt 4:0 seisuga FCI Levadia, siis päeva suurima pommi lõhkas mõni tund hiljem Premium liiga uustulnuk Pärnu Vaprus, kes võitis Sportland Arenal Nõmme Kaljut 1:0.
Pärnu ladus oma hooaja esimesele võidule vundamendi kõva tahtmise ja kaitsetööga. Esimesel poolajal ei lubatud Kaljul teha mitte midagi, teisel mõned võimalused küll tekkisid, aga Vaprusel endal piisas vaid ühest imelisest rünnakust.
Kalju rünnaku järel pani Tauno Tekko väga hea pika palli täpselt Virgo Valliku suunas, kes mängis esmalt palli peaga üle Giannis Tsivelekidise ning seejärel jooksis lihtsalt Vladimir Avilovi eest ära. Oli teada, et Kalju kaitseliini suurim nõrkus on kiirus, õigemini selle puudumine, ning kümme minutit varem sekkunud Valliku värsked jalad olid selle vastu täpselt paras relv. Oma poole pealt alanud 18-aastase Valliku soolorünnak sai Meeritsaga silmitsi olles stiilse lõpplahenduse.
Kalju küll üritas maruliselt vastata ja lisaminutitel toodi kahel puhul standardolukordade ajaks ette ka Marko Meerits, aga Hendrik Vainust täna palli mööda ei saadud. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:
1. Mis tankist Kalju puhul üldse rääkida saab?
Kui Kalju eelmise hooaja järel mitme mängijaga lõpparve tegi, siis kuulutas klubi president Kuno Tehva välja, et mängijate puhul hinnatakse enim iseloomu.
"Meil on vaja tanki ja kõik üleliigne plast lendab üle parda. Üritame selle tankiga edasi minna nii, et saavutame oma eesmärgid. Sellest tulenevalt tehakse järgnevate nädalate ja kuude jooksul valikuid meeskonna täiendamise kohapealt. Sellest tulenevalt kahjuks ka teatud mängijatest loobutakse ja minnakse edasi ilma nendeta. Need on tavalised jalgpalliprotsessid, mis käivad muutustega kaasas, ning mida me minu arvates oskame näha ja teha," sõnas Tehva 7. detsembril Soccernet.ee-le. Tanki ei mahtunud, õigemini kuulutati üleliigseks plastiks, näiteks Ivan Lobai, Pedro Victor, Andreas Raudsepp ja Sander Puri.
Viimasest neljast liigamängust kolm kaotanud Nõmme Kalju puhul on üsna keeruline mõne tankiga paralleele tuua. Eesti kaitseväe rivisõidukite pargis muide ühtegi tanki ei olegi. Väär oleks aga Kaljut võrrelda ka jalaväe lahingumasinatega, millega kaitseväelased uhkustada saavad. Aga okei, kui tank, siis tank. Aga siis selline, mille pilt alates 25. märtsist Kalju fännirühmituse Facebooki lehte ehib. Nimelt postitasid Roosad Pantrid pärast karikasarja veerandfinaalis Viljandi Tulevikule kaotust ilma ühegi kommentaarita illustreeriva pildi, kus tanki toru iseenda suunas keeratud on.
Kui peame rääkima tankist, siis ainult sellisest tankist.
2. Amir Natho personaalküsimus
Kui Sergei Frantsev Amir Natho kohtumises Narva Transi vastu 60. minutil välja võttis, siis jäid paljude vutifännide suud lahtiseks. Miks? Kalju vahetas 0:1 kaotusseisus välja oma kõige loovama mängija? Nii oli. Siit-sealt on kuulda olnud, et pragmaatilise Frantsevi mängujoonisesse kunstnik Natho liialt hästi ei sobi. Frantsev vajab töömehi, kes teeks seda, mida tema nõuab.
Järgmist kaht kohtumist alustaski Natho pingilt - esmalt alistati 2:0 võõrsil Kuressaare ja seejärel alistuti 0:1 kodus FCI Levadiale. Natho sai mänguaega vastavalt 23 ja 19 minuti jagu.
Keeruliseks teeb Natho mängitamise ka KTM-reegel. Kui eeldame, et neljasesse kaitseliini Frantsev KTM-mängijat asetada ei taha, siis jääb alles kuus ülemist mängijat, kellest kaks peavad olema KTM-id. Täna olid nendeks Kaarel Usta ja Alex Matthias Tamm. Teised neli olid Mihhail Babitšev, Igor Subbotin, Aleksandr Volkov ja Natho. Pingile jäi seega Pavel Marin.
Natho esitus polnud täna kaugeltki mitte halb. Tema loomingulisus torkas silma ka sellises mängus, aga niivõrd distsiplineeritult kaitsnud Vapruse vastu ei piisa ainult söötjast, vaid tipptasemel peab olema ka ründajate liikumine. Seda täna ei olnud. Natho standardid olid aga kõrgel tasemel ka täna. Mõlemad Avilovi supervõimalused - nii Vainu hea tõrje kui ka lattilöök - sündisid justnimelt Natho tsenderdustest.
3. Ei saa ainult laita Kaljut, peame kiitma ka Vaprust
"Treeneritel läks seekord täpselt täppi. Plaan töötas väga hästi ja suutsime mängida täpselt nii, nagu Nõmme Kaljule ei sobinud. Tulid ära punktid," rõõmustas mängujärgselt ainsa värava löönud Virgo Vallik.
Terve esimese poolaja jooksul ei suutnud Kalju kordagi Vapruse müürist läbi tungida, aga seda ei saa otseselt nimetada bussi parkimiseks. Ka Vaprus ise suutis rünnakul palli hoida ja standardolukordi tekitada. Mängiti lihtsalt nii distsiplineeritult. Teisel küll Kaljul mõned väga-väga head olukorrad tekkisid, aga needki standardite järel. Mängulistes situatsioonides ei lastud end absoluutselt ära murda.
Muide - eraldi kiitus läheb Pärnu Vapruse peatreeneri Taavi Midenbritti pokkerinäole. Pärast lõpuvilet suunati kaamera just Midenbrittile, kes Kalju pingi juurde kätlema läks, aga suutis hoida viisakat joont ja sirget nägu. Klass seegi!
4. Mängu parim - Hendrik Vainu
Esimene poolaeg oli Pärnu Vapruse väravavahi jaoks ootamatult lihtne. Sekkuda tuli ainult tsenderduste puhul, sest pea kõik Kalju löögiüritused takerdusid kaitsjates. Teisel läks aga asjaks ning Vainu tegi partii, mille puhul on raske midagigi ette heita.
Küll üritas Kalju nii- ja naapidi, aga Vainust jagu ei saadud. 57. minutil lendas hiljuti Kuressaaret kahe väravaga kostitanud Vladimir Avilov kõrgelt ja pääses peaga löögile, aga Vainu sirutas end hiilgavalt välja ja ei lubanud Kaljut juhtima. Küll üritasid veel Pavel Marin, Andri Markovitš ja teised, aga Vainu ei teinud mitte üht eksimust. Võrdselt tasemel oli nii tõrjetöö, tegutsemine tsenderdustel, väljatulekud kui ka jalaga mäng.
Protokoll:
18. aprillil kell 19.00 Sportland Arenal
Nõmme Kalju FC - Pärnu JK Vaprus 0:1 (0:0)
69. Virgo Vallik
Väravasöödud: 69. Tauno Tekko
Hoiatused: 11. Amir Natho, 81. Mihhail Babitšev, 85. Aleksandr Volkov, 90+4. Vladimir Avilov - 56. Robin Limberg, 87. Hendrik Vainu, 90+3. Enrico Veensalu
Mänguolud: +12, päikesepaisteline tuuline ilm; kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 0, pole lubatud
Peakohtunik: Roomer Tarajev
Abikohtunikud: Jaan Roos, Dmitri Vinogradov
Neljas kohtunik: Kristjan Kattus
Kalju: Marko Meerits, Aleksandr Kulinitš, Vladimir Avilov, Vladislav Veremejev (64. Giannis Tsivelekidis), Andri Markovitš, Mihhail Babitšev, Igor Subbotin, Amir Natho (83. Amir Natho), Aleksandr Volkov, Kaarel Usta (46. Pavel Marin), Alex Matthias Tamm.
Varus: Sergei Lepmets, Giannis Tsivelekidis, Deniss Tjapkin, Kaspar Paur, Aleksandr Ivanjušin, Pavel Marin, Mark Edur.
Vaprus: Hendrik Vainu, Anton Krutogolov, Magnus Villota, Uku Kõrre, Tõnis Vihmoja, Rocco Mõtt (78. Henri Hanson), Robin Limberg, Tauno Tekko, Marek Kaljumäe, Devid Lehter (22. Enrico Veensalu), Kristen Saarts (56. Virgo Vallik).
Varus: Ott Nõmm, Georg Grahv, Virgo Vallik, Henri Hanson, Enrico Veensalu, Ronaldo Tiismaa.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta