Eesti naiste koondis avas võõrsil Luksemburgi vastu EM-valiksarjas punktiarve. 1:1 viik jätab seisu viimase kohtumise eel lahtiseks ning samal ajal kannustab Tartus Tamme staadionil minema veelgi julgemalt peale.
- Vaata ka Liisi Troska galeriid kohtumisest siit või artikli lõpust!
Mäng algas vastase soovi järgi ning juba minuti järel jõuti Karina Korgi nina alla. Eesti jäi olukorras hetkeks päris passiivseks ning lubas vastasel varianti otsida, kuid siis vajus ka Mari Liis Lillemäe paremalt äärelt appi ning aitas palli kastist väljapoole suunata. Natuke hiljem jõudsid nemadki vastase poolele, kui Kelly Rosen lasi palli karistuslöögist kasti, kuid Liisa Merisalu suunamine jäi kaaslastele ebamugavaks. Möödusid pikad minutid, kui Eesti oli vastase surve all ning ei suutnud ise ühtegi rahuldavat rünnakut üles võtta.
24. minutil oli Eesti lähedal vastase näpistamisele. Olukord sai alguse Isabel Alberti ebatäpsest söödust keskkaitsja suunas, mille Tammik vahelt lõikas. Praeguse Eesti koondise resultatiivseim ründaja lõi kiirelt peale, sest Lucie Schlime polnud väravasuul, kuid katse jäi kesiseks nii täpsuse kui jõu poolest.
Enne pooltunni täitumist teenisid initsiatiivi haaranud eestlannad kaks nurgalööki, mis jäid Merisalu pärusmaaks. Mõlemad pallid olid üsna teravad ning läksid edukalt mängijatesumma. Eriti hästi just teine, kui Lillemäe ja Siret Räämeti koostöös jõudis pall väravajoonele, kuid mitte sellest üle, sest Kimberley Dos Santos oli viimase kaitsjana joonel lappimas. Minutid hiljem pääses 22-aastane ääreründaja Merisalu ka ise terava nurga alt löögile, kuid rammis palli esimese posti suunas, kus oli Schlime kindlalt vahel.
Avapoolaja lõpusirgel - 39. minutil - mängis Luksemburg omalt poolt seni parima võimaluse välja. Seda vedas Joana Lourenco Magalhaes, kes lükkas Laura Milleriga seina, mängides nii olukorrast välja nii Räämeti kui Roseni, ja läks terava nurga alt löögile. Kork kattis esimese tsooni ära ning jättis vastasele vaid küljevõrgu.
40. minutil olid eestlannad skoori avamisele veelgi lähemal: Lillemäe mängis kavala suunamuutusega end tsenderdama ning lasi palli värava alla täpselt Tammiku pea peale, kuid FC Flora esiründaja suunamine jäi ülinõrgaks ning ei läinud värava poolegi. Jätkuolukorrast ei suutnud maksimumi võtta ka Merisalu.
Teine poolaeg algas sahmakaga: vastane sai esimestel minutitel ohtlikult tulema ning võitis nurgalöögi, millest kapten Laura Miller värava lõi - 1:0! Kolm minutit hiljem oli ka teine lähedal, kui esmalt hiilgas Kork tõrjega ning siis jõudis sangarina blokki Repkin.
See õnnestumine sillutas tee Eesti vastuväravani, mis algas 53. minutil audisisseviskest. Kuna Rosen ei leidnud varianti eespoolt, viskas ta palli Räämeti jalale. Keskkaitsja tõstis pea ning lasi kasti poole mõõdetud tsenderduse: Tammik jäi hetkeks seljaga värava poole, eksitades oma olekuga kaitsjat, kuid tegelikkuses näis kõik olevat planeeritud - käärlöögist 1:1!
Mäng muutus seepeale üsna lahtiseks ning tööd jagus iga liini esindajaile. Eesti proovis kord läbi madalate söötude, siis kõrgemate pallidega. Hea löögiüritus tuli 62. minutil kapten Kairi Himanenilt, kui ta kaitsja pealt oskuslikult maha pöörates end heast ruumist leidis, kuid esimesse posti läinud pall jäi nõrgaks. 87. minutil jõudis pall karistuslöögist südamest lajatamiseks ette Repkinile, kes eksis õige pisut.
UEFA kalkulatsioonide järgi tegi võõrustaja terve kohtumise jooksul 11 pealelööki, millest viis läksid raami. Üks näiteks 69. minutil, kui Volkov oma karistusala lähistel pallist ilma jäi, kuid kiirelt reageerinud Magalhaes ei suutnud Korki üllatada. Mängu lõpus turvas Eesti väravasuud hästi ka neljamängijaline müür, siis olid taas vahel JK Tabasalu esikinda kindlad käed. Et vastane lööks (otsustavalt) ära üleminutitel - nagu juhtus mõlemas mängus Albaaniaga - seda ei tulnud. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Liisa Merisalu alustas põhikoosseisus, debütant Helina Tarkmeel sekkus vahetusest
Kas just üllatav, aga märkimisväärne on see, et Tartu JK Tammeka ründaja Liisa Merisalu oli pärast paarikuust vigastuspausi tagasi koondise juurde tulles kohe põhikoosseisus. Tõsi, pärast Kristina Bannikova taandumist oli lahtine küll, kes võiks selle koha ääreründes hõivata, olukorras kus viimati oli sel kohal parem tipuründajana toimetav Vlada Kubassova.
Merisalu tõestas, et koht põhikoosseisus võiks edaspidigi talle kuuluda. Ta näitas head kiirust ning enamjaolt küpsust palliga mängus, kuid eeskätt lasi ülimalt kvaliteetseid palle nurgalöögist. Kuna ta pole Anastassia Morkokvina ja Sirje Kapperi ajastul tingimata põhimängija olnud - 20 kohtumisest viis algrivistusest - on see relv pidanud rohkem riiulil istuma. Nüüd, kui Merisalule ideaalselt sobiv positsioon ootab resoluutset täitjat, võiks tartlasel olla mõne kaaslase ees väga selge eelis.
Rõõmustav on ka see, et juures on üks ametlik A-koondislane - 18-aastane poolkaitsja Helina Tarkmeel tegi debüüdi. Ta sekkus 71. minutil keskväljale Jaanika Volkovi asemele ning aitas seisu tasa hoida. "Helina läks väga hästi sisse ja täitis hästi oma ülesandeid, mis sai talle pingi kõrvalt kaasa antud. Ta tegi täpselt seda, mida meil oli vaja," kinnitas rahulolev Kapper mängu järel.
2. Robustne ning ohtlik mäng
Esimestest minutitest peale oli ühest küljest selge, et Sloveenia peakohtunik Tjaša Misja lubab jõulist mängu. Arusaamatuks jäi põhjus, sest piiripealsete olukordade kuhjumine tõi endaga kaasa mitmed ohtlikke olukordi. Enim ehmatas Katrin Kirpu vastu tehtud viga 85. minutil, kui ta õhuvõitlusesse minnes sai vastase õlaga näkku. Korduvalt tehti liiga ka Mari Liis Lillemäele ja Kelly Rosenile, kes mängisid esimesel poolajal kaamerapoolsel küljel ning seetõttu olid momendid selgelt näha.
Mustrit mõista üritades oli eriti segadusseajav see, et kohtumise esimene kollane kaart välkus Jaanika Volkovi silme ees. Olukorra järel, kus 19-aastane poolkaitsja sakutas särgist keskväljal palliga pigem rahulikult liikunud vastast. Hiljem sai hoiatada ka Maarja Saulep, kes tõesti jäi olukorda hiljaks ning siis Lisette Tammikule ohtlikult jalga lennanud ning märgigi maha jätnud Emma Kremer.
3. Annika on antud!
Alates 2020. aastast on Eesti Jalgpalliajakirjanike Klubi andnud välja koondiseaasta ilusaima tabamuse eest Annika. Mullu valiti kandidaatide seast välja Lisette Tammiku värav Iisraeli vastu ning nüüd, aasta keskel, näib, et ka sel korral tuleb FC Flora ründajal teha oma kapi- või riiuliservale ruumi.
See, et 25-aastane ründeäss Tammik on naiste Meistriliiga kõige tehnilisem mängija, pole mingi saladus. Aga et ta otsustab üliolulisel hetkel - EM-valikmängus, kust on hädasti punkte vaja - käärlöögi kasuks, näitab klassi. Ja mitte ainult see! Tammiku sooritus oli puhas, elegantne ning väravavahi jaoks püüdmatu. Pole paha viis koondisekarjääri 16. värava löömiseks.
4. Seisust EM-valikgrupis
Eesti kuulub C5-valikgruppi Albaania ja Luksemburgiga, kellest esimene on teenitud üheksa punktiga grupivõidu ning edasipääsu kindlustanud. Madin teise koha nimel, mis võib samuti õnne tuua, jätkub, sest Luksemburg ja Eesti said tabelisse kirja ühe punkti. Koondiseid lahutab viimase mängu eel kolm silma ehk mitte miski pole kindel enne, kui teisipäeval Tartus Tamme staadionil on lõpuvile kõlanud.
"Viimane võimalus on siit sellest alagrupist see võit kätte saada, mida me oleme algusest peale soovinud ja ma usun, et me suudame seda teha. Loodame, et seekord läheb reis natuke sujuvamalt," viskas Kapper lõpetuseks vimkagi.
5. Kohtumise parim - Lisette Tammik
Ma arvan, et mitte keegi ei vaidle vastu, kui see tagasihoidlik ning vaid kirjapildis eksisteeriv auhind läheb uhke käärlöögiga värava löönud Lisette Tammikule. Muidugi, tubli soorituse tegi terve koondis. Eriti arvestades, milline reis neil seljataga oli.
Protokoll:
12. juulil kell 20.30 Luksemburgis Emile Mayrischi staadionil
Luksemburg - Eesti 1:1 (0:0)
48. Laura Miller - 53. Lisette Tammik
Hoiatused: 90. Emma Kremer - 64. Jaanika Volkov, 88. Maarja Saulep
Mänguolud: +16, pilvine ilm, muruväljak heas seisukorras
Peakohtunik: Tjaša Misja
Abikohtunikud: Helena Buh, Sladjana Jovicic
Neljas kohtunik: Vanja Jankovic (kõik Sloveenia)
Luksemburg: Lucie Schlime, Isabel Albert (71. Leticia Mateus), Ana Barbosa Abreu, Emma Kremer, Kimberley Dos Santos, Marisa Soares Marques (56. Caroline Jorge), Laura Miller, Marta Estevez, Charlotte Schmit, Amy Thompson, Joana Lourenco Magalhaes.
Varus: Joy Jung, Emma Goetz, Andreia Faria Dos Santos, Rita Sousa Leite, Rachel Kirps, Nathalie Ludwig, Leticia Mateus, Gwendy Merlevede, Caroline Jorge, Catarina Lavinas, Anna Miny, Eva Marinelli.
Eesti: Karina Kork, Annegret Kala, Rahel Repkin, Siret Räämet, Kelly Rosen (80. Maarja Saulep), Liisa Merisalu, Jaanika Volkov (71. Helina Tarkmeel), Kairi Himanen, Mari Liis Lillemäe (71. Emma Treiberg), Lisette Tammik, Vlada Kubassova (80. Katrin Kirpu).
Varus: Victoria Vihman, Liisa Liimets, Maarja Saulep, Grete Daut, Katriin Saulus, Katrin Kirpu, Emma Treiberg, Eva-Maria Niit, Helina Tarkmeel, Renate-Ly Mehevets, Kristina Teern, Anette Salei.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta