MEISTRILIIGA

Luup peale | Paide jäi jälle näotuks. Kreida kaugmaarakett ja Lepiku meisterlikkus tüürisid Flora järjekordse võiduni

Martti Kallas, A. Le Coq Arena

Kreida lajatas kaugelt ja Lepik suunas peaga - tulemuseks Flora 2:0 võit. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Tallinna FC Flora teenis neljanda järjestikuse võidu ja kinkis Paide Linnameeskonnale neljanda järjestikuse kaotuse, kui võitis omavahelise mängu avapoolaja väravatest 2:0.

Esimesed minutid olid ehk isegi ootamatult rahulikud: Flora kontrollis küll palli, aga liigset väravatuhinat ei ilmutanud kumbki. Flora toetajate innustav laul kaikus küll üle A. Le Coq Arena, aga platsil toimunu oli rahulikumat laadi.

Neljandal minutil sündis esimene elevushetk. Flora nurgalöök saabus hästi tagumise posti lähistele, kus Mark Anders Lepik pärast kontakti Gerdo Juhkamiga kukkus. Nii kohtunik Joonas Jaanovitsi silmad kui ka videokordus olid aga ühisel arusaamal – penaltiks polnud ainest.

Järgnes paar minutit ühe, seejärel paar minutit teise kontrolli all. Võrdse võitluse tähe all kulgenud esimesed 10 minutit päädisid Flora teise hea võimalusega, kui Danil Kuraksini sööt vasakult äärelt värava ette jõudis ja Lepik peaaegu üksi väravavaht Ebrima Jarjuga silmitsi jäi, aga Juhkami otsustav sekkumine hoidis külaliste jaoks hullema ära. Hetk hiljem pääses rünnakule Paide, kuid Thomas Agyepongi kastijoone lähistelt sooritatud löök läks üle värava.

Järgnes veidi unist pallikiigutamist … ja siis kärgatas pauk! Flora kerkis taas mööda vasakut äärt rünnakule, pall jõudis kasti ja seejärel sealt välja. 25-26 meetri peale jäi mänguvahend aga lahtiseks ning Vladislav Kreida andis täiest südamest ühe puutega tuld – pall paremasse nurka ja Flora 1:0 juhtima!

Mäng jätkus Flora väga selge kontrolli all. 24. minuti paiku oli teine värav kaks korda tõsiselt õhus, kui löögile pääsesid nii Mihhail Kolobov (standardolukorra järel väravaesiselt) kui ka Nikita Mihhailov (kasti tagant), aga kumbki katse ei lennanud raamide vahele.

Nüüd sai Paide aru, et seis kisub hapuks. Poolaja keskel pandi selgelt järgmine käik sisse ja pärast paari ohtlikku värava ette saadetud palli oli viigivärav juba tõsisemalt õhus. Abdul Razak Yusif kasutas karistuslöögi olukorras ära Kuraksini passiivsuse ning suunas tsenderdust peaga, aga latti!

Seepeale ärkas aga taas Flora ning Paide hambutus vaid süvenes. Juba järgmisel rünnakul teenis Flora nurgalöögi, Mihhailov saatis selle esiposti juurde, Lepik pani terava lööginurga alt pea vastu ning viis omad meisterliku löögiga 2:0 juhtima!

Teine poolaeg algas esmapilgul sealt, kus esimene lõppes. Umbes 80% mänguajast oli platsil nähtu uimane – esimene võimalus saabus alles 58. minutil, kuid seda … kreidalikul moel. Dimitri Jepihhin lajatas 22-23 meetrilt pommlöögi Flora värava ristnurga suunas, aga pall kolistas taas latti! Sellega Paide võimalused piirdusidki.

Hetk hiljem tuli Flora vastu ning 3:0 eduseis tundus olevat vormistamise küsimus – Tony Varjund konksutas kaitsja vastu kastis korralikult ja otsis madala löögiga alumist nurka, aga pall veeres napilt väravast mööda.

Ehkki mängupilt polnud liiga suuresti Flora poole kaldu, siis võimalused küll. Kui olukord loodi, oli see alati ohtlik – 76. minutil keeras Lepik vastase karistusalas kaitsjad korralikult sõlme ja kõmmutas vasaku jalaga väravale, aga postist siiski mööda. Järelejäänud 15 minutit tiksutati rahulikult lõpuni ning Flora kirjutas tabelisse kolm punkti juurde.

Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Flora ikkagi on kõrgete kohtade nõudleja!

Mark Anders Lepik sõnastas mängu järel Soccernet.ee-ga vesteldes võidu võtme ühe lihtsa sõnaga: tahtejõud! Flora tahab meeletult võita. Nende individuaalne ega meeskondlik klass ei pruugi olla konkurentidega võrdväärne, aga võiduhimu on vaat et suuremgi.

Seda näidati ka täna – Flora oskab suurepäraselt mängida omaenda tugevustele ning mitte lubada vastasel oma nõrkusi ära kasutada. Danil Kuraksin mööda vasakut äärt jooksma, pall värava ette Lepikule – sellist stsenaariumit oleme tänavu näinud rohkem kui korra. Ja enamasti kipub see olema ka väga ohtlik relv.

Nikita Mihhailovi mõne vooru tagune keskväljale ümberpaigutamine on lisanud Flora poolkaitseliini kõvasti väledust ja tehnilisust – seni ääreründajaks peetud Mihhailovist on saanud meeskonna mängujuht. Flora edu võtmed peituvad kindlates mängijates ja nende omadustes – näiteks Mihhailovi tehnilisuses, Kuraksini kiiruses ja Lepiku füüsilises jõus.

Eduka meeskonna olulisim omadus on suutlikkus mängida oma tugevuste peale. Veel parem, kui meeskondlikkus teeb 1+1 asemel kokku mitte 2, vaid 3 – Flora puhul on mängijate spetsiifiliste tugevuste kasutamine täpselt sellise efekti andnudki. Kui hooaja alguses vajati veidi harjumisaega, siis iga vooruga on end üha paremini käima saadud – oli seekordne võit Paide üle ju tänavusest kolmest omavahelisest mängust alles esimene.

2. Paidel peas pahasti

Kui Paide tänavuseks firmamärgiks on olnud narratiiv "esimene poolaeg väga hea, teine väga halb või vastupidi", siis Flora vastu pakuti midagi (negatiivses mõttes) uut. Mõlemad poolajad olid ründesuunitlust vaadates kohutavad ning ehkki Flora ründejõud piirdus – olgem ausad – ainuisikuliselt Mark Anders Lepikuga, piisas sellest koduvõistkonnale.

Flora ei pidanud mängima üleliia hästi või ründavalt – Paide hoolitses sisuliselt ise selle eest, et võõrustajate elu liiga keeruline ei oleks. Asjad lihtsalt ei õnnestunud. Söödud ei jõudnud kohale, rünnakul nappis kirge. Pidevalt jäi millestki kuskil puudu.

Häda on selles, et sama tõdemust pakub Paide mäng juba mitmendat korda järjest. Tänane kaotus oli nende jaoks neljas järjestikune ning pea iga mängu järel peab peatreener Ivan Stojkovic tõdema samu mõtteid – headel meeskondadel ja tippmeeskondadel on vahe sees. Paide on hetkeseisul maksimaalselt lihtsalt hea meeskond, täna poldud sedagi, lisaks polnud pingil ka juhendamiskeeldu kandnud peatreener Stojkovici.

Paide on oma potentsiaali realiseerimisega hädas. Mängijate individuaalses klassis ei kahtle keegi, aga meestele paistab olevat närv veidi pähe pugenud. Esmajoones tuleb asjad peas korda saada. Mõõnaperioodidest käib läbi iga meeskond, oluline on neist ka kiirelt välja tulla. Paide õnneks järgneb nüüd koondisepaus, mille jooksul on aega end veidi koguda ja juuni keskel uue hooga tagasi tulla.

3. Paide liigutas Agyepongi tulutult vasakule äärele

Ehkki viimastes voorudes on Paide väle ääreründaja Thomas Agyepong mänginud pigem paremal äärel, tegutses ta täna – osaliselt ilmselt Henrik Ojamaa mängukeelu tõttu – vasakul. See lõi olukorra, kus Paidel oli mõlemal äärel kasutada nii-öelda vastasjalgne mängija (paremajalgne Agyepong vasakul, vasakujalgne Siim Luts paremal).

Lüke ei õigustanud end, liiga üheks väledaimaks mängijaks peetav Agyepong jäi Kristo Hussari vastu nähtamatuks. Ta sai küll kohati palli, aga edaspidiseid käike ei leidnud. Sama kehtis ka teisel äärel Lutsu kohta, tema vastas mängis Marco Lukka.

Ehk pidanuks Paide proovima mingil hetkel äärte vahetamist? Vasakul äärel Agyepongi vastas seisnud Hussar on samuti väle mängija – tema vastu on kiiruslikku trumpi oluliselt keerulisem kasutada, kui teisel äärel mütanud Lukka vastu. Lukka trumbid peituvad hoopis mujal, näiteks kogemuses – ja osaliselt ilmselt seetõttu ei suutnud kaval rebane Luts teda ka üle mängida.

Kui Agyepongi vastas oleks olnud märksa vähem väle Lukka ja Lutsu vastas veidi vähem kogenud Hussar, võinuks lüke pakkuda Paidele märkimisväärse kasuteguri. Seda aga ei kasutatud. Seda kummalisem, et kaotada polnud lõpuminutitel enam midagi.

4. Mängu parim – Mark Anders Lepik

Aastate jooksul kõvasti vigastustega maadelnud Flora esiründaja on tänavu sõiduvees – 16 mängust on kirjas 13 väravat. Väravatearv pole aga kaugeltki tema ainus väärtus.

Paar võimalust jäi küll täna ka kasutamata, aga Lepiku füüsilisus ja väravanälg olid Paide kaitsjatele korralikuks pinnuks silmas. Väravgi sündis ju puhtalt ülimeisterliku löögi arvelt.