Nõmme Kalju kogus hooaja (järjekordse) tähtsaima mängu eel vajalikku enesekindlust, alistades väravatesajus 4:2 Tartu Tammeka. "Tavapärase kahtlusaluse" Promise Davidi kõrval tõusis mõnevõrra ootamatult peaaegu sama tähtsaks tegijaks poolkaitsja Nikita Komissarov.
Kui Komissarov veerandtunnise mängu järel Davidi eeltöö täpse löögiga lõpetas ja Kalju 1:0 juhtima viis, oskas ta vaevalt aimata, et järgmise paarikümne minuti sisse mahub veel neli väravat. Ometi täpselt nii juhtus – 23. minutil andis Kevin Burov nurgalöögi järel karistusala tagant segamatult tuld ja pall lendas Henri Pergile püüdmatult posti kõrvale - 1:1.
Pisut varem oli Komissarov keerutanud karistuslöögi ristnurga suunas, kuid sellele sai Tammeka väravavaht Richard Aland käed ette. Kui David 30. minutil peaaegu samas kohas maha tõmmati, proovis Komissarov sama lahendust uuesti ja seekord edukalt – Alandi näppude kaudu lipsas pall võrku ja Kalju oli 2:1 taas ees. Aga mitte kauaks, sest Tammeka avavärava autor Burov tegi paremal äärel head tööd, leidis karistusala joonelt seejärel Giacomo Uggeri ja too jätkas esimese puutega värava alla Ahmed Adebayo Basherile. Tammeka suurim väravakütt võttis palli omaks, pööras ja lõi ning nii Yohan Mannone kui ka Perk olid võimetud - 2:2. Jälle viik!
Aga Promise Davidile see ei istunud ja nii sepistas ta juba järgmisel rünnakul tõelise iluvärava. Äärelt tulnud tsenderduse võttis jõuline kanadalane õhust kergelt alla, mängis seejärel puhtalt üle Eugenio Bracelli ning sättis palli osava väliskülje vindiga kolmandat korda Alandi selja taha - 3:2.
Teine poolaeg oli ühelt poolt rahulikum, samas aga võitluslikum, sest mõlemad meeskonnad üritasid kontrolli mängu üle enda kätte saada. Tammekal nappis viigini jõudmiseks võimalusi ning 81. minutil kadusid need lõplikult. Keskväljal kaotati pall ning David ja vahetusmees Pavel Marin näitasid suurepäraselt, kuidas peab kahekesi kiiret vasturünnakut lõpetama. 4:2 oli seis, kust Tammeka enam ei tõusnud. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:
Kalju on seni tugevalt toetunud Promise Davidi ja Alex Matthias Tamme koostööle. Sellist tüüpi ründeduot pole praegu ühelgi Eesti meeskonnal ja kui avavile eel selgus, et Tamm jääb täna vähemalt esialgu pingile, võis tunduda, et ehk saavad tartlased kergema tööpäeva. Nii ei läinud, pigem näis, et David võttis olukorrast tingituna liidrikohustusi veel rohkem enda õlule.
Kui oma esimese väga hea võimaluse lasi ta kümnekonna minuti täitumisel luhta, siis edasi tegutses suurepäraselt. Avavärava puhul mängis kanadalane olukorrast välja kaks Tammeka kaitsjat, teenis seejärel teise väravani viinud karistuslöögi ning lõi kolmanda ja neljanda ise. Eriti ilmestas Davidi kasvanud meisterlikkust kolmas tabamus – see sündis pea täielikult osavuse, mitte tema suurima trumbi ehk robustse jõu kasutamise tulemusena. Peen välisküljelöök oli eelnenud petete järel nagu kirss tordil.
Hooaja eel pea üksmeelselt hädasolijaks ennustatud Tammeka ei võtnud küll seekord Tallinnast punkte kaasa, aga ei pea ka midagi häbenema. Kalju on sel hooajal liigas üks parema minekuga meeskondi ja ometi suudeti neid kaks korda ehmatada. Avapoolaeg kujunes väga lahtiseks, aga seegi on pigem kompliment Tammekale, kes üritas avavilest saadik mängu enda kätte haarata.
Kohati saadi sellega isegi hakkama, hoiti Kaljut pinge all ja tekitati võimalusi, aga rünnakute lõpetamise kvaliteedi poolest oli Kalju eeskätt tänu Davidile selgelt parem. Tammeka meeste kvaliteet pole kahe hooaja vahel kindlasti hüppeliselt paranenud, pigem lihtsalt usutakse tänavu rohkem sellesse, mida tehakse. Ning kui ka tulemused on seda kohe hooaja algusest saadik toetanud, on vaimset kindlust vaieldamatult lihtsam leida.
Juba kolmapäeval ootab Kaljut ees ülitähtis Tipneri karikavõistluste poolfinaal Paide Linnameeskonnaga. Kui kaotatakse, on eurolootusega selleks korraks kõik; võidu korral avaneb võimalus finaalis ikkagi veel Konverentsiliiga pääset püüda. Eneseusu taha ei tohiks Kalju mängupilti vaadates midagi jääda, ainus küsimärk on kaitseliin, mille kohal olid suurimad kahtlused ka hooaja eel.
Seekord võttis Roko Vukušic juba 3. minutil lohaka pallikaotuse järel ebavajaliku kollase kaardi, teisel poolajal teda asendanud Danõl Maštšenko paistis – nagu kohati varemgi – mitmel puhul silma ebavajaliku agressiivsusega ning Yohan Mannone lasi 2:2 värava puhul vastase liiga kergelt löögile. Vaid Maksim Podholjuzin tegutses kogu mängu jooksul tuntud tasemel. Ent esiteks on tegu nüanssidega, mille lihvimiseks on Nikita Andrejevil nüüd taas mitu päeva aega, ja teiseks on Kaljust kujunenud meeskond, kelle ründeliin on võimeline kaitsjate apsakaid lappima. Veel lihtsamini öeldes – löödagu Kaljule palju tahes, enamasti on nad võimelised rohkemaga vastama.
Oot-oot, aga Promise David ja tema 2+2?! Muidugi oli ründaja tipptasemel, aga senise hooaja põhjal võibki temalt seda juba igas mängus oodata. Komissarov seevastu pole end saanud nii kindlalt tunda. Viimase kuu aja jooksul on ta kahes suures mängus – Levadia ja Paidega – avapoolaja järel pingile võetud, eelmise vooru kohtumises Kaleviga jäigi ta pingile. Nüüd sähvatas Komissarov ootamatust kohast ja selliseid sähvatusi on Kaljul vaja, et mitte liialt oma ründepaarile lootma jääda.
Protokoll:
3. mail kell 19.00 Sportland Arenal
Nõmme Kalju FC - Tartu JK Tammeka 4:2 (3:2)
16., 30. Nikita Komissarov, 35., 81. Promise David - 23. Kevin Burov, 33. Ahmed Adebayo Basher
Väravasöödud: 16., 30. Promise David, 35. Mihhail Orlov, 81. Pavel Marin - 23. x, 33. Giacomo Uggeri
Hoiatused: 3. Roko Vukušic, 23. Henri Perk, 77. Nikita Komissarov, 90+3. Nikita Ivanov - 45. Ahmed Adebayo Basher, 62. Rasmus Kallas, 79. Tanel Tammik
Mänguolud: +15, päikesepaisteline kergelt tuuline ilm; kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajad: 206
Peakohtunik: Jagnar Jakobson
Abikohtunikud: Risto Eelmaa, Neeme Neemlaid
Neljas kohtunik: Oliver Väät
VAR: Joonas Jaanovits
AVAR: Reelika Turi
Kalju: Henri Perk, Daniil Tarassenkov (69. Nikita Ivanov), Roko Vukušic (46. Danõl Maštšenko), Yohan Mannone, Maksim Podholjuzin, Aleksandr Nikolajev, Reginald, Rommi Siht (60. Pavel Marin), Nikita Komissarov (85. Koki Hayashi), Mihhail Orlov (60. Alex Matthias Tamm), Promise David.
Varus: Maksim Pavlov, Alex Boronilštšikov, Koki Hayashi, Nikita Ivanov, Kaspar Paur, Alex Matthias Tamm, Danõl Maštšenko, Pavel Marin, Stanislav Agatpšev.
Tammeka: Richard Aland, Mairo Miil, Eugenio Bracelli, Tanel Tammik (84. Mihkel Sepp), Rasmus Kallas, Reio Laabus (73. Dominic Laaneots), Giacomo Uggeri, Kevin Burov (73. Devid Lehter), Herman Pedmanson (80. Priit Peedo), Olawale Tanimowo (84. Akaki Gvineria), Ahmed Adebayo Basher.
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Dominic Laaneots, Akaki Gvineria, Devid Lehter, Tanel Lang, Priit Peedo, Mihkel Sepp.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Jana Pipar
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta