Luup peale | Paide täitis suure lünga terve tiimi tööga, mis jättis Tammeka punaste paraadi tagaplaanile
Eelmisest mänguvoorust kaasa võetud heast emotsioonist ei jäänud Paides suurt alles, kui lõpuks kahemehelisse vähemusse jäänud Tartu JK Tammeka oli kohalikult Linnameeskonnalt sunnitud vastu võtma 0:2 kaotuse.
Oli mingis mõttes teada, et tartlaste vastu eelmised kaks mängu üsna kindlalt võitnud Paide Linnameeskond haarab initsiatiivi. Vaatab neile ju vastu parem punktisaak ja seega kõrgem tabelikoht, samal ajal kui seljataga on neljamängune õnnestumiste jada. Tammeka ei hakanudki suurt vastu vaidlema ning otsustas panustada kiiremate tulekute peale.
Mängu algus nendele plaanidele vastuväiteid ei toonud ning kohati tundus, et tartlased tunnetavad oma võimeid selgelt paremini. Ahmed Basher tekitas justkui nullist väärt võimalusi, mis Paidet kohati ehmatas, aga jalust ei rabanud. Seda suudeti 16. minutil teha hoopis teises väljakuotsas. Robi Saarma mängis järjekordse nurgalöögi seekord lahti madalalt ning esimesse posti vastu liikunud Henrik Ojamaal oli harjutatud kombinatsioon meeles: ta keeras kaitsjalt maha ning pani tagumise posti suunas pehme palli, mille Nikita Baranov peaga võrku koksas - 1:0!
Tammeka ei lasknud suurepäraselt välja mängitud väravast end esimese hooga häirida ning üritas kiirelt vastu nõelata, kuid Paide mehed püsisid katsetel eeskujulikult ees. Kui läheneda naljaga, siis seda üritas tänavu esimese Premium liiga mängu välja teeninud Carl Kaiser Kiidjärv premeerida: ta mängis 23. minutil hooletu söödu täpselt Ojamaale jala peale ning pidi siis tänama õnne, et ülikogenud ründeäss otsustas kiire löögi asemel söötu otsida, mis väravani lõpuks ei viinud.
Ent siis polnud Kiidjärve apsule mitte mingisugust turvavõrku. 25. minutil astus ta karistusala piiridest välja, et takistada Paide tulekut pika söödu läbi. Olukord, milles olid osalised ka Rasmus Kallas ja Saarma, näis tartlastel hetkeks kontrolli all olevat, end siis sattus Kiidjärve mõte lühisesse ja ta puudutas palli väljaspool karistusala käsivarrega. Martti Pukki taskust tõusis punane kaart ning vahetuspingile jäetud esikinnas Richard Aland pidi jope seljast heitma.
Arvulisse enamusse jäänud Paide hakkas teist tabamust taga ajama, kuid Tammekale uut energiat toonud Aland nurjas ühe tuleku teise järel. Avapoolajal jõudsid ülilubavalt löögile nii Saarma kui Milan Delevic, kuid tartlane näitas nende vastu imelist reaktsiooni.
58. minutil sai asi Paide poolelt lõpuks ära otsustatud. Saarma pani terava läbisöödu Patrik Kristalile, kes jättis mänguvahendi peene puutega Delevicile. Saksamaal sündinud serblane tegi paar kiiremat sammu ning lükkas siis ühega Alandi jalgevahelt ära - 2:0!
Tammeka pusis, mis ta pusis, aga nende tulekud jäid aina harvemaks. Märkimist väärib kindlasti Ezekiel Tanimowo tulek 71. minutil, kui tema tsenderduse järel oli Baranov lähedal omaväravale. Muus osas loodeti vähemusse jäämise järel rohkem standardolukordadele, mille puhul väärisid Patrick Genro Veelma pallid rohkem laitust kui kiitust.
Kõnealune mängumees, kes äsas 83. minutil frustratsioonist Siim Lutsule piki kukalt, sai piltlikult sama vastu - kuigi esialgu näitas Pukk Veelmale kollast kaarti, aitas VAR leida ainest punaseks. Nii jäi Tammeka kahemehelisse vähemusse ja sai ka kaheväravalise kaotuse. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Kiidjärvest on lihtsalt kahju
On teada, et teise väravavahi elu on lihtsalt öeldes nüri. Kui esikinnas püsib terve ning muid põhjuseid vahetust teha pole, tuleb varuväravavahil nühkida kõik 36 vooru lihtsalt pinki. Jah, ta teeb mängueelse soojenduse kaasa ja osaleb kogu täiega treeningprotsessis, kuid mänguaega Premium liigas ei tule. Võib-olla duublis küll, aga see pole see.
Premium liigas 28 korda väljakul käinud Kiidjärv sai Paide vastu viimaks võimaluse. See oli tema jaoks esimene kõrgliigamatš (karikamänge on kirjas kaks) sel hooajal ning seegi sai punase kaardi tõttu ülikiire lõpu. Enne seda olukorda oli Kiidjärv pea saatuslikult eksinud - valesööt täpselt Ojamaale - ning pidanud võrgust korjama suuresti lihtsalt Paide imelise tegutsemise tõttu.
Kuigi need väljavõtted viitaksid vajadusele leida Kiidjärvele koht tuleriidal, siis objektiivne pilk räägib vastupidise kasuks. Ta jagas mitmetes olukordades häid lühikesi sööte, aidates Tammekal säilitada palli ning ehitada rünnakut rahulikult üles. Kui tekkis pika palli vajadus, ei jäänud ühtki selget kärna silma. Tõenäoliselt oligi asi lihtsalt selles, et mängupraktikat on olnud vähe ja see tekitas Kiidjärves ebakindlust.
Mängida näiteks trennis versus mängida Premium liigas Paide vastu, on täiesti erinevad loomad. Kui trennis on teada, et eksimus toob kaasa lihtsalt nüri tunde ja võib-olla lisaloengu treenerilt, siis mängus võib see maksma minna punkte. Juba see tunne kuklas, lisaks kõikuv enesekindlus ja näljase Paide üleskrutitud tempo ... Oli karta, et midagi sellist võib juhtuda. Karm päev.
2. Paidel pole tipuründajat vajagi?!
Tänavu on Paide puhul pakkunud palju jutuainet probleemid ründeosakonnas. Tundus, et keeled pandi pausile suvel, kui Abodulie Ceesay tuli ja hakkas kohe paugutama. Ent nüüd, kui tal sai täis kollaste kaartide limiit, millega kaasneb ühemänguline keeld, oli jutuainet oi kui palju. Lõpuks tundus, et pigem asjatult.
Ivan Stojkovic otsustas tiimiga, et ründepositsiooni täidab taas Henrik Ojamaa, kes on seda üksikutel kordadel teinud varemgi. Viimati mängus FC Floraga, kui ta liikus Robi Saarma kõrvale ründesse pärast vahetusi. Lisaks Saarmale ja Ojamaale toimetasid Paide ründesuunal ka Dimitri Jepihhin ja Daniel Luts, kellest viimane tegutses eriti lustlikult ja loovalt. Paraku lõpuks resultatiivsuspunkti noppimata.
Okei, mingis mõttes tundis Paide tipuründajast puudust, sest sellises n-ö jooksvas mängus oli neil rünnakute lõpetamisega pigem probleeme. Mäng muidu jooksis ja kontroll püsis, aga kirsid ja täpid i-le jäid tegelikult lisamata. Lõpuks lõidki ju väravad keskkaitsja Nikita Baranov (nurgalöögist) ja hübriidkeskkaitsja Milan Delevic (Saarma ja Patrik Kristali koostöö järel). Muidugi, punktid käes ja järgmine kord on Ceesay olemas - kokkuvõttes on see tüli tühjast kohast.
3. Kindlustunde saanud Tammeka teab, et on hooaja lõpp
Kui hooaja lõpuni on jäänud veel 2-3 mängu (kuidas kellelgi) on tore tõdeda, et mitmed meeskonnad on hakanud mänguaega laiemalt jagama. Eks see sõltub muidugi suuresti sellest, milline on tabeliseis ja mõis, millele veel mängida annab. Tammeka on oma töö suuresti ära teinud ja päeva lõpuks pole ju vahet, kas nad lõpetavad viiendal või kuuendal kohal.
Vast seda mõistab ka treeneritetiim, kes esiteks otsustas anda võimaluse Carl Kaiser Kiidjärvele. Ent kui mängitud oli pisut enam kui tund, tehti lausa haruldane nelikvahetus, mille käigus lahkusid platsilt väga selged põhimehed - Rasmus Kallas, Tanel Lang, Tristan Koskor ja Ahmed Basher. Asemele saabunud mehed olid osalt kogenud, samas tavaliselt selgelt tagasihoidlikumad rollimängijad.
Mammutvahetusega tulid platsile teiste seas Herman Pedmanson ja Mait Vaino, kes jäid üsna positiivselt silma. Pedmanson on muidugi üks nendest, kes kuulub tihti põhikoosseisu ja tema kvaliteet on teada, ent Vaino tõi Tammekale pikkust, millele üritati standardolukordades mängida. Mingis mõttes Tammeka latt ei langenud, vaid Pähna ja tiimi otsus osutus tulutoovaks. Kui seis on niigi raske ja sa otsustad usaldada vahetusmehi, on ilmselge, et nad proovivad teha kõike, et valikule positiivselt alla kirjutada.
4. Martti Pukk on sarieemaldaja?
Mängu eelvaatesse kokku kogutud faktidest sai tutvuda, et kohtumist vilistav Martti Pukk on senisel Premium liiga hooajal eemaldanud kõige rohkem mängijaid - 7. Tänase mänguga tuli "väärtuslikku" lisa, sest punane välkus kahe tammeklase silme ees.
Carl Kaiser Kiidjärve momendis polnud suurt midagi arutada (vt ülevaate 1. punkti). Küll aga jäi tal esmalt märkamata Patrick Genro Veelma vägivaldsus Siim Lutsu vastu. Ehk esimese hooga otsustas Pukk näidata üle keenud ja vastast käega löönud Veelmale kollast, VAR kutsus asja üle vaatama ning siis langes otsus punase kasuks. Õigustatult. Eks näis, kas Veelma hooaeg võib sellise episoodi järel isegi läbi olla ...
Üheksa eemaldamise peale tõusnud Martti Pukkile järgnevad selles edetabelis Kevin Kaivoja ja Grigori Ošomkov (mõlemal 5) ning Kristo Tohver (4).
5. Paide mängu parimad - Tarmo Kink, Ats Sillaste ja Jüris Sahkur
Paide iga lüli mängis võrdselt heal tasemel ja seda kõige-kõigemat platsilt välja noppida ei tahaks. Küll aga tuleb kiita standardolukordade eest vastutavat triot, kuhu kuuluvad Tarmo Kink, Ats Sillaste ja Jüris Sahkur, kelle väljapakutud kombinatsioonist lõi Paide juhtvärava.
"See oli trennis väljamängitud kombinatsioon. Tavaliselt on mängus neid raske realiseerida, aga täna said poisid hästi hakkama. Sellest ka värav. Väga ilus!" kiitis vahetusest alustanud Siim Luts.
6. Tammeka mängu parim - Richard Aland
Teisel poolajal löödud värav väravaks, aga liider ja kapten Richard Aland tuli keerulisest olukorrast väga hästi mängu ja aitas Tammekal jalgadel püsida. Eks lõpuks läks eriti raskeks, aga Alandi efekti ei tohi alahinnata.
Protokoll:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta