Luup peale | Kuressaare jokker lasi Tammeka lootustest kõvasti õhku välja (galerii!)

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst

Gleb Pevtsov näitas Ahmed Basherile võimaluste realiseerimise osas eeskuju. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

FC Kuressaare näitas taaskord, et varakevadise liigatabeli põhjal ei maksa kaugeleulatuvaid järeldusi teha, kui ootamatu kangelane Gleb Pevtsov nad Tartus 2:1 võidule juhtis. Tammeka särav hooaja algus tõotab avaringi lõpuks nukratesse toonidesse värvuda.

Avapoolaeg Sepa jalgpallikeskuse kunstmurul kujunes lahtiseks, pakkudes mõlemale meeskonnale mitmeid häid võimalusi. 8. minutil viis Mairo Miili läbisööt Ahmed Basheri palliga kaitsjate seljataha, kuid Karl Orreni surve all jäi Nigeeria ründaja löögiga hiljaks ja Kaur Kivila jõudis vastu.

Kuressaare sai peagi halbu uudiseid, kui Aleksander Iljin ei suutnud mängu jätkata ja lonkas väljakult minema, kuid tema asemele sekkunud Pevtsov osutus hoopis külalismeeskonna jokkeriks. Juba 12. minutil lajatas ta neljalt meetrilt lati alla palli, mis jõudis temani kaks korda pikendatud audisisseviske järel - 0:1

Tammeka jahtis viigiväravat ja jõudis sellele korduvalt lähedale, aga Basheri realiseerimine vedas meeskonda seekord alt. 16. minutil ei saanud ta Olawale Tanimowo tsenderdust viielt meetrilt postide vahele. Pooltunni paiku teenis Basher võimsa soologa penalti, aga saatis siis ise nõrga löögi üsna keskele ja Kivila püüdis selle.

Loetud minutid hiljem kombineerisid Karl Rudolf Õigus ja Pevtsov teises väljakuotsas veel ühe värava. Õigus tegi vasakul suurepärase eeltöö ja söötis keskele penaltipunkti lähistele, kust Pevtsov palli taas ühe puutega võrku lajatas - 0:2!

Teise poolaja alguses sai Kuressaare mängu niimoodi kontrolli alla, et poolaja esimeses pooles ei tekkinud ainsatki väravahõngulist olukorda. Alates 70. mänguminutist muutusid Tammeka rünnakud aga teravaks ning üks olukord järgnes teisele. Kõigepealt üllatas Miil karistuslöögiga, keerutades palli ümber müüri esimese posti kõrvale, kust Kivila selle nurgalöögiks tõrjus. Veidi hiljem pääses Herman Pedmanson Basheri söödust terava nurga all Kivilaga silmitsi, aga Kuressaare väravavaht tõrjus ka tema ürituse.

76. minutil jõudis Tammeka siiski sihile, kui Miili ja Pedmansoni eeltöö järel jäi Basheril üle pall vaid värava eest tühja võrku lükata - 1:2! Minut hiljem võinuks Basher juba ka 2:2 lüüa, ent Tanimowo söödu järel põrutas ta palli seitsmelt meetrilt väravast mööda. Paarkümmend sekundit hiljem virutas omakorda Miil trahvikasti nurga juurest peale ning Kivila pidi kõik oskused mängu panema, et Jermatšenko peanupust rikošeti võtnud pall vastu latti tõrjuda.

Tammeka kümmekond minutit kestnud võimas survepuhang vaibus mõnevõrra ning Kuressaare sai ohjad uuesti pihku. Mattias Männilaan pani ühel kiirrünnakul ka võrgu sahisema, kuid seejärel kerkis suluseisu märgiks abikohtuniku lipp. Saarlased hoidsid edust kinni ja kirjutasid tabelisse teise võidu, samal ajal kui Tammeka jaoks oli tegu teise kaotusega. Soccernet.ee tähelepanekud:

Herman Pedmanson andis Tammeka rünnakule uue hoo. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

1. Herman Pedmansoni efekt

Kui Kuressaare algkoosseis oli igati ootuspärane, siis Tammeka rivistuses oli üks suur üllatus. Hooaja esimestes voorudes ründaja all säravalt esinenud Herman Pedmanson jäi pingile ja oma hooaja esimese stardi tegi Priit Peedo. Kõigi eelduste kohaselt oli tegemist sunnitud käiguga, sest Pedmansonist tunti väljakul selgelt puudust, Peedo ei suutnud sama intensiivsusega liikuda ja kaitsjaid survestada, samas kui Basher pidi mängima harjumatult madalal.

Kui 18-aastane poolkaitsja 68. minutil lõpuks väljakule saabus, said Tammeka rünnakud koheselt uue hoo sisse ja üks ohtlik olukord järgnes teisele. Pedmanson ise oli tavaliselt sündmuste keskpunktis ja kinnitas järjekordse särtsaka esitusega enda staatust meeskonna ühe liidri ja suure tulevikulootusena.

Gleb Pevtsov osutus tõeliseks jokkeriks. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Gleb Pevtsovi efekt

Tabloo aga teatavasti ei valeta ja sedapuhku ütleb see, et kohtumise tõeliseks kangelaseks oli hoopis Kuressaare vahetusmees Gleb Pevtsov. 23-aastane universaal pidi ootamatult sekkuma, kui Aleksander Iljin jätkata ei suutnud, viis juba kaks minutit hiljem Kuressaare ette ja lõi poolaja lõpus veel teisegi värava. Mõlemal puhul oli sööduandjaks Karl Rudolf Õigus, kes oli samuti üks kandidaate kohtumise parima mängija auhinnale.

See jokker oli väga ootamatu, sest eelmisel hooajal lõi Pevtsov Narva Transi särgis 24 liigamänguga vaid ühe värava, käesolevat hooaega alustas ta aga Kuressaares hoopis keskkaitsjana. Nüüd oli ta kaks korda õigel ajal õiges kohas ning lõpetas mõlemad olukorrad võimsa ühepuutelöögiga.

Tema sekkumine muutis ka Kuressaare mängu ülesehitust, sest viimasel ajal on Mattias Männilaane ründepartneriks olnud Joonas Soomre, kes liigub rünnaku ja keskvälja vahet. Pevtsovi ja Männilaane võimsa ründeduo puhul muutus Kuressaare aga eriti ohtlikuks tsenderduste puhul ning just äärtelt tehtud teravustega see mäng ära otsustatigi.

Tammeka hooaja esimene kodukaotus on tõsiasi. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Tammeka hoog kadus koos lumega

Tammeka alustas hooaega üle kõigi ootuste, läbides märtsikuu ainsagi kaotuseta ning kogudes nelja vooruga klubi rekordit tähistanud kaheksa punkti. Seejärel on aga tulnud vastu võtta kaks järjestikust kaotust ning seda vastastelt, kelle vastu ühelt suurüllatajalt oodatakse võidupunktide korjamist.

Nüüd ootavad Tammekat ees kolm järjestikust mängu tipptiimidega: Paide võõrsil, Levadia kodus ja Kalju võõrsil. Siis on uuesti vastaseks Kure, seekord võõrsil, ning seejärel võõrustatakse taaskord Paidet. See ränkraske seeria tõotab tartlaste vaimu tõsiselt proovile panna ning märtsis tärganud unelmad uuesti karmi püsimajäämisheitlusega asendada.

Kuressaare liigub samal ajal tõusvas joones ning kerkis enne teisi kuuenda vooru kohtumisi tabelis juba kuuendale kohale, Tammekast vaid kahe punkti kaugusele.  Saarlaste avaringi pidamata mängud on ka oluliselt pehmemast puust kui tartlaste omad: Trans kodus, Flora kodus ja United võõrsil.

4.  Mängu parim - Kaur Kivila

Nullimängust jäi Kivila lõpuks küll ilma, kuid tema suurepärased tõrjed olid paljuski need, mis Kuressaarele võidupunktid tagasid. Penaltipüüdmisele lisaks võttis ta avapoolajal ära ka Basheri üks-üks-olukorra, tõrjus teisel poolajal Pedmansoni lähilöögi ja Miili kaks võimast kauglööki.