Paide Linnameeskond pani end esmalt pingelisse plindrisse, aga näitas seejärel nutikust ja sisu, mille toel alistati Evald Tipneri karikasarja poolfinaalis kaotusseisust 3:1 Nõmme Kalju ja jõuti klubi ajaloo kolmandasse karikafinaali. Ning mis sama tähtis – eurosarja* kah!
- Vaata Liisi Troska fotogaleriid mängust siit või artikli lõpust.
* Paide tagas koha Konverentsiliiga esimeses eelringis eeldusel, et esiliigaklubi Viimsi JK ei võida tänasest teises poolfinaalis FCI Levadiat ja seejärel ka karikafinaalis Paidet.
Kohtumise vaheajal täitis Paide kunstmurustaadioni tribüüni kodumeeskonna fännide sajatamine. "Mingit ideed ei ole!" ja "Mängige, kurat, jalgpalli!" ja "Kui üldse peale ei löö, on raske võita!" olid kõrva jäänud fraasid, millele, oleme ausad, oli keeruline vastu vaielda, sest Paide esitus esimesel poolajal oli tõesti mannetu.
Lõpuvile järel oli jutt hoopis teine. Juubeldati, hõisati, aplodeeriti, hüüti, kiideti, tänati ja mis kõige tähtsam – unistati. Taktikalised muudatused ning hoopis sisukam ja teravam teine poolaeg tõid Paidele koha karikafinaalis ja eurosarjas, mis mõlemad lubavad meeskonna toetajatel unistada väga kaunitest hetkedest.
Kohtumise esimesel poolajal polnud Paide jaoks mitte ainsatki kaunist hetke. Ega Kaljulgi neid rohkesti olnud, sest kui klubi president Kuno Tehva 24. minutil tribüüni eest läbi Roosade Pantrite sektori suunas sammus, võinuks kirja panna lause: "Selleks ajaks, kui Kuno Tehva staadionile jõudis, polnud toimunud mitte midagi."
Kohe seejärel hakkas aga juhtuma. 25. minutil röövis Alex Matthias Tamm palli Abdul Razak Yusifilt ja trügis trahvikasti, ent pealelöök läks veidi mööda. Kaks minutit hiljem oli aga pall võrgus, kui Pavel Marini sööt leidis kaitseliini taha sööstnud Promise Davidi ja kanadalane tegi seda, mida ikka – edenes palliga kasti, tegi konksu ja kõmmutas tugeva löögi võrku. 0:1.
Paide esimese poolaja esitusest puudusid kindlus, konkreetsus ja siht. Käis mingi umbmäärane veeretamine ja palli lootusetutesse kohtadesse toppimine. Teravusi ei tekitatud ja meeskonnast kumas läbi ärevus, sest kohtumise suur kaal – eurosarjakoht – ei olnud ju kellelegi uudiseks.
Vaheaeg õnnestus Paidel suurepäraselt – koosolek andis soovitud tulemuse, kaks vahetust samuti. Platsile tulid Patrik Kristal ja Daniel Luts ning teravused hakkasid tekkima sisuliselt kohe. 51. minutil oli Paidel kasutada nurgalöök, mille Kalju klaaris, aga mitte kaugele. Henrik Ojamaa pääses tsenderdama ja Gerdo Juhkam peaga löögile. Pall lendas siiski üle.
Minut hiljem Kalju enam puhaste paberitega ei pääsenud. Korneri klaarimine õnnestus taas poolenisti ning tuli uus tsenderdus (Robi Saarmalt), mis jõudis tagumisse posti, kus Yusif selle paarilt meetrilt sisse suskas - 1:1. Ghanalast kattis puudulikult Danõl Maštšenko. Kogu episood näitas, et Paide oli teinud käiguvahetuse, mille Kalju aga maha magas.
Paide jätkas innukalt ning paar minutit pärast viigiväravat teeniti vasakult äärelt, karistusala küljejoonest meetri kaugusel trahvilöök (Maštšenko blokeeris käega tsenderduse). Palli taha asus Saarma, kes lõi hiilgava värava. Tugev vintpall üle müüris seisnute peade kruttis end esimese posti kõrvale. Henri Perk tõrjuma ei ulatanud ja Paide juhtis 2:1.
Esimesel poolajal säratult ja ma-pean-selle-ära-tegema moel kõlanud Paide fännide – kohtumist jälgis kohapeal 432 pealtvaatajat – laul pakatas nüüd siirast rõõmust ja võidu-usust. "Võit, tule koju! Võit, tule koju!" kaikus ja sütitas ka mängijaid, kes ei teinud enam platsil sunnitööd, vaid nautisid kõiki õnnestumisi. Ka väiksemaid.
Näiteks kui Patrik Kristal 60. minutil omadele karistuslöögi ja Pavel Marinile kollase kaardi teenis, tähistas ta seda rusikaga õhku raiudes. Väike episood, aga ilmekas näide, kuidas Paide muutunud olukorda kaifis. Muuseas, kuigi Kristal tegi seda Kalju fännide lähedal, siis erinevalt pühapäeval Flora väravavahile Kristen Lapale osaks saanule teda (õnneks) kollase kaardiga ei karistatud.
Kalju proovis mängu vahetustega muuta ja läks neljaselt kaitseliinilt üle viiesele, ent allesjäänud poole tunni jooksul ei suutnud külalised tekitada isegi mitte ainsatki poolvõimalust, korralikust väravašansist rääkimata. Paide kontrollis mängu ja proovis noolida kolmandat.
82. minutil avanes šanss Kristalile, aga tema madala löögi suutis Perk hea jalatõrjega peatada. Lisaminutitel saadi soovitu kätte, kui Maksim Podholjuzin kukutas trahvikasti murdnud Karl Mööli. Penalti realiseeris seisuks 3:1 Predrag Medic. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Ivan Stojkovici meisterlik vaheaeg, aga...
Paide Linnameeskonna juhendaja Ivan Stojkovic on oma treeneri-karjääri alguses. Tänase kohtumise vaheaeg oli selle üks olulisemaid, sest Paide jaoks ülimalt kaalukas kohtumine ähvardas käest ära minna. Kaotus, karikasarjast langemine ning võimalik eurokohata jäämine kuhjanuks Stojkovici kohale suured ja valused küsimärgid ja pinged.
Stojkovic vajas väga õnnestunud vaheaega, kusjuures mõõdupuuks polnud pallivaldamine, mängupilt ega midagi veel abstraktsemat, vaid protokolli kantav tulemus. Kui Paide suudab mängu ümber pöörata ja mängu võita, on peatreener teinud head tööd. Kui ei suuda ja kaotab, siis halba.
Kõlab karmilt, aga tippsport ongi halastamatu valdkond, kus alati ei anta isegi mitte teist võimalust. Kolmandast ja neljandast rääkimata. Läbi terve esimese poolajal tehnilises alas ahastusest pakatanud Stojkovic otsustas rahuliku lähenemise kasuks. Kärkimist riietusruumist ei kostunud.
Serblane tegi kaks vahetust. Platsile tulid Patrik Kristal ja Daniel Luts. Kohendati ka asetust – esimesel poolajal Oskar Hõimu kõrval keskvälja põhjas toimetanud Predrag Medic jäi nüüd sinna üksinda, kuna Kristal võttis sisse koha kõrgemal. Komplekt – vahetused ja taktikaline korrektuur – toimisid. Paide sai mängu käima, tekitas teravused, lõi väravad ja võitis.
Öeldakse, et võidab meeskond ja kaotab treener. Aga tänase kohtumise käiku vaadates on aus tunnustada Stojkovici, sest keeruline olukord sai edukalt lahendatud. Eks see ongi peatreeneri töö.
Aga. Kui Paide eesmärk on sekkuda tiitliheitlusse, siis peavad esitused muutuma stabiilsemaks. Praegu oleme head Paidet näinud episooditi (3:1 võidumängus Flora vastu esimese poolaja lõpus, täna teisel poolajal), aga harva läbi 90 minuti.
2. Nõmme Kalju jälle eurosarjast ilma
Nõmme Kalju mängis viimati eurosarjas 2020. aasta suvel, kui Euroopa liiga esimeses eelringis jäädi alla Sloveenia klubile Mura 0:4. Kuna paljud langesid koroonaisolatsiooni, mängiti toona suuresti varumeestega. Kohtumine ise toimus Ungaris. Seega tõelist euromängutunnet tollest suvest, oleme ausad, sisse ei jäänud. Vormiliselt euromäng oli, aga sisuliselt jäi see ära.
2011. aastast tolle Mura-mänguni katkematult igal suvel kogetud euromängu-tunnet ei saa Kalju meelde tuletada ka tänavu. Kahekordne Eesti meister vaatab eurosarjakohtumisi kõrvalt juba neljandat hooaega järjest. Eks mullu Premium liigas viiendaks jäämisega jäeti end keerulisse seisu, ent käimasoleva hooaja algus andis jällegi lootust.
Promise David ja Alex Matthias Tamm moodustavad võimsa ründeduo, kes oli Paide tänavu juba korra maha murdnud. Nõmmekad on valehäbita viljelenud oma tugevustele panustavat jalgpalli ning olnud selles seni edukad. Nii oli ka tänase mängu esimesel poolajal. Aga lõpuni ei kestetud ja eurosarja(l)ootused olidki kadunud. Jäädakse jälle koju koti peale.
See omakorda suurendab loogiliselt võttes tõenäosust, et kardetud ründepaar hooaja lõpuni koos ei püsi. Kuna eurosarjakohtumisi ja sellega kaasnevat teenistust ootamas pole, tundub tõenäoline, et emma-kumma ründaja mängijaõigused müüakse suvel maha. Jalgpallis lihtsalt on väikesed ja suured asjad omavahel niimoodi tihedalt seotud.
3. Mängu parim – Robi Saarma
Sarnaselt Paide meeskonnale on ka Robi Saarma hooaeg olnud ebastabiilne. Ent temal on neid helgeid hetki olnud selgelt rohkem kui meeskonnal. Kaunis värav nädalavahetusel Tallinna Kalevile tõestas tehnilist meisterlikkust. Tänane karistuslöök meenutas taas tema taset standardolukordades. Paidel on nüüd vaja leida skeem ja mudel, kus Saarma kvaliteet püsivamalt esile tõuseks.
Protokoll:
8. mail kell 18.00 Paide kunstmuruväljakul
Paide Linnameeskond - Nõmme Kalju FC 3:1 (0:1)
52. Abdul Razak Yusif, 56. Robi Saarma, 90+4. pen. Predrag Medic - 27. Promise David
Hoiatused: 20. Promise David, 61. Pavel Marin
Mänguolud: +7, päikesepaisteline ilm; kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 432
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik, Sander Saga
Neljas kohtunik: Tanel Üprus
VAR: Kevin Kaivoja
AVAR: Riivo Stolts
Paide: Ebrima Jarju, Gerdo Juhkam (84. Hindrek Ojamaa), Nikita Baranov, Abdul Razak Yusif, Predrag Medic, Oskar Hõim (46. Patrik Kristal), Siim Luts, Henrik Ojamaa, Robi Saarma (90+2. Joseph Saliste), Thomas Agyepong (62. Karl Mööl), Dimitri Jepihhin (46. Daniel Luts).
Varus: Mihkel Aksalu, Patrik Kristal, Herol Riiberg, Andre Frolov, Hindrek Ojamaa, Dehninio Muringen, Joseph Saliste, Karl Mööl, Daniel Luts.
Kalju: Henri Perk, Aleksandr Nikolajev, Maksim Podholjuzin, Yohan Mannone, Danõl Maštšenko (61. Roko Vukušic), Reginald, Koki Hayashi (61. Nikita Komissarov), Pavel Marin (77. Nikita Ivanov), Daniil Tarassenkov (72. Mihhail Orlov), Promise David, Alex Matthias Tamm (77. Kaspar Paur).
Varus: Maksim Pavlov, Alex Boronilštšikov, Nikita Ivanov, Mihhail Orlov, Nikita Komissarov, Kaspar Paur, Rommi Siht, Roko Vukušic, Stanislav Agaptšev.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta