Luup peale | Slot-pall kiskus koju naasnud Alonso Leverkusenilt lõplikult löömatuse rüü
Kojutulek võib olla ilus hetk, aga jalgpallis lõpevad need pahatihti pisaratega. Xabi Alonso naasmine Liverpooli võis olla küll emotsionaalne, ent viimase pooltunniga 4:0 võidu vormistanud kodumeeskond tõestas, et ajaloo koht ongi ajaloos, olgu ta kui tahes nostalgiline.
Esimese pooltunni jooksul käidi kordamööda rünnakul, aga staadioni ümber lakkamatult kaikunud ilutulestikule ei õnnestunud kummalgi meeskonnal platsil esialgu midagi vastu panna. Pealelööke oli kahe peale kogunenud kümme, aga raamidesse olid nii Liverpool kui ka Leverkusen saanud üheainsa palli. Mängu iseloomustas pisut seegi, et juba 33. minutil pidi peakohtunik Danny Makkelie tegema Leverkuseni väravavahile Lukaš Hradeckyle märkuse viivitamise eest.
43. minutil jõudis Leverkusen hetkeks rõõmustada, kui Jeremie Frimpong näppas Kostas Tsimikaselt palli ja selle võrku saatis. Ent seda tehes mängis Hollandi koondislane käega ja Makkelie vile nullis otsekohe tabamuse. Pausile mindi seega 0:0 seisult ning statistika kinnitas, et kumbki meeskond polnudki väravat väärt, sest kurikuulus xG-näitaja ei ulatunud isegi kahe peale üheni.
Teisel poolajal haaras Liverpool ohjad aina kõvemini enda pihku ning 58. minutil tekitas Ryan Gravenberch hea võimaluse paremal äärel vabaks unustatud Mohamed Salahile. Miskipärast otsustas vasakujalge egiptlane aga peale lüüa parema jalaga ning saatis palli väravast lootusetult mööda. Hetk hiljem üritas oma nõrgema ehk vasaku jalaga lööki Trent Alexander-Arnold, pall maandus seekord kõrgel tribüünil.
Et Leverkusenile viik sobiks, andis aimu Hradeckyle ajavenitamise eest 60. minutil lõpuks antud kollane kaart. Kuid kõigest paar minutit hiljem leidsid sakslased end juba seisust, kus viivitamisest ei saanud enam juttugi olla. Esmalt leidis Curtis Jonesi suurepärane läbisööt Luis Diazi, kes tõstis palli osavalt üle Soome koondise väravavahi võrku – 1:0.
😮💨💫 pic.twitter.com/BthDVzJk7L — Liverpool FC (@LFC) November 5, 2024
Kohe seejärel kombineeriti pall kiirelt oma värava alt uuesti Hradecky valdustesse, Salah tsenderdas ning Cody Gakpo suunas palli peaga väravasse. Kuigi esialgu tõstis abikohtunik suluseisu märgiks lipu, leidsid mitu minutit kordusi uurinud videokohtunikud, et Gakpo oli söödu hetkel viimase kaitsja väljasirutatud jalaga ühel joonel. Anfield sai rõkata kolmandatki korda – 2:0.
Leverkusen üritas vastukäiku leida, aga 82. minutil lõpetas nende lootused Diaz. Vahetusest sekkunud Jonas Hofmann üritas kolumblase vastu viga välja meelitada ja kukkus, aga Diaz sai tänu sellele Salahi tsenderduse üsna segamatult alla võtta ja Hradecky selja taha saata – 3:0. Et Leverkuseni õhtu oleks veel hullem, vormistas Diaz üleminutitel kiirrünnakust lõppseisuks 4:0 ja sai enda nimele kübaratriki.
Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:
Meistrite liiga – neli mängu, neli võitu väravate vahega 10:1 ja mõistagi tabeli esikoht. Alistatud on seejuures valitsev Saksamaa meister ja eelmise hooaja neljas ning Itaalia hõbe ja eelmise hooaja viies. Edasi ei lähe lihtsamaks, sest järgmistena tulevad vastu Hispaania meister Real Madrid ja pronks Girona. Aga Liverpool tundub peatamatu.
Premier League – kümme mängu, kaheksa võitu, väravate vahe 19:6, tabeli esikoht. Kõigi sarjade peale on Liverpool pidanud Arne Sloti käe all 16 kohtumist ja võitnud kõik peale kahe. Kui keegi veel kahtleb, kas üleminek Jürgen Kloppi ajastust uude on õnnestunud ...
Kohtumine Leverkuseniga iseloomustas mitmes mõttes Liverpooli tänavust hooaega. Alati ei mängita kõige efektsemat jalgpalli, Kloppi heavy-metal-tuuseldamine ei ole päris Sloti stiil. Aga see-eest ollakse kuratlikult efektiivsed, seda eriti teistel poolaegadel. Ning kui väravalukk ükskord lahti saadi, läks käsipidur otsekohe maha.
❌👀 pic.twitter.com/Zd6a3q6DUu — Liverpool FC (@LFC) November 5, 2024
Inglismaal märgib 5. november Guy Fawkesi päeva, mis tähendas, et tavade kohaselt kaikus kogu Liverpooli linnas õhtu läbi ilutulestik. Liverpool asus kõmmutama alles viimase pooltunni jooksul ehk sümboolselt just enam-vähem siis, kui ülejäänud linn tasapisi vaikis. Vahepeal üsna vaikseks tõmbunud Anfield oli seejuures just paar minutit varem häälekalt laulu üles võtnud ja meeskond oleks publikut toetuse eest otsekui väravatega tänanud.
Lihtne oleks luua narratiivi, mille järgi võinuks Xabi Alonsost suvel saada Kloppi järglane. Eelmise hooaja peaaegu löömatuna läbinud Leverkuseni edu tekitas vähemalt hetkeks Liverpooli fännides usu ja lootuse, et kõigest viie aastaga end nende südamesse mänginud Alonso võiks Inglismaale naasta.
Xabi Alonso is back at Anfield 🥹#UCL pic.twitter.com/BpWxLZ2DFA — UEFA Champions League (@ChampionsLeague) November 5, 2024
Tegelikkuses ei hakatud temaga isegi läbirääkimisi pidama, sest hispaanlase agent Inaki Ibanez andis klubile kiirelt mõista, et Alonso pole saadaval. Augustis sõlmiski ta Leverkuseniga uue, 2026. aastani ulatuva lepingu; Liverpool oli selleks ajaks juba ammu käed löönud oma esimese valiku ehk Arne Slotiga.
Ehk oli nii isegi parem, sest Liverpooli särgis 210 kohtumist pidanud ja mälestusväärses "Istanbuli imes" märkimisväärset rolli täitnud Alonso ei pidanud pelgama maine määrdumist, nagu treeneriks hakanud heade mängijatega pahatihti juhtub. Et Liverpool on tema jaoks midagi enamat kui lihtsalt üks klubi karjääris, tõestas Alonso juba ammu enne mängu algust ühe lihtsa žestiga – ta sirutas Anfieldi murule kõndides käe üles ja puudutas riietusruumidest väljakule viiva tunnelisuu kohal asuvat Liverpooli vappi.
Xabi Alonso touched the Anfield sign ahead of Bayer Leverkusen’s game against Liverpool tonight ❤️ pic.twitter.com/ruRHVZ4Eox — Football on TNT Sports (@footballontnt) November 5, 2024
Sellega ilus õhtu tema jaoks ka lõppes, sest Liverpool oli isegi 0:0 seisu püsimiseni väljakul parem meeskond. Lõpuks vormistati üleolek suure skooriga, mis teisalt Leverkusenile ülemäära liiga ei tenud – sakslased suutsid mingitki tõsiseltvõetavat teravust üles näidata alles siis, kui mängu saatus oli juba otsustatud.
Alates eelmise hooaja algusest oli Leverkusen pidanud Xabi Alonso käe all 68 kohtumist ja kaotanud neist ainult kaks. Mais jäädi Euroopa liiga finaalis 0:3 alla Atalantale ja augusti viimasel päeval tunnistati liigamängus Leipzigi 3:2 paremust. Anfieldil saadud neljaväravaline kaotus on Alonso treeneriaja antirekordi kordamine, sest kui ta 2022. aasta oktoobris Leverkuseni tüüri juurde saabus, tuli kohe kolmandas mängus tunnistada Eintrachti 5:1 paremust.
🗣️ Lukas Hradecky: "We are wondering what was missing in the second half. In the last 30 minutes, we didn't put up much of a fight. The goals came too quickly one after the other.
The result is disappointing, especially for our fans. They didn't deserve that!"#LIVB04 #UCL pic.twitter.com/jANLTzW9hK — Bayer 04 Leverkusen (@bayer04_en) November 5, 2024
Märke sellest, et eelmise hooaja löömatuse rüü on langemas, rippus siiski õhus juba ammu enne Inglismaale saabumist. Viimasest üheksast kõigi sarjade peale peetud mängust on Leverkusen nüüd võitnud vaid kolm ja kuigi Meistrite liiga üldtabelis on seis endiselt korralik, ootavad sakslasi muuhulgas ees mängud Interi ja Atletico Madridiga.
Kolumbia ründaja sai kirja kübaratriki, aga oli lisaks väravate löömisele ka ründemängu sidumisel asendamatu.
A Luis Diaz hat-trick helps @LFC to a 4-0 win against Bayer Leverkusen! 🎩
The Reds are top of the Premier League, and now top of the Champions League! pic.twitter.com/zVk2iwGicy — Premier League (@premierleague) November 5, 2024
Liverpool - Leverkuseni Bayer 4:0 (0:0)
61., 83., 90+2. Luis Diaz, 63. Cody Gakpo
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta