Luup peale | Naiste koondise positiivne laine pühkis Leedu oma tee pealt (galeriid!)
Sel aastal uue hinguse saanud Eesti naiste koondis kinnitas oma enesekindlust ja kvaliteeti, alistades Balti turniiri poolfinaalis tiitlikaitsja Leedu koguni 4:1.
- Vaata Brit Maria Taela pildigaleriid siit või artikli alt!
- Vaata Liisi Troska pildigaleriid siit või artikli alt!
Sinisärklased valitsesid sügisvihmases Tartus avapoolaega pea täielikult ning haarasid 12. teenitult eduseisu, kui Kairi Himaneni diagonaal leidis paremalt äärelt Kristina Bannikova, kes murdis trahvikasti ja söötis keskele, kust Lisette Tammik palli võrku naelutas - 1:0!
28. minutil olid ründajate rollid vahetunud, kui Bannikova surus Tammiku läbisöödu järel kaitsja kehaga kõrvale ning realiseeris võimaluse kindla löögiga - 2:0!
Eesti koondis jätkas domineerivalt kuni teise poolaja keskpaigani, mil väsimuse ja mitmete vahetuste kaasmõjul hakkasid ka külalised tasapisi mängu sisse saama. Tõsi, valdavalt piirdusid leedulannad kontrarünnakutega ja mänguline initsiatiiv püsis endiselt pigem Eesti käes. Ka korralikud väravavõimalused langesid esialgu vaid eestlannadele, kuid Vlada Kubassova pommlöök tõrjuti posti kõrvalt ning seiklevat väravavahti ära karistada püüdnud Tammiku kaarpall langes napilt väravast mööda.
Kui külaliste kiirrünnakud ohtlikumaks muutusid, siis demonstreeris Karina Kork head tõrjetööd või oli leedulannade sihik paigast ära. Teises väljakuotsas hakkas aga lustima Kubassova, kes lõi 72. ja 75. minutil järjest kaks väravat. Mõlemal puhul algas olukord sellest, et Getter Saar võitis keskväljal palli. Esimesel korral tõusis Kubassova palliga vasakult peaaegu otsajooneni välja, enne kui ta selle terava nurga alt võrku läkitas - 3:0! Ning teisel korral lajatas ta ligi 30 meetri pealt mõõdetud kaarlöögi lati alla - 4:0!
Päris puhaste paberitega eestlannad siiski ei pääsenud, sest vaid minut varem vahetusest sekkunud Eitvyde Partikaite lõi 86. minutil Leedu auvärava. Kork suutis Judita Sabatauskaite löögi küll tõrjuda, aga Partikaite jätkuürituse vastu oli ta võimetu - 4:1. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Positiivne laine
Millega Eesti koondis Leedut ületas? Julge ja väravanäljase esitusega, mis kinnitab võistkonna üleüldist enesekindlust, ühtsust ja positiivsust. Just see mentaalne nihe on peamine muutus, mida pärast uute treenerite tulekut esile on tõstetud, ning täna leidis see taaskord kinnitust.
Leedu peaks kõigi eelduste kohaselt olema Eestiga samaväärsel tasemel võistkond ning nad ei teinud sinisärkide elu sugugi kergeks, võideldes samamoodi Tartus iga meetri pärast ja püüdes keskvälja enda kontrolli alla haarata. Ometi surus Eesti enda tahtmise peale ning iga õnnestumine ja varased väravad aitasid hoida eneseusku kõrgel ka siis, kui mänguloogika järgi pidi Leedu initsiatiivi enda kätte haarama.
Anastassia Morkovkinal ja Sirje Roopsil võttis veidi aega, et treenerivahetusega kaasnenud positiivne energia ka positiivseteks tulemusteks vormida, kuid kevadel Kreekale löödud värav lõpetas pika väravapõua ning MM-valiksarja lõpuosas löödi Kasahstanile kahe mänguga koguni kuus väravat. Nende tulemuste valguses ei olnud see ime, et positiivsel laineharjal nüüd ka Leedust üle purjetati.
Kas naiste koondise aasta leiab ka väärilise lõppakordi, saab selgeks pühapäeva õhtul kell 19, kui Balti turniiri finaalis on vastaseks Fääri saared. Fäärid olid oma poolfinaalis Võrus 3:2 üle Lätist.
2. Sihikindel väravajanu
Eesti domineeris ka pallivaldamist, aga seda mitte niisama oma poolel palli lükates, vaid ründemäng oli konkreetselt väravale suunatud. Kuna Leedu keeldus kangekaelselt sügavale kaitsesse vajumisest, siis pakkus see ohtralt võimalusi läbisöötudeks. Nendega ei otsitud sugugi vaid tipuründajat Vlada Kubassovat, aga spurte tegid ka ääreründajad ja isegi keskväljanaised.
Eesti ründeosakond vahetas julgelt positsioone ja põhjustas sellega Leedu kaitsjatele ohtralt peavalu. Samal ajal ei tekkinud aga ka pallikaotuste järel probleeme, sest keskväljal ja kaitses võideti enesekindlalt lõviosa kahevõitlustest. Väikesed mured hakkasid tekkima alles lõpu eel, aga selleks ajaks oli tehtud ka palju vahetusi.
3. Kauaoodatud nimed
Suured muudatused algavad väikestest. Naistejalgpallile suurema tähelepanu pööramisest on räägitud aastaid, kui mitte aastakümneid, aga alles 6. oktoober 2022 läheb ajalukku kui päev, mil Eesti naiste koondis kandis esmakordselt kodumaa pinnal mängusärke, mille selja peale on trükitud mängijate nimed.
Kohtumise eel liikus teave, et tegu on üleüldse esimese korraga, mil naiste koondis nimedega särke kannab, kuid hiljem selgus, et kord mängiti nimeliste särkidega ka 2016. aastal. Eesti kohtus 2016. aasta 15. septembril võõrsil Inglismaaga, kellele oldi kaotatud kodus 0:8, kuid nimelised särgid inspireerisid eestlannasi sedavõrd, et võõrsilt pääseti oluliselt väiksema kaotusega - 0:5.
Täna väljakul käinud naistest käisid ka kuue aasta eest nimeliste särkidega väljakul Signy Aarna, Kristina Bannikova, Inna Kiss-Zlidnis, Kethy Õunpuu ja Vlada Kubassova.
4. Mängu parim - Vlada Kubassova
Kogu alustanud ründeliin tegutses säravalt, aga kaks kaunist ja meisterlikku väravat kallutavad kaalukausi Vlada Kubassova kasuks. Lisette Tammik ja Kristina Bannikova said mõlemad kirja ühe värava ja ühe väravasöödu ning vahetusest sekkunud Getter Saar võitis pallid ja andis söödud mõlema Kubassova värava puhul. Esiletoomist väärib kindlasti ka kaitseliini liidri Inna Kiss-Zlidnise raudkindel esitus.
Protokoll:
6. oktoobril kell 19.00 Tartu Tamme staadionil
Eesti - Leedu 4:1 (2:0)
12. Lisette Tammik, 28. Kristina Bannikova, 72., 75. Vlada Kubassova - 86. Eitvyde Partikaite
Hoiatused: 37. Monika Piesliakaite, 61. Algimante Mikutaite
Pealtvaatajaid: 222
Peakohtunik: Viola Raudzina
Abikohtunikud: Diana Vanaga-Araja, Marita Vitola
Neljas kohtunik: Sofija Sidorova (kõik Läti)
Eesti: Karina Kork, Signy Aarna (64. Getter Saar), Siret Räämet, Inna Kiss-Zlidnis, Kelly Rosen (64. Kethy Õunpuu), Kairi Himanen (83. Grete Daut), Jaanika Volkov (46. Renate-Ly Mehevets), Mari Liis Lillemäe, Kristina Bannikova (83. Liisa Merisalu), Lisette Tammik (83. Katriin Saulus), Vlada Kubassova.
Varus: Keiti Kruusmann, Eva-Maria Niit, Jessika Uleksin, Grete Daut, Katriin Saulus, Liisa Merisalu, Rahel Repkin, Kethy Õunpuu, Getter Saar, Renate-Ly Mehevets, Emma Treiberg, Sandra Pärn.
Leedu: Meda Šeškute, Agne Žegleviciute (46. Greta Valikoniene), Auste Bernotaite, Monika Piesliakaite, Algimante Mikutaite (70. Lolita Žižyte), Milda Liužinaite, Judita Sabatauskaite , Erika Šupelyte (46. Monika Grikšaite), Marija Galkina (70. Ugne Slankauskaite), Simona Petraviciene, Ugne Lazdauskaite (85. Eitvyde Partikaite).
Varus: Ausrine Bikute, Eitvyde Partikaite, Monika Grikšaite, Ugne Slankauskaite, Lolita Žižyte, Dovile Gaileviciute, Greta Valikoniene, Tereza Romanovskaja, Alina Špakovskaja.
SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: Brit Maria Tael
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta