Luup peale | Pühkige kapist tolm, Tottenham asetab sinna 17 neetud aasta järel Euroopa liiga trofee!


17 pikka aastat oodanud Tottenham Hotspur on needusest prii. Tänavuse hooaja Euroopa liiga trofee kuulub Põhja-Londoni klubile, kes sai Bilbaos toimunud finaalis 1:0 jagu Manchester Unitedist.
Avapoolajal nappis finaalile omast kinnisust ja kompamist. Pigem käis alates avavilest San Mamesi staadionil tempokas vutimadin. Hoogsaid liigutusi jagus peamiselt keskväljale ja karistusalade taha, ent väravavahid ei pidanud suuri kangelastegusid tegema.
Esimese kolmveerandtunni ainsa ohtliku võimaluse sepistas 42. minutil Pape Sarr, kes toimetas vasakult äärelt terava tsenderduse värava suunas tormanud Brennan Johnsonile, kel ei õnnestunud esimene kord kera tabada, kuid teisel katsel torkas ta selle ebalevate Unitedi kaitsjate eest Andre Onana seljataha - 1:0 ja Spurs asus finaali juhtima!
UEFA have awarded Brennan Johnson the goal for Spurs' opener.
This means that Brennan Johnson is the first man to score for Tottenham in a final since Jonathan Woodgate in 2008 ⭐ pic.twitter.com/Cxnlnsyj4c — Football on TNT Sports (@footballontnt) May 21, 2025
Teisel poolajal keskendusid Ange Postecoglou mehed eduseisu kaitsmisele ning Ruben Amorimi hoolealused otsisid viiki. Mida aeg edasi, seda rohkem vajusid Spursi liinid tagalasse. Ühel hetkel mindi üle viiemehelisele kaitseblokile, kui 79. minutil sekkus vahetusest Kevin Danso.
Rääkides ärevatest momentidest. Unitedi poolt leidis esimene säärane hetk aset 68. minutil, kui Bruno Fernandesi tõstet püüdma rutanud Guglielmo Vicariol põrkas pall näppude vahelt Rasmus Höjlundile, kes suunas selle peaga puuri poole, ent välejalgne keskkaitsja Micky Van de Ven tegi akrobaatilise sooritusega väravajoone juures puhastustöö.
The trophy-saving moment from Micky van de Ven 🚫 pic.twitter.com/yArj6gaIjl — B/R Football (@brfootball) May 21, 2025
Meeleheitlikult seda ühtainsat õnnestumist, mis oleks viinud matši lisaajale, otsinud United jäi realiseerimisega hätta. Järgmine hea šanss avanes neil alles 90+7. minutil, mil teisele korrusele kerkinud Luke Shaw pääses Diogo Dalot' antud kaarpalli peaga suunama, kuid kindamees Vicario säras joonel reaktsioonitõrjega. Mõni hetk hiljem kõlas peakohtuniku Felix Zwayeri lõpuvile, mille järel said Tottenhami mängijad ja poolehoidjad hõisata.
EUROPA LEAGUE CHAMPIONS!!! pic.twitter.com/PQXyRSBvfb — Tottenham Hotspur (@SpursOfficial) May 21, 2025
Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Maguire kees üle
Oli selgemast selgem, et Tottenhami meestele anti käsk - Unitedi mängijaid tuleb töödelda. Sihtmärgiks osutus Punaste Kuradite keskkaitsja Harry Maguire, kes pärast igat kokkupuudet Cristian Romeroga jäi argentiinlasega pikalt ja laialt maid jagama. Kohtumise lõppfaasis kees Maguire üle ning põhjustas seetõttu mitu tarbetut sõnasõda ja viga, mis kõik mängisid niigi aega venitanud Spursi kasuks.
2. Postecogloul oli õigus
15. september 2024 oli see päev, mil Postecoglou ütles pärast Põhja-Londoni derbis saadud 0:1 kaotust, et Tottenhami fännidel ei tasu muretseda, sest ta võidab treenerina teisel aastal alati midagi. Vastu kajas jalgpallisõprade ebausk, lakkamatu naer ja hulganisti meeme.
Pärast seda finaali naerab hoopis Postecoglou, kes juba mängueelsel pressikonverentsil sarjas ajakirjanikku, sest too oli kahevahel - kas tituleerida Tottenhami treener kangelaseks või klouniks. Nüüd on vastus olemas.
2 - In winning the 2024-25 UEFA Europa League, Spurs manager Ange Postecoglou has maintained his record of winning a trophy in his second full season with a club (1997-98 South Melbourne, 2011-12 Brisbane Roar, 2019 Yokohama F. Marinos, 2022-23 Celtic). Always. #UELfinal pic.twitter.com/sedkuw7Nqd — OptaJoe (@OptaJoe) May 21, 2025
3. Karikapõud lõppes
17 aastat tagasi tõstis Spursi toonane kapten Ledley King Wembley staadionil taeva poole liigakarikasarja trofee, kui Tottenham alistas finaalis Chelsea 2:1. Sellele järgnes pikk põud, mille jooksul jõuti 2015 ja 2021 liigakarikas ning 2019 Meistrite liigas finaali, aga jäädi tühjade pihkudega. Tottenham oli justkui neetud klubi, kes oli määratud tühja auhinnakapiga olema. Nüüd on nende hädad lõppenud.
Bilbaos oli näha, et väljakul on kaks võistkonda, kes kardavad kaotada, sest kui niigi vett vedama läinud liigahooaja kõrvale panna finaalikaotus, võrduks tänavune aasta katastroofiga. Premier League'is 16. kohal oleva Unitedi jaoks on see hooaeg selgelt läbikukkunud, 17. real asetseva Spursi jaoks mitte.
Casemiro hadn't lost a European Cup final until he faced Spurs 👀 pic.twitter.com/CcOfUWKMSo — ESPN UK (@ESPNUK) May 21, 2025
Kannatliku Tottenhami mänguplaan toimis. Nad ei vajanud palli ega hulganisti võimalusi, vaid oodati kuldset momenti, mida ära kasutada. Mannetul Unitedil lubati rünnata, teades, et vastase tulekud ei kujune ohtlikeks, kui kaitsta hingestatult. Mõned nopped statistikast:
- Pealelöögid Unitedile 16:3
- Raamilöögid Unitedile 6:1
- Pallivaldamine Unitedile 73:27
4. Spursi ootab Meistrite liiga
Kuigi 22 aastat Arsenali juhendanud Arsene Wenger usub, et Euroopa liiga võitjat ei tuleks premeerida Meistrite liiga pääsemisega, siis Tottenhami ei huvita see teps mitte. Nemad on tänu finaalivõidule tagasi tugevaimas eurosarjas, kus palliti viimati hooajal 2022-23. United jääb seevastu esimest korda pärast hooaega 2014-15 euromängudeta.
Kõige eriskummalisem on antud pileti lunastamisel tõik, et Tottenham on koduliigas väljalangemistsooni kohal, jäädes viiendal positsioonil paiknevast Chelseast maha 28 punktiga. Aga see pole mõistagi Spursi mure, sest reeglid on reeglid ja nende kohaselt saavad nad mängida Meistrite liigas, mille põhiturniiril on tuleval sügisel kuus Inglismaa klubi.
Tottenham 🏴 is projected to enter 🔵 UCL in Pot 3.
📈 Barcelona 🇪🇸 stays in Pot 1.
📈 Club Brugge 🇧🇪 climbs to Pot 2. pic.twitter.com/1JyjOpc8v0 — Football Meets Data (@fmeetsdata) May 21, 2025
5. Räägime rahast
Kuna tänapäeval ringlevad paljud asjad raha ümber, siis tasub selgitada, kui palju teenis Spurs tänavuse Euroopa liiga hooaja pealt ja kui palju võivad nad kasseerida järgmise Meistrite liiga hooaja eest. Tottenhami võidutuluks tugevuselt teises eurosarjas hinnatakse olevat ligi 45 miljonit eurot, millele lisandus 4 miljonit superkarikafinaali kvalifitseerumise eest.
Finaali eel räägiti, et Meistrite liigasse pääsemine toob võitjale tõenäoliselt 120 miljoni eurose rahasüsti, kui sinna sisse arvestada osalusraha ja kõik muud sissetulekuallikad, nagu piletimüük, sponsorlepingud ja edu korral edasipääs sõelmängudele. Mullu 134 miljoni euroga kahjumisse jäänud United vajas seda finantsabi rohkem kui 30 miljoni euroga kahjumis olnud Spurs, ent karikajanu kaalus selle üle.
6. Mängu parim - Guglielmo Vicario
Sel eurokevadel on palju tähesära pälvinud väravavahid. Näiteks Meistrite liigas tassisid Gianluigi Donnarumma ja Yann Sommer vastavalt PSG-d ja Milano Interit, kes mängivad 31. mail finaalis. Spursi särgis kerkis esile Vicario, kes vaatamata ühele apsakale tegi viis väga tähtsat tõrjet, hoides oma seljataguse tühjana.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta