Luup peale | Painajast vabanenud Liverpool tõukas troonivalitseja Reali mülka äärele
Liverpool ja Real Madrid on viimastel aastatel vutisõpradele pakkunud meeldejäävaid vaatemänge, kuid pea eranditult väljus neist võitjana Hispaania klubi. Arne Sloti ajastu tõi vastasseisu murrangu, sest hollandlane juhendas oma võistkonna Anfieldil 2:0 võiduni.
Mängu esimene märkimisväärne olukord tekkis neljandal minutil kodumeeskonnal, kui Mohamed Salah näppas Kylian Mbappelt palli ning jooksis koos Darwin Nunezega kontrarünnakule. Uruguaylane saatis madala löögi Reali värava suunas ning Thibaut Courtois tõrje järel oli lähedal omavärav, kuid 21-aastane Raul Asencio klaaris tema jala pihta põrganud palli väravajoonelt.
23. minutil sekkus Courtois taas, kui Nuneze lähilöök tabas belglase kätt. Pooltunni järel oli Liverpooli ründaja uuesti tähelepanu keskpunktis, kui ta suunas Alexis Mac Allisterilt saadud tõste peaga kavalalt, aga napilt väravast mööda.
Kuigi Liverpooli rünnak oli esimesel poolajal voolavam, siis kumbki üleliia ohtlikuks vastasele ei saanud. Sellele viitas ka eeldatav väravate arv (xG), mis mõlemal oli alla poole (Liverpoolil 0,46 ja Realil 0,12). Enim elevust tekitaski avaminutite olukord Reali värava ees, millele järgnesid Nuneze sähvatused, kuid sellega esimese kolmveerandtunni sündmused ka piirdusid.
Teine poolaeg jätkus sarnaselt esimesele võõrustajate taktikepi all. Ainus erinevus oli, et Liverpool suutis initsiatiivi vormistada tõeliselt ohtlikeks momentideks, mis päädisid väravaga. Kui 51. minutil ei suutnud Conor Bradley Mac Allisteri söödust Courtois'd peaga üle mängida, siis minut hiljem jõudis Liverpool vastupidise kombinatsiooniga sihile – argentiinlasest maailmameistri madala löögini Reali väravavaht ei küündinud. Liverpool 1:0!
Avavärava järel tegi Reali juhendaja Carlo Ancelotti topeltvahetuse, mis töötas koheselt - pingilt sekkunud Lucas Vasquez teenis 15-kordsele Meistrite liiga tšempionile penalti, kuna Andrew Robertson oli Hispaania äärekaitsja vastu enda karistusalas hooletu.
Tunniajase mängu järel sündinud penalti oli Los Blancos'e kohtumise esimene raamilöök, kuid nende suur staar Mbappe ei suutnud üle mängida Caoimhin Kelleheri. Üheksa minutit hiljem sai 11 meetri karistuslöögi ka Liverpool, kui Ferland Mendy kukutas madridlaste karistusalas Salah'. Sarnaselt Mbappele ei saanud ka egiptlane penaltit väravasse, vaid tabas postipõrkest väljaku taga seisnud reklaamtahvlit.
Kuigi kodumeeskond jättis kasutamata suurepärase võimaluse eduseis kahekordistada, ei kohkunud nad eksimusest, vaid jätkasid innukalt ründamist. Tarmukus sai tasu 77. minutil, mil vahetusest liitunud Cody Gakpo kerkis Robertsoni tsenderdust peaga suunama, mille järel pidi Courtois teist korda palli võrgust välja korjama. Liverpool 2:0!
Hollandlase täpne pealöök otsustas mängu saatuse. Liverpool sai tabelisse viienda võidu ning püsib tänavu Meistrite liigas ainsana täiseduga. Sarja valitsev meister Real on aga ootamatult kehvas olukorras ning nad leiavad end viie vooru järel tabelist alles viimaselt play-off kohalt ehk 24. realt. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Slot ületas Kloppi painaja esimesel katsel
Liverpooli endine peatreener Jürgen Klopp võitis meeskonnaga kõikvõimalikud karikad, kuid ta ei suutnud üheksa aasta jooksul kordagi alistada Real Madridi, kellega kohtuti sakslase ajastul kuus korda. Vaid ühe korra viigistanud Klopp pidi Hispaania suurklubi paremust tunnistama kahes Meistrite liiga finaalis, lisaks lõppes Liverpooli võistlussarja teekond nende vastu korra nii kaheksandik- kui veerandfinaalis.
5 - Liverpool are just the fifth side to win their opening five games of UEFA Champions League campaign and concede no more than one goal in the process, after Milan (92-93), Juventus (04-05), Atlético Madrid (16-17) and PSG (17-18). Touch. pic.twitter.com/x6BhZDOUGx — OptaJoe (@OptaJoe) November 27, 2024
Karjääri jooksul esimest korda Realiga kohtunud Slot oli erinevalt oma eelkäijast kohe edukas. 46-aastase hollandlase algus Liverpoolis on paljulubav, sest nii Meistrite liigas kui Inglismaa kõrgliigas hoitaks. Jälgime põnevusega, kas ukse pauguga lahti löönud Slot põrutas selle ka hingedelt maha või jõuab mõõn ka praegu fenomenaalses hoos Liverpoolini.
2. Mis juhtus Mbappega?
Penalti penaltiks. Tõenäosusteooriast lähtudes tuleb mitme järjestikuse õnnestumise järel üks hetk eksimus. Mbappe õnnetuseks juhtus see paraku olema kaalukas kohtumises Liverpooli vastu. Tõsi, ründaja sooritus punktilt oli sellegipoolest kehv.
Reali poolehoidjate kurvastuseks ei piirdunud aga Mbappe kehv sooritus vaid penaltieksimusega. Mängu alguses uimaselt tegutsenud prantslane kinkis palli vastasele, mis lõpes peaaegu Reali omaväravaga. Lisaks jäi ta silma söödupraagiga, mis suretas Reali rünnaku ning võimaldas Liverpoolil omakorda vastu nõelama minna. Ründepartnerite Vinicius Juniori ja Rodrygo puudumisel rünnakut vedama pidanud Mbappe ebaõnnestus, mis oli üks põhjuseid, miks Real Inglismaal väravani ei jõudnud.
3. Mannetu meistri tervisemured jätkuvad
Lisaks eelmainitud Viniciusele ja Rodrygole ravivad vigastust ka Eder Militao, David Alaba, Aurelien Tchouameni ja Dani Carvajal ning nüüd liitub nimekirjaga tõenäoliselt Eduardo Camavinga, kes vahetati 54. minutil tagareieprobleemiga vahetusmeestepingile.
Kuigi soovimatu tulemuse ilmnemisel vaadatakse eelkõige otsa meeskonna liidritele, siis tegelikult tuleks laita kogu külalisvõistkonda. Mõistagi väärib Liverpool kiitust, kes domineeris kohtumist ning sai teenitud võidu, aga Madridi klubi hambutu esitus oli üllatav, vaatamata koosseisumuredele. Meistrite liiga spetsialistid on komistanud kolmel korral, mis on nende standardit arvestades harjumuspäratult palju. Selle tulemusena on nad kolm vooru enne põhiturniiri lõppu 24. kohal, mis ei tohiks olla valitseva meistri reaalsus.
3 - Caoimhín Kelleher has now saved three of the four penalties he has faced for Liverpool in all competitions (ex. shootouts), while this was only the second penalty Kylian Mbappé has failed to convert in the UEFA Champions League. Reflex. pic.twitter.com/20lpa3lTYJ — OptaJoe (@OptaJoe) November 27, 2024
4. Mängu parim - Caoimhin Kelleher
Penaltitõrje Mbappe vastu oli tõenäoliselt kohtumise võtmehetk. Liverpool hoidis haaratud edust kinni ning suurendas seda veerand tundi enne lõppu ühe värava võrra. Oleks Real penaltipunktilt viigistanud, võinuks mängu stsenaarium muul moel kulgeda. Aga 26-aastane iirlane, kes on Alissoni järel meeskonna varuväravavaht, kasutas võimaluse Euroopa suurimal laval õnnestunult ära ning kerkis kolmapäeva õhtul Liverpooli kangelaseks.
Protokoll:
Tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta