Tallinna FCI Levadia tõusis tänavu 11. korda Eesti meistriks. Šampanjapudelid paukusid lahti Premium liiga 32. voorus Tartu JK Tammeka üle teenitud 3:0 võidu järel.
- Vaata Imre Pühvli galeriid Levadia tähistamisest siit või artikli lõpust!
- Vaata Imre Pühvli galeriid mängust siit või artikli lõpust!
See, kas Levadia kindlustab meistritiitli Tartus, hakkas koitma juba 3. minutil. Avasekundist initsiatiivi haaranud külalismeeskond ähvardas tartlasi tsenderdusega, mis kukkus kaitseliini. Järgnes ebaõnnestunud klaarimine ning pall kukkus täpselt Joao Pedro ette. Teravjalgne brasiillane on tänavu näidanud korduvalt, et temast eksijat pole - nii ka sel korral, kui ta võttis puute ja lõi palli madalalt Richard Alandile võrgust korjamiseks.
Levadia tuhhile lisas uue kihi Tammeka teine äpardus, mis jättis nad varakult arvulisse vähemusse. See sai ametlikuks 12. minutil, kui VAR kutsus peakohtunik Joonas Jaanovitsi ekraani ette, kust nähtus karm tõde - Ezekiel Tanimowo litsus võitluses pallile valusalt Brent Lepistu hüppeliigest. Nii kerkis punane kaart, mille puhul võinuks pakkuda, et Levadia-pull läheb äksi täis.
Tegelikkuses võeti mängu tasakaalukalt ja otsivalt, sest seis oli juba soodne. Mis sest, et ikkagi piisavalt napp. Levadia valdas palli ja Tammeka proovis nõelata üleminekutest tekkivate kontrarünnakutega. Momente pudises ning võib pakkuda, et Curro Torres luges vaheajal tavapäratult keskkaitsepaarile - Brent Lepistule ja Bourama Fombale - pisut sõnu peale.
Kui mängitud oli enam kui 50 minutit, anti Levadiale variant juhtohjadest kahe käega kinni haarata - sest Richie Musaba teenis penalti. Kuna Joao Pedro oli välja vahetatud, läks penaltipunktile seekordne kapten Mihkel Ainsalu, kes ajas asja liialt peeneks ja põrutas palli ristnurgast mööda latti.
Tammeka sai kergendatult hingata tegelikkuses vaid üksikute hetkede jagu, sest Levadia torm vaid kasvas. Eks sügisesel murul ühe kaitseasendi teise järel sisse võtnud Tammeka väsis ka. Nii lõi Bourama Fomba 62. minutil nurgalöögi järel hirmkõva pommi Alandi väravanurka, nii, et tartlane jõudis reageerida vaid pilguga.
Napilt enne normaalaja täitumist rõõmustas värske Eesti meister veel kolmandatki korda. Nooruke Maksimilian Skvortsov mängis end karistusalas Frank Liivaku jaoks nähtavale kohale, sai söödu jalga, nõksutas peenelt sinistest sokipaaridest mööda ja lõi oma Premium liiga debüütvärava. Levadia võit oli kokkuvõttes veenev, täpselt nagu tänavune meistritiitel. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Peetsoni puudumisel lülitati mängu Lepistu
Kuna Levadia kaitseliini liider ja meeskonna kapten Rasmus Peetson oli külge saanud mängukeelu, tuli tal matš vahele jätta. Nii lülitas Curro Torres keskkaitsesse Bourama Fomba kõrvale Brent Lepistu, kelle jaoks pole koht võõras - mängis ta seal ju ka ligi aasta eest, kusjuures veel nii, et Fomba oli kõrval ja Peetson eespool kuue peal.
Kuigi seekordsest protokollist jäi esimese hooga mulje, et kaitseliini on langetanud Mihkel Ainsalu, siis see oli kas pettemanööver või lihtsalt näpukas. Ühest küljest saanuks sellestki variandist mingis mõttes aru, sest Ainsalu on hea võitleja - näiteks Ahmed Basheri vastu, kes näis Levadiale peavalu valmistavat küll - samas oleks temast tuntud puudust keskväljal. Eriti praegu, kui Til Mavretic ravib hooaja lõpuni vigastust.
Kokkuvõttes sai Levadia kapteni puudumisel hästi hakkama ning Fomba-Lepistu pealt ei kärisenud. Tammeka muidugi sai paar head kiiret tulekut ning mõned duellid said Levadia poolelt negatiivselt ähmased, aga kui kokkuvõttes on taga null, ei tasu ise kuskilt niite kärisema tõmmata. Eriti veel kui jutt on valitsevast Eesti meistrist. Tagatipuks andis Lepistu Fombale väravasöödu.
2. Tammeka mängis end ise nurka
Tammeka jaoks said saatuslikuks kaks asja. Esiteks sai tegutsemine avavärava puhul kehv: Ainsalu püsttsenderdus kasti tekitas Tammeka keskkaitsjate ja ehk isegi ka väravavahi seas kunstliku segaduse. Kui videot rahulikult üle vaadata, ei näita Levadia ründavad mängijad liigset huvi üles selle tsooni vastu, kuhu pall langeb. See tähendab, et kaitsjate jaoks on vastase liikumisest tekkivat survet vähem ja peaks jääma rohkem aega keskenduda klaarimise kvaliteedile.
Samas, Aland võinuks väravasuult ka konkreetset infot anda või äkki ise julgelt vastu astuda - muidugi selline kastipealne tsoon on päris ebamugav ala kuhu välja tõusta sellises olukorras. Fakt on aga see, et Rasmus Kallas lõi palli nõrgalt otse Joao Pedrole jalga ja tema asi oli kingitus viisakalt vastu võtta.
Teine murekoht oli punane kaart, mis kerkis pigem lihtsalt liigse usinuse tõttu. Tanimowo oli selle sama rünnaku ajal näidanud üles head triblamisoskust ning Tammeka jaoks oli õhus midagi ilusat. See vast ajaski Tanimowo liigselt äksi täis, et ta tormas pallile hilinenult. Paraku ei hooli keegi neist vabandustest, kui keegi jääb selgelt kannatajaks.
3. Kui nuriseda, siis Levadia ei oska penalteid lüüa!
Levadiale on tänavu antud 12 penaltit, millest vaid seitse on suudetud realiseerida. Mängus Tammekaga käidi samuti 11 meetri punktil ära, kuid Mihkel Ainsalu jalg vääratas. Kui võrrelda realiseerimisprotsenti teiste meeskondadega, pole seis kõige karmim - FC Nõmme United on võrku löönud viiest pallist kaks (40%) - aga positiivne kõrvutus väljalangejaga ei tohiks liigset silmasära süstida.
Kes tahab, otsib numbritest seda, et ju polnud Levadia penalteid välja teeninud ja realiseerimata jätmisega sai õiglus maa peale toodud. Kes aga sellesse ei usu, vast nõustub, et 58-protsendine realiseerimine vajab tööd. Karikamäng ju varsti tulemas - tavaliselt nende eel tehakse paar penaltiringi läbi.
4. Tallinna FCI Levadia on Eesti meister
Mõni ütles juba märtsis ära, et tiitel on Levadia võita. Siis lisati suvel juurde, et tiitel on Levadia enda kaotada. Nüüd on jutt üks - tiitel on ametlikult Levadia tõsta. Ehk see teeniti auga välja ning isegi kui tekkisid mingid hetkelised ärevad hetked, ei kaotatud end kordagi.
32 mänguvooruga on Levadial käes 25 võitu, viis viiki ja kaks kaotust. On mingis mõttes märgiline, et ikka peeti neid tulisemaid duelle endise meistri Tallinna FC Floraga, kellele jäädigi neil kahel korral alla. Samas on Flora vähemalt praeguse seisuga kuskil tagarehvidest tekkinud tossus, mida tekitab lisaks Levadiale ka Nõmme Kalju FC. Meeskond, kes enam ei saa Curro Torrese tiimi kõigutada.
5. Mängu parim - Bourama Fomba
Tagala korras ja ees värav, mis võttis meeskonnalt pinged maha. Muidugi, mine tea, kas selline sõna Levadia leksikoni üldse kuulub ... Kiitus ka Maksimilian Skvortsovile, kes Premium liigas meisterlikult skooriarve avas.
Protokoll:
19. oktoobril kell 17.00 Tartu Tamme staadionil
Tartu JK Tammeka - Tallinna FCI Levadia 0:3 (0:1)
3. Joao Pedro, 62. Bourama Fomba, 89. Maksimilian Skvortsov
Väravasöödud: 3. x, 62. Brent Lepistu, 89. Frank Liivak
Realiseerimata penalti: 52. Mihkel Ainsalu (latti)
Hoiatused: 71. Bourama Fomba
Eemaldamine: 12. Ezekiel Tanimowo
Mänguolud: +11, päikesepaisteline ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 333
Peakohtunik: Joonas Jaanovits
Abikohtunikud: Aron Härsing, Thor Vaas
Neljas kohtunik: Erik Reinumägi
VAR: Kristjan-Eric Lääne
AVAR: Paul Kask
Tammeka: Richard Aland, Laurits Õunpuu, Rasmus Kallas (82. Mait Vaino), Tanel Tammik, Mairo Miil, Tanel Lang, Giacomo Uggeri, Patrick Genro Veelma (72. Robin Mathias Müür), Ezekiel Tanimowo, Ahmed Basher (82. Priit Peedo), Tristan Koskor (72. Marius Vister).
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Marius Vister, Kevin Burov, Akaki Gvineria, Robin Mathias Müür, Mait Vaino, Priit Peedo, Mihkel Sepp.
Levadia: Karl Andre Vallner, Frank Liivak, Bourama Fomba, Mihkel Ainsalu, Michael Schjönning-Larsen (89. Ken Kallaste), Brent Lepistu, Alexandre Lopes Gomes, Joao Pedro (46. Robert Kirss), Ioan Yakovlev (86. Henri Järvelaid), Mark Oliver Roosnupp (86. Mousta Bah), Richie Musaba (75. Maksimilian Skvortsov).
Varus: Oliver Ani, Mousta Bah, Robert Kirss, Aleksandr Zakarljuka, Ken Kallaste, Maksimilian Skvortsov, Henri Järvelaid, Maksim Gussev.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: Imre Pühvel
Fotograaf: Imre Pühvel
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta