Luup peale | Neljakordset meistrit kolme sahmakaga üllatanud Prantsusmaa krooniti Euroopa tšempioniks
Neidude U17 EM-finaalturniir lõpetati pauguga. Nii nagu auhinnatseremooniad ikka käivad. Mürglit jagus ka mängu, sest 16 minuti jooksul löödi ühtekokku viis väravat. Pingelises madinas krooniti Euroopa meistriks Prantsusmaa.
- Vaata ka Brit Maria Taela galeriid kohtumisest siit või uudise lõpust.
- Loe ka: Prantsusmaa neiud esimese EM-tiitlini tüürinud peatreener: ehk annab see mõtteainet ka meie A-koondisele!
- Loe ka: Hispaania treener tunnustas Prantsusmaa üleminekuid ja avaldas lootust, et tema kaptenist saab maailma parim mängija
Lillekülas peetud suurejoonelise finaali esimese pealelöögi mängisid endale välja hispaanlannad: Martina Gonzalez tsenderdas vasakult äärelt palli kasti ning Cris pääses kümnekonnalt meetrilt löögile, ent teda seganud kaitsja tegi piisavalt eeskujulikku tööd ning sundis ründaja eksima. Minutid hiljem oli tsenderdus juba kvaliteetsem, kuid Vicky Lopezi pallile polnud mitte ühtegi oma jooksmas.
Ka Prantsusmaa üritas, kuid tulenevalt Hispaania tormist jäädi esialgu pisut ettevaatlikumaks. Nii polnud kedagi värava all olemas, kui Maeline Mendy 12. minutil palliga risti üle väljaku lidus ja madala palli kasti saatis.
Avapoolaja üks kirkamaid variante sündis 18. minutil. Prantsusmaa teenis keskjoone tuurist karistuslöögi, mis saadeti pikalt ette. Melinda Mendy sai palli keresse ning keeras seepeale pilgu väravale, kuid hispaanlannade sinised jalad proovisid iga võimalikku suunda kinni panna. Melinda Mendy tegi konkse edasi-tagasi, leidis piisava ruumi ja lõi vasakuga peale, kuid rohkem täpsust kui jõudu saanud palli noppis Alazne Estensoro oma käte vahele.
27. minutil proovis Hispaania taas kõrge tsenderdusega, adressaadiks tagumisse posti üksinda unustatud Pau. "Kodunaiskonna" kahjuks oli aga tsenderdus liialt kaarjas, mistõttu kalkuleeris Pau üle ja lõi palli lihtsalt Alyssa Fernandesile sülle.
Peale pooltunni täitumist läksid hispaanlannad tagasi oma juurte juurde. Nii tikitakatati vastase kasti lähistel täpne läbisööt Vicky Lopezile, kes võinuks Fernandezsiga ka silmitsi minna, kuid Lou Autini super-slide päästis oma esimest tiitlit noolivad prantslannad. Avapoolaeg lõppes seisuga 0:0.
Teist kolmveerandtundi alustas Hispaania kahe kauglöögiga. Esmalt proovis Vicky Lopez oma vasaku jala täpsust, kuid saatis mänguvahendi napilt üle lati. Järgmises olukorras katsetas ka Ainhoa Alguacil, kuid ei suutnud ka midagi täpsemat välja võluda.
50. minutil oli toimetamist juba teises väljaku otsas, kui prantslannade korner kukkus tagumisse posti. Sealt leidi tsenderdus päris värava peale, Estensoro kerkis kõrgeimale palli püüdma, seltsis Liana Joseph, kelle jõulise lükke järel jäi mänguvahend uuesti priiks, kuid jätkust polnud enam tolku, sest prantslanna toimetust hinnati vea vääriliseks.
See kõige magusam jäeti viimasesse pooltundi. 64. minutil mängis Hispaania oma nurgalöögi peenelt välja, kuid värava poole murdnud Vicky Lopezi tee pandi kiirelt kinni. Prantsusmaa reageeris pika palliga, mille peale hispaanlannade hammas esimese hooga ei hakanud ning nii saatis Melinda Mendy püstsööt Liana Josephi Estensoroga silmitsi. Lähimat kaitsjat meetritega edestanud Prantsusmaa ründaja lahendas kindlalt - 0:1.
Kümmekond minutit hiljem lasi Autin pika söödu ette, mis võttis Hispaania kasti eel sisse kaitsjate jaoks ebamugava põrke. Nii maadeldi agaralt palli noolinud Melinda Mendyga, unustades, et teisi mängijaid on veel. Nii surus Joseph end pundist läbi, kahmates kaasa ka palli ja lõi viielt meetrilt ära - 0:2.
Et hispaanlaste kuppel ikka korralikult koliseks, jõudsid prantslannad 78. minutil kolmanda tabamuseni. Pahandusega sai hakkama Vicky Lopez, kes pani Maeline Mendyle jala ette ning kapten ise käis punktil, et virutada omad veelgi kindlamalt ette - 0:3.
Samas sõna "kindlus" on jalkas selline asi, millega tuleb ettevaatlik olla. 79. minutil võttis Vicky Lopez enda peale, konksutas kaitsja ära ning hakkas hispaanlasi tagasi mängu vinnama - 1:3.
Ligi minutike hiljem sai Hispaania kasutada nurgalööki, mis tundus juba pisut untsu minevat, sest Naolia Traore sai peanupu vahele. Karistusala taga, justkui planeeritult, ootas ei keegi muu kui Vicky Lopez, kes võttis palli vasakule jalale ja keerutas seepeale juba ristnurka - 2:3.
Hispaania kõva surve püsis lõpuvileni. 88. minutil oli Vicky Lopez koguni lähedal ka kübaratrikile, kuid Sangare püsis löögil sangarlikult ees. Üleminutitel, kui olid viimased kõik-või-mitte-midagi-minutid, sai Hispaania hakkama ka punase kaardi väärilise veaga - Aicha võttis viimase kaitsjana putku pistnud Traore maha. See polnud küll karvavõrdki mängumuutev, sest üsna pea kõlas ka lõpuvile, mis märkis Prantsusmaa U17 neidudele ajaloo esimest EM-tiitlit! Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:
1. Hispaania mängu defineeris Vicky Lopezi mobiilsus
See, et Vicky Lopez peaks mõne aastaga olema maailma üks tippmängijaid, tundub olevat päris loogiline asjade kulg. Ka Lillekülas peetud finaalmatšis liikus noor talent palju liinide vahel, pakkudes sellega omadele kasulikke sööduvariante ning segades prantslaste kaarte kaitsefaasis. Esimesel poolajal toimis see ideaalselt ning Prantsusmaa oli suuresti mängust välja lõigatud.
Teisel poolajal jäi rohkem silma, et Vicky Lopezi kiputi mõningates olukordades üle kasutama. Nii mängiti talle pall ka siis, kui mõni kaaslane tundus olevat tegelikkuses paremas positsioonis. Samas skoorileht ju ei valeta - Vicky Lopez lõi kaks väravat ning võinuks lisada vähemalt ühe veel.
2. Hispaania fännipunt tegi kohtumisest finaalmatši
Tahtmata midagi ära võtta Eesti vutisõpradelt, keda oli A. Le Coq Arenale kogunenud tuhandetes, siis mängule andis ülivajaliku ja finaalihõnguse kuma just Hispaania fännipunt. Häälekad vutisõbrad alustasid oma õhtut küljetribüüni seal otsas, kuhu omad ründasid, ning teiseks poolajaks liiguti vastase värava taha.
Seda kelmikam oli 60. minuti tuuris alanud missioon: saata laine väljaku teise otsa. Hispaanlased võtsid lainet üles oma 5-6 korda ning lõpuks said ka teised pealtvaatajad aru, mida neilt oodatakse. Nii jõudis vähemalt korra häid judinaid kaasa toonud laine lõunatribüünilt idatribüüni tagumisse serva.
3. 3179 pealtvaataja toel jõuti hõbedakohale
Kui enne finaalmängu oli päris selge, et neidude U17 EM-finaalturniiri finaali publikurekordit on raske lüüa, siis omaette eesmärgiks sai ajaloo teise tulemuse löömine. Kui mäng käima läks oli küllaltki selge, et Eesti võiks teise koha endale napsata. Nii ka läks, sest 3179 on (palju) suurem kui 2157.
Üks esikoht tuli Eestile küll, sest mitte kunagi varem pole finaalmängu nõnda palju pealtvaatajaid mahutaval staadionil võõrustatud.
4. Saksamaa, Hispaania, Poola ja nüüd ka Prantsusmaa
Neidude U17 EM-tiitlit oli enne Tallinnas peetud finaali saanud tõsta vaid Saksamaa, Hispaania ja Poola. Kui hispaanlased jahtisid oma ajaloo viiendat karikat, siis varasemalt kolmest finaalmatšist osa võtnud prantslannade silmad särasid esimese järele. 3:2 võiduga teeniti ajaloos esimest korda EM-tiitel neidude U17 tasandil.
Protokoll:
26. mail kell 19.00 A. Le Coq Arenal
Hispaania - Prantsusmaa 2:3 (0:0)
79., 80. Vicky Lopez - 64., 74. Liana Joseph, 78. pen. Maeline Mendy
Hoiatused: 56. Daniela Arques, 77. Cris Libran - 67. Liana Joseph, 75. Celeste Delcroix, 90+2. Taeryne Job
Eemaldamine: 90+6. Aicha (Hispaania)
Pealtvaatajaid: 3179
Peakohtunik: Minka Vekkeli (Soome)
Abikohtunikud: Nargis Magau (Kasahstan), Ana Silva (Portugal)
Neljas kohtunik: Emanuela Rusta (Albaania)
Hispaania: Alazne Estensoro, Martina Gonzalez (76. Marisa), Daniela, Aicha, Noemi, Cris Libran, Daniela Arques, Ainhoa Alguacil (69. Noa Ortega), Vicky Lopez, Cris, Pau (46. Celia Segura).
Varus: Laia, Elena Vazquez, Amaya, Noa Ortega, Ainoa Gomez, Lorena Cubo, Marisa, Celia Segura, Alba Cerrato.
Prantsusmaa: Alyssa Fernandes, Taeryne Job, Lou Autin, Wassa Sangare, Celeste Delcroix, Liana Joseph (90. Julie Swierot), Melinda Mendy (82. Landryna Lushimba Bilombi), Maeline Mendy, Chancelle Effa Effa (73. Elisa Rambaud), Nermyne Ben Khaled, Naolia Traore.
Varus: Lou Marchal, Marie Mulot, Ornella Graziani, Elisa Rambaud, Celia Delaby, Kadidia Traore, Julie Swierot, Aude Bizet, Landryna Lushimba Bilombi.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Brit Maria Tael
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta