Luup peale | Premium liigas karastunud Kalevi noored tõstsid kolmandal katsel karika pea kohale (galerii!)
Tallinna Kalev mängis teist aastat järjest Eesti U19 vanuseklassi tähtsaima võistluse finaalis ning haaras esmakordselt karika enda kätte, alistades U19 Eliitliiga meistriliiga finaalis 2:1 FC Flora.
- Vaata Liisi Troska pildigaleriid SIIT või artikli lõpust
Kohtumist iseloomustas üldiselt selline dünaamika, et Flora valdas rohkem palli, aga Kalevil avanes rohkem väravavõimalusi. See ilmes juba alguses, kui Flora sai avaminutite võitluse järel pallikontrolli enda kätte ning see tõi neile kaasa ka paar lubavat löögikohta, kuid mõlemad üritused jõuti kaitsjate poolt blokeerida.
Esimene tõeliselt hea võimalus avanes aga 13. minutil Flora enda värava all ja lõppes kohe ka võrgus, kui Kalevi vasakkaitsja Mikk Johannes Siitam kerkis oma poolelt otsajooneni välja ja söötis keskele, kus Ramol Sillamaa väledate jalgadega palli endale kõrvale võttis ja võrku lajatas - 1:0!
Mäng jätkus samas vaimus ning Sillamaa pääses mitu korda kaitseliini seljataha, aga ei leidnud terava nurga alt tagumist posti üles. Lisaks mängis ta end kord kastis kaitsjate vahelt löögile, aga saatis siis palli otse Silver Rebasele sülle. Kalev kujutas ohtu ka nurgalöökide järel, pääsedes niiviisi veel kaks korda löögile.
Floral nappis konkreetseid väravavõimalusi, kuid ühtteist siiski sündis. 23. minutil tegi Gregor Rõivassepp ääre peal Siitamile ära, aga terav pall värava ette ei leidnud kaaslast. Kümme minutit hiljem teenis Sten Marten Viira 20 meetri kaugusel väravast karistuslöögi ning Even Hurt saatis sealt palli otse väravasse - madal löök lendas väravavahi nurka, kus Maico Rimmel selleks valmis ei olnud - 1:1!
Viigivärava järel muutus Flora palli vallates veel enesekindlamaks ning teise poolaja alguses näitasid nad ka rohkem otsustavust. 50. minutil sai Bruno Vaini ja Marten Luige eeltöö järel hea võimaluse Georg Vende, kes pööras end 10 meetri pealt löögile, aga saatis palli väravast mööda. Kaheksa minutit hiljem pääses omakorda Luik trahvikasti paremast küljest löögile, aga Rimmel püüdis tema ürituse.
Flora tegi suure hulga vahetusi, misjärel kandus mänguline ülekaal mõneks ajaks Kalevile. Järgnes ka paar väravavõimalust, millest parim avanes 63. minutil taas Sillamaal pärast Daniil Sõtšugovi eeltööd paremal äärel ja kavalat söötu penaltipunkti lähistele - löök lendas aga üle. Seejärel käis initsiatiiv käest kätte, aga vahetused olid mängurütmi niivõrd lõhkunud, et kumbki pool ei suutnud pikka aega ohtu kujutada.
Murrang saabus aga päris lõpu eel, kui Kalev järjest ähvardavamaks muutus. Vahetusest sekkunud Romet Kaupmees ei suutnud kõigepealt ära kasutada lubavat kontravõimalust. Seejärel teenis Flora keskväljaankur Sten Marten Viira umbes minutilise vahega kahe keskväljavea eest kaks kollast kaarti ja saadeti väljakule minema. Järgnenud Hugo Palutaja pikk karistuslöök maandus kuue meetri kaugusele Kalevi väravast, kust Kaupmees selle peaga lati alla suunas - 2:1! Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Kalev oli teravam, otsustavam ja kogenum
Nagu eelnevast juba välja tuli, siis mängu üldine dünaamiga oli selline, et Flora valdas rohkem palli, kuid ei leidnud viimasel kolmandikul käike, samas kui Kalev nõelas kiirrünnakutega ning oli ka muidu ründefaasis teravam.
Liialdus oleks öelda, et Kalev mängis vaid kontrarünnakute peale, sest nemadki kontrollisid aeg-ajalt pikemalt palli, aga suures plaanis oli nende mänguplaan selgelt sirgjoonelisem kui Floral. Tihtipeale otsiti palle just liini taha, kus Sillamaa välkkiired jalad paksu pahandust tekitasid. Flora omakorda näitas üles head tehnilist meisterlikkust ja enesekindlust, püüdes ka rasketest olukordadest sööduga välja tulla, vältides pikki palle peaaegu täielikult.
Kalevi mänguplaan tõi avapoolajal kaasa palju rohkem väravavõimalusi (blokeeritud pealelöögid kõrvale jättes sooritas Kalev avapoolajal 6 lööki Flora 1 vastu ning teenis 3 nurgalööki Flora 0 vastu), nii et selles plaanis toimis Kalevi lähenemine palju paremini. Seda enam, et Flora tabamus sündis karistuslöögist ja väravavahi eksimuse toel. Samas aga teenis Flora selle karistuslöögi pärast seda, kui Kalev ei olnud pikemat aega enda kasti juurest palli klaariks saanud, nii et seda võib vaadata ka Flora survest tulenenud võimalusena.
Teisel poolajal oli Kalev jätkuvalt teravam ja statistliselt üle (pealelöögid 6:2, nurgalöögid 1:1), kuid heade väravavõimaluste poolest oli tegemist juba päris võrdse heitlusega. Sellegipoolest pääses Kalevi mängijate suurem kogemustepagas lõpuks maksvusele.
2. Premium liiga tagumine ots ja Esiliiga ülemine ots
Karika väljamängimine võimaldab noortejalgpallile suuremat tähelepanu, eriti kui finaalmäng seotakse täiskasvanute karikafinaalidega. Ning kahtlemata on karikavõit U19 klassis oluline näitaja ja auasi, andmaks väljaku peal klubide noortetööle objektiivset hinnangut.
Ent suures plaanis ei ole U19 vanuseklassi tippude puhul peaküsimus enam selles, millise klubi noortevõistkond parajasti võimutseb, vaid pigem juba selles, kuidas õnnestub noortesüsteemi produktidel meestejalgpallis kanda kinnitada. Selles vaates on paras eelis Kalevil, kes saab julgelt noori põhimeeskonda edutada, samas kui Premium liiga tiitli nimel heitleva Flora põhimeeskonna konkurents kipub 18-aastastele veel üle jõu käima.
Koguni kümnel Kalevi finaalikoosseisu mängijal on juba Premium liigas debüüt kirjas, samas kui sama ei saa öelda ainsagi Flora mängija kohta, kes täna koosseisu kuulusid. Mitmed kalevlased (nagu näiteks Daniil Sõtšugov, Hugo Palutaja ja Ramol Sillamaa) on Premium liigas nii regulaarsed osalejad, et nendest võib isegi rääkida kui kõrgliiga põhimeestest.
Flora noorte kogemus meestejalgpallis piirdub Esiliigaga, kus vahelduva eduga U21 võistkonna eest mängida saadakse, või mõne mängija puhul II liigas mängiva U19 võistkonnaga. Samas on Flora duubelrivistusest saadav karastus astme võrra kõrgem kui Kalevi duublis, mis mängib Esiliiga B-s.
3. Kolmandal katsel teenitud karikas
U19 vanuseklassi Eliitliigas peetakse meistriliiga finaalturniiri kolmandat aastat ning Kalev on TJK Legioni kõrval üks kahest klubist, kes on seal igal aastal poolfinaali jõudnud. Kui 2020. aastal jäädi poolfinaalis suurelt Legionile alla ja mullu kaotati samale tiimile penaltitega finaalis, siis tänavu õnnestus neil Legionit turniiri käigus vältida, sest Legion langes poolfinaalis penaltitega Florale.
4. Mängu parim - Ramol Sillamaa
Kalevi 17-aastane ründav poolkaitsja lõi U-19 eliitliiga turniiril viie mänguga kokku lausa üheksa väravat ning tõestas ka täna, et on oma tiimi kandvaks ründejõuks. Ta alustas kohtumist tipuründes, avas skoori ja ründas isukalt Flora liinitagust, enne kui ta lõpu eel Romet Kaupmehe sekkudes vasakule äärele liikus. Sillamaa sai tänavu juba ka Premium liigas jala valgeks ning on kahtlemata üks põnevamaid noori talente, kellel kõrgliigas silma peal hoida.
Protokoll:
21. mail kell 16.00 A. Le Coq Arenal
U19 JK Tallinna Kalev - U19 Tallinna FC Flora 2:1 (1:1)
13. Ramol Sillamaa, 90+1. Romet Kaupmees - 33. Even Hurt
Hoiatused: 58. Martin Valkiainen, 89., 90. Sten Marten Viira
Eemaldamine: 90. Sten Marten Viira
Mänguolud: +12, pilves ilm, muruväljak rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 272
Peakohtunik: Maksim Ramazanov
Abikohtunikud: Silver Sepp, Sandra Nigulis
Neljas kohtunik: Timo Sujev
Kalev: Maico Rimmel, Alexander Kapitan Bergman, Georg Pank, Hugo Palutaja, Evert Talviste (82. Romet Kaupmees), Ramon Smirnov (69. Rasmus Remy Kasela), Markus Riisenberg, Daniil Sõtšugov, Martin Tomberg, Mikk Johannes Siitam, Ramol Sillamaa.
Varus: Sander Liiker, Fred Erik Sarna, Anders Sarapuu, Aleks Gross, Sten Luht, Markus Johannes Leivategija, Daniel Gross, Rasmus Remy Kasela, Romet Kaupmees.
Flora: Silver Rebane, Martin Valkiainen (59. Mihkel Jürimäe), Sten Marten Viira, Robert Veering, Bruno Vain, Karl Orren (59. Oliver-Aleksander Otti), Joonas Vahermägi, Gregor Rõivassepp (46. Georg Vende), Oliver Niit, Marten Luik (75. Ott Oskar Valdaru), Even Hurt (59. Kristofer Robin Grün).
Varus: Oskar Hendrikson, Mihkel Jürimäe, Ott Oskar Valdaru, Egert Starkopf, Markus Aldoja, Georg Vende, Kristofer Robin Grün, Oliver-Aleksander Otti.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta