Soome-ugrilastega jalgpalli mängimine praegu Fääri saartele sobib. Eile alistas nende Klaksvik Budapestis sealse Ferencvarose 3:0, täna Torshavni B36 Kadriorus 2:0 meie Paide Linnameeskonna. 1381 pealtvaatajale serveeriti pettumus, sest Paide kaotas võidetava mängu.
Ole lihtsalt vunts ja löö enda tekitatud võimalused väravaks ja ära tee vastasele kingitusi. Pidanuks Paide sellest põhimõttest kinni, olnuks B36 normaalajaga kotis ja Järvamaalt kohale sõitnud puhkpilliorkester saanuks lõpuvile järel kõlama panna erinevad võidumarsid. Lisaaja lõppedes tuli aga välja otsida leinamarsi noodid.
Igal kaotusel on ainuomane iseloom. B36 käest Konverentsiliiga esimese eelringi kordusmängus saadu on täis pikitud erinevaid kahetsusi enda tegemata jätmiste suhtes. Miks ei löönud Andre Frolov 18. minutil palli meetri pealt tühja väravasse? Miks oli vaja välja vahetada särtsakas Thomas Agyepong? Miks kadus lisaaja algusega valvsus nurgalöökide kaitsmisel? Miks, miks, miks.
Ja iga see "miks" on valus maksahaak Eesti klubijalgpalli eneseuhkusele. Nagu Paide kapten Frolov päev enne mängu märkis, siis eurosarjades esindatakse mitte ainult ennast ja klubi, vaid terve riigi jalgpalli. Eesti sai selles arvestuses täna Fääri saarte käest pähe. Siit ei ole hea edasi minna.
* * *
Kuidas kohtumise esimese 30 minutiga väravad löömata jäid, oli täiesti müstiline, sest väga häid šansse jagus mõlemal meeskonnal. Pärast Paide esimese rünnakuid, kui Andre Frolovi terav tsenderdus värava eest läbi ja Thomas Agyepongi pehme pealelöök mööda lendas, tegi kodumeeskonna väravavaht Ebrima Jarju kolme minuti jooksul kolm hiilgavat tõrjet.
Esmalt kaotas Dehniunio Muringen 8. minutil karistusala joone juures palli Hannes Agnarssonile, kes tsenderdas Bjarki Nielsenile. Jarju peatas superhüppega fäärlase pealöögi, aga Nielsen sai äsada ka lahtiseks jäänud palli. Jarju summutas ka selle löögi! Supertopelttõrje! Kaks minutit hiljem kaotas palli Dominique Simon ja Nielsen sai 14 meetrilt proovida, aga Jarju püüdis jälle.
Nüüd oli Paide kord šansse luhta lasta. 18. minutil vahetas Siim Luts äärt ja Agyepong pani terava palli värava eest läbi, mis jõudis tagumise posti kõrval seisnud Frolovini. Distants väravani oli vähem kui meeter, aga Frolov ei suutnud palli väravasse suunata, vaid see põrkas paralleelselt väravajoonega, kuniks jõudis väravavahi Mathias Lamhauge sülle.
Ebareaalsest eksimusest tekkinud kahetsust võinuks otsustavalt vähendada suluseisulipp, aga see ei tõusnud. Frolov polnud suluseisus, aga ei suutnud meetri pealt palli tema ees laiunud väravasse toimetada. Sellise eksimuse valguses on tõesti keeruline Stojkovicilt küsida, et miks ta meeskond nii vähe väravaid lööb. Kui selliseid ka ära ei lööda, siis ... nojah.
Elevust vastase trahvikastis tekitas Paide ka 30. minutil, kui B36 ei saanud klaaritud nurgalööki. Esmalt lõi Agyepong trahvikasti joonelt tugevalt ja madalalt. Lamhauge ei tõrjunud, aga kaitsja blokeeris väravajoonel. Viiv hiljem sai löögile ka Frolov, ent nüüd sai B36 väravavaht käed ette. Nullid püsisid.
Ülejäänud 60 normaalajale jäänud minuti jooksul midagi samaväärset enam ei juhtunud. B36 teenis mõned standardolukorrad, aga peale Valerijs Šabala väravast mööda läinud pealöögi sealt midagi ei tekkinud. Paide lõpus veidi ärkas. 85. minutil sai löögile Yusif ja 90+2. minutil Herol Riiberg, ent mõlemal puhul Lamhauge püüdis. Lisaaeg.
Ning seal tegi B36 viie minutiga asjad selgeks. Kaks fäärlaste nurgalööki ja kaks kriminaalselt apaatset kaitse-episoodi Paidelt oligi kõik, mida vaja. Esmalt võitis keskkaitsja Eli Nielsen maadlusmatši Yusifiga ja lõi 92. minutil 1:0. 95. minutil kerkis segamatult kõige kõrgemale vahetusest sekkunud poolkaitsja Michal Przybylski ja seis oli 2:0 B36 kasuks.
Lisaaja teisel poolajal võttis Paide küll riske, saatis keskkaitsjad Yusifi ja Muringeni vastase karistusala juurde ning sihtis neid pikkade pallidega, aga midagi ohtlikku tekitada ei suudetud. Tunnet, et siit on veel võimalik tõusta, ei tekkinud kordagi. Pettunud publik hakkas Kadriorust lahkuma enne lõpuvilet. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Närv on (väga) must
Fääri saarte jalgpall on kõva. B36 tänane võit küll kahvatub Klaksviki eilse saavutuse kõrval, aga on ikkagi suurt tunnustust vääriv. B36 mängis targalt ja suure eneseusuga. Nad teadvustasid endale täpselt oma nõrkusi ja tugevusi. Esimestega tegeleti hoolikalt, et vähendada vastasele kingitavaid šansse. Ning kui see tehtud, löödi trumbid lauda.
Meenub Eesti koondise 0:2 kaotus Fääri saarte koondisele 2011. aastal peetud EM-valikmängus. Toonagi ootasid fäärlased kannatlikult oma võimalusi, kasutasid šansid ära ja said lõpuvile järel pidu pidada. Riietusruumi tassiti kaks kasti õlut. Kas sama juhtus täna Kadriorus, ei oska öelda, aga B36 laulud olid tribüüni alt kosta küll.
B36 võitis täna põhjusel, et Paide lubas neil võita. Ja see teeb närvi mustaks. Esimese pooltunni eksituste komöödia, kus mõlemad kingitusi tegid, kohtumist ei lahendanud. Seda tegi Paide lohakuste tragöödia lisaaja alguses.
2. Stojkovici taktikaline uuendus
Serbia treenerite koolkond saabus Eestisse 2017. aasta keskel, kui Aleksandar Rogic asus FC Infoneti peatreeneriks. Tema töö jätkus FCI Levadias, kus selle võttis 2020. aasta sügisel üle Marko Savic, kelle asendajaks mullu suvel sai praegune Paide peatreener Ivan Stojkovic. Kõiki neid kolme on ühendanud väga selge veendumus, et edu tuleb läbi pallivaldamise.
"Me kaitseme läbi palli enda käes hoidmise, sest kui pall on meie valduses, siis ei saa vastane meile väravat lüüa," on printsiip, mida erinevates sõnastustes on kuulnud nii Rogici, Savici kui ka Stojkovici suust. Konkreetsed moodused selle põhimõtte rakendamiseks on antud kolme treeneri lõikes muidugi erinenud.
Savic otsustas ühes oma esimeses kohtumises kasutada Pep Guardiola poolt Müncheni Bayernis kuulsaks tehtud võtet, mis seisnes äärekaitsjate keskväljale liigutamises, et niimoodi mängu avamise võimalusi mitmekesistada. Tänases mängus jäljendas Stojkovic Guardiola uuemat võtet Manchester City'st – üks äärekaitsja (Guardiola näitel John Stones) ründefaasis keskväljale.
Kui Paide esimestel minutitel rünnakuid üles võtma hakkas, tehti seda kolmese kaitseliiniga, kus keskmiseks meheks Deninho Muringen, kelle vasakul käel Joseph Saliste ja paremal Abdul Razak Yusif. Paremkaitsja Karl Mööl oli liikunud keskväljale Dominique Simoni kõrvale. Sergei Mošnikov ja Andre Frolov oli ülemised toetuspunktid ja edurivi kolmekesi kaugemal.
Mööli roll polnud küll üks-ühele võrreldav Man City kolmiktriumfi vormistamises olulist osa etendanud Stonesi omaga Inglismaa tippklubis. Suures plaanis võib öelda, et Mööl mängis seda kohta veidi alalhoidlikumalt kui on kombeks Stonesil. Samas kohati ei nihkunud Mööl ka kaitsefaasis oma tavapärasele kohale tagasi, vaid jätkas ülevalpool.
Aga ikkagi – Stojkovic rakendas olulise taktikalise uuenduse Paide selle hooaja vast kaalukaimaks kohtumiseks. Muuseas, täpselt sama tegi nädala eest ka Levadia peatreener Curro Torres, kui liigutas seni terve hooaja keskkaitses mänginud Rasmus Peetsoni poolkaitseliini.
Kas Stojkovici tänane taktikaline uuendus toimis? Pigem jah, sest pallivaldamisega olid Paidel asjad võrreldes esimese mänguga oluliselt paremad. Lisasihtpunkt, mida Mööl kaitsjatele söödumängus pakkus, võimaldas moodustada kolmnurki, mille abil palli ülespoole viia. Aga suures plaanis oli ju tulemuseks kaotus. Seega konkreetset tolku polnud.
3. Agyepongi kahetsusväärne väljavahetamine
Kuu aega tagasi Paidega liitunud endine Ghana koondislane Thomas Agyepong hõivas põhikoosseisus avamängus rangluu murdnud Robi Saarmast tühjaks jäänud koha. Ääreründaja tegi tubli esituse, olles Paide mängijatest kõige stabiilsem olukordade tekitaja. Ta küsis palli ja langetas seda omades tarku otsuseid.
Agyepong jättis täna mulje, et ta on mängumees, kellega Paide on täkkesse pannud. Kui kodumeeskond normaalaja viimasel viiel minutil rünnakul aktiviseerus, tekkisid olukorrad just läbi Agyepongi. Seega oli üllatav, kui 90+1. minutil ghanalane pingile võeti. Hiljem selgus, et Agyepong oli ise vahetust küsinud.
4. Paide parim – Thomas Agyepong
Lisaajal, kui olukord oli halb, teda kahjuks enam platsil polnud.
Protokoll:
20. juulil kell 18.30 Kadrioru staadionil
Paide Linnameeskond - Torshavni B36 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
92. Eli Nielsen, 95. Michal Przybylski
Hoiatused: 31. Mechini Gomis, 76. Dehninio Muringen, 117. Herol Riiberg, 120. Oskar Hõim - 31. Sonni Nattestad, 68. Eli Nielsen, 102. Michal Przybylski, 112. Magnus Egilsson, 115. Mattias Lamhauge
Mänguolud: +17, päikesepaisteline ilm, muruväljak väga heas seisukorras
Peakohtunik: Vitali Romanov
Abikohtunikud: Semen Šlontšak, Volodõmõr Võsotskõi
Neljas kohtunik: Mõkola Balakin (kõik Ukraina)
Paide Linnameeskond: Ebrima Jarju, Karl Mööl (115. Siim Aer), Abdul Razak Yusif, Dehninio Muringen, Joseph Saliste, Sergei Mošnikov, Dominique Simon, Andre Frolov (109. Oskar Hõim), Thomas Agyepong (90+1. Sten Jakob Viidas), Mechini Gomis (63. Kaimar Saag), Siim Luts.
Varus: Mihkel Aksalu, Mattias Sapp, Gerdo Juhkam, Herol Riiberg, Matrix Einer, Sander Soo, Siim Aer, Oskar Hoim, Kaimar Saag, Babou Cham, Silver Alex Kelder, Sten Jakob Viidas.
Torshavni B36: Mattias Lamhauge, Jann Julian Benjaminsen (67. Simun Solheim), Sonni Nattestad (111. Andrias Eriksen), Isak Jönsson, Magnus Egilsson, Taufee Skandari (86. Lukas Giessing), Eli Nielsen, Bjarki Nielsen, Andrass Johansen (106. Emil Weihe Joensen), Valerijs Šabala (67. Michal Przybylski), Hannes Agnarsson (100. Benjamin Heinesen).
Varus: Silas Eydsteinsson, Hans Jorgensen, Mattias Weihe Joensen, Andrias Eriksen, Benjamin Heinesen, Emil Weihe Joensen, Aron Knudsen, Michal Przybylski, Lukas Giessing, Simun Solheim, Mattias Hellisdal.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta