Luup peale | PSG pole enam Euroopa tipp, Arsenal trügib nende asemele
Kes on kõrgklassist ja kes lihtsurelik? Arsenal tõestas Meistrite liiga teises voorus koduväljakul Paris Saint-Germaini vastu võetud 2:0 võiduga, et neid saab praeguse seisuga rahumeeli liigitada esimesena mainitute sekka. Noorenduskuuri läbi elav PSG maksab seevastu lõivu kogenematusele ja peab lootma helgemale tulevikule.
Esimese veerandtunni jooksul keerutas Bukayo Saka palli ristnurgast veidi üle ja Achraf Hakimi teenitud nurgalöögi järel pääses lööma Nuno Mendes, kuid tema sihik oli täiesti paigast. 20. minutil pääses Arsenal juhtima – Leandro Trossardi kavalat tsenderdust ründas kaitsjatest vabanenud Kai Havertz, Gianluigi Donnarumma jäi väravast välja tulekuga hiljaks ja pall oli võrgus. 1:0.
PSG-le mõjus see äratuskellana ja 28. minutil riivas Mendese terav pealelöök posti. 35. minutil valati külaliste krae vahele siiski teine pangetäis külma vett. Saka kruttis paremalt äärelt karistuslöögi nii osavalt väravaesisele, et kolme palli peale sööstnud Arsenali mängija segamisest piisas ja Donnarumma ei suutnudki tõrjuda – 2:0! Kohe ei olnud kolmaski kaugel, et Saka söödu järel ei suutnud Trossard väravaesisel korralikult palli tabada.
5 - Paris have conceded five headed goals in the UEFA Champions League since the start of last season, no team has conceded more over that period. Overflown. #ARSPSG pic.twitter.com/Da9ve5Zkw9 — OptaJean (@OptaJean) October 1, 2024
Vaheajapausilt naasmise järel jõudis Arsenal peaaegu fantastilise väravani. Trio Saka-Trossard-Havertz mängis efektsete söötudega Gabriel Martinelli löögile, kuid pall maandus Donnarumma süles. Üle tunni oli mängitud, kui Luis Enrique vahetas platsile nii Fabian Ruizi kui ka Randal Kolo Muani, mille tulemusena hakkas PSG tasapisi pallivaldamist ohtlikeks rünnakuteks vormima. Joao Neves tabas nurgalöögi järel latti, Kang-In Lee proovis salakavala vindiga eemalt ja Kolo Muanil jäi värava ees pallini jõudmisest vähe puudu.
75. minutil sähvatas korraks ka Arsenal, ent Donnarumma sai Martinelli löögile käe ette. PSG veel proovis, nõudis – ja üpris arvestatavate põhjendustega – 78. minutil Riccardo Calafiori käemängu eest penaltitki, kuid ei saanud seda ning pidi leppima 0:2 kaotusega.
Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:
Mängu alustati enesekindlalt, domineeriti ja kasutati PSG kaitsjate ning väravavahi eksimused edukalt ära. Kodutöö oli Arsenalil samuti tehtud – külaliste üks ohtlikumaid mehi oli oodatult Achraf Hakimi, kuid tema sööste valvati pea alati kahe mehega ja edukalt.
5 - In all competitions, Arsenal are the team Paris have faced the most in their history without ever winning (5 games - D3 L2). Block. pic.twitter.com/7ullwEagfy — OptaJean (@OptaJean) October 1, 2024
Teise poolaja jooksul muutus kodumeeskonna tegutsemine aga aina passiivsemaks ja tasapisi hakkas end meelde tuletama nädalavahetuse liigamäng Leicesteriga, kus külalised 2:0 edus viigini lubati. Teist korda sama reha otsa siiski ei astutud, sest ehkki viimase paarikümne minuti sisse mahtus mõni moment, mis võinuks külalistele tagasitulekuks võimaluse anda, suutis Arsenal vääratusi vältida. Pärast avavoorus Atalantaga tehtud väravateta viiki ei olnud võit neile ehk veel suisa hädavajalik, aga oluline siiski.
2. Kas PSG kuulub veel üldse suurte sekka?
"Mikel Arteta on suurepärane treener. Ta on teinud üsnagi võiduvõimetust klubist Euroopa ühe parema meeskonna. Ütleksin isegi nii, et ilma pallita mängimises pole Arsenalile Euroopas vastast."
Nii tunnustas Luis Enrique mängu eel ametivenda, kuid nagu kohtumine ise näitas, oli Arsenal üle keskmise hea ka palli omades. Statistiliselt olid meeskonnad avapoolajal võrdsed, aga polnud küsimustki, kumb jättis teravama ja ohtlikuma mulje – seda kinnitasid mõistagi ka kaks väravat.
Opta kõiketeadvate masinate andmetel kohtusid Euroopa ränkingutabeli neljas ja kuues meeskond, ent PSG esitus ei meenutanud küll midagi sellist, mis peaks olema omane Euroopa tippmeeskonnale. Rünnakul liigutati palli aeglaselt, kaitses oldi seevastu hädas ja taas lasti endale lüüa avavärav õhuvõitlusest, mis on viimase aasta jooksul olnud pariislaste Achilleuse kand.
Tonight's Champions League match between Arsenal and PSG sees the fourth-best team in men's football worldwide meet the sixth-best, according to the Opta Power Rankings.
Find out where your team are ranked today, here. #UCL #ARSPSG ⬇️ — Opta Analyst (@OptaAnalyst) October 1, 2024
Ainus, milles Emiratesi staadionil tipptaset näidati, oli fännide lakkamatu kaasaelamine. Ent kas PSG-d peakski üleüldse enam pidama tippklassi meeskonnaks? Jah, neil on Hakimi, Donnarumma ja Marquinhos, samuti on endale juba omajagu nime teinud Bradley Barcola või Portugali kolmik Vitinha, Joao Neves ja Nuno Mendes. Ent tervikut pole ja kas kunagi tulebki? Ka individuaalselt kõvemate nimede juures jäid PSG laeks 13 aasta jooksul ju vaid üks Meistrite liiga finaal ja kaks poolfinaali, ei enamat.
Kui teisel poolajal sekkusid pingilt Fabian Ruiz ja Randal Kolo Muani, kasvas nii nimekate mängijate arv kui ka intensiivsus, aga tunnet, et PSG võiks Arsenalile tõeliselt ohtlikuks saada, ei tekkinud kordagi. On see lõiv, mida tuleb ajutiselt noorenduskuuri arvelt tasuda? Või uus reaalsus?
3. Staarid ei maksa enam midagi?
Kõigepealt lahkusid Pariisist Lionel Messi ja Neymar, sel suvel ka Kylian Mbappe. Kes on nüüd PSG järgmine superstaar? On teda üldse? Kõige lähemal võiks sellele tiitlile olla Ousmane Dembele, kes on ka sel hooajal löönud kuue liigamänguga juba neli väravat ja andnud lisaks kolm väravasöötu.
Kuid reedeses liigamängus Rennes’iga pidi Dembele 82. minutil tegema platsil ruumi 16-aastasele Ibrahim Mbayele. PSG juhtis selleks hetkeks 3:1, nii et pealtnäha üsna rutiinne vahetus. Paraku võttis prantslane peatreeneri otsust isiklikult ja reageeris nii, et Luis Enrique jättis ta Londoni lennukilt sootuks maha.
🚨 Ousmane Dembélé has been dropped by Luis Enrique for the game against Arsenal!
The decision made by PSG manager is due to disciplinary reasons.
Ousmane and Luis Enrique had an argument after Rennes game and Spanish coach decided to drop Ousmane — as @FabriceHawkins called. pic.twitter.com/AwdWOpeN7O — Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) September 30, 2024
"Räägin ausalt, aga ma ei kavatse sellest mingit seebiooperit teha. Meie vahel ei ole mingit tüli, aga küsimus on mängija poolses vastutuses," selgitas Enrique mängueelsel pressikonverentsil. "Kui mõni mees käitub viisil, mis ei vasta meeskonna ootustele, ei ole ta järelikult valmis mängima. Pidin tegema keerulise otsuse, aga olen endas kindel. Usun, et nii on meeskonna jaoks parim. Tiitleid ma garanteerida ei saa, küll aga saan teha kõik, et meeskonnal oleks tugev identiteet. Klubi president ja spordidirektor toetavad mind. Aga olgu veel kord öeldud, et edaspidi võib selles meeskonnas olla taas koht ka Ousmane Dembele jaoks."
Noor on see meeskond tõesti, aga kas ja kui kaua jagub omanikel kannatust leppida vaid Prantsusmaa meistriks tulekuga, et Luis Enriquele ehitamiseks aega anda? Avavoorus õnnega pooleks saadud võit Girona üle ja lõppkokkuvõttes kindel mänguline allajäämine Arsenalile ei ole tekitanud küll tunnet, et PSG võiks niipea euroopaüleses suures mängus taas “küsija” rollis olla.
Bukayo Saka's game by numbers vs PSG:
58 touches
23/30 passes completed
9 duels won
7 touches in opp. box
3 take-ons completed (most)
2 shots
2 fouls won
2 tackles won
1 chance created
1 goal
0.07 xG
Leading by example. ©#UCL pic.twitter.com/KqtYJGSih5 — Squawka Live (@Squawka_Live) October 1, 2024
4. Mängu parim – Bukayo Saka
Arsenali number seitse kasutas täiel määral ära PSG kaitsjate passiivsuse ja dikteeris otsustavatel hetkedel mängu.
Arsenal - PSG 2:0 (2:0)
20. Kai Havertz, 35. Bukayo Saka
Tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta