Luup peale | Milleks hunnik raha, kui finaali aitavad parimad sõbrad latt ja post?
Dortmundi Borussia lõpetas 11 aastat kestnud ootuse, kui UEFA Meistrite liigas edeneti PSG alistamise järel finaali.
Dortmundist 0:1 kaotusega koju saabunud PSG tegi algkoosseisus kaks vahetust, kui Lucas Hernandez ja Bradley Barcola tegid ruumi vastavalt Lucas Beraldole ning Goncalo Ramosele, kellest viimase lisandumine lubas Kylian Mbappel tipuründaja asemel tegutseda äärel. Borussia ei hakanud toimivat asja lõhkuma, sestap alustati Pariisis sama rivistusega, mis oli esimeses vastasseisus.
Esimesed kümme minutit kuulusid PSG-le, kes Parc des Princesile kogunenud publiku toetuse najal oli väga näljane. Võõrustajad ründasid parema tiiva kaudu, mis oli mehitatud kiirete Ousmane Dembele ja Achraf Hakimiga, ent Gregor Kobeli puurile suurt ohtu ei kujutatud, sest mainitud mehed ei suutnud kvaliteetset palli värava ette toimetada.
Esialgse ehmatuse üle elanud Edin Terzici mehed hakkasid mängu sisse elama - palliga jõuti tihtipeale vastase väljakupoolele ning kaitsefaasis suudeti sinisärkide tulekud hõlpsasti neutraliseerida.
Hea võimalus tekkis kodumeeskonnal 31. minutil, kui rünnaku käigus liikus pall Kylian Mbappelt läbi Warren Zaire-Emery Dembelele, kes pääses karistusalast löögile, ent too virutus lendas napilt üle sakslaste värava.
Neli minutit hiljem muutus PSG positsioonirünnak Borussia kaks-kahele vastutulekuks, kui keskjoonele söödu saanud Karim Adeyemi spurtis palliga vastase karistusalasse ja lõi raami suunas, ent Gianluigi Donnarumma säras tõrjega. Sellega piirdusid suuremad võimalused avapoolajal, riietusruumide poole sammuti viigiseisul, ent koondskoorina oli Borussial 1:0 edu.
Sarnaselt esimesele kolmveerandtunnile alustas Pariisi meeskond teist poolt aktiivselt. 47. minutil avanes Zaire-Emeryl eluvõimalus, kui Ramos sai Mbappe tsenderdusele jala vahele nii, et pall läks edasi 18-aastasele poolkaitsjale, kes virutas selle paarilt meetrilt posti.
Kuna loodus tühja kohta ei salli, asusid külalised 50. minutil kordusmadinat juhtima. Julian Brandt riputas nurgalöögist oivalise palli karistusalasse, kus Beraldo poolt vabaks jäänud Mats Hummels koksas selle vähese vaevaga võrku - 0:1! Pärast seda vajas PSG lisaaja tarbeks juba kahte väravat, võitmiseks kolme tabamust.
THIS IS WHAT IT MEANS. 🗣️ pic.twitter.com/NoZkxB5WBl — Borussia Dortmund (@BlackYellow) May 7, 2024
Sinisärgid panid peale meeletu surve, mille all pidid Borussia mängijad palli vahepeal silmad kinni kaugele ära lööma, et pääseda halvimast. Teist korda raksatas Kobeli puuri sammas 61. minutil, kui Nuno Mendes otsustas Hummelsi klaaritud kera karistusala tagant kauglöögiga posti virutada.
Lisaks kõrgele pressile proovisid PSG pallurid kasutada kavalust, kui ühes olukorras tegi külaliste karistusala suunas jooksnud Dembele nii osava suunamuutuse, et palli poole libistanud Hummels tabas hoopis prantslase tugijalga. Peakohtunik Daniele Orsato näitas esimese hooga penaltipunktile, ent mõni sekund hiljem muutis ta selle karistuslöögiks ning kordused näitasid, et arbiitril oli õigus, sest viga tehti karistusala joonel, mitte sees. Trahvilöögi virutas Marco Asensio vastu oma meest.
Kohtumise viimane veerandtund oli samuti PSG päralt. Luis Enrique hoolealused püüdsid lahendada neli poolaega kestnud ülesannet - murda Borussia tihe kaitseblokk. Kuigi erinevad mehed said sakslaste värava suunas peale virutada, ei õnnestunud prantslastel korraldusega toime tulla.
86. minutil tekkis Borussia karistusalas suur tohuvabohu, misjärel pääses Mbappe lööma, aga Kobeli näppudest põrkas pall latti. Kaks minutit hiljem kõmmutas Vitinha ligi 25 meetrilt samuti latti, kindamees saatis antud lööki vaid silmadega.
Orsato lõpuvile kõlamise järel jooksid kollastes särkides mängijad Borussia fännisektori suunas, kus neid tervitas õnnelik armaada, kelle liikmed saavad nüüd lennupiletid ja hotellid Londonisse ära broneerida. 1. juunil ootab Dortmundi meeskonda Wembley staadionil Meistrite liiga finaal, kus mängiti viimati 11 aastat tagasi. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Kas Mbappe käis üldse väljakul?
2018. aastal maailmameistriks kroonitud Mbappe on suvel PSG-st lahkumas, mistõttu oli tema jaoks antud Meistrite liiga teekond ülioluline, sest see oli viimane võimalus tuua ihaldatud tiitel megaprojektile, millesse on investeeritud üüratu summa krabisevat. Pariisi klubi jaoks läksid asjad nii nagu Meistrite liigas ikka - tühjade pihkudega.
Kui keegi hiljem küsib, kas Mbappe Borussia vastu mängis, siis ei saa pahaks panna, kui sellele küsimusele vastamine võtab oma aja. Prantsusmaa ründaja on aastate jooksul olnud see X-faktor, kes suudab ka rasketel hetkedel mängu oma võistkonna kasuks keerata, ent selles paaris oli ta iseenda hale vari.
Mbappe sooritas kahe mängu peale neli raamilööki, ühe korra tabas ta posti ning ühe korra latti. Saksamaal alustas prantslane tipuründaja ning mängu käigus nihutati ta vasakule äärele, Prantsusmaal oli ta algkoosseisus kesktormaja, ent lõpus sai temast ääreründaja. Solgutamiste tagajärjel oli ta mõju matšidele marginaalne. Kuidas üha nooremaks muutuv PSG uuel hooajal ilma Mbappeta hakkama saab, seda näitab aeg.
Teatavasti koosneb jalgpall oleksitest, mistõttu on tagantjärele huvitav mõelda, mis oleks saanud, kui Ramos oleks 63. minutil palli ligi kümnelt meetrilt väravasse virutanud, mitte taevastasse kõrgustesse. Samuti võib mõlgutada, mis oleks saanud siis, kui PSG oleks nelja posti ning kahe lati asemel ühe palli võrku saatnud. Seda kõike kaalub üle fakt, et Borussia on finaalis ja PSG mitte.
The amount of talent that PSG has had since they started their project and this is all they have to show for it. Disgusting. pic.twitter.com/wIzjcyNma4 — Zito (@_Zeets) May 7, 2024
2. Kannatlikkuse meistriklass Borussialt
Ei räägita ilmaasjata, et Saksamaa jalgpallurid on vahepeal nagu robotid, kes töötavad sihtmärgi suunas. Ka nüüd oli robustne, aga selle arvelt efektiivne Borussia vastasest selgelt üle. Sarnaselt avalahingule tegutses Terzici meeskond rünnakul kannatlikult, oodates oma võimalusi, mida realiseerida. Lisaks olid kaitses asjad kontrolli all, keegi ei teinud üleliigseid liigutusi ning vastaste üritustele viskuti ennastsalgavalt ette.
67. minutil sekkus Jadon Sancho asemel Niklas Süle, misjärel muutus Borussia kaitseliin viiemeheliseks ning hakati 2:0 eduseisu betoneerima. Selle käigus läks kogu rõhk kaitsetegevusele ja ligikaudu pool tundi suudeti seda keskendumist kõrgena hoida. Märkimist väärib tõsiasi, et PSG xG oli kohtumise järel üüratu 3,22. Au ja kiitus kaitsjatele, kelle abil värviti Pariis kollaseks.
Dortmund’s Champions League run this season:
▪️ Win group that had PSG, Milan and Newcastle
▪️ Beat PSV 3-1 on agg in round of 16
▪️ Came back to beat Atlético 5-4 on agg in quarterfinals
▪️ Defeated PSG 2-0 in semifinals
Finalists 👊 pic.twitter.com/DcnEWCanm7 — B/R Football (@brfootball) May 7, 2024
3. Marco Reusi unistuste lõpp
Eelmise nädala reedel teatas 12 aastat Borussias leiba teeninud Reus, et ta ei pikenda klubiga lepingut ning lahkub suvel vabaagendina. Üle 400 mängu kollases särgis pidanud poolkaitsja on Borussia vaieldamatu legend, kelle auhinnakapist on puudu lisaks Bundesliga trofeele ka Meistrite liiga karikas. Kuna Saksamaa meistritiitlit ei õnnestu tal oma praeguse koduklubiga enam püüda, tuleb kõik pingutused suunata eurosarja.
Mäletatavasti oli Reus Meistrite liiga võitmisele lähedal 2013. aastal, kui lõppmängus alistuti 1:2 Bayernile. Too finaal toimus Wembley staadionil, kuhu suundub Borussia ka tänavu. Kas Bayern liitub nendega kordusetenduseks, selgub kolmapäeva õhtul, kui Müncheni klubi madistab Real Madridiga.
Kui finaal peaks aset leidma Borussia ja Bayerni vahel, oleks see parim võimalik reklaam Bundesligale, sest kumbki neist tiimidest pole sel aastal liigatšempion, vaid selleks on Leverkuseni Bayer, kes võib veel kuldmedalid kaela saada ka Euroopa liigas. Siiski võib tõdeda, et väga suurt vahet pole, kas Bayern jõuab finaali või mitte, sest Reusi unistuste lõpp sõltub rohkem temast endast ja võistkonnast, kus ta palli taga ajab.
What a moment for Marco Reus too! 🥹💛 pic.twitter.com/DXc8p4aHOU — EuroFoot (@eurofootcom) May 7, 2024
4. Mängu parim - Mats Hummels
35-aastane Hummels läheneb tasa ja targu vanameistri nimetusele, ent ikka ja jälle saab tema puhul tõdeda, et vorm on ajutine, aga klass igavene. Saksamaa kaitsja tegi PSG vastu kaks suurepärast partiid, hoides suured nimed nullil ning lüües teises madinas üliolulise värava. Nüüd ootab teda finaali näol teenitud tasu.
35-year-old Mats Hummels picked up MOTM awards in BOTH legs against PSG 💪 pic.twitter.com/4fZUe7heU6 — Football on TNT Sports (@footballontnt) May 7, 2024
PSG - Dortmundi Borussia 0:1 (0:0), kahe mängu kokkuvõttes 0:2 edasi Borussia
50. Mats Hummels
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta