FCI Levadia treenerite taktika süüdistada ja survestada kohtunikke, et seeläbi saavutada meeskonna jaoks ebaõiglaselt soodsad otsused, kannab jätkuvalt vilja. Juba teist hooaega järjest kardavad ja tassivad Eesti kohtunikud Levadiat.
Mullune suurim ohver oli FC Flora, kelle kahjuks jäi tiitlimängus seisul 1:1 määramata täiesti kindel penalti. Tänavune on senise põhjal Nõmme Kalju, kel oleks õiglaste vilepartiide puhul mängudest Levadiaga kirjas võit ja viik. Aga on viik ja kaotus. Faktipõhiste otsuste puhul oleks Levadial tabelis kolm punkti vähem ja Kaljul sama palju rohkem.
Levadia sai kirja hooaja 12. võidu tänu Liliu 50. minuti väravale. Kümme minutit hiljem hilines Levadia väravavaht Karl Andre Vallner olukorda ning jooksis oma karistusalas pikali Kalju ääreründaja Pavel Marini, aga kohtunik Juri Frischer penaltit ei määranud. Olukorda nägi lähedalt ka abikohtunik Silver Sepp. Miks nii? Tuleb vaadata laiemat pilti.
Eesti Jalgpalli Liit (EJL) oli väga varmas trahvima Tartu Tammekat ja hoiatama nende peatreenerit Miguel Santost, kui viimane mängujärgses intervjuus kohtunikke erapooliklikkuses süüdistas. Levadia peatreener Marko Savic süüdistas nädala alguses välja tulnud saates "Võidu nimel" otsesõnu kohtunikke Flora soosimises ja meelega teiste klubide vastu tegutsemises, aga EJL pole midagi ette võtnud. Kus on distsiplinaarmenetlus ja karistus?
Täiendus kell 10.11: täpsustatud andmete kohaselt algatas EJL kolmapäeval Marko Savici suhtes seoses saates "Võidu nimel" öelduga distsiplinaarmenetluse. Artikli avaldamise hetkel Soccernet.ee-l vastavat infot polnud.
Savici poolt nii tolles saates kui ka muudes kohtades ja meediumites eelmise hooaja algusest saadik kohtunikele asetatud survele annab igal võimalusel lisakütet Levadia spordidirektor Tarmo Kink, kes proovib Betsafe'i jalgpallisaates esinedes portreerida Levadiat jalgpalliliidu ja kohtunike ohvrina. Tuleb välja, et Eesti kohtunikel pole piisavalt selgroogu, et säilitada objektiivne pilk.
Siin ei saa enam rääkida juhuslikkusest, kui pea kõigis suurtes ja/või pingelistes mängudes langetakse võtmeolukordades, kus saab otsustada nii või naa, ikka ja jälle Levadiale soodsaid otsuseid. Kaks näidet tänasest.
Esiteks ei fikseeritud Milan Mitrovicile isegi mitte viga, kui ta 14. minutil Andri Markovitšile jalalabale astus. See pidanuks olema kollane kaart ja ohtlik karistuslöök Kaljule. Mäng läks aga edasi. Kaaskannatajaks antud olukorras on Levadia järgmine vastane Tallinna Legion, kelle vastu pidanuks Mitrovic kollase puhul kandma mängukeeldu.
Teiseks tabas juba kollast kaarti omanud Liliu 39. minutil käega näkku Yohan Mannonet, aga teist kollast kaarti ei saanud. Muuseas, sama kohtunik ehk Juri Frischer oli aga väga varmas eemaldama 5. vooru mängus Levadia – Tammeka teise kollasega tartlaste mängija Dominic Laaneotsa, kuigi põhjust selleks, nagu rubriigist "Videokohtunik" ilmnes, tegelikult polnud. Levadia kahjuks sarnast otsust ei tulnud. Aga Savic räägib, kuidas kohtunikud on süsteemselt nende vastu…
Ning lisaks siia veel olukorrad, nagu tänase kohtumise 60. minuti intsident või hooaja esimene Levadia – Kalju matš, kus pole mitte mingit vaidluskohta, vaid Levadia vastasmeeskonnale jäetakse andmata päevselge penalti, mis muutnuks eeldatavasti mängu lõpptulemust. Kui aga Levadia oli künklikul Kadrioru staadionil raskustes Tallinna Kaleviga, kingiti neile 84. minutil seisul 0:0 imekerge penalti.
Premium liiga jaoks on see suur probleem, sest muudab võistluse farsiks ning võtab tähelepanu ära mängijatelt, kes tegelikult esiplaanil peaksid olema. Näiteks pühapäevase Levadia – Paide kohtumise järel vangutasid järjekordse Levadiat igakülgselt soosinud vilepartii üle pead mitte ainult Paide mängijad, vaid ka teiste staadionil viibinud Premium liiga klubide pallurid.
Et internetis ruum otsa ei saaks, liikugem tänase mängu juurde. Levadia väravavaht Vallner pidi esimesel poolajal tegema vaid ühe tõrje, kui 24. minutil päädis Kalju kontrarünnak Trevor Elhi keskmise väärtusega pealelöögiga, mille puurivaht kindlalt püüdis. Tema kolleeg Henri Perk nii hõlpsalt ei pääsenud, vaid pidi sekkuma juba esimesel minutil, kui Ernest Agyiri vabastas Kalju kaitseliini taha Liliu. Perk tegi end suureks ja tõrjus.
Järgmise väga hea tõrje tegi Perk 7. minutil, kui kaitsjad klaarsid Levadia teise nurgalöögi värava alt ära, aga trahvikasti joonelt pääses kõmmutama Bogdan Vaštšuk. Madal löök muutis suunda, aga Perk suutis tõrjuda. Kalju väravavaht sai käed ette ka Agyiri 19. minuti posti kõrvale vinditada tahtnud löögile.
10 minutit hiljem oli olukord täpselt sama ehk Agyiri lõi vasakuga tagumise posti äärde, aga Perk enam pallini ei ulatanud. Kalju õnneks põrkas pall postist väljakule tagasi. 34. minutil proovis Agyiri taas, seekord Perk püüdis. 40. minutil rammis Zakaria Beglarišvili karistusala joonelt latti ja 45+3. minutil maandus Agyiri vintlöök värava katusel.
Esimesel poolajal Levadia rohketest pealelöökidest puhaste paberitega läbi tulnud Kalju õnn sai otsa 50. minutil, kui Beglarišvili karistuslöök leidis üles vigastada saanud Vaštšuki asemel sekkunud Robert Kirsi. Pealöök tabas posti, aga põrkas sealt värava ette Liliu jalale, kes palli paarilt meetrilt sisse sudis ja Levadia juhtima viis.
Kalju väravaraamid said neljandat korda ära proovitud 54. minutil, kui Marko Putincanini kauglöök latti riivas. Võimaluste põhjal pidanuks Levadia tunni möödudes juba mitmeväravalises eduseisus olema, mis muutnuks 60. minutil juhtunu oluliselt vähemtähtsaks. Aga ei olnud ja intsident Levadia karistusalas osutus võtmetähtsusega sündmuseks, mis defineeris terve kohtumise.
Kalju leidis kena kaitseliini taha riputatud palliga trahvikasti spurtinud Pavel Marini, kes jõudis pallini esimesena ja mängis selle endale rinnaga ette, kui hilinenud Vallner ta ümber rammis. Kohtunik Frischer ootas otsusega, pidas ilmselgelt nõu abikohtunikuga ja määras kõigest nurgalöögi.
Hoopis Kalju poolkaitsja Igor Subbotin sai pahameele avaldamise eest kollase kaardi, mis tähendab talle võistluskeeldu 15. vooru kohtumiseks FC Kuressaarega. Ehk et esmalt jäeti Kalju ilma väljateenitud tasust ja väänati selle eest veel karistus kah kraesse. Kõik see kokku oli piinlik, häbiväärne ja vastuvõetamatu.
Mängida oli veel pool tundi. Levadia mängu esimesel poolajal ilmestanud sihikindlus kippus teisel laiali valguma. Rünnakute pealelöökidega lõpetamine enam välja ei kippunud tulema. 70. minutil kruttis Aleksandr Volkov end karistusalas löögile, aga pall läks veidi mööda. Lõpuminutitel teenis Kalju paar standardolukorda ning suutis tsenderdustega Levadia trahvikastis veidi ärevust külvata, aga kindlat väravavõimalust tekitada ei suudetud. Soccernet.ee tähelepanekud:
Tipuründaja Alex Matthias Tamm sai eelmises mängus Narva Transiga vigastada ega saanud tänases mängus kaasa teha. Protokollis ta küll oli ja Kalju pingil istus, aga jalas olid tal tossud ning soojendus ta kaasa ei teinud. Tamm oli pingil, et täita ära KTM-reegel, mis nõuab kahte KTM-i nii põhikoosseisu kui ka vahetuspingile.
Kalju algrivistuses olid nendeks Kaspar Paur ja Henri Perk (põhiväravavaht Marko Meerits jäi täna seetõttu pingile) ning pingil Artur Šarnin ja Tamm. Lisaks Tamme vigastusele oli KTM-kitsikuse põhjuseks poolkaitsja Nikita Komissarovi võistluskeeld. Vaadates otsa laupäevasele karikafinaalile Paidega, siis selleks on Komissarov prii ja see toob ka Meeritsa väravasse tagasi.
Tamme puudumine tähendab Kaljule, et rünnakul pole sama selget fookuspunkti, sest Volkov üksiku tipuründajana sel moel mängida ei suuda. Seetõttu liikus positsioonirünnakute puhul Welves tema kõrvale ja moodustas kahemehelise ründeliini.
Kalju kasutas tavapärase neljamehelise kaitseliini asemel viiest, mille südamikus Mihhail Babitšev, Yohan Mannone ja Ioannis Tsivelekidis. Keskvälja eest hoolitsesid Subbotin ja German Šlein. Huvitav on jälgida, kas Kalju tuleb samasuguse plaaniga platsile ka laupäevases karikafinaalis.
Kohtunike otsused olid, mis nad olid, aga protokolli kanti jälle Levadia 1:0 võit. See on neile sel hooajal juba seitsmes Premium liigas selle skooriga saavutatud võit. Kokku on Levadia kogunud 12 võitu ehk enam kui pooled neist on tulnud minimaalse skooriga. Või tati ja tahtejõuga, nagu Levadia legendaarne ründaja Indrek Zelinski omal ajal ütles.
Sääraste võitude kollektsioneerimine on väga väärtuslik vundament, millele on oma mängu parandamise puhul – ja selleks, oleme ausad, on Levadial ruumi kõvasti – võimalik ehitada väga edukas liigahooaeg. Kuigi väga mitmel puhul on punktikaotus olnud lähedal, on Levadia ikka ja jälle suutnud seda vältida.
Arvestades endale tekitatud võimaluste hulka, oli see ootamatu, et Agyiril esimesel poolajal värav löömata jäi. Näitas üles järje- ja sihikindlust ning kuigi vaheajaks oli seis 0:0, oli just Agyiri poolt näidatud optimismi allikas, millele Levadia vaheajal juhtunu üle mõtiskledes toetuda sai. Teise poolaja alguses õnnestuski saavutada läbimurre.
Protokoll:
18. mail kell 19.30 Sportland Arenal
Nõmme Kalju FC - Tallinna FCI Levadia 0:1 (0:0)
50. Liliu
Väravasöödud: 50. Robert Kirss
Hoiatused: 43. Giannis Tsivelekidis, 49. Yohan Mannone, 60. Igor Subbotin, 79. Argo Arbeiter (spordidirektor) - 25. Liliu, 56. Robert Kirss, 71. Karl Andre Vallner
Mänguolud: +13, vahelduva pilvisusega tuuline ilm, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 328
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik, Silver Sepp
Neljas kohtunik: Martti Pukk
Kalju: Henri Perk, Trevor Elhi, Giannis Tsivelekidis, Yohan Mannone, Mihhail Babitšev, Andri Markovitš (84. Maksim Gussev), German Šlein (74. Henri Järvelaid), Igor Subbotin, Kaspar Paur, Welves (55. Pavel Marin), Aleksandr Volkov.
Varus: Marko Meerits, Artur Šarnin, Maksim Gussev, Alex Matthias Tamm, Henri Järvelaid, Stanislav Tsõmbaljuk, Pavel Marin.
Levadia: Karl Andre Vallner, Milan Mitrovic, Rasmus Peetson, Maximiliano Ugge, Brent Lepistu, Marko Putincanin, Artur Pikk (85. Maksim Podholjuzin), Ernest Agyiri (74. Frank Liivak), Zakaria Beglarišvili (74. Ilja Antonov), Bogdan Vaštšuk (46. Robert Kirss), Liliu (65. Mark Oliver Roosnupp).
Varus: Artur Kotenko, Frank Liivak, Mark Oliver Roosnupp, Markus Jürgenson, Robert Kirss, Murad Velijev, Maksim Podholjuzin, Nikita Vassiljev, Ilja Antonov.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Brit Maria Tael
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta