Luup peale | Kuus aastat põuda talunud Kalju võttis Paidelt magusa revanši (galerii!)


Nõmme Kalju pööras pingelise ja võimalustevaese karikavõistluste veerandfinaali enda kasuks, alistades Paide Linnameeskonna vahetult enne lisaajale suundumist üleminutite väravaga.
Luurav ja kompav avapoolaeg Sportland Arenal kulges Paide pallivaldamisel, kuid häid väravavõimalusi ei suutnud kolmveerandtunni jooksul luua kumbki meeskond. Kalju poolelt pääses Rommi Siht kord nurgalöögi järel viiekastinurgast peaga löögile. Paide mehed pommitasid paar korda kaugelt ning korra leiti värava eest tsenderdusega üles Sten Reinkort, kuid tema jätk ei tekitanud ohtu.
Teisel poolajal muutus mäng elavamaks, sest ennekõike Paide surus gaasipedaalile, otsides üha isukamalt Kalju kaitsemüüride vahelt läbipääsu. Kohati õnnestus neil nõmmekad sügavale kaitsesse suruda, kuid midagi väga ohtlikku nad luua ei suutnudki, enim elevust tekitasid hoopis Michael Lilanderi kauglöögid.
Kaljul nappis samuti teravust, et kontravõimalusi edukalt realiseerida, nii et kõik näis juba viitavat lisaajale, kuid üleminutite tiksudes saabus järsku murrang. Aleksandr Nikolajev tsenderdas vasakult, Rommi Siht jättis palli Nikita Ivanovile ette ning too saatis tugeva löögi posti kõrvale - 1:0! Paide meeleheitlikud katsed ei toonud enam tulemust, hoopis Mihhail Orlov võinuks kontral Kalju teise lüüa, enne kui Martti Pukk lõpuvilet puhus. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Katsetuste juurest tagasi oma liistude juurde
Mõlema meeskonna peatreenerid tegid Premium liiga avavooruga võrreldes põhikoosseisus muudatusi ning muutsid väljakul ka mängijate asetust.
Kalju alustas 19-aastase Ghana ründaja Ibrahim Jabiri ja Guilherme ründepaariga, kusjuures esimene tegi Eestis oma debüüdi ning teine on tavaliselt mänginud kas paremal äärel või ääreründajana, aga mitte puhta ründajana. Keskväljamehi paigutas Nikita Andrejev väljakule koguni neli, kes moodustasid ründefaasis midagi rombi taolist. Siiski ei mindud täielikult üle neljamehelise kaitseliini peale, sest kaitsefaasis langes Rommi Siht paremkaitsja kohale, muutes tagaliini viieseks.
Paide poolelt oli suurimaks üllatuseks Mouhamed Gueye alustamine, sest 21-aastane Senegali poolkaitsja on seni harva Ivan Stojkovici valikusse kuulunud. Kalju vastu alustas ta aga kaitseliini ees ja Oscar Hõimu kõrval teise number kuuena. Kui tavaliselt liigub Milan Delevic ründefaasis Hõimu kõrvale, siis Gueye kohalolu jättis serblase paika ning lubas hoopis Michael Lilanderil paremkaitsest jõuliselt rünnakule lülituda. Postide vahel sai Marko Meerits võimaluse Ebrima Jarju asemel Paide väravat kaitsta.
Teiseks poolajaks läksid kingsepad oma liistude juurde tagasi. Stojkovic asendas Gueye Daniel Lutsuga, kes võttis koha sisse paremal äärel, ja lülitas Delevici harjumuspäraseks saanud hübriidrolli. Andrejev omakorda liigutas Guilherme paremründajaks, nii et Jabir jäi tipmiseks ründajaks, kes sai rohkem tuge keskväljalt. Selliseid asetusi kasutasid Kalju ja Paide nii selle hooaja alguses kui ka eelmise hooaja teises pooles.
2. Kalju kuus pluss aastat ootust
Eelmine hooaeg oli Kalju jaoks üldiselt edukas, sest Premium liigas tõusti tagasi medalile ning lunastati pika vaheaja järel omale eurosarjapilet, kuid millegi võitmisest jäädi siiski kaugele. Kahekordne Eesti meisterklubi sai viimati trofeevõitu tähistada rohkem kui kuus aastat tagasi, mil võideti 2019. aasta superkarikas.
Pärast seda on Kalju kolm korda finaali jõudnud (kaks korda karikavõistlustel, korra superkarikas), aga need kõik kaotanud. Kolme aasta taguses karikafinaalis jäädi seejuures alla just Paidele, kellelt saadi eelmisel kevadel valusalt lüüa ka poolfinaalis. Nüüd võeti magus revanš, olgugi et erinevalt eelmistest kordadest ei olnud kaalu peal eurosarjapääset, sest see oli mõlemal niigi taskus.
Kalju põud on veninud niivõrd pikaks, et kuus aastat tagasi võidukas superkarikafinaalis osalenud meestest ei ole tänase meeskonna rivis enam mitte kedagi. Nüüd ollakse kahe võidu kaugusel juubeldamisest, kusjuures suurimatest rivaalidest on konkurentsis veel vaid FCI Levadia. Lisaks neile ootavad poolfinaalpaaride loosi veel ka Narva Trans ja Tallinna Kalev.
3. Vestmann ja Piibeleht
Paide ja Kalju on viimastel aastatel kehastunud Vestmanniks ja Piibeleheks, kelle duellid on prognoosimatu resultaadiga - kord on üks peal ja teine all, siis jälle vastupidi. Eelmisel aastal võitis näiteks Paide üliolulise karikalahingu, aga liigas jäi pikem kõrs Kalju näppude vahele.
Alates aastast 2021 ehk viimase 19 omavahelise kohtumise jooksul on vaid ühe korra juhtunud, et üks meeskond võitis teist kahes mängus järjest (2022. aasta lõpus õnnestus see Paidel). Paide on võitnud selle aja jooksul 8 mängu ja Kalju 6 ning 5 korda on jäädud viiki.
Juba sel pühapäeval kohtutakse uuesti Paide kunstmurul, kus astutakse kell 14.30 vastamisi Premium liiga teise vooru raames.
4. Mängu parim - Nikita Ivanov
Uute ründajate esiletõus oli selle hooaja eel üks peamisi küsimärke nii Kalju kui ka Paide jaoks. Premium liiga avavoorus tulid väravad teistelt positsioonidelt, jättes need küsimärgid jätkuvalt õhku. Paide ei leidnud lahendust ka nüüd, kuid Kaljul on Ivanovi näol mees, kellele nad võivad kindlad olla. Olgugi et ta jagab mänguaega ründe ja keskvälja vahel, sai Ivanov jala valgeks nii superkarikafinaalis Levadia vastu kui ka nüüd, samuti andis ta Premium liigas Pärnu vastu väravasöödu.
Protokoll:
5. märtsil kell 19.00 Sportland Arenal
Nõmme Kalju FC - Paide Linnameeskond 1:0 (0:0)
90+1. Nikita Ivanov
Hoiatused: 45. Rommi Siht - 73. Henrik Ojamaa
Pealtvaatajaid: 141
Peakohtunik: Martti Pukk
Abikohtunikud: Jaan Roos, Sander Saga
Neljas kohtunik: Kristo Külljastinen
VAR: Rasmus Maalinn
AVAR: Erkko Liiv
Kalju: Maksim Pavlov, Uku Kõrre, Maksim Podholjuzin, Danõl Maštšenko, Aleksandr Nikolajev, Rommi Siht, Oleksandr Musolitin, Kristjan Kask, Ivans Patrikejevs (84. Mihhail Orlov), Guilherme (90+4. Daniil Tarassenkov), Ibrahim Jabir (62. Nikita Ivanov).
Varus: Joonas Kindel, Alex Boronilštšikov, Daniil Tarassenkov, Nikita Ivanov, Mihhail Orlov, Kevin D'Almeida, Modou Tambedou, Tiago Baptista, Pavel Marin.
Paide: Marko Meerits, Joseph Saliste, Milan Delevic, Dražen Dubackic, Michael Lilander, Oskar Hõim, Mouhamed Gueye (46. Daniel Luts), Martin Miller, Henrik Ojamaa, Robi Saarma (77. Siim Luts), Sten Reinkort (77. Mechini Gomis).
Varus: Ebrima Jarju, Gerdo Juhkam, Luqman Gilmore, Pa Assan Corr, Mechini Gomis, Hindrek Ojamaa, Siim Luts, Abdourahman Badamosi, Daniel Luts.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta