MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

RAHVUSTE LIIGA
3 Link kopeeritud

Luup peale | Maha VARisenud Kane jättis sakslased revanšita, ent inglased istuvad ikka tabeli põhjas

3 Link kopeeritud
Kasper Elissaar pilt
Kasper Elissaar
Kasper Elissaar pilt
Kasper Elissaar

Harry Kane teenis penalti, millest lõi oma koondisekarjääri 50. värava. Foto: Scanpix / Ronald Wittek / EPA

Saksamaa, kelle teekond mullusuvisel EM-il lõppes kaheksandikfinaalis justnimelt Inglismaa käe läbi, lootis teisipäeva õhtul Rahvuste liigas revanši võtta. Hiline penalti jättis sakslased sellest ilma, kui suurriigid leppisid 1:1 viiki.

Münchenis toimunud lahingu avapoolaega varjutasid mitmed vigastuspausid. Neist tõsisema puhul pidi inglaste keskväljamees Kalvin Phillips matši juba 14. minutil põlvevigastuse tõttu pooleli jätma. Mänguseisakute tõttu andis peakohtunik Carlos del Cerro Grande esimesele kolmveerandtunnile koguni kaheksa üleminutit, mis oli ühtlasi ainus periood, mil inglased platsil toimuvat kontrollisid.

Enne seda valdas Saksamaa palli ja oli ka veidike ohtlikum. Jonas Hofmann sahistas 23. minutil võrku, kui pääses Jordan Pickfordiga vastamisi, ent tegi seda suluseisupositsioonilt, mistõttu tabamus ei lugenud. Mõne hetke pärast oli hea võimalus Harry Kane'il, kes virutas nurgalöögi järel palli vasaku jalaga viielt meetrilt üle pooltühja värava.

50. minutil asusid võõrustajad juhtima. Joshua Kimmich leidis kastis vabana oodanud Hofmanni, kes saatis tugeva löögi Pickfordi käe kaudu võrku - 1:0 Saksamaale! Võõrustajad kontrollisid ja olid ohtlikumad. Aga ei Thomas Müller ega Timo Werner suutnud Hofmanni moodi Pickfordi üle mängida.

77. minutil toodi Kane'ile kandikul ette võimalus, kui ründaja sai tagapostist suhteliselt vabalt löögile, ent Manuel Neuer tõrjus kehaga! Kümmekond minutit hiljem sai Kane aga tabamuse kätte. Esmalt kukkus ta karistusalas, ent kohtunik ei teinud sellest väljagi. Del Cerro Grande suunati aga videot vaatama ning seda tehes selgus, et Nico Schlotterbeck riivas Kane'i säärt, ajades ründajal jalad risti ja põhjustades kukkumise - penalti!

Kane saatis palli ühte ja Neueri teise nurka, tuues tabloole 1:1 skoori. Selle seisuga mäng ka lõppes. Soccernet.ee tegi matšist järgmised tähelepanekud:

1. Rahvuste liiga - suurriikide katselabor

Rahvuste liiga tulek on koondise jalgpalli lisanud kõvasti intriigi. Aeg-ajalt mittemidagiütlevateks muutunud sõprusmängud selle sõna kõige ehedamas tähenduses on nüüd asendunud päris duellidega, kus au kõrval mängus ka reaalsed punktid. Ei taha ju keegi hooaja lõpuks langeda madalamasse liigasse.

Lisaks motiveerib keskmisi ja väikseid vutiriike võimalus tõusta kõrgemale. Nende jaoks on Rahvuste liiga kohe eriti oluline. Ent tähtis on see ka suurtele oma staatuse tõestamiseks ja kinnitamiseks. Võimalik on ju võita lausa karikas, mille peale esimesel kahel hooajal käisid ikkagi väga vihased madinad.

Gareth Southgate (vasakul) ja ta abiline Steve Holland on Rahvuste liigas proovinud erinevaid asju. Kõik ei ole neile meeldinud. Foto: Scanpix / AP Photo / Markus Ulmer

Suurte jalgpalliriikide jaoks on esmatähtis siiski valiktsükkel, mille kaudu jõuda finaalturniirile ning sinna pääsemisel viimane ise. Ja kui Rahvuste liiga hooaeg avatakse kurnava hooaja järel neljamängulise poolmaratoniga, muutub võistlus katselaboriks.

Praegune aken on sisuliselt viimane võimalus sügisesel MM-il mängivate koondiste jaoks midagi katsetada või testida. Olgu see siis mänguplaan või mängija. Septembri lõpus ja novembris antakse juba viimast lihvi ja tegeletakse peenhäälestusega, et tulla maailmameistriks.

Nii on pea kõik tippkoondised esimese paari mängu jooksul midagi proovinud. Inglaste peatreener Gareth Southgate jättis koondisest kõrvale abikapten Jordan Hendersoni, sest tal on selja taga väsitav hooaeg Liverpooliga ning juhendaja on täielikult veendunud mängija kvaliteedis.

Southgate tahtis hoopis rahvusvahelisel tasemel proovile panna mängijaid, kes seni pole tema käe all võistlusmängus suurt rolli etendanud. Näiteks eelmises mängus Ungari vastu tegid oma debüüdi Leicesteri vasakkaitsja James Justin ja West Hami ääreründaja Jarrod Bowen. Treener sai vaadata, mida soovis, aga ühtlasi võttis vastu ka häbistava 0:1 kaotuse.

Saksamaa vastu alustasid juba tavapärasemad raskekahurväelased. Samas mängijate kõrval oli teine ka mänguplaan. Kui Ungari vastu mängis Inglismaa kolme keskkaitsja ja liikuvate äärtega, siis Saksamaaks rivistati üles neljameheline tagaliin.

Ehk Rahvuste liiga ongi see koht, kus treenerid saavad proovida. Kui Saksamaa mängis Itaaliaga väheke tugevama rivistusega, siis Hansi Flick pidas just Inglismaad vastaseks, kelle vastu anda põhimeeste kõrval võimalusi ka neile, kes on seda kauem oodanud.

Samas punktidele mängimine tähendab, et kõik, kes väljakul viibivad, võtavad võistlust väga tõsiselt. Nii sai näha teisipäevalgi, et kui Neuer tegi hea tõrje, siis Kimmichi loomulik reaktsioon oli möiratuse saatel teda õnnitlema minna.

2. Kõigest maksimumi võtmine

Elu saab elada mitut viisi. Võimalik on lihtsalt kulgeda ja aega surnuks lüüa. Võimalik on aga ka kasutada teadlikult iga hetke ja teha asju, mis päriselt loevad.

Manchester Unitedis on praegu võrdlemisi skisofreeniline olukord, sest klubi kapten Harry Maguire on võistkonna vihatuim mängija oma fännide seas ning suurim pilkealune vastaste toetajate hulgas. Halvemat situatsiooni on üsnagi keeruline välja mõelda.

Sellises olukorras saab põgeneda või lüüa käega. Aga saab ka tegutseda. Teisipäevane mängupaik München on Manchester Unitedi ajaloos traagiline koht. 1958. aastal hukkus seal lennuõnnetuses kokku 23 inimest, kellest kaheksa olid mängijad. Selle asemel, et lihtsalt koondisele keskenduda, näitas Maguire, et ta on suur inimene.

Pühapäeva õhtul, kui Inglismaa koondis oli Budapestist juba Münchenisse saabunud, soovis Maguire külastada Münheni lennukatastroofi memoriaali Manchesterplatzil. Ta läks sinna õhtu hilistel tundidel, kui turiste oli vähem, ja veetis seal pool tundi, tutvudes memoriaaliga ja avaldades lahkunutele austust.

Selle käiguga näitas Maguire, et tema on tüüp, kes võtab olukordadest maksimumi. Ta tunnetab oma rolli ja käitub vastavalt. Isegi siis, kui ta neil päevil ei ole põhikohaga Manchester Unitedi kapten, vaid Inglismaa koondise keskkaitsja. Ja kuigi ei tasu kahelda, et Maguire'i Manchesterplatzi külastamise motiivid olid läbinisti siirad, aitab see tal tõenäoliselt tagasi võita ka mõne kibestunud, ent klubi armastava fänni südame.

3. Saksamaa jäi revanšita, aga Inglismaa on tabeli põhjas

Pärast seda, kui Saksamaa 2014. aastal maailmameistriks krooniti ja 2016. aastal EM-i poolfinaali jõudis, on põrutud kahel suurturniiril järjest. 2018. aasta MM-il jäädi pidama lausa alagruppi, mullu suvel toimunud, ent nime poolest 2020. aasta EM-il lõppes teekond juba kaheksandikfinaalis.

Saksamaa kukutajaks tol 29. juuni õhtul oli justnimelt Inglismaa, kes võttis Wembley staadionil 2:0 võidu. Selline asi mõistagi vihastas sakslased välja. Näiteks keskväljamaestro Toni Kroos otsustas koondisekarjääri lõpetada. Ja koondis ise läbis sügisesed MM-valikmängud täiseduga - seitse võitu seitsmest mängust! Väravate vahe 29:2!

Märtsis pikendati võiduseeriat maavõistluses Iisraeli vastu. Seejärel aga viigistati Hollandiga. Eelmisel nädalal Itaaliaga. Ja nüüd veel Inglismaaga ka! Kolmest järjestikusest 1:1 viigimängust ei tasu aga mingit erilist mustrit välja lugeda, sest ka teisipäeva õhtul Münchenis tehti tegelikult korralik etteaste ja vääriti võitu. Ent Kane kukkus kontakti järel enda jala otsa ja VAR leidis üles vea, mida kohtunik ise ei märganud.

Uus võimalus revanši võtmiseks on Saksamaal 26. septembril. Siis ollakse tagasi Londonis. Ja tänase seisuga on too Rahvuste liiga alagrupimäng nende viimane ametlik kohtumine enne novembris Kataris algavat MM-i, kus enam põruda ei saa.

Inglismaa, kes suutis hoolimata mitte kõige paremast mängust viigipunkti kätte saada, on Rahvuste liiga kahe vooru järel aga enda jaoks üpris kentsakas seisus - Itaalia, Ungari ja Saksamaa järel ühe punktiga oma alagrupi viimasel kohal.

"Hea oli tulemus kätte saada [laupäevase Ungari kaotuse järel]. See ei olnud lihtne koht, kuhu tulla. Nüüd meid ootab ees kaks kodumängu, kus peame proovima saada kaks võitu," ütles penalti realiseerinud Harry Kane lõpuvile järel. Tegu oli tema 50. tabamusega Inglismaa särgis.

Ta lisas: "Minu arust oli oluline näidata oma suhtumist: kaotusseisu jäämise järel näitasime iseloomu, saime mängu tagasi ja lõpuks ka tulemuse. Mängisime väga hea Saksamaa koondise vastu. See näitab, kus me oleme. Meil on endiselt arenguruumi, aga MM jõuab kätte enne, kui me arugi saame, seega peame heal lainel jätkama."

Jonas Hofmann lõi kaks väravat, millest luges üks. Foto: Scanpix / Andreas Gebert / Reuters

4. Mängu parim - Jonas Hofmann

Mönchengladbachi Borussia poolkaitsja ei ole Saksamaa esimese suurusjärgu staar. Ent Inglismaa vastu oli ta aktiivne ja innukas. Ta näitas head realiseerimist, lüües kaks väravat, millest esimene tühistati. Sel hetkel, kui ta puhkama vahetati, tundus kõik kontrolli all olevat ja võit käeulatuses.

"Viigivärav jätab meile hapu maigu. Sellest on kahju. Muidu tegutsesime üpris hästi ja lõime mõned väga head võimalused," ütles Saksamaa väravalööja pärast matši UEFA pressiteenistusele.

Teisipäevased Rahvuste liiga tulemused:

A-tasandi 3. grupp:

Saksamaa - Inglismaa 1:1 (0:0)
50. Jonas Hofmann - 88. pen. Harry Kane

Itaalia - Ungari 2:1 (2:0)
30. Nicolo Barella, 45. Lorenzo Pellegrini - 61. ov. Gianluca Mancini

Standings provided by SofaScore LiveScore

B-tasandi 3. grupp:

Soome - Montenegro 2:0 (2:0)
31., 38. Joel Pohjanpalo

Bosnia ja Hertsegoviina - Rumeenia 1:0 (0:0)
68. Smail Prevljak

Standings provided by SofaScore LiveScore

C-tasandi 1. grupp:

Fääri saared - Luksemburg 0:1 (0:0)
74. pen. Gerson Rodrigues

Eemaldamised: 68. Rene Jönsen, 80. Solvi Vatnhamar (mõlemad Fääri saared)

Leedu - Türgi 0:6 (0:2)
2., 14. Dogukan Sinik, 56. pen., 81. Serdar Dursun, 89. Yunus Akgun, 90+1. Halil Dervisoglu

Standings provided by SofaScore LiveScore
Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK