Luup peale | Õnnetule lõpule eelnenud kahetunnine karneval näitas Brasiilia jalgpallikultuuri selle parimas marinaadis


FIFA Klubide MM-i finaal kujunes tõeliseks draamaetenduseks: Palmeirase fännid panid Abu Dhabis püsti korraliku karnevali, kuid pidid lisaaja lõpuminutite penalti tõttu siiski tunnistama valitseva Meistrite liiga võitja Chelsea 1:2 paremust.
Londonlaste tugeva kontrolli all alanud matši esimene ohtlikum moment leidis aset veidi enne veerandtunni täitumist, kui Callum Hudson-Odoi riputas palli tagumise posti suunas, kuhu oli liikunud kapten Cesar Azpilicueta. Palmeirase kaitsjad suutsid aga hispaanlast piisavalt segada ning too ei pääsenud terava nurga alt korralikult löögile.
24. minutil sähvatas aga Palmeiras, kui Dudu Chelsea karistusala juures Azpilicuetat konksutas ning ka löögile pääses, kuid paraku lendas pall kõrgelt üle värava. Loetud minutid hiljem pääses Palmeiras taas kontrarünnakule, kuid sedapuhku Dudu löök ebaõnnestus ning veeres selgelt väravast mööda.
Paar minutit enne avapoolaja lõppu oli brasiillastel taas hiilgav võimalus, kui kaks ründajat põhimõtteliselt ühe kaitsja vastu rünnakule pääsesid, kuid Andreas Christenseni varbasirutus suunas palli edukalt tagasi väravavaht Edouard Mendyle ning üliohtlik olukord jäi seeläbi sündimata.
Poolaja esimesel üleminutil läks ülikogenud Thiago Silva umbes 30 meetri kaugusel väravast ajalugu tegema ja pani hirmsa puraka teele, kuid Wevertoni tõrje hoidis Palmeirase jaoks hullema ära. Järgnenud nurgalöögile pani Silva taas ise pea vastu, kuid suunas palli üle värava ning seisul 0:0 esimene poolaeg ka lõppes.
Teise poolaja alguses võttis Silvalt šnitti tema keskkaitsepartner Antonio Rüdiger, kes samuti ligi 30 meetri kauguselt väravale lajatas. Ka too üritus polnud teps mitte paha: pall lendas võrdlemisi napilt üle väravalati.
54. minutil saabus aga see, mida Chelsea pikalt jahtinud oli: Callum Hudson-Odoi riputas palli kasti, Romelu Lukaku ennetas Palmeirase keskkaitsjat Luani ning suunas palli tugeva pealöögiga ristnurka, tehes seisuks 1:0.
Seejärel haaras Chelsea kontrolli enda kätte ning juba järgmisel rünnakul pääses Christian Pulisic eemalt löögile, kuid kõmmutas palli õige napilt postist mööda.
Napilt pärast tunnise mänguaja täitumist hakkas juhtuma aga hoopis Chelsea kastis: 37-aastane Thiago Silva läks vastaste kapteni Gustavo Gomeze vastu õhuvõitlusesse ning mängis palli käega. Videoekraani juures käinuna oli ka peakohtunik Chris Beath eneses kindel - penalti Palmeirasele!
Penaltit sooritama läinud Raphael Veiga kuulas löömist lubava vile ära, kruvis pika ooteajaga pinge haripunkti … ja kõmmutas palli paremasse alanurka, saates Mendy teisele poole, mänguseisuks 1:1.
70. minutil sai Veiga taas eemalt proovida, kuid löök ebaõnnestus ning pall maandus Mendy käte vahel. Paar minutit hiljem pääses N’Golo Kante hea eeltöö järel karistusala joonelt löögile Christian Pulisic, kuid ameeriklase madal üritus veeres ülinapilt postist mööda. Järelejäänud paarikümne minuti jooksul väravaid ei löödud ning see tähendas lisaaega.
Lisapooltundi alustas kontrollivamalt Chelsea. Palmeirase väravaesine oli elektrit täis ning korra käis pall Timo Werneri eeltöö järel ka vastu väravalatti, kuid sisse paraku ei läinud. 112. minutil oli Kai Havertzil uskumatult hea võimalus omad taas juhtima viia, kuid mullu Meistrite liiga finaalis võiduvärava löönud sakslane jättis sedapuhku palli tühja värava eest peaga võrku rammimata.
Kaks minutit hiljem läks aga Palmeirase karistusalas lahti kõva apelleerimine: Cesar Azpilicueta lõi peale ning keskkaitsja Luan blokeeris löögi lahtise käega. Peakohtunik Beath käis taaskord olukorda videost üle vaatamas ning langetas kõhklematult otsuse - penalti inglastele!
Kui loetud minutid varem jättis Havertz supervõimaluse kasutamata, siis nüüd ei olnud vääratusel tema soorituses enam kohta: pall vasakusse alanurka, särk seljast ja londonlaste rõõmupidu võis alata.
Lõpuminutid kujunesid penalti põhjustanud ebaõnnesõdur Luani jaoks ühtlasi tõeliseks õudusunenäoks: neljandal üleminutil tõmbas ta selja tagant maha väravavahiga üks-ühele läinud Havertzi ning pidi punase kaardiga platsilt lahkuma. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:
1. Kahepalgeline avapoolaeg
Chelsea haaras kohe esimestel minutitel tugeva kontrolli ning hoidis seda enda käes sisuliselt terve avapoolaja. Sinisärkide mäng kulges otsivas rütmis: vaadati, mõeldi ja kiigutati palli.
Ohtlikumad võimalused (nii palju kui neid oli) langesid aga Palmeirase kasuks. Tõsi, kokku tehti poolaja peale vaid kolm raamide vahele suunatud lööki ning neistki kaks Chelsea ja üks Palmeirase poolt, kuid üldjoontes särises õhk pigem inglaste värava all.
Peamiseks teravusetekitajaks oli kogenud ääreründaja, 166 sentimeetrit pikk Dudu, kes kahel korral endale võimaluse tekitas ning ka korralikult positsioonilt löögile pääses, kuid paraku läksid mõlemad olukorrad luhta.
2. Häälekad brasiillased
Palmeiras võlgneb sedavõrd vinge mängu eest ühe tummise tänu ka oma fännidele, kellest igati arvestatav osa oli leidnud tee Abu Dhabisse ning elas oma meeskonnale tribüünidel häälekalt kaasa.
Võib julgelt väita, et teleülekandes fänne näidanud kaadritesse jõudnud vutisõpradest 90% kuulusid just Brasiilia klubi austajate hulka. Palmeirase toetajad panid püsti korraliku peo, elasid häälekalt kaasa ning värvisid staadioni nii visuaalselt kui mõtteliselt rohevalgeks.
Teleülekannet vaadates tekkis kohati tunne, nagu toimuks vutimatš otse keset Rio de Janeiro karnevalipidustusi. Emotsioon oli lihtsalt sedavõrd võimas.
Palmeirase fännid viigiväravat tähistamas:
Palmeiras Fans!!!👏 #ClubWorldCuppic.twitter.com/ljCTOvQhbu — WFGOAL (@WFTV16) February 12, 2022
3. Jalgpalli võlu ja valu
Palmeiras tegi hiilgava esituse. Päriselt, hiilgava! Aga jalgpalli võlu ja valu seisneb teatavasti tõsiasjas, et iga väikseimgi eksimus või hoopis õnnestumine võib mängu käiku ja lõpptulemust kardinaalselt muuta. Nii läks ka täna.
117. minut. Chelsea kapten Cesar Azpilicueta paneb silmad kinni puraka värava suunas teele. Palmeirase kaitsemängija Luan teeb end käte abil suuremaks, puhtalt tänu inimlikule refleksile. Aga Azpilicueta löök tabab ideaalselt Luani kätt. Penalti. Kai Havertz lööb vasakule, Weverton hüppab paremale ja karneval on sellega lõppenud.
Ühelt poolt rõõmu, teiselt pisaraid. Abu Dhabi suurim, pea 42 000 pealtvaatajat mahutav staadion vakatab, sest Palmeiraselt on kõik sedavõrd lõpus, sedavõrd ebaõiglasel moel käest võetud. Aga see ongi jalgpall. Ühed võidavad, teised kaotavad.
Jalgpalliromantiku hinnangu kohaselt vääris Palmeiras sellest mängust igal juhul enamat. Paraku jäi see tulemata. Aga see ei tähenda, et Chelsea ei oleks väärinud. Ka nemad tegid väga korraliku esituse: mängu vaadanud jalgpallisõbrad said kaasa elada 120 ülimalt vingele minutile, mis kätkesid endas ülimalt kõrgetasemelist jalgpalli.
4. Mängu parimad - Palmeirase fännid
Mängijate hulgast olnuks parima mängija valikut teha ülimalt keeruline ning teatud mõttes ka ebaõiglane, sest ükski pallur ei kerkinud oma sooritusega teiste seast liigselt esile. Palmeirase 12. mängija ehk publik seda aga tegi.
Lõuna-ameeriklaste laul kaikus 120 minuti vältel katkematult üle Mohammed bin Sayedi nimelise staadioni ning fännid võivad oma tänase "tööga" sajaprotsendiliselt rahule jääda. Nende taha ei jäänud soojas Abu Dhabi õhtus küll mitte midagi.
Protokoll:
Chelsea - Palmeiras 2:1 (0:0, 1:1, 1:1)
55. Romelu Lukaku, 117. pen. Kai Havertz - 64. pen. Raphael Veiga
Eemaldamine: 120+6. Luan (Palmeiras)
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta