Luup peale | Kuressaare näitas sisu ja pronksiklubile terendavad üleminekumängud
Tavapäratu kaitsetrioga FC Kuressaare ei lasknud end Tallinna Kalevi varasest juhtväravast häirida, võttes üleminekumängude vältimise seisukohalt üliolulise 2:1 võidu.
Avapoolaeg Kuressaare linnastaadionil kujunes lahtiseks ja võrdseks, initsiatiiv kandus käest-kätte ning väravavõimalusi jagus mõlemale meeskonnale. 10. minutil tõmbas pikema kõrre Kalev, kui Tristan Toomas Teeväli saatis pika söödu ette ning Taavi Jürisoo söötis edasi Ats Purjele, kes pääses Kaur Kivilaga silmitsi ja lahendas kindlalt - 0:1!
Kuressaare viigistas 37. minutil iluväravaga. Karl Rudolf Õigus saatis kaarsöödu värava eest läbi, misjärel põrutas Aleksander Iljin palli võimsa ühepuutelöögiga võrku - 1:1!
Teine poolaeg algas ettevaatlikult, kuniks Kuressaare enne tunni täitumist penalti teenis. Külg ees Gleb Pevtsovi tsenderdust takistama hüpanud Kristofer Käit tabas palli käega, Märten Pajunurm asus penaltipunkti taha ning saatis palli keskele, kust Oskari Forsman ära liikus - 2:1!
Mäng muutus lahtiseks, kusjuures Kuressaare jäi esialgu ohtlikumaks pooleks. Eriti lähedale jõudsid nad 72 mänguminuti täitudes, mil Õiguse löögi võttis Forsman jalatõrjega ära ning esimesena oli jaol Artjom Jermatšenko, kes suunas aga "lauapalli" vastu posti.
Tasapisi surus Kalev mängu kodumeeskonna väljakupoolele. 75 minuti täitudes pääses Aleksander Švedovski terava nurga all Kivilaga silmitsi, aga Kuressaare väravavaht suutis end tema löögile ette sättida. Lisaminutitel tõrjus Kivila ka Marek Kaljumäe pealöögi viielt meetrilt, samuti Purje ja Daniil Ševjakovi jalalöögid kastist. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Kuressaare tavatu kaitsetrio
Kuressaare neljast esimesest valikust keskkaitsesse puudusid koguni kolm, kui koosseisust puudusid nii Sander Alex Liit, Karl Orren kui ka Marko Lipp. Samuti jäid kõrvale Moorits Veering ja Mathias Palts. Nii võtsid kapten Märten Pajunurme kõrval kohad sisse sel hooajal rohkem keskväljal mänginud Ralf-Sander Suvinõmm ja tavapärane äär Rasmus Saar.
Eriti esimesel poolajal oli Kuressaare kaitseliin Kalevi kiirrünnakute takistamisel korduvalt hädas. Avavärava eel lendas kõrge pall üle ankrumees Suvinõmme pea, misjärel Saar jäi üksinda kahe ründaja vastu ja Suvinõmm ei jõudnud õigeaegselt appi. Avapoolaja lõpus korjas Suvinõmm Purje takistamisel ka kollase kaardi.
Ajapikku saarlaste kokkumäng tagaliinis paranes, aga teine koht, kus läbi mängu oma põhikaitsjatest puudust tunti, olid standardolukorrad. Kalev kujutas neis pidevalt ohtu, olgugi et saarlased jäid lõpuks karistamata.
Heaks uudiseks oli Kuressaarele raskest vigastusest taastuva ründaja Otto-Robert Lipu naasmine varumeestepingile. Jaanuari lõpus põlve vigastanud ja operatsioonil käinud Lipp pidi esialgse prognoosi kohaselt terve hooaja vahele jätma. Hooaja esimesed minutid jäid tal saamata, sest peatreener Roman Kožuhhovski otsustas mängida kogu mängu üheteist mehega.
2. Sirgjooneline Kalev
Kalev tuli samuti mängule keskkaitsjate trioga, sinna kuulusid Ragnar Klavan, Kaspar Laur ja Kristofer Käit. See polnud esimene kord, mil Teemu Tainio meeskonna 3-4-3 asetuses väljakule saatis, kuid siiski pigem erandlik käik. Niimoodi alustati kuu aega tagasi ka Nõmme Kalju vastu (1:3), aga siis loobuti sellest kiiresti, ning midagi taolist oli kasutusel ka FCI Levadia vastu (0:4).
Asetus asetuseks, aga Kalev rõhus seekord sihilikult elementidele, mille poolest on viimastel aastatel tuntud hoopis Kuressaare: nad vältisid vastase kõrget pressi, mängides sirgjooneliselt pikki palle ette, ning saatsid palju tsenderdusi võitluse peale. Mängu alguses tõi see neile ka edu, üllatades ilmselt kodumeeskonda, kes kiirrünnakute takistamisel hätta jäi. Kui aga mängudünaamika kujunes selliseks, et Kalev pidi ise initsiatiivi haarama, siis sobis see olukord paremini hoopis Kuressaarele.
3. Võitlus südamerahu nimel
Kuressaare, Kalev ja Pärnu Vaprus selgitavad välja, kes jääb Premium liigas eelviimaseks ehk peab suunduma üleminekumängudele. Pinevat heitlust eelviimase tabelirea vältimise nimel võiks nimetada ka võitluseks südamerahu nimel, sest üleminekumängud nihutavad küll neis osalevate meeskondade talvepuhkust edasi, kuid ei ole viimasel ajal kõrgliigaklubide jaoks tõsist ohtu kujutanud.
Viimase neljateistkümne hooaja jooksul on Premium liiga klubid üleminekumängudel kaotajaks osutunud vaid ühe korra, kui Jõhvi Lokomotivi jäi 2014. aastal alla Viljandi Tulevikule. Ülejäänud kordadel on Premium liiga eelviimane meeskond Esiliiga paremuselt teise klubi seljatanud, mis viitab kahe liiga mäekõrgusele tasemevahele.
Ent jalgpall on ettearvamatu, nagu ka hilissügisesed väljakuolud, nii et kõrgliigakoha kahemängulisele kaalule asetamine on risk, mida kõik tahavad vältida. Seda enam, et tänavu on Esiliigas teistest eraldunud kaks kanget, kes mõlemad janunevad Premium liiga järele. Viimsi JK-l on juba üleminekumängude kogemus eelmisest sügisest, Harju JK Laagri omab aga värsket kõrgliigakogemust.
Kalev kaotab neli vooru vooru enne hooaja lõppu Kuressaarele kolme punktiga ja kui Pärnu Vaprus Nõmme Unitedist jagu saab, siis pärnakatele samuti kolme punktiga. Võrreldes mängugraafikuid, on Kalevi jaoks kõik võimalused alles. Selleks tuleb neil tagasi võidurajale jõuda, aga mullune pronksiklubi on hetkeseisul kaotanud neli mängu järjest.
Viimased neli vooru:
- Kalev: Trans (kodus), United (kodus), Vaprus (võõrsil), Flora (võõrsil)
- Kuressaare: Tammeka (võõrsil), Flora (kodus), Kalju (kodus), Trans (võõrsil)
- Vaprus: Paide (võõrsil), Trans (võõrsil), Kalev (kodus), Kalju (võõrsil)
4. Mängu parim - Märten Pajunurm
Väga ühtlase ja meeskondliku esituse järel võib esile tõsta Kuressaare kaptenit, kes on justkui nurgakivi, millele ülejäänud kaitseliin toetub ja kes samal ajal pakub ka olulist ründepanust standardolukordade näol.
Protokoll:
19. oktoobril kell 12.30 Kuressaare linnastaadionil
FC Kuressaare - JK Tallinna Kalev 2:1 (1:1)
37. Aleksander Iljin, 59. pen. Märten Pajunurm - 10. Ats Purje
Väravasöödud: 37. Karl Rudolf Õigus, 59. Gleb Pevtsov - 10. Taavi Jürisoo
Hoiatused: 38. Ralf-Sander Suvinõmm, 78. Gleb Pevtsov - 71. Kristofer Käit
Mänguolud: +12, päikesepaisteline ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 96
Peakohtunik: Karl Koppel
Abikohtunikud: Riivo Stolts, Sander Jürjens
Neljas kohtunik: Deniss Nõmm
VAR: Juri Frischer
AVAR: Veiko Mõtsnik
Kuressaare: Kaur Kivila, Märten Pajunurm, Siim Aer, Ralf-Sander Suvinõmm, Rasmus Saar, Karl Rudolf Õigus, Oliver Rass, Artjom Jermatšenko, Aleksander Iljin, Gleb Pevtsov, Matthias Männilaan.
Varus: Magnus Karofeld, Rihard Meesit, Joosep Kobin, Kristofer Robin Grün, Anton Volossatov, Otto-Robert Lipp, Joonas Vahermägi.
Kalev: Oskar Forsman, Taijo Teniste, Kaspar Laur, Ragnar Klavan, Kristofer Käit (84. Joosep Põder), Daniil Ševjakov, Tristan Toomas Teeväli, Sander Sinilaid (63. Marek Kaljumäe), Taavi Jürisoo, Vadim Mihhailov (63. Aleksander Švedovski), Ats Purje.
Varus: Sander Liiker, Hugo Palutaja, Aleksander Švedovski, Marek Kaljumäe, Joosep Põder, Jevgeni Tšernjakov.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta