Luup peale | Kuld ja kard Florale, Trans kaotas kodus finaali ja enesevalitsuse (+ galerii!)
Punane kaart meeskonna legendile Iriele. Kollane kaart presidendile Nikolai Burdakovile. Punane kaart abitreenerile Ilgar Nabijevile. Kõike seda vahemikus 75.-77. minut. Nii kaotas Narva Trans võimaluse kodupublikut superkarikaga rõõmustada.
Valitsev Eesti meister Flora juhtis superkarikafinaali alates 6. minutist, kui Rauno Sappinen toimetas ühe puutega sihile Konstantin Vassiljevi antud nurgalöögi. Edasist kohtumist Eesti meister küll domineeris, aga läbimurdeks vajaliku teist väravat ei saavutatud. Mulluse karikavõitja Transi võimalus püsis seega elus. Viigivärav tähendanuks ju penaltiseeriat.
Aga enesevalitsemise kaotamise järel – pinged keesid üle, sest Trans polnud absoluutselt nõus Irie eemaldamiseni viinud tema teise kollase kaardiga olukorras, kus toimus intensiivne madin Markus Soometsaga – kadus kiiresti ka Transi viigivõimalus.
83. minutil lõi vahetusest sekkunud Rauno Alliku Flora 2:0 juhtima (resultatiivne sööt taas Vassiljevilt ja taas meisterlik). Transi esimesed võimalusepojukesed avanesid kohtumise lõpusirgel, kui midagi päästa oli juba väga keeruline. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:
1. Transi riskantne taktika nurgalöökide kaitsmisel
Sappineni 6. minuti värav andis tervele kohtumisele kammertooni, sest pani Transi varakult surve alla ja andis Florale tegutsemiseks julgust ja vabadust. Too tabamus sündis, sest Narva Transi peatreener Cenk Öczan valis nurgalöökide kaitsmiseks riskantse taktika.
Türklane saatis koguni kolm mängijat keskjoone kanti. Ühelt poolt sundi see Florat jätma nelja mängijat kaitsesse, mis tähendas, et karistusalasse sai viia maksimaalselt viis mängijat (kümnes toimetas nurgalööki), aga teisalt tähendas Transi valik, et trahvikastis oli rohkem vaba ruumi, kuhu Flora sai palli mängida ja söösta.
Värav sündis nii, et eelnevalt tsenderdusele panustanud Konstantin Vassiljev mängis terava, ent madala palli penaltipunkti kanti, kuhu vabanes värava eest liikumist alustanud ja enda meeste katte tagant vabanenud Sappinen, kelle ühe puute löök alumise nurga kaudu väravasse jõudis.
Väravavaht Andreas Vaiklal polnud päästa midagi.
2. Flora sai talveunega õigel ajal pidama
Kolmapäevane treeningkohtumine Norra esiliigaklubi Sogndali noorusliku meeskonna vastu jättis Flora valmisoleku kohta õhku mitu küsimärki, sest kuigi teisel poolajal esineti viisakalt, siis esimesel jäädi ootuspärasest tasemest kaugele. Tänase kohtumise põhjal võib siiski öelda, et Flora sai talveune õigel ajal pidama, täna oldi ärksad, erksad ja triksis-traksis.
Ilmselt jõudis meeskond tänaseks välja puhata eelmisel nädalal maha võetud treeningkoormustest ning eks mõjus ka teadmine, et tegu pole treening-, vaid võistlusmänguga, kus võitja saab lõpus enda valdusse karika ja kaela medali (mis sest, et suures plaanis üpris vähetähtsa).
Näiteks Vladislav Kreida ei jäänud olukordadesse pool sekundit hiljaks, vaid jõudis õigeaegselt ning likvideeris potentsiaalseid ohuolukordi ja võitis meeskonnale palle talle omase tõhususe ning täpsusega. Vasakkaitsja Henri Järvelaid oli küll Nikita Mihhailovi näol vastamisi Transi edurivi kõige ohtlikuma mängijaga, aga tegi erinevalt Sogndali-kohtumisest õigeid otsuseid palju rohkem kui ekslikke.
3. Ofosu Appiahil on vanad trikid meeles
Ghana kaitsja Ofosu Appiah aitas praeguseks tippjalgpallis oma eksistentsi lõpetanud FC Infoneti 2016. aastal Eesti meistritiitlini. Lisaks kaitsetööle andis ta toona tugeva panuse Lasnamäe meeskonna ründemängu, olles standardolukordade õhuvõitlustes kõrgliiga kõige ohtlikum mängija ning külvates oma ambitsioonikate triblingutega vastase leeris segadust.
Appiahi õhuvõitlusvõime praeguse kvaliteedi osas tänase kohtumise põhjal hinnanguid anda ei saa, sest valim oli liiga väike, ent osavus palliga tegutsemisel on ghanalasel kenasti alles. Palli omades pakatas Appiah enesekindlusest ning kui Flora pressing jäi auklikuks, tungis ta julgelt
vastase liinide vahele.
Eriti edukalt 43. minutil, kui möödus efektsete konksudega kahest Flora mängijast ja jõudis ohutsooni. Viktor Plotnikovi otsinud läbisöödu lõikasid Flora kaitsjad vahelt, ent too episood viitas, et Appiahi palkamine peaks Transi ründemängule andma juurde uue, huvitava ja tõhusa dimensiooni.
4. Transil on põhjust optimismiks
Kui teha tänase mängu põhjal järeldusi Transi ootava hooaja kohta, siis olid märgid kergelt positiivseni. Hüva, Irie eemaldamise järel kaotati pea ja laguneti, ent enne seda mängiti korralikku jalgpalli. Transi koosseisus leidub piisavalt järjepidevust, et mängitakse meeskondlikult. Hooaeg ei alga tühja koha pealt, nagu Transis varem pahatihti on juhtunud, vaid
eelmiste aastate jooksul on laotud ka vundamenti.
Täna vahetusest sekkunud ja üpris märkamatuks jäänud Nurlan Novruzov, Appiah ja Vaikla peaksid kõik olema korralikud täiendused. Puudub põhjus arvata, et keegi Transist mullu tabelis tahapoole jäänud meeskond (või suurte ambitsioonidega kõrgliigasse saabunud Tallinna JK Legion) peaksid neid edestama. Muidugi võivad, aga Transi stardipositsioon on igati korralik.
5. Mängu parim – Märten Kuusk
Viktor Plotnikovi ja Deniss Poljakovi tegutsemine vea piiril või seda ületades nõudis Flora kaitseliini liidrilt tähelepanelikkust, kannatlikkust ja täpsust. Seda kõike Eesti A-koondislane ka pakkus. Ühtegi ohtlikku momenti Transil kohtumise jooksul ei tekkinud, mis on korralik kompliment ka Flora kaitseliinile tervikuna. Õnnestus ka kolmapäeval Sogndali vastu ereda leegiga põlenud Henrik Pürg, kes sai täna peatreenerilt Jürgen Hennilt võimaluse vigade paranduseks, kuigi pingilt oli võtta kogenud ja kindel Enar Jääger.
Protokoll:
1. märtsil kell 13.00 Narva Kalev-Fama staadionil
Tallinna FC Flora - JK Narva Trans 2:0 (1:0)
6. Rauno Sappinen, 83. Rauno Alliku
Hoiatused: 87. Rauno Alliku - 35. Deniss Poljakov, 42., 75. Irie, 73., 78. Ilgar Nabijev (abitreener), 77. Roman Sobtšenko, 78. Nikolai Burdakov (president), 79. Artjom Škinjov
Eemaldamised: 75. Irie, 78. Ilgar Nabiev (abitreener)
Mänguolud: +1, kergelt lörtsisajune pilves ilm; kunstmuru heas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 681
Peakohtunik: Roomer Tarajev
Abikohtunikud: Egerd Pajustik, Igor Kübarsepp
Neljas kohtunik: Siim Rinken
Flora: Ingmar Krister Paplavskis, Michael Lilander, Henrik Pürg, Märten Kuusk, Henri Järvelaid, Vladislav Kreida, Markus Soomets, Frank Liivak, Konstantin Vassiljev, Vlasi Sinjavski (69. Martin Miller), Rauno Sappinen (88. Herol Riiberg).
Varus: Richard Aland, Maksim Paskotši, Enar Jääger, Martin Miller, Herol Riiberg, Rauno Alliku, Henri Välja.
Trans: Andreas Vaikla, Aleksandr Ivanjušin, Roman Nesterovski, Aleksandr Zakarljuka (63. Raivo Saar), Ofosu Appiah, Nikita Mihhailov, Artjom Škinjov (88. Martin Käos), Roman Sobtšenko, Bi Sehi Elysee Irie, Viktor Plotnikov (52. Nurlan Novruzov), Deniss Poljakov.
Varus: Aleksei Matrossov, Nurlan Novruzov, Raivo Saar, Maksim Tšerezov, Aleksei Stepanov, Sergei Kondrattsev, Martin Käos.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Brit Maria Tael
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta