Luup peale | Paide tegi Flora vastu viiest neli ja jääb ise enda saatuse sepaks
Premium liigas kaks vooru enne hooaja lõppu esikolmikust väljas olev Paide Linnameeskond säilitas endale eurosarjapääsme lunastamiseks teise õlekõrre, alistades karikavõistluste 1/16-finaalis võõrsil 2:0 FC Flora.
Lahtisel avapoolajal käis initsiatiiv käest kätte ja väravavõimalused jagunesid võrdselt. Tony Varjundil oli kaks šanssi Flora ette viia, Dimitri Jepihhinil omakorda kaks võimalust Paide juhtvärav lüüa, kuid Varjund ei saanud palli Ebrima Jarjust mööda ja Jepihhini löögid ebaõnnestusid. Poolaja lõpu eel pani Daniil Kuraksin Jarju proovile ja Jepihhin tegi sama Kristen Lapaga, aga mõlemad väravavahid olid valvel.
Paide alustas teist poolaega isukamalt ning 63. minutil tõi see tulemuse, kui Abdoulie Ceesay pääses Lapaga silmitsi ja saatis palli võrku - 0:1! Külaliste rünnakud jäid ohtlikumaks ka siis, kui Flora initsiatiivi haaras ja viigiväravat jahtis, kuni 82. minutil tulistas Robi Saarma kauglöögi posti kõrvale - 0:2! Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Flora roteeris, Paide mitte
Flora ja Paide tulid mängule teadmises, et karikavõistlustest võib saada nende viimane õlekõrs eurosarjapileti jahil. Samas teati aga ka seda, et hetkel on kõige olulisemaks enda liigamängude võitmine, sest medalivõidu korral ei läheks viimast õlekõrt kevadel vajagi. Nii leiti end ebamugavast olukorrast, kus ühest küljest olnuks põhjust nädalavahetuse liigavooru eel koosseisu roteerida, teisest küljest aga kaasnenuks sellega risk karikast pudeneda.
See valik oli eriti keeruline Flora jaoks, keda ootab pühapäeval suur derbi FCI Levadiaga, samas kui Paide mängib samal päeval Premium liiga punase laterna Nõmme Unitediga. Liigahooaja viimases voorus mängib omakorda Paide Levadiaga ja Flora Tallinna Kaleviga, aga järgmisel nädalal saadakse pikemalt valmistuda, nii et roteerimine ei ole siis tähtis.
Kuna Paide on hetkel neljandal tabelireal ehk neil tuleb suurema tõenäosusega karikavõistluste kaudu europiletit lunastama hakata, siis nemad ei hakanud karikamängu eel mitte midagi tagasi hoidma, rivistades üles parima võimaliku koosseisu. Ivan Stojkovici valikuid ei seganud ka vigastustekoll, mis on Flora rivistust oluliselt harvendanud.
Flora peatreener Taavi Viik otsustas samuti üsna vähe mängijaid roteerida, kuid üks alustaja oli täielik üllatuspomm: 16-aastane Mark Hendrik Kukk asendas paremkaitses Kristo Hussarit, tehes Flora esindusmeeskonnas oma debüüdi. Lisaks sai Kristen Lapa võimaluse Evert Grünvaldi asemel väravat kaitsta ning Maksim Kalimullin pakkus puhkust Sergei Zenjovile. Marco Lukka naasis vigastuspausilt, jättes pingile senised põhivasakkaitsjad Sten Patrick Prunni ja Robert Veeringu.
Seejuures olnuks Viigil võimalik kasutada universaalset Lukkat ka paremkaitses, mis andnuks võimaluse vasakkaitses kas Prunni või Veeringut mängitada. Ometi langes valik Eesti U19 koondislase kasuks, kes saab 7. novembril 17-aastaseks ja on Premium liigas seni vaid pingil istunud.
2. Debütanti testiti alles lõpus
Flora noort debütanti pandi esialgu väga vähe kaitsefaasis proovile, selle asemel sattus pidevalt aktsiooni Lukka teisel äärel. Põhjus lihtne: Paide paremäär Dimitri Jepihhin on oluliselt sirgjoonelisem mängija kui vasakäär Henrik Ojamaa. Jepihhin on mänginud sel hooajal küll kõikvõimalikel ründepositsioonidel, aga Kuke vastu teda esmalt ei paigutatud.
Ka Lukka näis aga vigastuspausilt naastes haavatav. Ta jäi korduvalt Jepihhini väledusega hätta ning korjas juba 33. minutil kollase kaardi. Flora õnneks ei olnud Paide paremääre löögisihik paigas.
Teiseks poolajaks toodi Veering Lukka asemele ning Flora sai selle ääre kontrolli alla. See ei tähenda, et Kukk oleks kohe surve alla pandud, aga Paide juhtvärav tuli ikkagi tema pealt. Väravale eelnes Andreas Vaheri riskantne sööt, mille Henrik Ojamaa vahelt näppas, ning Kukk ei jõudnud seejärel väravalööja Abdoulie Ceesayga kaasas püsida.
Juhus või mitte, aga kolm minutit pärast Paide juhtväravat toodi Daniel Luts Ceesay asemele, misjärel Ojamaa nihkus keskele ja Jepihhin liikus paremalt äärelt vasakule. Kuke jalgealune muutus tulisemaks, aga valdavalt sai ta olukordade takistamisega hakkama. Paradoksaalselt oli Kukk siiski ka teise värava sünnis kaassüüdlane, kui Flora kaitsjad ei suutnud Robi Saarmat ära jagada ning ründajal marurahulikult löögile minna lubati.
Palliga näitas noor äärekaitsja end igati hästi, tegutsedes surve all julgelt, leides kaaslaseid rahulike lahendustega ja tõustes ka rünnakule. 54. minutil võinuks Kukk väravagi lüüa, kui nurgalöögi järel põrkas pall tagaposti, aga noormees ei suutnud seda sealt postide vahele suunata.
3. Stsenaarium lihasmälus
Kõik neli Flora ja Paide liigamängu sel aastal kulgesid sarnase stsenaariumi järgi: Flora haaras varakult eduseisu, misjärel tuli Paide kolmel korral kiiresti mängu tagasi ja pööras lõpuks seisu ümber.
Justkui see stsenaarium olnuks mängijatel lihasmälus, haaras Flora ka seekord initsiatiivi enda kätte, enne kui Paide ärkas ja ohjad haaras. Esimesed kümmekond minutit jooksis Paide palli järel, Flora söödumäng lippas hoogsalt ning pallikaotuste järel toimis ka pressing. Kümne minuti möödudes mäng aga võrdsustus, paidekate kõrge press hakkas ärevaid olukordi tekitama ning poolaja teine pool kulges juba rohkem kodumeeskonna väljakupoolel.
Paide jätkas isukamalt ka teisel poolajal ning isegi kui värava järel pallivaldamine oodatult Flora poole kaldus, jäid külaliste vasturünnakud ohtlikumaks. Nii korjas Paide sel hooajal Flora vastu juba neljanda võidu, kusjuures enne tänavust hooaega olid nad läbi ajaloo ainult ühe korra Florast Premium liigas jagu saanud.
4. Karikahooaeg pole veel läbi
Paide võit tähendab seda, et eurosarjapääsme kindlustamine püsib nende endi kätes. Premium liigas ei pruugi nad esikolmikusse jõuda isegi kõiki mänge võites, ent karikavõidu korral ootaks neid igal juhul UEFA Konverentsiliiga.
Esialgu ei ole Paide aga veel kindlustanud isegi kohta kevadistesse veerandfinaalidesse, sest kohtumine Floraga oli alles 1/16-finaal. 1/8-finaalis võõrustatakse 23. novembril FC Kuressaaret.
5. Mängu parim - Dimitri Jepihhin
Enamuse mänguajast oli Jepihhini äär Paide ohtlikuim ründekanal. Väle U21 koondislane võtab uljalt kaitsjaid ette ning teeb isukalt avanemisi, sattudes niiviisi rünnakul pidevalt sündmuste keskpaika.
Protokoll:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta