MEISTRILIIGA

Luup peale | Medaliklubid Flora ja Kalev teenisid üles-alla vaatemängu eest veenva kulla, aga mõlemal jäi okas hinge

Kristjan Jaak Kangur, Sportland Arena

Üks pall, igavene hulk mehi: vihane võitlus käis Flora ja Kalevi vahel algusest lõpuni. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Eelmise hooaja kuld ja pronks ehk Flora ja Tallinna Kalev pidasid Premium liiga 2. voorus haarava lahingu, mis lõppes 2:2 viigiga ja jättis mõlema meeskonna hinge kerge kripelduse – võinuks minna ka hullemini, aga saanuks ju enamatki ...

Esimese teravuse tekitas Kalev, kui Kristo Hussar pidi blokeerima Aleksandr Švedovski löögi. Ent siis tuli Flora vastu ja tegi seda ohtlikult. Viiendal minutil üritas Vadim Mihhailov karistusala nurga juures palli kõrgelt hüppelt minema lüüa, tegigi seda edukalt, kuid tabas ühtlasi putsakorkidega Markus Soometsa pead. Peakohtuniku Grigori Ošomkovi otsus oli siiski mõnevõrra üllatav, sest kontakt näis toimuvat väljaspool karistusala – penalti Florale.

Kuid VAR kontrollis olukorda tükk aega ja jõudis lõpuks järeldusele, mis tundus algusest peale õige nii staadionitribüünilt kui ka telepildi vahendusel. Penalti tühistati, Florale jäi vaid karistuslöök ja Mihhailovile kollane kaart.

Pääsenud Kalev tuli innukalt ise rünnakule ja avavoorus edukalt sekkunud, ent nüüd juba algkoosseisu kuulunud värskeim täiendus Onni Suutari näitas jälle taset. Kahe florakaga võideldes teenis ta nurgalipu juures karistuslöögi, Aleksander Švedovski keerutas suurepärase palli viie kasti joonele ja Marek Kaljumäe suunas selle täiesti segamatult peaga tagumise posti põrkest väravasse – Kalev 1:0 ees!

Flora tagasilöök oli seejuures kahekordne, sest mõni minut varem pealtnäha tagareie ära tõmmanud ja murule pikali heitnud Sergei Zenjov ei saanud mängu jätkata. Tema asemele tuli juba mullu suvel Floraga liitunud, aga alles nüüd Premium liigas debüteerinud Tristan Pajo.

Flora püüdis küll initsiatiivi endale haarata, kuid ei saanud sellega ülemäära hästi hakkama. 26. minutil oli hoopis Kalev teisele väravale ülilähedal – Švedovski pettis vasakul äärel pikali Vladislav Kreida, liikus palliga edasi ja leidis värava eest suurepärase sööstuga sinna tormanud Mihhailovi. Evert Grünvald suutis siiski löögi teele viskuda ja Flora seekord päästa.

35. minutil vääratas korraks ka Kalevi tagaliin, sest Georg Pank jäi palli puhtakslöömisega hätta ja kinkis selle Mark Anders Lepikule, kuid Flora ründaja löök tabas kalevlase jalga ja lendas väravast mööda. 42. minutil ähvardas käriseda ootamatust kohast, sest Forsman eksis Daniil Kuraksini surve all olles tagasisöödu omaks võtmisega. Palli saanud Pajo läks kohe tühja väravat otsima, ent lõi latti! Avapoolaja lõpuminutitel kukkusid Kalevi karistusalas veel nii Pajo kui ka Lepik, ent Ošomkov oli mõlemal juhul resoluutne – ei mingit penaltit. Vaheajavile kuulutas Kalevi nappi, aga teenitud eduseisu.

Teist poolaega pidi Kalev alustama vahetusega, sest tervisega hätta jäänud Taavi Jürisoo asemele tuli kõrgliigadebütant Joosep Põder. Flora asus kohe viigiväravat otsima ja sai selle juba 51. minutil ka kätte. Olukord meenutas üsnagi mängu avatabamust – Kreida karistuslöök leidis Robert Veeringu, kes saatis palli samast kohast sama segamatult samasse kohta nagu avapoolajal oli teinud Kaljumäe. 1:1.

53. minutil korraldas Kalev vasturünnaku, mille lõpetuseks peatas Seppik jõulise liigutusega Švedovski ja teenis kollase kaardi. Minut hiljem näitas Ošomkov kollast teiselegi Flora keskkaitsjale Tõugjasele. Kalevi karistuslöögist asja ei saanud ja Flora korraldas poolkiire vasturünnaku, mille lõpetuseks jõudis pall läbi karistusala Daniil Kuraksinile. Flora ääreründaja madal löök jäi mängijate vahel Forsmanile raskesti märgatavaks ja tõrjuda ta seda ei suutnud – Floral oli kulunud 0:1 kaotusseisu 2:1 eduks pööramisele alla kümne minuti.

Kalev pidi nüüd ise viiki jahtima ning mängukellale oli tiksunud täpselt 60 minutit, kui Grünvald lükkas rusikaga üle lati Švedovski terava karistuslöögi, mis olnuks sekkumiseta teel täpselt ristnurka. 64. minutil üritas Flora teha kõrget pressingut, ent Kalev tuli selle alt edukalt välja ning Daniil Sõtšugov sai teha ülipika soolo, mille lõpetas terava löögiga Põder. Debütandi debüütvärav oli ülilähedal, kui Grünvald poleks taas säranud suurepärase tõrjega.

71. minutil sai mäng uue ja ootamatu pöörde. Pajo tegi küljejoone juures Sõtšugovile pressingut, kuid astus selle käigus väga valusalt Kalevi äärekaitsja hüppeliigesele. Ošomkov otsis kohe taskust punase kaardi ja ehkki VAR kontrollis olukorda päris pikalt, jäi otsus lõpuks jõusse. Flora pidi viimased paarkümmend minutit hakkama saama kümnekesi.

Kalevi peatreener Daniel Meijel reageeris sellele otsekohe vahetusega – rünnakule toodi pikakasvuline Kaspar Laur. Hoobilt oli värskel sekkujal ka imeline viigivõimalus, sest Hugo Palutaja hea sööt mängis olukorrast välja nii mõlemad Flora keskkaitsjad kui ka Grünvaldi. Ent Laur suunas palli väravaesiselt taevasse ...

Võimalust haistnud Kalev jätkas survet ning 78. minutil jõutigi 2:2 viigini. Švedovski kaarpalli lendu hindas Grünvald ülivalesti, hüppas palli alt läbi ning kõik florakad kannult raputanud ja kogemute toel tagumise posti juurde hiilinud Ats Purjele jäi mõnelt meetrilt vormistamise vaev.

Viik andis omakorda riskimiseks põhjuse ka Florale ning see muutis kohtumise lõpu meeldivalt teravaks. 88. minutil pääses pöördelt löögile Lepik ja nüüd oli Forsmani kord särada. Kohe pääses Lepik uuesti jooksu ja Pank niitis ta jalust. VAR kontrollis ka võimalikku punast kaarti ja kutsus Ošomkovi ekraani juurde, aga jõusse jäi lõpuks siiski kollane. Flora karistuslöögi järgses olukorras puterdas järjekordselt Forsman, kuid sai palli lõpuks siiski kätte.

Eeskätt ohtrate VAR-kontrollide tõttu anti mängule kuus üleminutit, millest lõpuks sai koguni kümme. Selle jooksul oli jookse-löö tüüpi madistamises poolvõimalusi veel mõlemal meeskonnal, aga 2:2 püsis lõpuni. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Kus oli Flora keskväli?

Tänavuseks noorenenud koosseisu juures peaks Flora ankur asuma poolkaitseliinis, sest Markus Soomets ja Vladislav Kreida on Eesti koondise tasemel mängijad. Eriti avapoolajal ei suutnud konteksti mõttes kogenud poolkaitsjad aga mängu kontrollida. Kaitsefaasis pani see tagaliini ebavajaliku surve alla ja ründefaasis kärpis Flora tegutsemist niivõrd, et ka Rauno Alliku ja Mark Anders Lepik olid mängust üsnagi väljas.

Teisel poolajal pilt paranes, kuid mitte hüppeliselt. Kuniks Flora ei saa tagasi jätkuvalt vigastuse küüsis olevat Konstantin Vassiljevit või Soomets-Kreida ei tegutse järgmistes mängudes agressiivsemalt, on Floral üks nõrkus juures.

2. Suutari efekt? Jah, aga rohkem ikka Lauri efekt!

Avavoorus sekkus Onni Suutari 64. minutil ja tegi skoori 66. minutil. Nüüd kuulus ta Ats Purje asemel algkoosseisu ning asus kohe Flora keskkaitsjaid kiusama. Markkus Seppik ja Erko Jonne Tõugjas olid temaga pidevalt hädas, Suutari hoidis hästi palli ja suutis füüsiliselt tugevate keskkaitsjatega hästi võidelda. Just Suutari teenis avaväravaga lõppenud karistuslöögi ning hoidis kaitsjate tähelepanu endal, mis lubas Kalevi äärtel ja poolkaitsjatel natuke rohkem mänguruumi nautida. Palliga olles torkas Suutari aga silma isetu tegutsemisega – kui oli võimalik sööduvarianti otsida, siis ta seda ka tegi.

Teisalt on Kalevil veel arenguruumi, et õppida soomlase oskusi paremini kasutama. Teisel poolajal teenisid kollase kaardi nii Tõugjas kui ka Seppik, ent Suutarile pall peaaegu ei jõudnudki ja seetõttu polnud tal ka võimalust emmale-kummale või isegi mõlemale teist kaarti välja meelitada. Kui vahetusest sekkusid Purje ja Kaspar Laur, taandus soomlane ääre poole ning maksvusele pääses Lauri kahemeetrine kasv. Sekkumise järel otsekohe mängu mõjutama asunud Lauri panust võiks lugeda koguni suurepäraseks, kui tal oleks 74. minutil õnnestunud pall mõnelt meetrilt väravasse saata. Võib aga ennustada, et seda lüket näeme Kalevi esituses tänavu veel ja veel.

3. Palju vilet, palju kordusi

Kohtunikele oli mäng keskmisest kõvasti keerulisem ja videoruumis vaatamist omajagu. Mõnel puhul ehk isegi liiga palju, sest näiteks Tristan Pajo punane kaart tundus ilmselge juba esimese telekorduse põhjal ja ka lõpuminutite olukord, mille tõttu videokohtunik Jagnar Jakobson peakohtuniku Grigori Ošomkovi isegi ekraani juurde võimalikku eemaldamist uurima kutsus, ei näinud välja kui ilmselge väravavõimaluse ärahoidmine.

Teisalt aitas VAR korra ka Ošomkovil vale otsuse õigeks muuta. Oleks Vadim Mihhailovi viga Markus Soometsa vastu juba 5. minutil tõesti penaltiga karistatud, muutnuks see mängu dünaamikat täielikult. Momente, kus VAR veel võimalikku penaltit uuris, oli lisaks mitu, aga seal ei hakatud enam kohtunikule otsuse muutmist soovitama.

4. Kas koondise read hõrenesid jälle?

Kui ühe floraka sai Eesti koondis ühes hooaja algusega Markus Soometsa naasmise näol tagasi, siis võimalik, et teisest jäädi nüüd ilma. Kui Sergei Zenjov vigastas tõepoolest kontaktivabas olukorras reielihast, näib olevat üpris vähe lootust, et ta juba 11 päeva pärast toimuvaks Poola-mänguks terveneda võiks. Et jätkuvalt pole Flora koosseisu naasnud ka Konstantin Vassiljev ning operatsioonist taastub Mattias Käit, väheneb kogenud koondislaste nimekiri murettekitava kiirusega.

5. Debütantide õnnetu päev

Tristan Pajo sai Flora esindusmeeskonna eest platsile juba mullu augustis, kui mängis Konverentsiliigas mõnikümmend minutit Constanta Faruli vastu. Premium liigas aga eelmisel hooajal lisa ei tulnud. Nüüd kinkis Zenjovi vigastus talle võimaluse varakult sekkuda ja suures plaanis sai Pajo ülesannetega kenasti hakkama, kuniks saabus 71. minut. Ta libastus pressingut tehes õnnetult, tabas korkidega Daniil Sõtšugovi hüppeliigest ja punane kaart oli tõsiasi.

Et ühe õnnetus on teise õnn, võis nentida ka Joosep Põder. Kui Pajo liikus mullu suvel Tabasalust Florasse, siis Põder tänavu talvel sealtsamast Kalevile. Pajost pool aastat vanem ääremängija tuli teiseks poolajaks Taavi Jürisoo asemele ja jõudis teha ka ühe väga terava pealelöögi, millele Evert Grünvald pidi vastama veel kõrgemast klassist tõrjega.

Ent 72. minutil sai ühes Pajo eemaldamisega läbi ka Põdra mäng, kui Kalev läks arvulises ülekaalus üle teisele taktikale ja rünnakule toodi Laur. Premium liiga debüüt lõppes seega mõlema 18-aastase noormehe jaoks soovitust varem, kuid mis ei tapa, teeb teatavasti tugevaks.

6. Mängu parim – Aleksander Švedovski

Eelmisel hooajal mängis Švedovski esiliigas Nõmme Unitedi eest, kuid juba 2021. aastal Legioni särgis kõrgliigas debüteerinud mees tegi 2022. aastal tipptasemel korraliku hooaja, saades kirja 31 mängu. Nüüd läks ta juba teisel minutil Grünvaldiga silmitsi ja sundis Flora väravavahi heale tõrjele, saades sellega ilmselt hea portsu enesekindlust. Lõpuks jäid tema saldosse kaks väravasöötu ning veel mitu ohtlikku pealelööki, aga ennekõike algusest lõpuni väga innukas ja näljane tegutsemine.

10. märtsil kell 14.30 Sportland Arenal

Tallinna FC Flora - JK Tallinna Kalev  2:2 (0:1)
51. Robert Veering, 57. Daniil Kuraksin - 13. Marek Kaljumäe, 78. Ats Purje

Väravasöödud: 51. Vladislav Kreida, 57. Kristo Hussar - 13., 78. Aleksander Švedovski
Hoiatused: 53. Markkus Seppik, 56. Erko Jonne Tõugjas - 6. Vadim Mihhailov, 89. Georg Pank, 90+5. Kaspar Laur
AVAR: Sander Saga

Flora: Evert Grünvald, Kristo Hussar, Markkus Seppik, Erko Jonne Tõugjas, Robert Veering, Vladislav Kreida, Markus Soomets, Rauno Alliku, Sergei Zenjov (14. Tristan Pajo), Daniil Kuraksin (77. Gregor Rõivassepp), Mark Anders Lepik.
Varus: Kristen Lapa, Tony Varjund, Oliver Nikola Cekredzi, Tristan Pajo, Mihhail Kolobov, Oscar Pihela, Sander Tovstik, Gregor Rõivassepp, Roland Lukas.

Kalev: Oskari Jussi Forsman, Hugo Palutaja, Georg Pank, Ragnar Klavan, Daniil Sõtšugov, Marek Kaljumäe, Aleksander Švedovski (90+2. Sander Sinilaid), Ramon Smirnov (67. Tristan Toomas Teeväli), Vadim Mihhailov (67. Ats Purje), Taavi Jürisoo (46. Joosep Põder, 72. Kaspar Laur), Onni Suutari.
Varus: Sander Lepp, Kaspar Laur, Sander Sinilaid, Tristan Toomas Teeväli, Ats Purje, Evert Talviste, Joosep Põder, Mikk Johannes Siitam, Enriko Kajari.