"100. derbi jääb kõigile meelde. Seda küll kaotada ei tahtnud," sõnastas FC Flora poolkaitsja Vladislav Kreida põhjuse, miks õnnestus teha tänavune parim esitus, millest piisas 1:0 võiduks tabeliliidri FCI Levadia üle. Rohevalge võim näitas 3014 pealtvaatajale A. Le Coq Arenal ja kümnetele tuhandetele televaatajatele, et ei taandu võitluseta.
- Vaata Jana Pipra pildigaleriid siit või artikli alt!
- Vaata Robert Markus Liiva pildigaleriid siit või artikli alt!
Lõpuvilest oli möödunud napid kümme minutit, kui A. Le Coq Arena fuajee täitis ühe mehe tohutu rõõm. Tõsisest põlvevigastusest taastuv Rauno Sappinen raius rusikaga õhku ja keksis märtsijänesena ringi, endal kõrvuni naeratus näol. Sappinen on läbi ja lõhki Flora mees ja omade 1:0 võit lihtsalt mõjus talle nii.
Need, kelle süda põksub Florale, olidki matsi järel rõõmsad ja rõõsad. Levadia leer jällegi mõtlik. Liidrikoht säilis ja edu on endiselt suur. Aga saada hooaja esimene kaotus senise hooaja kõige suuremas mängus... on kindlasti ebameeldiv. Kokkuvõttes andis juubeliderbi aga kinnituse, et ta läheb asjaosalistele sügavalt korda. Ja see on väga tähtis.
Kohtumise esimene poolaeg oli hoogsam, avatum ja sündmusterohkem kui esimene. Levadia teenis selle käigus koguni 12 nurgalööki (keskmiselt ühe iga 3 minuti ja 50 sekundi järel) ja sooritas 11 pealelööki, aga Flora väravavaht Kristen Lapa pidi meeldejääva tõrje tegema vaid ühel puhul.
See juhtus 14. minutil, kui Bourama Fomba äsas temani toimetatud nurgalööki. Lapa koukis palli posti kõrvalt välja. Enamik Levadia pealelööke takerdusid Flora kaitsjate blokkidesse, millesse viskuti pühendunult ja hoolikalt (näiteks käed ei laperdanud laiali ehk penaltiohtu polnud).
Kuna Levadia valdas rohkem palli ja ründas, nagu neil kombeks, kõrgele liigutatud äärekaitsjate abil, oli platsil ruumi vasturünnakuteks. Selle jaoks pidi Flora aga palli võitmise järel suutma selle kiiresti edurivile toimetada. Rohevalged olid selles töölõigus edukad. 4. minutil pääseti ründama kolmekesi kahe vastu, aga olukord rauges kehva sööduvaliku tõttu. 7. minutil sai Mark Anders Lepik söödu Levadia kaitseliini taha, aga Rasmus Peetson jõudis pealelöögi blokeerida.
19. minutil jõudis Flora siiski sihile. Peetson proovis vahelt lõigata Lepikule antud pikka söötu, aga ebaõnnestus. See võimaldas Flora ründajal trahvikasti siseneda. Levadia teine keskkaitsja Fomba proovis manöövrit palli äravõtmiseks, aga selle tulemusel põrkas see ette Danil Kuraksinile, kes lõi värava lähedalt Flora 1:0 ette.
Mõlemad Levadia kaitsjad tegi paari sekundi jooksul panuse palli äravõtmisele, mitte Lepiku edenemise takistamisele ja tolles episoodis sai see Levadiale saatuslikuks. Mängupilti värav oluliselt ei muutnud. Levadia valdas palli ja teenis nurgalööke, aga tõeliselt ohtlike momentideni ei jõudnud. Esiründaja Felipe Felicio oli tavatult nähtamatu, sest Flora kaitsemäng oli hoolikas, konkreetne, täpne ja tõhus.
Teisel poolajal püsis pall endiselt rohkem Levadia valduses, aga teravuste tekitamisega oldi veel suuremates raskustes kui esimesel. Kõige parme moment tekitati 60. minutil, kui pika ja söötuderohke rünnaku lõpetuseks mängiti karistusala keskelt löögile vahetusmees Aleksandr Zakarljuka, ent madal sooritus lendas väravast mööda.
Tõelist lõpusurvet, kus eduseisu kaitsnud Flora oleks pidanud ägama ja naba paigast välja venitama, et vastase rünnakuid peatada, Levadia rakendada ei suutnud. Potentsiaalselt ärevad kõrged tsenderdused püüdis Lapa, pealelöögid blokeerisid Flora kaitsjad (ilmekaks näiteks Marco Lukka 90+2. minuti tähtis blokk Joao Pedro vastu), kes klaarisid ära ka lahtised pallid. Levadia vahetusmehed meeskonnale silmnähtavat uut käiku ei andnud. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Flora päästis Premium liiga hooaja
Levadia senine minek oli olnud väga võimas. Kaks selget võitu hooaja eel nende suurimaks rivaaliks peetud Paide Linnameeskonna üle, 5:1 purustustöö Nõmme Kalju kallal ja peaaegu ilmeksimatu toimetamine (üheksa võitu ja üks viik 10 mängust) tekitasid tunde, et tänavusel Premium liiga hooajal võib tiitlivõitlus väga varakult ära lõppeda.
Kui Levadia täna Florast jagu saanuks, edestanuks nad Kaljut 11, Paidet 12 ja Florat 15 punktiga. Lõhnanuks selle järele, et kuldmedalite komplekti võib juba Maarjamäele ära saata. Flora võit kärpis Levadia edu ja – mis veel tähtsam! – tõestas kõigile teistelegi ära, et tabeliliidrid on ikkagi lihtsurelikud.
Levadia on jätkuvalt selge soosik number üks tulemaks 2024. aastal Eesti meistriks. Peatreener Curro Torres ütles õigesti, et see on kõigest üks kohtumine, mis üksinda midagi ei määra. Aga jalgpallis loevad väga palju ka tujud ja tunded ning need said tänasega muudetud, sest Levadia pole enam löömatu.
2. Mängu tegid ära Flora noored
Flora tõi 66. minutil platsile Sergei Zenjovi ja 82. minutil Konstantin Vassiljevi. Kogenud meeste tarmukas tegutsemine aitas Floral kohtumise lõpusirgel mitmel puhul Levadia survet leevendada, aga Flora võidu võtmeks olid südikat sisu näidanud noored mehed.
Värava sepistasid Mark Anders Lepik (23) ja Danil Kuraksin (21). Keskkaitses tegid sisuliselt perfektse partii Mihhail Kolobov (19) ja Erko Jonne Tõugjas (20), nende vedamisel vaigistati senise 10 mänguga 30 väravat löönud Levadia edurivi. Tavapärast kõrget taset näitas Kristo Hussar (21), kes jäi otseses duellis Michael Schjönning-Larseniga selgeks võitjaks.
Võrreldes märtsiga on Maksim Kalimullin (17) silmnähtavalt mehistunud ning oli esimesel poolajal Levadia keskväljaässa Til Mavretici jaoks pidev peavalu. Floras seni äärel kasutatud Nikita Mihhailov (21) tegi keskvälja südames suurepärase etteaste.
Et noored suudavad kanda vastutust ja mänge ära täha – eriti sellises suure pinge ja avaliku tähelepanu olukorras – on Flora jaoks väga julgustav märk. Olgu meenutatud, et Norbert Hurt on Flora peatreenerina varemgi jõuliselt noorendatud koosseisuga kõigi jaoks ootamatult hea tulemuse teinud (meistritiitel 2015).
3. Levadia pressing jäi lahjaks
Levadia jäi neile tänavu tavapäraseks saanud tasemest üpris kaugele. Nad ei suutnud Florale oma mängu peale suruda. Karistusalasse toimetatud tsenderdused ei leidnud omi mehi üles, sest vastase kaitsemäng oli hoolikas ja täpne. Samal põhjusel ei suutnud ükski Levadia mängija individuaalset meisterlikkust otsustaval moel maksma panna.
Aga Levadia suurim mure puudutas nende pressi, mis jäi lahjaks. Tegelikult suisa mannetuks. Esimesel poolajal, mis oli teisest oluliselt intensiivsem ja seetõttu näitlikum, nägi ikka ja jälle, kuidas Levadia küll hakkas vastast kõrgelt survestama, aga kuidas Rohevalged selle alt söödumängu või triblamise abil välja tulid.
Asjade säärane käik andis Florale soodsad positsioonid vasturünnakuteks, mida ka sooritati ja millega Levadiat ärevana hoiti. Tabeliliidri üleminek rünnakult kaitsesse oli juubeliderbis nõrk. Premium liiga mängudes ei pruugi see alati ärakaristamist leida, aga eurosarjas peab pressing olema intensiivsem, kompaktsem ja täpsem.
4. Väike kähmlus käib derbi-asja juurde!
Lõpuvile järel nägi ikka väikest kähmlust kah. Põhjus oli ilmselt see, et Levadia fännidele ei meeldinud viis, kuidas Flora väravavaht Kristen Lapa nende nina ees 1:0 võitu tähistas. Sellele reageeris esimesena ja jõuliselt Levadia poolkaitsja Mihkel Ainsalu, kes tuli Lapale asju selgitama.
See käivitas ahelreaktsiooni ning kolme-nelja sekundi pärast oli asju klaarimas juba paarkümmend asjaosalist. Lapa ja Mavretic said kollase kaardi. "Ah, see on normaalne, see on ju derbi," sõnas Levadia peatreener Curro Torres. Sisuliselt sekundeeris talle ka Flora juhendaja Norbert Hurt, kes rõhutas, et suure mängu atmosfääri tuleb nautida.
Seega kui just ei ilmne, et keegi kellelegi pasunasse sõitis, siis jäi kõik väljakul juhtunu mõistlikkuse piiridesse.
5. Legendid nägid ja nautisid ammuse töö vilju
Tallinna derbi Premium liiga juubeli tähistamine võeti ette suurelt ja see õnnestus kaunilt. Rohke ja kauaaegne reklaam, alaliidu toel toodetud minidokkide sari, Andres Oper ja Toomas Krõm "Ringvaates", Pasi Rautiaineni tervitus tiimidele ning kõik muu muu jalkavärk ja -jutt tekitasid ažiotaaži, mida Flora ja Levadia mängijad kohtumise eel silmnähtavalt nautisid.
Nagu Joel Lindpere on öelnud: mängupäev on jalgpalluri jaoks pidupäev. Ning loogiline, et mida rohkem külalisi pittu tuleb, seda tulisem ja ägedam see pidu on. 3014 pealtvaatajat on Premium liiga jaoks erakordselt suur hulk publikut.
Oluline, et kohale tuldi sellesama Flora – Levadia mängu ja vastasseisu pärast. Lillekülas ei jagatud tasuta nänni ega näidatud kontserti või muud tsirkust. Näidati jalgpalli ning kolm tuhat inimest otsustasid, et see on pühapäeva sisustamiseks parim viis.
Väga tore oli kohata staadionil Flora ja Levadia endisi tippmehi, kes valitsenud atmosfääri silmnähtavalt nautisid ja keda tuleb tänada, et Tallinna derbi on 25 aastaga kasvanud selliseks kütkestavaks spordisündmuseks. Ükski asi ei saa suureks kohe ja praegu, vaid suureks kasvatakse aegamööda.
Kohtumise vaheajal penaltiduellis osalenud Flora ja Levadia legendid ning nende omaaegsed meeskonnakaaslased on kõik andnud oma panuse, et Eesti tähtsaim jalgpalliderbi on selline elujõuline ja vahva organism, nagu 100. derbi näitas.
6. Levadia särk omab kultus-potentsiaali!
Kui Levadia meeskond mängu-eelse rivistuse järel ja avavile eel dressipluusid seljast võttis, jäid teadlikemate jalgpallisõprade pilgud kohe pidama sealt alt välja tulnud vormisärgil. Eest kirju sigri-migri, selja pealt must, roheliste numbritega. Väga põnev ja silmatorkav kombinatsioon.
Eesti jalgpallis pole liiga palju kultuslikke mänguvorme. Selliseid, mida mäletatakse ka pikki aastaid hiljem. Meenuvad 90ndate alguses koondise kasutatud säbruline Lotto ja 2015. aastal FC Flora poolt ühes mängus klubi 25. juubeli puhul kantud oranž vorm. Tänasel Levadia vormil on tugev kultus-potentsiaal. See nägi välja väga äge!
7. Mängu parim – Nikita Mihhailov
ETV otsusega pärjata Vladislav Kreidat pole mõtet vaielda, aga Soccernet.ee tõstab esile tema partneri Nikita Mihhailovi esitust. Teist hooaega Floras mängivat poolkaitsjat on seni kasutatud peaaegu ainult äärel, aga seoses Markus Soometsa kolmapäevase vigastusega tekkis keskväljal tühimik ning peatreener Norbert Hurt täitis selle Mihhailoviga.
Positsioon pole 21-aastase poolkaitsja jaoks tundmatu, sest Transis ta enamasti seal mängiski. Aga Floras oli ta selles rollis varem tegutsenud ainult episoodiliselt. Nüüd aga juubeliderbis Levadia vastu ja õnnestus väga hästi!
Mihhailov leidis üles löögikohti, sidus rünnakuid, jagas konkreetseid sööte, langes vajadusel katma rünnakule lülitunud äärekaitsjat ning blokeeris vastase pealelööke (näiteks Edgar Turi sooritus 69. minutil). Tegi palju erinevaid väikesi asju õigesti ja täpselt, olles meeskonnale suureks toeks.
Mihhailovi ja Kreida duo suutis auru välja võtta Levadiat võidult võidule vedanud Til Mavretic – Mihkel Ainsalu veduripaaril. Sel hooajal seni alati end väljaku peremeestena kehtestanud Levadia poolkaitsjad jäid täna Flora meeste varju. Ainsalu tuju oli kaotuse järel suisa nii kehv, et ta ei olnud nõus intervjuusid andma.
Protokoll:
5. mail kell 14.30 A. Le Coq Arenal
Tallinna FC Flora - Tallinna FCI Levadia 1:0 (1:0)
19. Daniil Kuraksin
Väravasööt: 19. Mark Anders Lepik
Hoiatused: 90+2. Daniil Kuraksin, 90+7. Kristen Lapa - 70. Mihkel Ainsalu, 90+7. Til Mavretic
Mänguolud: +11, päikesepaisteline ilm, muruväljak rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajad: 3014
Peakohtunik: Karl Koppel
Abikohtunikud: Jaan Roos, Thor Vaas
Neljas kohtunik: Tanel Üprus
VAR: Marko Liiva
AVAR: Tauno Rämson
Flora: Kristen Lapa, Kristo Hussar, Mihhail Kolobov, Erko Jonne Tõugjas, Marco Lukka, Vladislav Kreida, Maksim Kalimullin (66. Sergei Zenjov), Nikita Mihhailov, Rauno Alliku (82. Konstantin Vassiljev), Daniil Kuraksin, Mark Anders Lepik (87. Tony Varjund).
Varus: Silver Rebane, Robert Veering, Tony Varjund, Konstantin Vassiljev, Oliver Nikola Cekredzi, Sergei Zenjov, Oscar Pihela, Gregor Rõivassepp, Sten Patrick Prunn.
Levadia: Karl Andre Vallner, Edgar Tur (84. Frank Liivak), Rasmus Peetson, Bourama Fomba, Michael Schjönning-Larsen, Mihkel Ainsalu, Til Mavretic (84. Robert Kirss), Joao Pedro, Richie Musaba (75. Mark Oliver Roosnupp), Ioan Yakovlev (57. Aleksandr Zakarljuka), Felipe Felicio.
Varus: Oliver Ani, Heitor, Mark Oliver Roosnupp, Robert Kirss, Alexandre Lopes Gomes, Frank Liivak, Aleksandr Zakarljuka, Ken Kallaste, Nikita Vassiljev.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: Jana Pipar
Fotograaf: Robert Markus Liiv
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta