Luup peale | Mistahes pind pinnuks, kui sul on Alex Matthias Tamm
Premium liiga 4. voorus alistas Nõmme Kalju FC võõrsil Pärnu JK Vapruse. Mängus, mis oli korraga ülimalt lahtine, võitluslik ning kaasahaarav, samas lõpuks kindlalt Alex Matthias Tamme oma.
- Vaata ka Liisi Troska galeriid kohtumisest siit või artikli lõpust!
Pärnu Rehepapi staadionile oli kohtumist jälgima kogunenud 374 inimest. Halli taeva alla tõid esimesi sähvakaid kaljukad, kes tegid esimesi katsetusi Alex Matthias Tamme ja Pavel Marini juhtimisel. Pärnakad ei lasknud end segada, vaid kogusid hoogu, mis 19. minutil imeliseks tiimiväravaks muundati.
Võtame olukorra pulkadeks. Vaprus otsustas mängu pisut rahustada ning mänguvahend toimetati kaitseliini Uku Kõrrele, tema andis passi rohkem väljaku keskel ja seega edasiseks mugavamas positsioonis olnud Magnus Villotale. Palli jalga saanud kapten jätkas kutsuva kehaasendiga paremkaitsja Martin Käosele, kes leidis järgmise käigu keskväljalt Mathias Villota näol. Siis võeti kampa ka paremäär Sander Kapper, kellele appi liikunud Henri Välja jättis palli uuesti Villotale. Poolkaitsja kasutas Kapperi vastuliikumisel tekkinud ruumi ära, lükates sinna digonaalsöödu, mis justnimelt paremäärele mängimiseks jõudis - pall kasti ning Kevin Kauber lahendas ühega. 1:0.
Vaprus ei saanud õuele jõudnud õnne-rõõmu pikalt nautida, sest loetud minutid hiljem koputas Kevin Aloe esimest korda Kalju esinduse põhikoosseisu kuulunud Mihhail Orlovile jalgadesse ning peakohtunik Kristo Külljastinen otsustas penalti kasuks. Pisut vähem kui kaks minutit pärast viga oli Alex Matthias Tamm penaltipunktil, pall jalge ees. Hiljuti koondises debüütvärava löönud ründaja saatis mänguvahendi paremale poole posti kõrvale, narrivalt aeglaselt, nii, et Ott Nõmm jõudis näpud vahele panna, kuid mitte piisavalt, et väravat ära hoida. 25. minutil seisuks 1:1.
Kuna mõlemad osapooled said punni pealt, läks mäng mitu tooni tulisemaks. Kontaktid olid aina jõulisemad ning nii olid ka vead kiired tulema. Riburadapidi patustasid nii Henri Välja kui Nikita Komissarov, kellest viimane oleks pärnakatelt äärepealt kambakagi saanud. Mõlema meeskonna õnneks tuldi sellest episoodist ikkagi rahumeelselt välja.
Avapoolaja esimesel üleminutil läks Danõl Maštšenko aga lubamatult hoogu. Orlov tõusis mööda paremat äärt rünnakule ja kui tema tee pandi kinni, oli ukrainlase kord tormata. Seda tegi ta mõtlematult, rumalalt ning meeletult ohtlikult: pall oli juba Kõrre jalal ning sealt napilt läinudki, kui Maštšenko väljasirutatud jalaga sekkus. See tähendab, et kuigi kaljukas proovis palli mingilgi moel mängida, jäi ta olukorda täielikult hiljaks, põrkas Vapruse kaitsjaga kokku ning saatis ta ohtlikule õhulennule. Kõrre õnneks polnud ta kerepäevi vahele jätnud ehk maandumine oli kalkuleeritud ning ta sai mänguga jätkata. Sama saab öelda Maštšenko kohta, kellele anti kõigest kollane kaart.
Teine kolmveerandtund möödus sarnaselt võitluslikult ning võrdselt. Esimese hooga haaras initsiatiivi Kalju, kes tõi vaheajal Promise Davidi ja Daniil Tarassenkovi näol värskust juurde. Kuigi külalised katsetasid avaminutitel lubavate tsenderdustega, tuli esimene purakas vastasleerist. 51. minutil sai Välja aru, et ligi 25 meetrilt keegi vastu astuda eriti ei taha, järelikult tuleb proovida - väravanurka otsima läinud palli tee pani kinni Henri Perk.
Nii joostigi palju ühest väljakuotsast teise, rohkem oli pildis Nõmme väravaalune, kuid tihti ka olukordades, kus tuli üle otsajoone läinud palli lihtsalt taas mängu panna. Samas oli see ka märgiks, et Vaprus on väsimas, Kalju tajub oma võimalust ja otsib kohta, kust annaks teinegi ära lüüa.
78. minutil saadi soovitu kätte, kui Tarassenkov võitis Kalju kasti lähistel palli omadele, tõstis pilgu ja tunnetas Tamme valmisolekut. Nii panigi number 7 all tegutsev ääremängija pika palli teele, Kalju ründeäss jooksis Kõrrelt eest ära ning lõi mänguvahendi Nõmmest mööda. 1:2.
Kuigi ärevust jagus ka viimastesse minutitesse, oli mäng suuresti otsustatud - sest Vapruse jaks oli suhteliselt otsas. Pigem otsis Kalju oma kolmandat, seda tihti ka Promise Davidi läbi, kuid Kanada ründaja puuted ja sihik kippusid paigast olevat. See siiski päeva ei rikkunud ning Kalju võttis Pärnust kolm punkti. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Danõl Maštšenko eneseotsingust
21-aastane Ukraina kaitsja oli veel eelmisel hooajal Harju JK Laagri ridades täitsa puhas tagaliini mees. Pigem oli ta see lüli, kes on valmis ühena viimastest vastase rünnakuid segama, kindlasti mitte aga see mees, kes käib ise täistuuridel väravaid jahtimas. Kaljus on see roll talle aga tekkinud, võib-olla ka tänu tärkavale väravavaistule - neli mängu on toonud kaks tabamust, esimesed Premium liigas.
Seekordses mängus oli Maštšenko, kes on muidu enam-vähem äärekaitsja ülesandeid täitunud, aga veelgi kõrgemal. Kalju tagumise kolmese liini moodustasid Roko Vukušic, Yohan Mannone ja Maksim Podholjuzin ning kui oli vaja nelja kaitsjat, vajus toetusse pigem Aleksandr Nikolajev. See andis Maštšenkole vabadust juurde, mis lõpuks päädis liigse isuga - ülirumala ja ohtliku veaga - ning vast ettevaatlikkusele tuginedes pidas Kalju paremaks mängida kaarte teiseks poolajaks ümber.
2. Vahetused toovad uut energiat!?
Sellest on palju räägitud, et Vapruse tuumik on tugev ning platsil olevad 11 meest on usaldusväärsed, töökad ja tunnevad üksteist justkui läbi ja lõhki. Seetõttu on Vapruse mäng enamasti meeldivalt voolav, seda tõestas mängu avavärav. Aga kui jaks saab otsa, tuleb ühes sellega justkui ette ka sein.
Kui Kalju alustas teist poolaega kahe vahetusega, muudatus tehti ka 66. minutil, siis pärnakad tõid värskust sisse alles 74. minutil. Ja sedagi ühe mängija näol. Tundus, et Kalju, kelle pink on muidugi ka kvaliteedi mõttes pikem, valikud olid õnnestunumad ja tõid ka soovitud tulemuse. Vaprus väsis see-eest pisut ära, teravus kadus ning nii ei suutnud nad lõpuks vähemalt viigipunkti nimel väärilist võitlust anda.
3. Vaprus suutis Kaljule esimese värava lüüa
Laupäevase seisuga kuulub Premium liiga tabeli tipp Nõmme Kaljule, kellel on nelja kohtumisega kirjas kümme punkti, aga ka 11 väravat ja üks vastuvärav. Just selle ühe lõi Pärnu Vaprus kiiduväärt kombinatsiooniga, samal ajal kui Kalju ei saanud ööd ega mütsi aru. Enne tänast polnud kaljukate liine suutnud lõpuni lahti harutada ei FC Kuressaare, JK Narva Trans ega FC Nõmme United. On see juhus või vääriline tasu? Mingisuguseid vastuseid peaks andma aprillikuu, kus tuleb mängida nii Tallinna FCI Levadia, Paide Linnameeskonna kui Tallinna FC Floraga.
4. Mängu parim - Alex Matthias Tamm
Kui mäng käib, on võimalik Kalju esiründajat korduvalt ja korduvalt kiruda, sest küll pole ta kaitsjaid ette võttes piisavalt väle, siis ei suuda ta oma gabariite maksma panna. Samas tuleb ikka ja jälle hetki, kus Tamm toob kastanid tulest ja tõestab, et loevad õnnestumised, mitte ebaõnnestumised. Nii ka täna, kus 22-aastane ründaja jõudis sel hooajal 6. Premium liiga väravani - terve eelmise hooaja saak jääb ühe tabamuse kaugusele!
Protokoll:
30. märtsil kell 12.30 Pärnu Rehepapi kunstmuruväljakul
Pärnu JK Vaprus - Nõmme Kalju FC 1:2 (1:1)
19. Kevin Kauber - 25. pen., 78. Alex Matthias Tamm
Väravasöödud: 19. Sander Kapper - 25. Mihhail Orlov, 78. Daniil Tarassenkov
Hoiatused: 31. Henri Välja - 33. Nikita Komissarov, 45+1. Danõl Maštšenko, 56. Aleksandr Nikolajev, 58. Pavel Marin, 81. Roko Vukušic
Mänguolud: +7, pilves kergelt tuuline ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 374
Peakohtunik: Kristo Külljastinen
Abikohtunikud: Riivo Stolts, Thor Vaas
Neljas kohtunik: Reelika Turi
VAR: Kevin Kaivoja
AVAR: Petteri Schultz
Vaprus: Ott Nõmm, Martin Käos, Magnus Villota, Uku Kõrre, Kevin Aloe, Mathias Villota (84. Robin Limberg), Kristjan Kask, Sander Kapper (86. Joonas Sild), Henri Välja, Enrico Veensalu (74. Ronaldo Tiismaa), Kevin Kauber.
Varus: Hendrik Vainu, Virgo Vallik, Reimo Madissoo, Markus Miiter, Ranet Ristikivi, Robin Limberg, Matthias Limberg, Ronaldo Tiismaa, Joonas Sild.
Kalju: Henri Perk, Danõl Maštšenko (46. Daniil Tarassenkov), Roko Vukušic, Yohan Mannone, Maksim Podholjuzin, Aleksandr Nikolajev, Nikita Komissarov (66. Rommi Siht), Reginald Mbu Alidor, Pavel Marin, Mihhail Orlov (46. Promise David), Alex Matthias Tamm.
Varus: Maksim Pavlov, Alex Boronilštšikov, Daniil Tarassenkov, Koki Hayashi, Promise David, Rommi Siht, Marlon Liivaru, Stanislav Agaptšev.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta