MEISTRILIIGA
1 Link kopeeritud

Luup peale | Levadia jäi jälle kuivale, Kalju näitas jälle sisu

Ott Järvela, A. Le Coq Arena

FCI Levadia ja Nõmme Kalju mäng Premium liiga 10. voorus sisaldas palju duelle, nurgalööke ja võitlust, ent ei ainsatki väravat. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

FCI Levadia on kaheksa päeva jooksul pidanud A. Le Coq Arenal kolm kohtumist, mille jooksul on suutnud lüüa kõigest ühe värava. Seda Esiliiga klubile Viimsi JK, lisaajal, hädisest penaltist. Premium liigas jäädi Nõmme Kalju vastu kuivale täpselt samamoodi nagu nädala eest FC Flora vastu. Kaotusest sedapuhku siiski pääseti.

Paralleele nädala eest peetud juubeliderbiga saab tõmmata teisigi. Täpselt nagu toona, valdas Levadia ka täna enam palli ja niiöelda domineeris mängu. Täpselt nagu toona, oli Levadia hädas vastase kontrarünnakutest tuleneva ohu maandamisega. Täpselt nagu toona, ei jätnud Levadia enam üldse alistamatu superpundi muljet.

Ent oli ka erinevusi. Kui mängus Floraga ei suudetud ise tekitada pea ainsatki korralikku väravavõimalust, siis seekord suudeti, ent Felipe Felicio 67. minuti löögi Henri Perk tõrjus. Kui Floral lubati endale üks ära susata, siis Kaljul mitte, sest korra oli Promise Davidi sihik paigast ära, korra hiilgas Karl Andre Vallner ja korra veeretas Pavel Marin palli väravast mööda.

Kalju ei olnud viigi üle õnnetu, vaid pigem ikka rahul, ent mainis täiesti põhjendatult, et neil olid tegelikult olemas reaalsed võimalused mängu võitmiseks. Kui kolmapäevase karikasarja poolfinaali teisel poolajal Paides lagunes Kalju mäng koost ja tulemuseks oli kaotus, siis heitluseks tabeliliidriga oli see meeskond kenasti kokku liimitud. Ja see liim püsis lõpuni välja.

Torrese nõudlik hüüe "Press! Press! Press!" kaikus üle Lilleküla

Kuigi mängu esimesed standardolukorrad teenis Kalju, siis väravavahtidest pidi varem oma oskused letti lööma Perk, kui tõrjus 12. minutil Richie Musaba kauglöögi. Tosin minutit hiljem lükkas Kalju puurivaht posti Michael Schjönning-Larseni kauglöögi ja veel kolm minutit hiljem püüdis raskusteta Joao Pedro vintpalli.

30. minutil avanes väga hea võimalus Kaljul. Levadia rünnak jooksis nõmmekate trahvikasti juures kokku ja lõppes pallikaotusega. Nikita Komissarov läkitas kiire söödu Levadia keskkaitsjate Rasmus Peetsoni ja Heitori selja taha, kuhu sööstis Promise David kogu oma võimsuses. Keskkaitsjate sõlmekeeramisega sai kanadalane hakkama, aga löök veeres ohutult väravast mööda.

Esimese poolaja märksõnaks osutus Levadia peatreeneri Curro Torresi suust iga mõne minuti tagant kostnud nõudlik "Press! Press! Press!". Nädal varem Flora vastu oli Levadia press puudulik, seekord prooviti paremini ja saadigi pall aegajalt vastase poolel endale võidetud, ent pühendunult toimetanud Kalju suutis need apsud paigata. Vaheajaks 0:0.

Teine poolaeg oli esimesest sündmusterohkem. Kõigest 23 sekundit järel pääses karistusalast löögile David, aga kõmmutas üle. 54. minutil tõrjus Perk esmalt Felipe Felicio lähilöögi ja püüdis siis nurgalöögiolukorras Rasmus Peetsoni poolt suunatud palli.

Vaid minut hiljem avanes supervõimalus Kaljul, kui David mängis esmalt üle Peetsoni ja siis ka Heitori ning pääses silmitsi Karl Andre Vallneriga. Levadia väravavahi jalatõrje päästis meeskonna kaotusseisust. Mõnikümmend sekundit hiljem pidi kohtunik Joonas Jaanovits võtma väljaku teises otsas vastu kohtumise kõige kaalukama otsuse.

Danõl Maštšenko niitis selja tagant maha karistusalasse teel olnud Felicio. Kas kollane või punane kaart? Jaanovits võttis esmalt taskust kollase, pani selle siis sinna tagasi, pidas nõu abilistega ja võttis siis uuesti kollase kaardi välja. Oleme ausad, põhjust punaseks jagus ja sellega vaidlemine olnuks tulutu, sest ilma Maštšenko veata olnuks Felicio Pergiga silmitsi.

Järgnenud karistuslöögi tõrjus Perk ja 60. minutil ei saanud trahvikastis vabaks jäänud Musaba väravale pihta. 67. minutil sekkus taas Perk, kui tõrjus suurepäraselt alumisse nurka teel olnud Felicio lähilöögi. Kaitsega hätta jäänud Kalju sai seejärel rivid koondatud. Värsket energiat tõi vahetusest sekkunud Rommi Siht.

Kalju soodsaim väravavõimalus avanes 86. minutil Pavel Marinile, kui Alex Matthias Tamm leidis kaitseliini tagant Davidi. Vallner tõttas karistusala nurga juurde vastu, mis tähendas, et värav jäi valveta. David söötis kasti keskele Pavel Marinile, kes veeretas oma löögi aga napilt ainult ühe väljakumängija poolt valvatud värava postist mööda.

Võidušanss avanes veel ka Levadial, kui 90+2. minutil kukkus pall Kalju kaitseliini taha trahvikast, kus oli esimesena päral vahetusest sekkunud Mark Oliver Roosnupp. Poolkaitsja tõstis palli üle vasturutanud Pergi, aga samas ka kõrgelt üle värava. Seega väravateta viik. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Levadial nurgalöögid pole piisavalt efektiivsed

Nädal aega tagasi FC Florale 0:1 kaotatud Tallinna derbis oli Levadial kasutada 14 nurgalööki, millest suudeti tekitada kõigest üks korralik pealelöök. Tänases mängus Kaljuga teenis Levadia 11 nurgalööki, millest ei sündinud palju enamat.

Märkimist väärib vaid 54. minutil teele pandud neljas korner. Joao Pedro sissepoole vindiga tsenderdus paremalt äärelt pikendati tagumisse posti, kus pallile sai pihta Rasmus Peetson. Samas polnud puude kuigi konkreetne ja pealelöögi asemel põrkas pall värava suunas leebelt. Henri Perk püüdis.

Kahes kohtumises medalirivaalidega on Levadial olnud seega kasutada 25 nurgalööki, millest on suudetud tekitada ainult kaks enamvähem korralikku pealelööki. Seda on vähe. Peatreener Curro Torres lükkas Floralt saadud kaotuse järel nurgalöökide probleemi muretult kõrvale. "Seekord läks nii, teine kord läheb paremini," sõnas hispaanlane.

Nüüd läks nurgalöökidega teist korda järjest samamoodi. See on Levadia jaoks probleem. Midagi ei klapi. Jah, osad Joao Pedro – tema on kornerite peamine toimetaja – tsenderdused jäid madalaks ning olid Kalju kaitsjatele hõlbus saak, ent leidus ka parema trajektooriga palle, mis osutusid aga samuti pigem kaljukate saagiks.

Kui Levadia saaks punktid kätte, poleks põhjust nurgalöökidel nii põhjalikult peatuda. Aga neis kahes mängus, kus neil on olnud kokku kasutada 25 nurgalööki, pole nad löönud ainsatki väravat. Kuuest võimalikust punktist on tabelisse kirja saadud üks. Neid nukraid numbreid arvestades on nurgalöökide raiskamine kurjast.

Standardolukordade efektiivsust tuleb tõsta ka kahe kuu pärast ootavaid eurosarjakohtumisi silmas pidades. Rahvusvahelisel rindel, kus vastased teineteisele oluliselt tundmatumad kui koduliigas, võib just seisva palli olukordadega saavutada suure eelise või siis vastupidi – selle vastasele kinkida. Levadia nurgalöögid on praegu ebaefektiivsed ja see on korralik probleem.

2. Kalju toibus valusast nähvakas ja näitas jälle sisu

Mitmendat korda sel hooajal on põhjust rääkida Kalju südikast sisust. Meeskond võitles ja töötas esimesest minutist lõpuvileni kordagi endale armu andmata. Ilma selle võitluse ja tööta poleks olnud võimalik Levadiat nulli peal hoida, sest eksimusi enda väljakupoolel lipsas nõmmekate mängu sisse küll. Aga need paigati ikka ja jälle mingil moel ära. See ongi sisu.

Neli päeva tagasi sai Kalju väga valusa nähvaka, kui mängis karikasarja poolfinaalis Paide Linnameeskonna vastu kehva teise poolajaga eduseisu 1:3 kaotuseks. Ühtlasi läks kaotsi lootus tänavu eurosarjas kaasa teha. Et ei jäädud põdema, vaid mobiliseeriti end edukalt uueks lahinguks, on kvaliteedi märk. See on samuti sisu.

Kalju on tänavuse hooaja jooksul saanud jagu Paidest ning mänginud viiki nii Flora kui ka Levadiaga. Nende ründeduo Alex Matthias Tamm – Promise David pole võib-olla kõige rafineeritum, ent oma toore võimsusega probleem iga kaitseliini jaoks. Tasemel tulemused, tõsine sportlik kreedo, tasakaalus meeskond. Kõik see on kah väärt sisu.

Ning 10 vooru järel Levadiale kaheksa punktiga kaotavad, ent võrreldes tabeliliidriga kaks mängu vähempidanud Kaljut ootab nüüd ees kauaoodatud sündmus – juba laupäevane mäng FC Kuressaarega toimub renoveeritud Hiiu staadionil. Oma tõelisse ja hingelisse koju naasmine tuleb Kaljule kindlasti kasuks. Sest just Hiiu mändide all elab Kalju sisu.

3. Mõlema kaitseliini põhimehed jäeti pingile

Levadia peatreener Curro Torres leidis hooaja alguses kiiresti üles eelistatud põhikoosseisu ning on seda muutnud vähe. Eranditeks karikasarjas FC Flora ja Viimsi JK-ga peetud kohtumised, kus hispaanlane lahke käega roteeris. Mõlemas mängus andis see kohe ka tunda – tavapärast ladusust ei saavutatud ja võidud saadi kätte läbi (suure) häda.

Neli päeva pärast karikalahingu Viimsiga naasis Torres äraproovitud rivistuse juurde. Ainsaks erandiks oli Bourama Fomba pingile jätmine. Malilase asemel alustas keskkaitses kapteni Rasmus Peetsoni kõrval Heitor. Brasiillase etteaste teab mis silmapaistev polnud. Promise Davidi sööstude katmisel olid ühteviisi hädas nii tema kui ka Peetson.

Aga kuna Peetsoni kollane kaart oli talle selle hooaja neljas, tuleb klubi kaptenil järgmise nädalavahetuse kohtumine Pärnu Vaprusega vahele jätta, mis tõotab Heitorile teist järjestikust šanssi põhikoosseisus.

Levadia ei suutnud ei Flora ega Kalju vastu vahetustega mängu selget käiguvahetust tuua. Ilmselt põhjusel, et vahetusmeeste mängupraktika on napp ning kui seda tilgub 10-15 minuti kaupa, siis rütmi ja enesekindlust ei teki.

Kas Torres peaks ka liigamängudes enam roteerima? Paistab, et ta eelistab seda vältida, aga eks hooaja edenedes hakkab mängukeelde ja vigastusi sisaldav elu treenerit ka sundkäikude ette seadma. Vapruse vastu ei saa kaartide täitumise tõttu mängida ka Joao Pedro.

Keskkaitses tegi ootamatu muudatuse ka Kalju peatreener Nikita Andrejev, kes jättis pingile sel hooajal kõik senised liiga- ja karikamängud algusest lõpuni kaasa teinud Yohan Mannone. Prantslase asemel alustas 19-aastane Roko Vukušic. Et Kalju on varieerinud kahe ja kolme keskkaitsja kasutamisega, on horvaadil mängupraktikat rohkesti, mida peegeldas ka tema kindel mängumaneer.

4. Mängu parim – Henri Perk

Richie Musaba 12. minuti kauglöök, Michael Schjönning-Larseni 24. minuti pommlöök, Felipe Felicio 54. ja 67. minuti lähilöögid (eriti see teine!) ning reaktsioonitõrjega lati alt välja kougitud võimalik omavärav 80. minutil. Kõik need episoodid tuleb kanda Pergi isiklikku aktivasse. Need olid kõik väga head tõrjed, 67. minuti sooritus suisa supertõrje. Just Perk tagas, et Levadia jäi teist Premium liiga mängu järjest nullile.

12. mail kell 14.30 A. Le Coq Arenal

Tallinna FCI Levadia - Nõmme Kalju FC  0:0

Hoiatused: 51. Rasmus Peetson, 67. Joao Pedro, 81. Mihkel Ainsalu, 82. Frank Liivak, 87. Heitor - 56. Danõl Maštšenko, 66. Nikita Komissarov
AVAR: Martti Pukk

Levadia: Karl Andre Vallner, Michael Schjönning-Larsen, Heitor, Rasmus Peetson, Edgar Tur, Mihkel Ainsalu, Til Mavretic, Ioan Yakovlev (74. Frank Liivak), Richie Musaba (84. Robert Kirss), Joao Pedro (90. Mark Oliver Roosnupp), Felipe Felicio.
Varus: Oliver Ani, Mark Oliver Roosnupp, Robert Kirss, Alexandre Lopes Gomes, Frank Liivak, Aleksandr Zakarljuka, Ken Kallaste, Bourama Fomba, Nikita Vassiljev.

Kalju: Henri Perk, Aleksandr Nikolajev, Roko Vukušic, Maksim Podholjuzin, Danõl Maštšenko, Reginald, Nikita Komissarov (70. Rommi Siht), Pavel Marin, Daniil Tarassenkov, Alex Matthias Tamm, Promise David.
Varus: Maksim Pavlov, Alex Boronilštšikov, Yohan Mannone, Koki Hayashi, Nikita Ivanov, Mihhail Orlov, Kaspar Paur, Rommi Siht, Stanislav Agaptšev.

Nikita Andrejev: tiitlijutte ei tasu enne oktoobrit rääkima hakata

Tulemusega rahule jäänud Torres mängukeeldudest: jalgpalli ei mängita seitsmekesi

Alex Matthias Tamm: Perk tassib meid ka rasketel aegadel!

Fomba pingile puksinud Heitor: konkurents paneb meid kõiki rohkem pingutama

Fotograaf: Katariina Peetson

Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson Fotograaf: Katariina Peetson