Luup peale | Mees Varssavist keeras Varssavisse sõitva Tamme lukku (galerii!)
Premium liiga ajaloo esimene Nõmme derbi lõppes väravateta viigiga, mis Unitedi jaoks oli võidu-, Kalju jaoks kaotusemaiguline.
- Andrejev: null sisselastud väravat on hea, aga ründajad peaksid olema agressiivsemad
- Sarajärvi: saime tugevalt vastaselt punkti kätte, ent peame mitme asjaga veel vaeva nägema
- Vaata Katariina Peetsoni fotogaleriid mängust siit või artikli lõpust.
Kohtumise algus kuulus selgelt Kaljule, kui pall oli külaliste käes rohkem ning võõrustajad panustasid sellele, et kaitses oleks kõik korras. 11. minutil oli tunda, et kunstmurul mängitakse derbimadinat - otsajoone suunas jooksnud Alex Matthias Tamm ja Jakub Luka lasid pallil minna ning panid teineteise tutvustamiseks õlad kokku.
21. minutil tegi Danõl Maštšenko kollase kaardi väärilise vea Kevin Mätase vastu, kes vajas pärast olukorda arstiabi. See omakorda andis Nõmme Unitedi peatreeneril Jani Sarajärvil võtta minutiline mõtlemispaus ehk time-out, kus ta kogus oma hoolealused ringi ja selgitas, kuidas nad võiksid tegutseda.
Väikene paus tuli Unitedile kasuks. Kuigi 33. minutil pääses Tamm karistusala tagant virutama ja too üritus vuhises posti kõrvalt mööda, möödus avapoolaja lõpp väiksema Nõmme klubi taktikepi all. Jevgeni Demidov pääses ühele lubavale rünnakule, kui ta sai Aleksandr Altebergilt hea söödu karistusalasse, ent Maštšenko segas Unitedi ründajat nii palju, et tema löögiüritus luhtus.
Teise kolmveerandtunni esimeses pooles oli aktiivsem pool jälle Kalju, kes pidi ründama vastutuult. 53. minutil keeras Nikita Komissarovilt söödu saanud Tamm maha tal seljas olnud Altebergi pealt ja tõttas palliga vastase karistusalasse, kus ta korraks kukkus ja siis võitis omadele nurgalöögi. Kalju mehed laiutasid kohtuniku suunas käsi ja murul pikali olnud Tamm vaatas samuti Jagnar Jakobsoni suunas nõutu näoga, žestikuleerides, et Samuel Merilai tõukas teda selga. Kiire VAR-kontroll rikkumist ei tuvastanud, mispeale kostus Kalju fänniarmeelt "F*ck you, referee!".
Neli minutit hiljem oli Tamm uuesti aktsioonis, kui ta Alexander Kapitan Bergmani libistamise järel maha prantsatas ja tol korral puhus Jakobson penalti märgiks vilet. 11 meetri karistuslöögile eelnes uurimine VAR-ruumis ja sellele järgnes vilemehe hinnang ekraani juures, mis oli, et Tamm sukeldus ning penaltit pole. Lisaks sai Kalju ründaja kollase kaardi.
Siis hakkas United ennast väljakul jälle mugavalt tundma, kui 66. minutil õnnestus vahetusest sekkunud Egert Õunapuul kahe kaitsja vahelt löögile minna, kuid täpsusest jäi vajaka. Kümme minutit hiljem sai Murad Velijev karistusala tagant ja Bergman selle seest proovida, aga Henri Perki seljatagune püsis jätkuvalt puutumatuna.
Viimastel minutitel oli suurem Nõmme klubi jälle aktiivsem pool, kuid pidevalt oli nende takistajaks mullu Kaljust Unitedisse kolinud Marko Meerits. Mitmed ebaõnnestumised teineteise järel tekitasid Kalju meestes tuska, mistõttu kaotati osadel hetkedel keskendumine. Seitsmendal üleminutil tekkis kogu kohtumise ohtlikuim olukord, kus jaapanlane Koki Hayashi koksas Nikita Ivanovi tsenderdusest tulnud palli väravast üle.
Jakobsoni lõpuvile kinnitas, et Nõmme linnaosas asuv troon jäi pärast esimest vaatust tühjaks ja punktid jagati vennalikult. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Esimene derbi on peetud
Kuigi esimest derbimadinat reklaamiti suurelt ja uhkelt, oli tribüünidel vaid 270 silmapaari. Tuleb neid inimesi kiita, sest ilm mängis korralikku vingerpussi ning ei tohi ära unustada seda, et esimene vastasseis toimus Sportland Arenal, mitte Hiiul ega Männikul, kus oleks derbihõngu mõlemal rohkem.
Platsil tegutsenud mehed tunnetasid selle matši olulisust. Seda näitasid mitmed olukorrad, kus vastasmängija vastu ei antud armu ning kui oli vaja teha viga, siis seda ka tehti. Kahtlemata on sellel derbil ainest kujuneda väga suureks spektaakliks, mis küll ei küündi Tallinna derbini, aga selle arengusse peavad panustama mõlema klubi mängijad kui poolehoidjad.
2. Seni hästi rünnanud Kalju oli järsku hambutu
Mullu Kaido Koppeli asemel poole hooaja pealt tüürimeheks saanud Nikita Andrejev sai talvel komplekteerida võistkonda nii, nagu ta ise heaks arvas. Kaljusse jagub noorust ja kogemust, mille abil plaanitakse varasem hiilgus taastada.
Kahes esimeses voorus anti konkurentidele kõva tormihoiatus, kui Kuressaare pandi magama 6:0 ja Trans 3:0. Nendes mängudes kerkis esile Alex Matthias Tamm, kes sai kirja neli tabamust. Lisaks oskab Kaljul teravust tekitada suur Kanada vägilane Promise David.
Unitedi vastu jäid need mehed aga nullile. Kui Tamm oli kogu kohtumise vältel väga püüdlik, aga vastase kaitsjad suutsid teda neutraliseerida, siis David jäi täiesti nähtamatuks. Lisaks puudus konkreetsust ääremängijatel.
Avapoolajal proovis Kalju vahepeal rünnata 4-2-3-1 asetuse asemel 3-2-4-1 formatsiooniga, mida viljeles kunagi Levadias Marko Savic, aga see ei toonud oodatud tulu. Eks koondisepausi ajal saab vana ründemängija Andrejev seda kõike jälle lihvida, sest kaitsjate tegutsemise osas ei saa nuriseda, kui kolmandat matši järjest hoiti oma seljatagune puhtana.
Uustulnuka saabumine kõrgliigasse on alati tekitanud küsimuse, kuidas nad küll teistega hakkama saavad. Kolm vooru on peetud ja võib tõsimeeli tõdeda, et United on väga kenasti sammu pidanud.
Kuigi Flora ja Paide võtsid nende vastu jõuga oma, mängiti Kalju vastu sedasama mängu, mida kahes eelmises mängus ja see tõi neile lõpuks tulu. Usutavasti saavad Unitedi mängijad ja nende pealik Sarajärvi minna koondisepausile vastu pea püsti, sest erinevalt Kuressaarest ja Narva Transist on neil punktiarve avatud.
Pärast väikest hingetõmbeaega ootab neid ees viimasel kohal paiknev Trans, kelle kaitseliin on seni olnud kui läbikäiguhoov. Kui piirilinna kohalt ei kao kahe nädala jooksul murepilved, võib kõrgseltskonda tõusnud Nõmme sats avada seal äkki ka võiduarve.
4. Mängu parim - Alexander Kapitan Bergman
Kui Tamm oleks skoorinud ja Kalju võitnud, oleks ründaja olnud mängu parim. Kuna Varssavis sündinud Bergman neutraliseeris Eesti koondisega läbi Austria laagri Varssavisse suunduva Tamme ära ja teenis sellega omadele viigipunkti, kuulub au ja kiitus mõistagi keskkaitsjale.
Protokoll:
17. märtsil kell 14.30 Sportland Arenal
FC Nõmme United - Nõmme Kalju FC 0:0
Hoiatused: 33. Jevgeni Demidov, 43. Kaspar Rõõmussaar, 90+5. Samuel Merilai - 23. Danõl Maštšenko, 61. Alex Matthias Tamm, 90+4. Pavel Marin, 90+5. Roko Vukušic
Mänguolud: 0, pilves ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 270
Peakohtunik: Jagnar Jakobson
Abikohtunikud: Risto Eelmaa, Jaan Roos
Neljas kohtunik: Martti Pukk
VAR: Joonas Jaanovits
AVAR: Sander Saga
United: Marko Meerits, Murad Velijev, Aleksandr Alteberg (56. Egert Õunapuu), Alexander Kapitan Bergman, Jakub Luka, Samuel Merilai, Kevin Mätas, Mihkel Järviste, Kaspar Rõõmussaar (56. Henri Leoke), Jevgeni Demidov (84. Oleksandr Musolitin), Mõhhailo Plohhotnjuk.
Varus: Georg Mattias Lagus, Kaarel Leppsalu, Egert Õunapuu, Henri Leoke, Tristan Vendelin, Oleksandr Musolitin, Karl Läänelaid, Steven Salmistu.
Kalju: Henri Perk, Danõl Maštšenko (64. Roko Vukušic), Yohan Mannone, Maksim Podholjuzin, Aleksandr Nikolajev, Rommi Siht (73. Reginald), Nikita Komissarov (80. Koki Hayashi), Daniil Tarassenkov (64. Mihhail Orlov), Pavel Marin, Alex Matthias Tamm, Promise David (73. Nikita Ivanov).
Varus: Maksim Pavlov, Alex Boronilištšikov, Koki Hayashi, Nikita Ivanov, Mihhail Orlov, Alfred Jüriöö, Roko Vukušic, Reginald, Stanislav Agaptšev.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta