Luup peale | Punnis taskutega keskkaitsja ja teraskätega väravavaht hoidsid Kuressaaret pikalt. Ja siis kerkis Zenjov (galerii!)
FC Kuressaare hoidis tiitlikaitsja FC Flora vastu pikalt väravateta viigiseisu, aga Sergei Zenjovi 88. minuti tabamus jättis kolm punkti ikkagi rohevalgetele.
Mäng algas oodatust mõnevõrra lahtisemalt. Juba esimese kahe minutiga avanes mõlemale paar võimalust, aga seejärel haaras üha kindlamalt ohjad Flora. Kuuenda-seitsmenda minuti paiku lõi kodumeeskond kolm väga ohtlikku võimalust – peamiselt oli aktsioonis Sergei Zenjov, kelle kaks vasaku jalaga tehtud lööki suutis Kaur Kivila siiski tõrjuda.
Flora siht oli avaminutitest peale selge: vaja on võita. Tasapisi kerkis pilti ka Tony Varjund, kelle 15. minuti võimalus oli selgelt avaveerandtunni kõige ohtlikum – Kristo Hussar tsenderdas ja noor ründaja pani mõne meetri kaugusel väravast pea vahele, aga pall läks napilt postist mööda.
21. minutil puutus pall esimest korda väravat, kuid paraku vaid raame. Zenjov vedas omad mööda paremat äärt rünnakule ja Nikita Mihhailov pääses lõpetuseks 20 meetrilt ristnurka sihtima, aga löök tabas posti.
Ehkki Flora kontrollis mängu väga selgelt, ei jäetud raame kolinata ka teises väljaku otsas – loetud minutid pärast Mihhailovi lööki pääses Mattias Männilaan nurgalöögist tulnud palli peaga suunama, aga tabas väravalatti. Ehkki Karl Rudolf Õigus proovis esimese poolaja jooksul mitu korda kaugelt õnne, jäigi too Männilaane olukord Kuressaare kõige ohtlikumaks võimaluseks.
Flora esimese mängupoole parim võimalus avanes Mark Anders Lepikul, kes konksutas 38. minutil vastaste kasti juures ära Karl Orreni (mis oli selles mängus ainukordne sündmus) ja pääses Kivilaga üks-ühele, aga seegi olukord lõppes nii nagu varasemad – Lepik lõi ja Kivila tõrjus.
Teise poolaja parim võimalus paistis kuuluvat Kuressaarele, kui Siim Aer paremalt äärelt kasti suunas purjetas. Väravast mõne meetri kaugusele jõudnud sööt leidis üles Andero Kivi, aga juba 4. minutil sunnitud vahetuse tõttu sekkunud saarlane lõi palli täpselt Kristen Lapale sülle.
Flora jätkas pusimist ja tiirutas järelejäänud mänguaja vältel Viienda Sektori ees nagu kass ümber palava pudru – ja siis see viimaks juhtuski. Marco Lukka riputas 88. minutil palli vasakult äärelt väravaesisele ja Sergei Zenjov koksas selle peaga ristnurka – Flora võitis mängu 1:0!
Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Kes kannatab, see lööb lõpuks värava. Vähemalt Flora puhul on nii
Flora lõi kogu mängu vältel ridamisi võimalusi. Kui avapoolajal ei õnnestunud palli mööda saada Kaur Kivilast, siis teisel sumbusid rünnakud veelgi varem: tihtipeale ei jõutud isegi löögini. Küll saadeti kasti tsenderdusi, aga need tulid enamjaolt sama targana välja tagasi.
Kõrvaltvaatajale võis tunduda, justkui oleks Flora mängus puudunud kirg: asju tehti justkui õigesti, liigutused olid täpsed, aga emotsioonist jäi vajaka. Väravanälg puudus. Daniil Kuraksin läkitas karistusala vasakust tsoonist värava ette rohkem tsenderdusi kui ühel käel sõrmi, aga lööjat polnud. Söödukvaliteedile oli seejuures keeruline midagi ette heita.
Lõpuminutitel pööras meistermeeskond aga oma suurima väärtuse ikkagi võiduks: kannatlikkus ja vähene rabistamine on Flora tänase võidu põhilised märksõnad. Isegi kui veel 88. minutil seisis tablool 0:0, ei hakatud uisapäisa kuhugi tormama. See tõigi lõpuks tulemuse.
2. Kelle või mille leiab Karl Orren koju jõudes taskust?
Telefon, rahakott, autovõtmed … ja ehk ka paar Premium liiga tippründajat? Kuressaare 19-aastane keskkaitsja – kes muide veel mullu mängis Flora U21 meeskonnas – suutis liiga parima väravaküti Mark Anders Lepiku täna väga edukalt neutraliseerida.
Lepik on üks liiga kardetumaid ründajaid – enne tänast 13 mänguga 11 väravat löönud mees jäi Orreni varjus Kuressaare vastu aga peaaegu nähtamatuks. Korra lubas Orren Lepiku siiski vabalt tegutsema, ent siis astus lavale väravavaht Kivila – tema vägitegudest saab lugeda järgmises punktis.
Kummalisel kombel suutis Orren sama triki korraldada ka möödunud voorus Nõmme Kalju vastu, kus Kalju küll 3:0 võitis, aga Kanada koljat Promise David pigem edukalt ära neutraliseeriti. Peatreener Roman Kožuhhovski olukord on seega lihtne: kui vastasel on lauale käia väga hea ründaja, siis tema tõmbab kaardipakist trumbina Orreni!
3. Mängu parim – Kaur Kivila
Tavapäratul kombel kuulub mängu parima auhind sedapuhku kaotajale. Kuressaare väravavaht Kivila ei saanud avapoolaja vältel end hetkekski vabaks lasta, sest Flora tuli üha uuesti ja uuesti, küll vasakult, küll paremalt. Kord lõi Sergei Zenjov vasakuga, kord läkitas Daniil Kuraksin värava ette madala tsenderduse. Aga võrk ei sahisenud – ikka ja jälle oli Kivila ees.
Ainuüksi esimese 45 minutiga pidi muuseas just Florast Kuressaares laenul viibiv Kivila tegema kaheksa tõrjet. Ehkki tihtipeale vedas alt ka florakate löögitugevus, mis tõrjumist just üleliia ei raskendanud, on näitaja kahtlemata vägev. Soliidne tõrjedrill, võiks isegi öelda?
Kaheksa tõrje sekka mahtus näiteks kolm Zenjovi vasaku jala lööki kastijoone lähistelt, üks ohtlik Mihhail Kolobovi pealöök ning kirsina tordil Mark Anders Lepiku üks-ühele olukord. Viimane tundus Flora jaoks olevat kindel värav … aga Kivila arvas teisiti. Väravalukk õnnestus florakatel lahti muukida alles 88. minutil. Põnevuse säilimine viimaste hetkedeni oli väga suurel määral just Kivila teene.
Protokoll:
21. mail kell 19.00 A. Le Coq Arenal
Tallinna FC Flora - FC Kuressaare 1:0 (0:0)
88. Sergei Zenjov
Väravasöödud: 88. Marco Lukka
Hoiatused: 19. Erko Jonne Tõugjas - 69. Oliver Rass, 71. Andero Kivi
Mänguolud: +18, päikesepaisteline ilm, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 440
Peakohtunik: Kristjan-Eric Lääne
Abikohtunikud: Aron Härsing, Marto Kiisk
Neljas kohtunik: Voiteh Karnatsevitš
VAR: Kristo Külljastinen
AVAR: Risto Eelmaa
Flora: Kristen Lapa, Marco Lukka, Erko Jonne Tõugjas, Mihhail Kolobov, Kristo Hussar, Vladislav Kreida, Nikita Mihhailov (89. Oliver Nikola Cekredzi), Daniil Kuraksin (89. Sander Alamaa), Tony Varjund (90+1. Tristan Pajo), Sergei Zenjov (89. Gregor Rõivassepp), Mark Anders Lepik.
Varus: Silver Rebane, Robert Veering, Oliver Nikola Cekredzi, Tristan Pajo, Oscar Pihela, Sander Alamaa, Gregor Rõivassepp, Maksim Kalimullin, Sten Patrick Prunn.
Kuressaare: Kaur Kivila, Märten Pajunurm, Karl Orren, Sander Alex Liit, Oliver Rass, Siim Aer, Pavel Dõmov (4. Andero Kivi; 90+2. Kristofer Robin Grün), Artjom Jermatšenko (89. Gleb Pevtsov), Joonas Soomre, Karl Rudolf Õigus, Mattias Männilaan.
Varus: Magnus Karofeld, Rihard Meesit, Joosep Kobin, Gleb Pevtsov, Kristofer Robin Grün, Anton Volossatov, Ralf-Sander Suvinõmm, Joonas Vahermägi, Andero Kivi.
Liigatabel:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Andrei Smetana
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta