Luup peale | Legion võinuks laduda Kuressaarele paki, aga piirdus ühega
Tallinn JK Legion avas kuuendal katsel oma võiduarve 2021. aasta Premium liigas, kui alistas tänu Aleksandr Šapovalovi väravale 1:0 FC Kuressaare. Mängupildi ja võimaluste järgi võinuks Legioni võit olla palju suurem, suisa paki vääriline.
Kui kohtumise esimesel veerandtunnil jõudsid vastase trahvikasti mõlemad võistkonnad, siis seejärel haaras Legion ohjad kindlalt enda kätte, teenides mitmeid nurgalööke. Pärast ühte neist korneritest, 21. minutil leidis Artjom Artjunini tsenderdus Šapovalovi, aga Kristen Lapa tõrjus. Etteruttavalt olgu öeldud, et seda stsenaariumit nägi veel mitu korda.
Esimest korda juba kolm minutit hiljem, kui pikk pall Kuressaare kaitseliini taha vabastas Šapovalovi üks-üks olukorda. Löök läks täpselt Lapa peale ja sel hooajal esimest korda Kuressaare põhikoosseisu kuulunud ajateenija tõrjus. 29. minutil sai oma esimese nurgalöögi Kuressaare ning Silver Alex Kelder ka löögile, aga Ivans Baturins püüdis kindlalt.
Kolmandat võimalust Šapovalov enam löömata ei jätnud. 32. minutil näitas Pavel Dõmov üles leidlikkust, kui vabanes vastase karistusala lähistel kahe Kuressaare mängija survest. Nähes karistusalas täiesti vaba Šapovalovit, saatis Dõmov tagumisse posti mõõdetud tsenderduse, mille 18-aastane ründaja peaga maapõrke kaudu võrku saatis.
Pühapäeval Flora vastu karjääri esimese Premium liiga värava löönud Šapovalovi vastutus oli täna suurem, sest Legioni kapten Nikita Andrejev pidi võistluskeelu tõttu kohtumist tribüünilt vaatama. Teisel poolajal pääses Šapovalov veel kaks korda Lapaga silmitsi, aga nii 64. kui ka 71. minutil jäi Kuressaare väravavaht peale, kusjuures teisel puhul oli tal vaja abi ka väravalatilt.
Kuigi jalgpalliklišee ütleb, et üks võimalus üheväravalises kaotusseisus meeskonnal ikka tekib, siis täna see paika ei pidanud, sest 86. minuti olukorda, kus Sander Laht tsenderdas karistuslöögi tagumisse posti ja Kelder palli väga terava nurga alt taevasse kõmmutas, on võimaluseks keeruline liigitada.
Legionil oli 89. minutil kasutada järjekordne üks-üks olukord, aga sarnaselt Šapovalovile ei suutnud palli võrku saada ka kogenum Kirill Nesterov. Rohked realiseerimata võimalused Legionile siiski saatuslikuks ei saanud, sest Kuressaarel puudus jõud punkti röövimiseks. Soccernet.ee tähelepanekud:
Jah, ta on alles 18-aastane. Ning jah, ta teeb praegu meeste jalgpallis oma karjääri esimesi mänge. Aga ei saa mööda vaadata, et Šapovalovi realiseerimine peab olema parem, kui täna Kuressaare vastu näidatu. Viiest väga heast momendist lõi ta väravaks kõige keerulisema, kunas kolm lihtsakoelist üks-üks olukorda jäid kõik väravata.
Kas noorelt saab siis nii palju nõuda? Peab nõudma! Erik Sorga oli 19, kui tõusis tunamullu FC Flora esiründajaks ja hakkas Premium liigas liikuma tempos värav per mäng. Šapovalovi potentsiaal, mida seni polnud täismeeste kontekstis olnud võimalik hinnata, on tema esimeste kõrgliigamängude põhjal otsustades kõrge. Siit viib edasi nõudlikkus enda suhtes.
Eelmise hooaja teise poole Iirimaa kõrgliigaklubis Sligo Rovers mänginud 23-aastane Leedu keskkaitsja Sigitas Olberkis on praeguseks tõusnud Legioni kaitseliini selgeks liidriks. Just tema on tagumise liini mängujuht, kes jagab kaaslastele häälekalt korraldusi ja paneb paika, millal veel kord madala sööduga vastast pressingust välja meelitada ja millal tekkinud tühimikesse nõelata.
Eriti esimesel poolajal olid leeduka diagonaalsöödud Legioni ründeplaani tähtis osa. Ning Olberkise pikad söödud olid kaaslaste jaoks mugavad omaks võtta ja jätkata. Arvestades, et meeskonna eesmärk on mängida kiiremat ja tehnilisemat jalgpalli, viies palli ühelt äärelt teisele ja tagasi ning seeläbi vastast lahti harutada, on väga tähtis, et kaitsjate tehniline võimekus lubaks söödumängu tempokana hoida. Olberkis selle nõudmise täidab.
Viis mängu ja viis kaotust. Koosolek FC Kuressaare riietusruumis kestis kaua ning sealt väljunud mängiate näod olid mornid ja pikad. Seis ei ole hea, sest kui nädala eest Paidelt saadud 0:1 kaotusest võis leida ka positiivseid momente, siis täna polnud neid ainsatki. Legion, kelle vastu sai Kuressaare eelmisel hooajal kirja kolm viiki ja ühe võidu, oli saarlastest igatpidi ja selgelt üle.
Kui kaotused tuleksid mõtestatud mängu tulemusel – umbes nii, nagu Legion jäi ühe väravaga alla Levadiale, Kaljule ja Florale – poleks seis nii hull, sest tee tulemuste paranemiseni oleks teada. Aga kas Kuressaare teab praegu, mida nad peavad tegema teisiti, et kaotuskett katkestada? Ei ole üldse kindel. Ründemäng on juhuslik ja lihtsakoeline ning kaitsetegevus korraldamata.
Legionit on hooaja alguses palju kiidetud ja põhjusega – nad on mullusega võrreldes astunud sammu edasi ning neid on huvitav vaadata. Samas on selge, et mõnest mängijast sõltuvad nad väga palju. Üks neist on kapten Nikita Andrejev.
Kogenud ründaja pidi tänase mängu vahele jätma, sest oli viie kohtumisega kogunud neli kollast kaarti. Tagantjärele võib öelda, et Andrejevi mängukeeld, mis millalgi niikuinii tulema pidi, sattus õigele ajale, sest meeskond suutis ilma esiründajate võidu võtta. Järgmistes matšides on Legionil tänasega võrreldes käik juures.
39-aastane Aleksandr Dmitrijev sai täna vaba päeva ning 4-4-2 asetus kasutanud Legioni keskväljal tegutsesid Dõmov ja German Šlein. Mängujuhi rollis oli Dõmov, kes sai sellega väga hästi hakkama. Just tema andis Šapovalovile väravasöödu, aga see oli kõigest üks väike osa tema panusest. Eelkõige seisnesid tema teened keskväljal valitsemises.
Eriti tähtis oli Legioni jaoks, et teisel poolajal, kui 0:1 kaotusseisus Kuressaare oma pressingu kõrgemaks tõstis, suutis Dõmov mitmel puhul end kitsikusest välja mängida või õigeaegse ja/või täpse puutega potentsiaalselt äreva olukorra meeskonna jaoks ohutuks maandada. Meisterlik partii!
Protokoll:
16. aprillil kell 19.00 Sportland Arenal
Tallinna JK Legion - FC Kuressaare 1:0 (1:0)
32. Aleksandr Šapovalov
Väravasöödud: 32. Pavel Dõmov
Hoiatused: 23. Daniil Pankov, 36. German Šlein, 90+1. Daniel Fedotov - 82. Rauno Tutk
Mänguolud: +9, tuuline päikesepaisteline ilm, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 0, pole lubatud
Peakohtunik: Kristo Külljastinen
Abikohtunikud: Maikel Mikson, Lauri Salei
Neljas kohtunik: Revo Sirel
Legion: Ivans Baturins, Daniil Pankov, Sigitas Olberkis, Artjom Artjunin, Nikolai Mašitšev, German Šlein, Pavel Dõmov, Sander Puri, Albert Prosa (81. Daniel Fedotov), Kirill Nesterov, Aleksandr Šapovalov.
Varus: Artem Levizi, Aleksandr Dmitrijev, Andrei Smirnov, Daniel Fedotov, Leonid Arhipov, Igor Košman, Artur Šarnin.
Kuressaare: Kristen Lapa, Rasmus Saar, Rauno Tutk, Ranon Kriisa, Märten Pajunurm, Michael Schjönning-Larsen, Oliver Rass (74. Artjom Jermatšenko), Sander Seeman, Silver Alex Kelder, Sander Laht, Mattias Männilaan.
Varus: Magnus Karofeld, Tanel Neubauer, Artjom Jermatšenko, Aleksander Iljin, Sten Penzev.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Jana Pipar
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta