Tabeliseisu vaadates ülitähtis vastasseis, kõva andmine, punane kaart mõlemale tiimile, võõrustajad pööravad kaotusseisu filigraanseks võiduks. Mida muud tahta? Meistrite liiga õhtu oma parimas mahlas.
Põnevamat sorti sündmused hakkasid kerima alles avapoolaja keskpaiga kandis. 18. minutil sahises Atletico võrk, kui Nathan Tella realiseeris Alejandro Grimaldo tsenderduse väravaks. Tabamus ei lugenud, sest kerkis küljekohtuniku lipp - Grimaldo oli Granit Xhaka söödu andmise hetkel poole keha jagu suluseisus. Tella libises pärast palli puuri saatmist põlvega vastu reklaamtahvlit, aga õnneks pääses nigeerlane vaid ehmatusega ning jätkas mängimist.
Leverkusen haistis, et kui nad niimoodi jätkavad, saavad nad ühel hetkel kirja reeglitepärase kolli. 20. minutil leidis Jeremie Frimpong kaarpalliga karistusalast üles Florian Wirtzi, kes võttis selle rinnaga omaks ning andis akrobaatilise sooritusega värava suunas kuuma, ent Jan Oblak oli mees omal kohal. Kaks minutit hiljem kõmmutas Tella ligi 22 meetrilt peale, aga Sloveenia kindamees oli ka selleks valmis.
25. minutil tabas Atleticot šokk, sest välkus peakohtuniku Davide Massa punane kaart. Kaks minutit varem libistas Pablo Barrios kõrge jalaga Nordi Mukielele sääremarja. Esialgu määrati Atletico poolkaitsjale vea eest kollane, aga VAR-monitorilt olukorda üle vaadanud Massa muutis kaardi punaseks. Niigi vasturünnakutele panustanud Atletico muutus seejärel veelgi kaitsvamaks.
Kümnekesi tegutsenud Atletico kaitses hingestatult ning tundus, et riietusruumi suundutakse viigiseisul, kuniks Leverkusen lõi neile sinna ühe palli kaasa. Esimesel üleminutil blokeeris Jose Maria Gimenez Wirtzi lähilöögi, millele järgnes Mukiele tsenderdus tagapostis viibinud (ja Atletico kaitsjate poolt ära unustatud) Piero Hincapiele, kes koksas kera võrku - 0:1.
Mi 𝑮𝒐𝒍𝒆𝒂𝒅𝒐𝒓 ⚽️🇪🇨#AtletiB04 | #SomosBayer04🖤❤️ pic.twitter.com/sXFneGG7WH — Bayer 04 Leverkusen (@bayer04_es) January 21, 2025
Teine kolmveerandtund algas Madridi klubi jaoks parimal võimalikul moel. Leverkusen kaotas kodumeeskonna karistusalas palli ning Atletico suundus vasturünnakule. Antoine Griezmann läkitas söödu kaitseliini taha spurtinud Julian Alvarezile, kes edestas võidujooksus Bayeri kapteni Jonathan Tah' ning sooritas täpse löögi - 1:1.
Külalised Saksamaalt lagunesid Atletico viigivärava järel varuosadeks ning teatud hetkedel lubasid võõrustajad omale kõrget pressi, et vastast surve all hoida. 76. minutil sai Bayeri häving järgmise tahu, kui avatabamuse autorile Hincapiele näidati Giuliano Simeone vastu tehtud vea eest teist kollast. Pärast seda jätkus mäng kümme kümne vastu.
Hoogsaks muutunud lõpufaasis soosis hoog Atleticot, kes sai 90. minutil kätte selle, mida tasa ja targu oodati. Angel Correa viis söödu kahe kaitsja vahelt Alvarezile, kes möödus väravast välja tormanud Kovarist ning veeretas kera üle joone - 2:1. Metropolitanole kogunenud kodupublik rõkkas rõõmust, samal ajal moodustus otsajoone taga külakuhi, kuhu hüppas sekka ka Atletico peatreener Diego Simeone.
Massa lõpuvile kinnitas, et suurema osa mängust kümnekesi toimetanud Atletico pööras kaotusseisu ülimagusaks võiduks.
THIS. IS. ATLETI. pic.twitter.com/lw1IX9eOKW — Atlético de Madrid (@atletienglish) January 21, 2025
Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Massa ülikonkreetne vilejoon
43-aastane Itaalia vilemees Massa oli avapoolajal rambivalguses, sest mõlema tiimi mängijatel oli talle pidevalt midagi öelda. Vaatamata pallurite erinevatele arvamustele jäi Massa endale alati kindlaks. Ta lubas mängida füüsilist jalgpalli ning ei tolereerinud jutustamist. Kui avapoolajal pidi ta enda joone tutvustamiseks laiali jagama viis kaarti - neli kollast ja ühe punase -, siis teisel poolajal piisas vaid kahest kollasest, sest kõik said aru, mida lubatakse teha, mida mitte.
Jutustamise osas leidub hea näide esimesest kolmveerandtunnist, kui Wirtzil venitati L-suuruses särk 2XL-iks, aga sakslane sai olukorra järel ise Massalt kollase kaardi, sest ta nõudis seda häälekalt vastasele. Arusaadavalt hakati seejärel Wirtzi töötlema, eriti Rodrigo De Pauli poolt, et vastaste mängujuht saaks teise kollase, aga tulutult.
We all want a Wirtz match-worn top mate... but at least wait till the end? 😅#AtletiB04 pic.twitter.com/G8iYLBI9Ps — Bayer 04 Leverkusen (@bayer04_en) January 21, 2025
2. Parem on mängida vähemuses?
Tõele au andes oli Barriose punane kaart ülimalt rumal, seda nii ajastuse kui vea iseloomu tõttu, sest seda oli võimalik ennetada. Jah, kontakt oli pisike, aga see eksisteeris. Aga see selleks. Atleticole sobis kümnekesi mängida, sest nende niigi kaitsev joonis muutus veelgi kaitsvamaks. Seeläbi lubati vastast suuremate jõududega enda poolele ning Bayeri kaitseliini taha tekkis ruum, mida rünnata. Seda hispaanlased ka kasutasid.
Leverkuseni puhul oli punane justkui viimane nael kirstule, sest Atletico tiheda kaitsebloki lahti harutamine tekitas neile juba piisavalt palju tuska. Pärast vähemusse jäämist ei saanud Xabi Alonso hoolealused enam aru, kuidas väljakul asetseda ja tegutseda. See karistati ära.
3. Joonemäng tabelis
Avavile eel lahutas tol hetkel kolmandal kohal paiknenud Bayerit ja kaheteistkümnendal positsioonil asetsenud Atleticot üks punkt. Külalismeeskonna juhtseisu ajal oli Leverkusen vahepeal teine, viigi puhul viies, mõlemal juhul oli Madridi sats joone all. Lõpuvile järel edestab kolmas Atletico kuuendat Bayerit kahe silmaga ehk nüüd on nad koos joone kohal.
Kuigi pooltel tiimidel on põhiturniiri lõpuni veel kaks mängu minna, siis Atleticol ja Bayeril on alles jäänud vaid üks kohtumine - hispaanlastel võõrsil Salzburgiga, sakslastel kodus Praha Spartaga. Mõlemal on pilet sõelmängudeks juba taskus olemas, aga uue formaadiga Meistrite liigas on ülioluline lõpetada kaheksa parima seas, et vältida kahte lisamatši, sest väike puhkusehetk kulub tiheda graafiku puhul alati marjaks ära.
4. Mängu parim - Julian Alvarez
Atletico väärib kiidusõnu kogu kollektiiviga, et sedavõrd lootusetus olukorras suudeti pea külmana hoida ning end rehabiliteerida. Siiski oli väga suur roll Alvarezil, kel õnnestus kahest ohtlikust šansist kaks väravat lüüa. Sääraste mängude puhul, kus suur osa ollakse vähemuses, on ülioluline, et need vähesed situatsioonid kasutatakse ära.
Protokoll:
Tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta