Luup peale | Kuressaare jokker lasi Tammeka lootustest kõvasti õhku välja (galerii!)
FC Kuressaare näitas taaskord, et varakevadise liigatabeli põhjal ei maksa kaugeleulatuvaid järeldusi teha, kui ootamatu kangelane Gleb Pevtsov nad Tartus 2:1 võidule juhtis. Tammeka särav hooaja algus tõotab avaringi lõpuks nukratesse toonidesse värvuda.
Avapoolaeg Sepa jalgpallikeskuse kunstmurul kujunes lahtiseks, pakkudes mõlemale meeskonnale mitmeid häid võimalusi. 8. minutil viis Mairo Miili läbisööt Ahmed Basheri palliga kaitsjate seljataha, kuid Karl Orreni surve all jäi Nigeeria ründaja löögiga hiljaks ja Kaur Kivila jõudis vastu.
Kuressaare sai peagi halbu uudiseid, kui Aleksander Iljin ei suutnud mängu jätkata ja lonkas väljakult minema, kuid tema asemele sekkunud Pevtsov osutus hoopis külalismeeskonna jokkeriks. Juba 12. minutil lajatas ta neljalt meetrilt lati alla palli, mis jõudis temani kaks korda pikendatud audisisseviske järel - 0:1!
Tammeka jahtis viigiväravat ja jõudis sellele korduvalt lähedale, aga Basheri realiseerimine vedas meeskonda seekord alt. 16. minutil ei saanud ta Olawale Tanimowo tsenderdust viielt meetrilt postide vahele. Pooltunni paiku teenis Basher võimsa soologa penalti, aga saatis siis ise nõrga löögi üsna keskele ja Kivila püüdis selle.
Loetud minutid hiljem kombineerisid Karl Rudolf Õigus ja Pevtsov teises väljakuotsas veel ühe värava. Õigus tegi vasakul suurepärase eeltöö ja söötis keskele penaltipunkti lähistele, kust Pevtsov palli taas ühe puutega võrku lajatas - 0:2!
Teise poolaja alguses sai Kuressaare mängu niimoodi kontrolli alla, et poolaja esimeses pooles ei tekkinud ainsatki väravahõngulist olukorda. Alates 70. mänguminutist muutusid Tammeka rünnakud aga teravaks ning üks olukord järgnes teisele. Kõigepealt üllatas Miil karistuslöögiga, keerutades palli ümber müüri esimese posti kõrvale, kust Kivila selle nurgalöögiks tõrjus. Veidi hiljem pääses Herman Pedmanson Basheri söödust terava nurga all Kivilaga silmitsi, aga Kuressaare väravavaht tõrjus ka tema ürituse.
76. minutil jõudis Tammeka siiski sihile, kui Miili ja Pedmansoni eeltöö järel jäi Basheril üle pall vaid värava eest tühja võrku lükata - 1:2! Minut hiljem võinuks Basher juba ka 2:2 lüüa, ent Tanimowo söödu järel põrutas ta palli seitsmelt meetrilt väravast mööda. Paarkümmend sekundit hiljem virutas omakorda Miil trahvikasti nurga juurest peale ning Kivila pidi kõik oskused mängu panema, et Jermatšenko peanupust rikošeti võtnud pall vastu latti tõrjuda.
Tammeka kümmekond minutit kestnud võimas survepuhang vaibus mõnevõrra ning Kuressaare sai ohjad uuesti pihku. Mattias Männilaan pani ühel kiirrünnakul ka võrgu sahisema, kuid seejärel kerkis suluseisu märgiks abikohtuniku lipp. Saarlased hoidsid edust kinni ja kirjutasid tabelisse teise võidu, samal ajal kui Tammeka jaoks oli tegu teise kaotusega. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Herman Pedmansoni efekt
Kui Kuressaare algkoosseis oli igati ootuspärane, siis Tammeka rivistuses oli üks suur üllatus. Hooaja esimestes voorudes ründaja all säravalt esinenud Herman Pedmanson jäi pingile ja oma hooaja esimese stardi tegi Priit Peedo. Kõigi eelduste kohaselt oli tegemist sunnitud käiguga, sest Pedmansonist tunti väljakul selgelt puudust, Peedo ei suutnud sama intensiivsusega liikuda ja kaitsjaid survestada, samas kui Basher pidi mängima harjumatult madalal.
Kui 18-aastane poolkaitsja 68. minutil lõpuks väljakule saabus, said Tammeka rünnakud koheselt uue hoo sisse ja üks ohtlik olukord järgnes teisele. Pedmanson ise oli tavaliselt sündmuste keskpunktis ja kinnitas järjekordse särtsaka esitusega enda staatust meeskonna ühe liidri ja suure tulevikulootusena.
2. Gleb Pevtsovi efekt
Tabloo aga teatavasti ei valeta ja sedapuhku ütleb see, et kohtumise tõeliseks kangelaseks oli hoopis Kuressaare vahetusmees Gleb Pevtsov. 23-aastane universaal pidi ootamatult sekkuma, kui Aleksander Iljin jätkata ei suutnud, viis juba kaks minutit hiljem Kuressaare ette ja lõi poolaja lõpus veel teisegi värava. Mõlemal puhul oli sööduandjaks Karl Rudolf Õigus, kes oli samuti üks kandidaate kohtumise parima mängija auhinnale.
See jokker oli väga ootamatu, sest eelmisel hooajal lõi Pevtsov Narva Transi särgis 24 liigamänguga vaid ühe värava, käesolevat hooaega alustas ta aga Kuressaares hoopis keskkaitsjana. Nüüd oli ta kaks korda õigel ajal õiges kohas ning lõpetas mõlemad olukorrad võimsa ühepuutelöögiga.
Tema sekkumine muutis ka Kuressaare mängu ülesehitust, sest viimasel ajal on Mattias Männilaane ründepartneriks olnud Joonas Soomre, kes liigub rünnaku ja keskvälja vahet. Pevtsovi ja Männilaane võimsa ründeduo puhul muutus Kuressaare aga eriti ohtlikuks tsenderduste puhul ning just äärtelt tehtud teravustega see mäng ära otsustatigi.
3. Tammeka hoog kadus koos lumega
Tammeka alustas hooaega üle kõigi ootuste, läbides märtsikuu ainsagi kaotuseta ning kogudes nelja vooruga klubi rekordit tähistanud kaheksa punkti. Seejärel on aga tulnud vastu võtta kaks järjestikust kaotust ning seda vastastelt, kelle vastu ühelt suurüllatajalt oodatakse võidupunktide korjamist.
Nüüd ootavad Tammekat ees kolm järjestikust mängu tipptiimidega: Paide võõrsil, Levadia kodus ja Kalju võõrsil. Siis on uuesti vastaseks Kure, seekord võõrsil, ning seejärel võõrustatakse taaskord Paidet. See ränkraske seeria tõotab tartlaste vaimu tõsiselt proovile panna ning märtsis tärganud unelmad uuesti karmi püsimajäämisheitlusega asendada.
Kuressaare liigub samal ajal tõusvas joones ning kerkis enne teisi kuuenda vooru kohtumisi tabelis juba kuuendale kohale, Tammekast vaid kahe punkti kaugusele. Saarlaste avaringi pidamata mängud on ka oluliselt pehmemast puust kui tartlaste omad: Trans kodus, Flora kodus ja United võõrsil.
4. Mängu parim - Kaur Kivila
Nullimängust jäi Kivila lõpuks küll ilma, kuid tema suurepärased tõrjed olid paljuski need, mis Kuressaarele võidupunktid tagasid. Penaltipüüdmisele lisaks võttis ta avapoolajal ära ka Basheri üks-üks-olukorra, tõrjus teisel poolajal Pedmansoni lähilöögi ja Miili kaks võimast kauglööki.
Protokoll:
13. aprillil kell 12.30 Tartu Sepa kunstmuruväljakul
Tartu JK Tammeka - FC Kuressaare 1:2 (0:2)
76. Ahmed Basher - 12., 35. Gleb Pevtsov
Väravasöödud: 76. Herman Pedmanson - 12., 35. Karl Rudolf Õigus
Realiseerimata penalti: 32. Ahmed Basher (Kivila tõrjus)
Hoiatused: 84. David Epton - 31. Artjom Jermatšenko, 31. Igor Morozov (pingilt), 53, Sander Alex Liit, 75. Joonas Soomre
Mänguolud: +11, vahelduv pilvisus, kunstmuru rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 282
Peakohtunik: Kristjan-Eric Lääne
Abikohtunikud: Sander Saga, Kristjan Kruk
Neljas kohtunik: Karl Kena
VAR: Joonas Jaanovits
AVAR: Aron Härsing
Tammeka: Richard Aland, Rasmus Kallas, Tanel Tammik, Reio Laabus, Mairo Miil, Giacomo Uggeri (68. Herman Pedmanson), David Epton, Patrick Genro Veelma (90. Eugenio Bracelli), Olawale Tanimowo, Priit Peedo (61. Akaki Gvineria), Ahmed Basher.
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Laurits Õunpuu, Marius Vister, Dominic Laaneots, Akaki Gvineria, Devid Lehter, Herman Pedmanson, Eugenio Bracelli, Mihkel Sepp.
Kuressaare: Kaur Kivila, Märten Pajunurm, Karl Orren, Sander Alex Liit, Karl Rudolf Õigus, Siim Aer, Pavel Dõmov, Aleksander Iljin (10. Gleb Pevtsov; 76. Andero Kivi), Artjom Jermatšenko, Joonas Soomre, Mattias Männilaan.
Varus: Magnus Karofeld, Joosep Kobin, Gleb Pevtsov, Kristofer Robin Grün, Anton Volossatov, Joonas Vahermägi, Rasmus Saar, Andero Kivi.
Tabeliseis enne teisi 6. vooru mänge:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta