Itaalia koondise peatreener Roberto Mancini rivistas Saksamaa vastu üles teise koosseisu ning pakkus koguni kuuele mängijale koondisedebüüdi, kuid parimas koosseisus sakslased ei suutnud sellest hoolimata enamat 1:1 viigist.
Esimesed veerand tundi möödusid pea täielikult kodumeeskonna väljakupoolel - erandlikud Itaalia ründereidid katkesid kiiresti. Sakslaste võimas territoriaalne ülekaal ei väljendunud aga väravavõimalustes, sest mängutempo oli Bologna ligi 30-kraadises kuumuses üsna rahulik. Teravust sai näha alles 15. minutil, kui Serge Gnabry murdis paremalt äärelt kasti, möödus Cristiano Biraghist ja virutas terava nurga alt peale, aga Gianluigi Donnarumma oli mees omal kohal.
Seejärel aktiviseerus ka Itaalia ning ülejäänud avapoolaeg oli oluliselt kahepoolsem, olgugi et mängutempot ja häid võimalusi nappis endiselt. Thomas Müller sai 26. minutil 15 meetri peal täiesti vabalt palli, aga tema pealelöögi suutis Alessandro Florenzi värava eest blokeerida. Itaalia ähvardas kauglöökidega, kuid debütant Davide Frattesi ei leidnud kolmel katsel raame üles ning Gianluca Scamacca tabas 35. minutil ligi 23 meetri kauguselt posti.
Avapoolaja parim moment tekkis 38. minutil, kui sakslased kombineerisid pikalt Itaalia trahvikastis, kuniks pall kukkus lõpuks ette Gnabryle, aga ta põrutas selle healt positsioonilt täiest jõust üle lati.
Teise poolaja alguses haaras initsiatiivi enda kätte kodumeeskond. Scamacca pääses 47. minutil Matteo Politano tsenderduse järel neljalt meetrilt vabalt peaga löögile, aga ei suutnud hiilgavat võimalust raamidesse suunata. Kolm minutit hiljem viis Scamacca sööt Sandro Tonali viiekasti nurgas Manuel Neueriga silmitsi, aga keskväljamehe puude läks pisut pikaks ja Neuer jõudis tema eest palli ära korjata. 56. minutil murdis Matteo Politano paremalt kasti ja tema löök keeras napilt tagumisest ristnurgast mööda
Itaalia surve tõi tulemuse 70. minutil, kui vahetusest sekkunud debütant Wilfried Gnonto tegi paremal äärel eeltöö ning andis suurepärase tsenderduse värava ette, kust Lorenzo Pellegrini kolmelt meetrilt palli tühja võrku kõksas - 1:0!
Värav aga äratas üles ka Saksamaa, kes sai kiiresti ise surve peale. Juba kolm minutit hiljem oligi seis viigis, kui Kai Havertzi tsenderdus põrkas ette Joshua Kimmichile, kes virutas palli kaheksalt meetrilt jõuga väravasse - 1:1! Saksamaa jõudis lähedale ka juhtväravale, aga Gianluigi Donnarumma suutis edukalt tõrjuda nii Ilkay Gündogani kui ka Kimmichi löögid.
Lõpu eel mängutempo jällegi langes, suur hulk vahetusi lõhkus rütmi ja ohtu tekkis veel vaid standardolukordades. Saksamaa hoidis kerget initsiatiivi, aga ei suutnud enda soosikustaatust maksma panna. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Itaalia on sunnitud tulevikku vaatama
Väravavaht Gianluigi Donnarumma oli täna ainus mees Itaalia põhikoosseisus, kes alustas ka kolm päeva varem Argentina vastu – kõik kümme väljakumängijat vahetati välja. Seejuures lubati suur osa kogenud meestest pikkade klubihooaegade järel üldse koju ära, mistõttu nappis ka Itaalia pingil rahvusvahelist kogemust.
Algkoosseisu pääsenud 22-aastane Sassuolo poolkaitsja Davide Frattesi tegi oma A-koondise debüüdi. Vahetusest said debüüdid kirja ka 18-aastane FC Zürichi ründaja Wilfried Gnonto, 22-aastane Torino poolkaitsja Tommaso Pobega, 24-aastane Interi kaitsja Federico Dimarco, 20-aastane Hellas Verona ründaja Matteo Cancellieri ja 20-aastane Torino poolkaitsja Samuele Ricci.
Finalissima kaotuse järel lõpetas Giorgio Chiellini koondisekarjääri ning Federico Bernardeschi, Emerson, Lorenzo Insigne, Jorginho ja Marco Verratti lubati koju. Täna ei teinud kaasa ka Leonardo Bonucci, Manuel Locatelli ja mitmed teised kogenumad koondislased. Samuti on pikk vigastatute nimekiri, mis jättis teiste seas kõrvale Ciro Immobile, Federico Chiesa ja Domenico Berardi.
Selle kõige tulemusel kraapis Mancini tänaseks kokku mängijaid, kellest mitmeid nägid esmakordselt ilmselt ka Itaalia koondise tulised poolehoidjad. Ent see ei olnud vaid sundolukord, vaid paljuski ka teadlik ja mõistlik valik, sest MM-ilt kõrvalejäämise tõttu vajabki meeskond värsket verd ja uuesti üles ehitamist.
2. Mancini alustab taas nullist, Flick püsib võitmatuna
Itaalia jõulise noorenduskuuri taga on viimase 11 kuu tormilised sündmused, mis on nad taevapiirilt maa peale kukutanud. Sakslased on omakorda samal ajavahemikul liikunud vastupidises suunas.
11. juulil juubeldas kogu Itaalia, kui Azzurri alistas Wembleyl penaltiseerias Inglismaa ning krooniti Euroopa meistriteks. Saksamaa oli juba 1/8-finaalis inglastele alla jäänud, misjärel andis Joachim Löw teatepulga üle Hansi Flickile, keda näis ootavat raske ülesanne Die Mannschaft tagasi teravaimasse tippu kergitada.
Sealt edasi ongi meeskonnad kulgenud ristivastupidises suunas. Roberto Mancini hoolealused kukkusid edu laineharjalt kiiresti ja valusasti, suutes võita kuuest MM-valikmängust ühe ainsa ning kukkudes häbistava kaotusega Põhja-Makedoonia vastu konkurentsist välja. Samuti kaotasid nad Rahvuste liiga eelmise hooaja poolfinaalis Hispaaniale ning jäid kolm päeva tagasi Finalissima kohtumises koguni 0:3 alla Argentinale.
Flick sai aga Saksamaa masina kohe tööle, võites enne tänast üheksast mängust kaheksa ja viigistades ühe ning kindlustades MM-pileti mängleva kergusega. Tõsi on see, et päris tippklassi koondiseid nende alagruppi ei kuulunud ning selle seeria sisse mahubki vaid üks väga nimekas vastane, kui märtsis tehti Hollandiga 1:1 viik. Muljetavaldav oli aga varemalt olnud see, millise kindlusega nad vastaseid maha murravad, lüües näiteks Itaalia kirstunaelaks osutunud Põhja-Makedooniale omavahelises mängus neli vastuseta väravat.
See kõik oligi viinud meeskonnad tänaseks väga erinevatesse olukordadesse. Saksamaa valmistub oma parimas koosseisus MM-iks ning lihvib Rahvuste liigas vormi, Itaalia peab aga seadma pilgud kaugemale ette ning kasutab Rahvuste liigat katseklaasi ja kasvulavana, kus uutele mängijatele võimalusi ja kogemusi pakkuda.
Seda arvesse võttes oli aga tänane kohtumine Saksamaa jaoks parajaks pettumuseks. Mitte ainult tulemuse pärast, vaid ka selle tõttu, kuidas itaallaste vähekogenud koosseis neilt teise poolaja alguses mängu käest ära rebis. Itaaliale omakorda lisab see esitus optimismi ja usku, et Mancini on õige mees nad ka teist korda nullist üles ehitama.
3. 18-aastane Karol Metsa klubikaaslane Itaalia koondises
Itaalia suurimaks mänguliseks mureks on olnud väravate löömine, mistõttu on ründemeeste otsingul suunatud pilgud juba vägagi sügavale reservidesse.
65. minutil sekkus täna vahetusest Wilfried Gnonto, 18-aastane Elevandiluuranniku juurtega Milano Interi kasvandik, kes praegu teenib leiba Karol Metsa koduklubis FC Zürichis. Möödunud hooajal kogunes tema arvele Šveitsi kõrgliigas 33 mänguga 8 väravat. Viis minutit pärast sekkumist hiilgas Gnonto väravasööduga, õigustades peatreeneri usaldust kuhjaga.
Gnonto polnud aga ainus suur üllatusnimi Itaalia koosseisus. Sinna kuulus ka 20-aastane Hellas Verona ründaja Matteo Cancellieri, kes pääses lõppenud hooajal vaid ühe korra Serie A-s põhikoosseisu ja sai lõpuks kirja üheainsa värava.
4, Mängu parim - Joshua Kimmich
Saksamaa keskväljahing võttis kaotusseisu jäädes meeskonna enda õlule ja vedas nad soost välja. Väravate löömine ei ole tema esmane roll, aga viigivärava ta lõi ning kaugele ei jäänud ka võiduvärav.
Tulemus:
Itaalia - Saksamaa 1:1 (0:0)
70. Lorenzo Pellegrini - 73. Joshua Kimmich
Tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta