Luup peale | Peatreener Vassiljevi versioon Guardiola leiutisest tõi Levadiale purustava võidu (galerii!)
Premium liiga 15. vooru viimases kohtumises alistas FCI Levadia A. Le Coq Arenale kogunenud 457 pealtvaataja ees 5:1 tänavuse hooaja komeedi Viljandi JK Tuleviku.
Levadia võit sai sisuliselt selgeks juba esimese poolajaga, mis võideti tänu Aime Marcelon Gando Biala ühele ning Mark Oliver Roosnupu kahele väravale 3:0. Teisel poolajal tabasid ka Juri Kolomojets ning Karl Rudolf Õigus. Tuleviku auvärava vinditas karistuslöögist Martin Allik. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:
Manchester City juhendaja Pep Guardiola on viimase 15 aasta jooksul enim maailma jalgpalli väljanägemist ja trende mõjutanud peatreener. Esmalt FC Barcelonas, siis Müncheni Bayernis ja nüüd tema praeguses töökohas. Just tema meeskonnad on välja tulnud mitmete taktikaliste uuendustega, mis on kujunenud globaalseteks trendideks.
Näiteks Barcelonas andis ta väravavahile Victor Valdesile olulise rolli meeskonna rünnakute ülesehitamises. Samuti sai kaitsvast poolkaitsjast Sergio Busquetsist ründefaasis kõige alumine väljakumängija, kui ta laskus keskkaitsjate vahele ja asus sealt rünnakuid ohjama, mis võimaldas äärekaitsjatel liikuda oluliselt kõrgemale.
Näiteid Guardiola innovatsioonist on veel rohkesti ja kõiki neid toetasid sobivad mängijatüübid. Bayernis töötades tuvastas katalaan, et tema äärekaitsjad on piisavalt osavad, et tegutseda keskpoolkaitses ja juhtida mängu. Esimest korda üllatas Guardiola maailma selle lähenemisega 2014. aasta Meistrite liiga veerandfinaalis.
Avakohtumine Manchester Unitedi vastu võõrsil oli lõppenud 1:1 viigiga, mis oli ootamatu tulemus, sest David Moyesi juhendatud valitsev Inglismaa meister oli Sir Alex Fergusoni errumineku järel totaalses kaoses ega suutnud midagi korda saata.
Allianz Arenal peetud kordusmängus andis Guardiola äärekaitsjatele Philipp Lahmile ja David Alabale ülesande liikuda rünnakute ülesehitamiseks keskvälja südamesse, kust Toni Kroos laskus omakorda keskkaitsjate Jerome Boatengi ja Dante vahele. Inglise keeles hakati seda lahendust nimetama inverted full-backs, mida võib tõlkida sissenihutatud äärekaitsjateks.
Selle süsteemi eesmärgid on muuhulgas: 1) tekitada keskväljal arvuline ülekaal ja saavutada mängu üle kontroll, 2) ajada vastase mängijad kaitseülesannete osas segadusse, 3) tekitada äärtele rohkesti ruumi. Peamine risk seisneb vastase kontrarünnakutes äärte kaudu, kus kaitsjaid ei ole.
"Rafinha ja Alaba ei ole sel hetkel enam äärekaitsjad – nad liituvad hoopiski keskväljaga," on Guardiola iseloomustanud süsteemi, mille variatsioone ja edasiarendusi kasutab ta ka praegu Manchester Citys.
Nagu igal taktikalisel skeemil, on ka sellel oma plussid ja miinused, mis pole universaalsed, vaid sõltuvad seda kasutava võistkonna mängijate tehnilistest omadustest ja taktikalisest taibust ning nende vastase suutlikkusest ja oskusest neid plusse vaigistada ja miinuseid enda kasuks ära kasutada.
Pikk sissejuhatus viib meid tänase mängu juurde. Levadia peatreener Vladimir Vassiljev nihutas täna Tuleviku vastu positsioonirünnakutel äärekaitsjad Dmitri Kruglovi ja Markus Jürgensoni sisse. Ning see toimis hiilgavalt, sest just selle käigu toel lõi Levadia avapoolajal kolm väravat, millega mäng enda kasuks ära otsustati.
Nii esimene kui ka teine värav sündisid Levadia pikkade kombinatsioonide tulemusel, mida aitasid kokku liimida end keskväljale paigutanud Kruglov ja Jürgenson. Tulevik ei osanud Levadiat survestada ja jäi nende näiliselt kannatliku, aga tegelikult sihikindla ründejoonise pidurdamisel selgesse hätta.
1:0 väravaga päädinud kombinatsioon kestis 55 sekundit, koosnes 16 söödust ja selles osales kaheksa väljakumängijat. 2:0 väravale eelnes 40-sekundiline kombinatsioon (14 söötu ja kuus osalejat), mis veidi tinglikum, sest vahepeal tegi Tuleviku kaitsja ühe sekkuvat laadi pallipuute. Seega Levadia hoidis pikalt palli, otsis võimalust, kus emmal-kummal äärel on rohkesti ruumi, ning nõelas siis sealtkaudu teravalt.
NB! See aitas Levadiat ka kaitsefaasis, sest nii mõnelgi puhul peatasid keskväljal asunud Kruglov-Jürgenson Tuleviku potentsiaalseid kontrarünnakuid, mis on teatavasti nende kõige ohtlikum element. Näiteks 1:0 väravale eelnenud kombinatsioon algas keset platsi, kui Jürgenson võitis duelli Kristjan Kasega, kes soovis suunata palli lähedal asunud Pavel Marinile, kes oleks kahtlemata sööstnud isukalt rünnakule, kus teda oleksid toetamas olnud nii Kaimar Saag kui ka Sander Kapper.
Seega selle asemel, et tegeleda Tuleviku ohtlike kontrarünnakutega enda väljakupoolel ja taganedes, proovis Levadia need summutada juba eos. Kokkuvõttes olid nad selles edukad. Seega peatreener Vassiljevi plaan toimis nii ründe- kui ka kaitsefaasis ning Premium liiga kontekstis uudne taktikaline lahendus tegi hiilgava debüüdi!
Tuleviku peatreener Sander Post tegi põhikoosseisus üllatava lükke, kui lõhkus vabatahtlikult ära kõigis senises 14 kohtumises algrivistusse kuulunud kolmiku Sander Kapper – Herol Riiberg – Pavel Marin, jättes selle keskmise liikme pingile. Nr 10 positsioonil tegutses hoopis Kaimar Saag.
Eesmärk oli ilmselt kasutada ära Saagi ja Kase jooksurammu, et senise hooaja jooksul rohkete eksimustega silma paistnud Levadia kaitsjaid tulisemalt survestada (pressingu tegemine pole Riibergi trump), aga sellest ei tõusnud tulu, kuna punktis nr 1 kirjeldatud skeemi toetusel olid Levadia kaitsjad (ja sageli alumiseks langenud Peetson) palliga kindlad.
Samas ei anna eelnev vastust küsimusele, kas Riibergi mängitamine oli viga või mitte. Keeruline on tänase mängu põhjal näha varianti, kuidas Riibergiga Tulevik olnuks Levadia jaoks keerulisemalt murtav kui temata Tulevik.
3. Mis juhtunuks, kui kohtunikud ei oleks Tulevikult väravat röövinud?
Küll aga võinuks asjad minna hoopis teisiti, kui kohtunikud ei oleks 21. minutil röövinud Viljandi Tulevikult väravat. Korduste põhjal võib 99% kindlusega öelda, et Kristjan Kask loeti abikohtuniku Jaan Roosi poolt ekslikult suluseisus viibivaks, sest Levadia paremkaitsja Markus Jürgenson kattis suluseisu ära.
Ühelt poolt võib öelda, et 5:1 skoor ei jäta õhku mingeid küsimusi. Kui vastamisi olnuks Tallinna Kalev ja FC Flora ning samamoodi tehtuks liiga Kalevile, siis ei oleks neid küsimusi tõesti õhku jäänud, sest kogu tänavuse hooaja empiirika viitab, et Flora pannuks paremuse maksma nii või naa.
Levadia ja Tuleviku duelli puhul seda kindlasti öelda ei saa. Tulevikul oli enne tänast mängu tabelis sama palju punkte kui Levadiale ja rohkem võite. Ning selles, et väravad muudavad jalgpallikohtumiste kulge ootamatutes suundades, pole mingit uudist.
Saanuks Tulevik kiire viigivärava kätte, kasvatanuks see oluliselt määral võistkonna enesekindlust ja -usku. Levadial olnuks keerulisem end väljakul maksma panna ning samuti teinuks sisselastud värav nad ettevaatlikumaks. Tuleviku jaoks võinuks see värav olla kohtumise pöördepunkt, aga Kase tabamus jäeti ebaõiglaselt lugemata.
Kohtunike eksimuste hulk Premium liigas hooajal 2020 on jätkuvalt lubamatult suur. Meenutame kasvõi reedest Nõmme Kalju – Tartu Tammeka kohtumist, kui tartlaste kasuks jäeti määramata päevselge penalti.
2019. aasta superkarikafinaalis FCI Levadia Nõmme Kalju vastu 1:0 juhtima viinud poolkaitsja Igor Žurahhovski mullune hooaeg lõppes enne, kui see alata jõudis. Hooaja esimeses Tallinna derbis FC Flora vastu mängis ta 38 minutit, aga sai seejärel vigastada.
Levadia toonane peatreener Aleksandar Rogic ei lakanud edasise hooaja jooksul ukrainlast taga igatsemast. Nüüd, kui Rogici vallandamisest on möödas pea 11 kuud ning Levadiast on lahkuda jõudnud ka tänavuse hooaja eel ametisse nimetatud Martin Reim, on Žurahhovski lõpuks ometi tagasi. Huvitav on näha, milliseks kujuneb ta roll Levadia edasises hooajas, mille üks tähtsamaid osi – Euroopa liiga eelring – on kõigest kolme nädala kaugusel.
Sel hooajal põhjendatult üha enam kiidusõnu kuulnud Tuleviku paremkaitsja Martin Allik jäi esimesel poolajal, kui kohtumise saatus ära otsustati, Õigusega mitmel puhul hätta. Esimest korda purjetas 21-aastane ääreründaja karistusalasse juba 2. minutil ja andis ka madala söödu keskele, kust sündis pealelöök, mille Tuleviku kaitsjad blokeerisid.
Järgnes aga Tuleviku segamini keeranud keeristorm nimega Karl! 14. minutil andis Õigus perfektse tsenderduse tagumisse posti, mille Gando 1:0 väravaks lõi. Teisel poolajal kanti ääreründaja arvele veel teinegi resultatiivne sööt ja ka värav, mida tema tänane plahvatuslikkusest pakatanud esitus kahtlemata vääris.
Protokoll:
2. augustil kell 19.00 A. Le Coq Arenal
Tallinna FCI Levadia - Viljandi JK Tulevik 5:1 (3:0)
14. Gando Biala, 34., 41. Mark Oliver Roosnupp, 63. Juri Kolomojets, 70. Karl Rudolf Õigus - 73. Martin Allik
Väravasöödud: 14., 63. Karl Rudolf Õigus, 34. Bogdan Vaštšuk, 41. x, 70. Rasmus Peetson - 73. Kristjan Kask
Hoiatused: 36. Bogdan Vaštšuk, 72. Brent Lepistu - 26. Tanel Lang, 35. Nikita Komissarov
Mänguolud: +19, pilves ilm; muruväljak väga heas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 457
Peakohtunik: Martti Pukk
Abikohtunikud: Jaan Roos, Neeme Neemlaid
Neljas kohtunik: Jagnar Jakobson
Levadia: Artur Kotenko, Zurab Otšigava, Rasmus Peetson, Gando (76. Igor Žurahhovski), Dmitri Kruglov, Markus Jürgenson (85. Trevor Elhi), Maksim Podholjuzin, Juri Kolomojets, Mark Oliver Roosnupp, Bogdan Vaštšuk (60. Brent Lepistu), Karl Rudolf Õigus.
Varus: Aleksandr Kraizmer, Marko Lipp, Brent Lepistu, Robert Kirss, Trevor Elhi, Artjom Komlov, Igor Žurahhovski.
Tulevik: Karl-Romet Nõmm, Marco Budic, Alex Roosalu, Kristjan Kask, Nikita Komissarov (61. Herol Riiberg), Kaimar Saag, Mark Edur, Tanel Lang, Sander Kapper, Martin Allik, Pavel Marin.
Varus: Matheas Madik, Herol Riiberg, Gustav-Hendrik Seeder, Jude Barrow, Jonas Tossou, Jeremiah Jan Dabrowski.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Jana Pipar
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta