Luup peale | Nooruslik Flora tegi kogenud meeste toel oma ära ja alistas Transi
Evald Tipneri karikasarjas mängisid täna esimese finaalikoha välja Tallinna Flora ja Narva Trans. Kodumeeskond võttis 2:1 võidu ning kindlustas sellega endale koha 22. mail A. Le Coq Arenal peetavas finaalis.
Flora alustas tuliselt - juba 41. sekundil pääses Michael Lilander Sergei Zenjovi tsenderduse järel penaltipunkti juurest lööma, kuid endine Flora puurilukk Richard Aland hoidis Transi jaoks hullema ära, tehes imelise tõrje.
Rohevalgete tabamus aga tulemata ei jäänud. Üheksandal minutil otsis Transi keskkaitsja Roman Nesterovski söötu ettepoole, kuid Rocco Robert Shein sai sellele jala vahele, põrkest tulnud palli lõikas omakorda vahelt Zenjov, kes läks Alandiga üks-ühele ja lahendas olukorra kindlalt.
Eduseisu ei saanud Flora aga kaua nautida. Juba 19. minutil leidis Mihhail Belov suurepärase sööduga liini taha avanenud Deniss Poljakovi, kes palli värava ette söötis. Sealt ei suutnud Flora kaitsjad seda minema klaarida ning nahkkera saatis võrku narvalaste talvine täiendus, varem Kohtla-Järve JK Järve särki kandnud Gleb Pevtsov.
Lõppskoori vormistanud väravat tuli oodata 78. minutini, kui vahetusest sekkunud Rauno Sappinen enda teenitud penalti realiseeris. Rohkemaks Transil jaksu ei olnud ning Flora sammus 2:1 võiduga karikasarja finaali. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Noored mängisid koha välja, kogenud mehed otsustasid mängu
Flora tuli mängule vastu võrdlemisi eksperimentaalses algkoosseisus; pingile jäid nii Henrik Ojamaa, Rauno Alliku, Martin Miller, Rauno Sappinen kui Konstantin Vassiljev. Oma võimaluse said näiteks ääremängija, äärmiselt küpse ja soliidse esituse teinud Daniil Kuraksin (Premium liiga kogemust 16 minutit) ja edukalt keskvälja kontrollinud Rocco Robert Shein (Premium liiga kogemust 27 minutit).
Sheini kindlust sai näha juba hooajaeelsel Taliturniiril, kus meeskonna peatreener Jürgen Henn teda järjepidevalt algkoosseisus kasutas. Suurepärase mängu tegi ka Kuraksin, kes avapoolajal ohtralt teravusi lõi ning Flora ohtlikemate momentide autoriks oli.
Mängu otsustasid lõpuks aga ikkagi vanad kalad. Juba üheksandal mänguminutil nägi Sergei Zenjov läbi Roman Nesterovski (ebaõnnestunud) sööduplaani, lõikas palli vahelt ja lahendas üks-ühele olukorra Richard Alandi vastu külmavereliselt. Kuigi Zenjovi esitus läbini positiivne ei olnud, tegi ta vähemalt selles olukorras oma ära nii, nagu ründaja tegema peab.
Kui Rauno Sappinen 61. minutil vahetusest mängu sekkus, oli selge, et Flora tahab matši saatuse igal juhul juba normaalajal ära otsustada. Veidi vähem kui paarkümmend minutit hiljem murdiski Sappinen kasti, kus Bi Sehi Elysee Irie ta kukutas. Peakohtunik Kristo Külljastinen määras penalti ning Sappinen realiseeris selle külmavereliselt.
Igasuguse tahtmatuse juures 25-aastast Sappineni vanaks kalaks nimetada tuleb tõdeda, et täna ta seda (au)nimetust igati väärib. Mees sekkus mängu, pani oma oskused endale kohaselt maksma ja otsustas sellega asja ära.
2. Aga kas penalti oli penalti?
See on küsimus, mis olukorra esmakordsel vaatamisel nii mõnelgi vutisõbral ilmselt tekkis - kas Florale määratud penalti oli ikka õigesti antud? Rauno Sappinen murdis kasti, Bi Sehi Elysee Irie ajas teda taga, pani ründajale käe õlale ning järgmisel hetkel oli Sappinen pikali maas.
Penalti oli õige. Irie küll Sappineni õlast veavääriliselt ei tõmmanud, kuid jalad meestel kokku käisid ning A. Le Coq Arena muru tänase seisukorra juures läksid ründajal jalad alt tavapärasest ehk veidi kergemalt. Kuigi Sappinen krapsas kiiresti kohe püsti, jõudis Kristo Külljastineni vile juba kõlada ning olukorda korduvalt edasi-tagasi kerinuna julgeb siinkirjutaja kindlalt väita, et penalti oli õigesti antud.
Sappinen ei läinud kalastama, vaid Irie reaalselt takistas tema teekonda ise palli mängimata.
3. Uus vana formatsioon
Flora mängis täna ebatraditsioonilise 3-5-2 (või 5-3-2) asetusega, kus wing-backide rolle täitsid ääremängijad Daniil Kuraksin ja Michael Lilander. Jürgen Henn valis uue formatsiooni katsetamiseks karikasarja poolfinaali näol võrdlemisi julge aja ja koha, kuid meeskond sai uues asetuses tegelikult igati korralikult hakkama.
Meeskonna kapten Märten Kuusk tunnistas mängujärgselt Soccernet.ee otseülekandes, et tegelikult on täna kasutatud formatsioon tavapärasele võrdlemisi sarnane. “Üldpildis on see sarnane meie tavapärasele taktikale, lihtsalt vahetame positsioone rohkem,” kirjeldas kapten.
Positsioonidega roteerisid ka keskväljamehed - kolmene keskväljatrio, mis koosnes kahest kontrollivast (Rocco Robert Shein ja Markus Poom) ja ühest ründavast poolkaitsjast (Henri Välja, teisel poolajal ka Konstantin Vassiljev), muundus tihtipeale vastupidiseks, kus ründav poolkaitsja (eriti Vassiljev) langes madalamale, et Shein ja Poom saaksid tõusta ning sellega liinide vahele vaba ruumi tekitada. Just sel viisil said Flora poolelt alguse mitu ohtlikku väravavõimalust.
4. Transi müstilised täiendused on end õigustanud
Hooaja eel ennustas Soccernet.ee toimetus Transi Premium liigas tagasihoidlikule kaheksandale kohale, seda just tundmatute täienduste ning vähekogenud peatreeneri Igor Põvini tõttu. Põvin tõi endaga kaasa neli Venemaa mängumeest, kelle kõigi taust oli siinse vutisõbra jaoks mittemidagiütlev.
Venemaa kolmandast liigast Dimitrovgradi Lada ridadest toodi endale äärepoolik Mihhail Belov ning veelgi madalamalt liigatasemelt sama positsiooni mängiv Nikita Zagrebelnõi, Moldova meistriliigast Lozova Codrust ründaja Nikolai Vdovitšenko ja kirsina tordil alates mullu oktoobrist sootuks klubita olnud Vitali Kalenkovitš.
Ainus nimetatud meestest, kes ei ole tänaseks päevaks Narva Transi meeskonnas põhitegija rollis, on Zagrebelnõi. Au ja kiitus Transi juhtkonnale Põvini usaldamise eest - mõnikord võivad ka põrsad kotis ka headeks ostudeks osutuda. Tase ja oskused on neil mängumeestel olemas, nüüd on vaja vaid stabiilsus üles leida.
5. Mängu parim - Daniil Kuraksin
Aprilli alguses oma 18. sünnipäeva tähistanud noor ääreründaja, kes senise karjääri jooksul mänginud kaasa täpselt kahes Premium liiga mängus, oli avapoolajal kahtlemata platsi teravaim mees. Kuraksin näitas meeletut tahtejõudu ning väita, et Henrik Ojamaast olnuks täna sel positsioonil rohkem kasu, oleks ilmselgelt noore mängumehe suhtes ebaõiglane.
Märkimisväärne on ka fakt, et Kuraksinil oli enne tänast selle aasta jooksul kirjas kaks ametlikku mängu ning 78 minutit, neist 67 Esi- ja 11 Premium liigas. Tulla sisuliselt olematu mängupraktika pealt Tipneri karikavõistluste poolfinaali, mängida 90 minutit ja teha ka igati eeskujulik esitus - igati hea töö!
Protokoll:
11. mail kell 20.00 A. Le Coq Arenal
Tallinna FC Flora - JK Narva Trans 2:1 (1:1)
9. Sergei Zenjov, 78. pen. Rauno Sappinen - 19. Gleb Pevtsov
Väravasöödud: 9. Rocco Robert Shein, 78. x - 19. Deniss Poljakov
Hoiatused: 90. Rauno Alliku - 9. Kristi Marku, 80. Deniss Poljakov, 81. Roman Nesterovski
Mänguolud: +21, päikesepaisteline ilm, muruväljak heas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 0, pole lubatud
Peakohtunik: Kristo Külljastinen
Abikohtunikud: Sander Saga, Neeme Neemlaid
Neljas kohtunik: Revo Sirel
Flora: Karl-Romet Nõmm, Marco Lukka, Märten Kuusk, Markkus Seppik, Michael Lilander, Rocco Robert Shein, Markus Poom, Daniil Kuraksin, Henri Välja, Sergei Zenjov (83. Rauno Alliku), Sten Reinkort (61. Rauno Sappinen).
Varus: Matvei Igonen, Henrik Ojamaa, Rauno Alliku, Martin Miller, Rauno Sappinen, Konstantin Vassiljev, Kristo Hussar.
Trans: Richard Aland, Tabrezi Davlatmir, Kristi Marku, Roman Nesterovski, Martin Käos, Bi Sehi Elysee Irie, Deniss Poljakov, Mihhail Belov (58. Nikita Mihhailov), Aleksandr Zakarljuka (88. Arseni Kovaltšuk), Vitali Kalenkovitš, Gleb Pevtsov (50. Eduard Golovljov).
Varus: Maksim Pavlov, Daaniel Maanas, Raivo Saar, Nikita Mihhailov, Arseni Kovaltšuk, Eduard Golovljov.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Brit Maria Tael
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta