Luup peale | Soome hoolitses selle eest, et Kopenhaageni õuduste õhtu on täielik
Soome koondise kauaoodatud debüüt suurturniiridel jäi jalgpalliliselt tahaplaanile, kui Taani koondise mängujuht Christian Eriksen kukkus avapoolaja lõpus kokku ja vajas elustamist.
Erikseni olukord šokeeris kogu jalgpallimaailma, kuid positiivsete uudiste saabudes selle kohta, et Taani mängujuht on haiglas teadvusel ja suhtlusvõimeline, otsustati väidetavalt Erikseni enda soovil juba täna mäng lõpuni mängida.
Peaaegu kaks tundi kestnud seisaku järel jätkuski mäng avapoolaja lõpuminutitega, misjärel peeti viieminutiline paus ja alustati siis teise poolajaga. Taani ei suutnud aga enam endist taset näidata ning hoopis Soome koondis oli see, kes oma ainsa pealelöögiga võrgu sahisema pani.
Soomlaste debüüt lõppes seega mälestusväärse 1:0 võiduga, kuid see õhtu jääb paraku siiski eelkõige meelde Kopenhaageni õuduste õhtuna, mille resultaat võõrustajate jaoks täielikuks muutis. Isegi Joel Pohjanpalo võiduvärava tähistamine (fotol) oli vaoshoitud.
42 minutit jalgpalli
Intensiivsete ja kaootiliste avaminutite järel haaras Taani viie minuti järel initsiatiivi enda kätte. 7. minutil pääses Jonas Wind karistusala kaare pealt ohtlikult löögile ja mitmel puhul ähvardati väravat ka nurgalöökide järel. 15. minutil saatis Pierre-Emile Höjbjerg terava pealöögi lati alla, kuid Lukas Hradecky reaktsioonitõrje suunas palli juba neljandaks nurgalöögiks. 18. minutil otsis Christian Eriksen kauglöögiga tagumist posti, kuid jällegi vastas Hradecky, kellele see oli juba kolmandaks tõrjeks.
22. minutil jõudis järjekordne nurgalöök üle meestesumma Thomas Delaney jala peale, kuid tema pealelöök jäi ebatäpseks. Poolaja keskpaigaks sai siiski ka Soome paremini mängu sisse. 26. minutil tähendas see aga, et Martin Braithwaite'il avanes harv võimalus kiireks vasturünnakuks, mille lõpetuseks ta terava nurga alt palli väravast mööda virutas.
28. minutil tabas Andreas Christenseni lahtine käsi tahtmatult näkku Teemu Pukkit, kes jäi minutiks väljakule pikali taevast silmitsema. 30. minutil tabas sama saatus vasakäär Jere Uroneni, kes põrkas kokku oma väravavahiga. Ning 34. minutil sai Daniel O’Shaugnessy palliga näkku, vajades samuti turgutamist. Nii hõivasid juba siis kaheksaks minutiks väljaku meedikud.
Pikkade mänguseisakute järel hakkas Taani oma mängu uuesti peale suruma, kuni ...
Šokeerivad sekundid ja minutid
Kohtumise 43. minutil tabas kogu Kopenhaageni staadionit täielik šokk, kui Christian Eriksen vajus süütus olukorras murule siruli, liikudes vastu audisöödule, aga vajudes samas murule pikali, puutudes langedes veel palligi.
Mõlema meeskonna mängijad mõistsid paari sekundiga, et midagi väga tõsist on lahti, ning arstid tormasid väljakule, jõudes Taani mängujuhini 20 sekundiga. Meeskonnakaaslased kogunesid arsti ümber, pakkumaks telekaamerate eest varju, kuid sellest hoolimata paistis telepilti, kuidas Eriksenile sooritati elustamist. Mäng kaotas igasuguse tähtsuse, staadion mattus vaikusse ja ahastusse. Ligikaudu veerand tundi hiljem kanti Eriksen väljakult minema ja teised mängijad lahkusid koos temaga.
Sellise šoki järel paistis täna jätkamine täiesti ebarealistlikuna. Jalgpallisõbrad üle maailma ootasid ainult uudiseid Erikseni tervise kohta ning õnneks hakkaski tasapisi läbi tulema positiivseid avaldusi.
Veidi pärast üheksat õhtul langetati ometi otsus kell 21.30 mänguga jätkata, sest Eriksen ise olevat avaldanud meeskonnakaaslastele soovi, et nad temata lõpuni mängiksid.
Üks löök, üks värav
Publik oli jäänud tribüünidele, Mathias Jensen sekkus Erikseni asemele ning mäng jätkuski, olgugi et tunnetuslikult tundmatuseni muutunud atmosfääris. Avapoolaja lõpuminutid möödusid võitluslikult, kuid ilma väravaohtlike olukordadeta.
Teisel poolajal suruti soomlased jälle enda värava juurde. Jensen oli sekkunud teravalt, paistes silma heade standardolukordadega ja saates 53. minutil ka kauglöögi üle värava. 59. minutil nappis kasti tagant täpsust ka Delaneyl. Lähiüritused said soomlaste poolt blokeeritud, tsenderdused klaaritud.
60. minutil avas skoori vastu kõiki eeldusi hoopis Soome, kelle õhtu esimene korralik rünnak tõi esimese pealelöögi ja kohe ka värava. Teemu Pukki hoidis hästi palli üleval ja söötis vasakule äärele Jere Uronenile, kelle tsenderduse koksas viielt meetrilt peaga maapõrkest väravasse Joel Pohjanpalo.
Soome värav lõi taanlased sedavõrd liimist lahti, et kümmekond minutit ei suutnud nad midagi luua. Siis tegi Paulus Arajuuri Yussuf Poulsenile penaltivea ja kõik võinuks muutuda, aga taanlaste õudustel ei tulnud lõppu, sest Hradecky suutis Höjbjergi penalti vasakule hüpates lausa kinni püüda!
81. minutil jäi Jensenil vähe puudu, et Jannik Vessergaardi terav sööt värava eest tühja võrku lükata, kuid kaitsja klaaris palli tema nina alt nurgalöögiks. Taanlased lõpetasid mängu meeleheitliku survega, kuid midagi jäi alati puudu. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Mis kõik võinuks olla
Enne suurt õnnetust sujus Taani koondise jaoks kõik ideaali-lähedaselt. Väravani nad küll ei jõudnud, kuid mängu valitseti pea täielikult, rünnakul anti turmtuld all ning kaitses ei lubatud vastastele võimalusepoegagi. See kõik kinnitas turniirieelseid märke sellest, et Taani on võimeline sel EM-il tõsiselt üllatama.
Taani oli üks viiest meeskonnast, mis läbis valikturniiri ilma kaotusteta, ning viimasest 28 kohtumisest olid nad üldse kaotanud vaid kaks, kui mõlemal korral jäädi Rahvuste liiga raames alla Belgiale. Viimasest 11 mängust olid nad võitnud üheksa, viimase 12 mängu jooksul oldi tehtud üheksa nullimängu. Need võimsad tulemused ühes faktiga, et Taani mängib alagrupimänge oma kodupubliku ees, värvisid taeva nende pea kohal vägagi helgeks.
Raske hinnata, kui palju Erikseniga juhtunu meeskonda mänguliselt mõjutas, kuid pärast kahetunnist seisakut näis miski neid kammitsevat. Domineeriti küll justkui edasi, kuid mingi säde jäi alati puudu, et otsustavad kahevõitlused enda kasuks pöörata.
Nüüd peab Taani end kokku võtma märksa raskemates mängudes Belgia ja Venemaaga, sest kohustuslikud punktid jäid võtmata ja nüüd on seis juba vastu selga, et see turniir ei jääks nende jaoks meelde ainult õudustega.
2. Soome pragmaatiline valik
Soome koondise peatreener Markku Kanerva on kasutanud sel aastal 3-5-2 taktikat ning kuigi see ei olnud tänavu varem võite toonud, on igati arusaadav, miks ta EM-i eel selle kasuks on otsustanud. See on nimelt asetus, mille peamiseks tugevuseks on just mängu kontrollimine kaitsefaasis, säilitades samal ajal võimekuse vasturünnakutega nõelata.
Tänane tulemus ja tabeliseis on küll Soome jaoks hiilgavad, kuid tõele au andes oli tasemevahe Taaniga mäekõrgune ning ainult kaitsest lähtuva jalgpalliga saavadki nad midagi loota. Kui Eesti taolise koondise vastu ilmnes, kuivõrd keeruline on 3-5-2 taktikaga vastast surve alla panna, siis ise tugeva surve all mängides võib see toimida optimaalselt. Taani sooritas 22 pealelööki ja 9 nurgalööki, Soomel oli üksainus löök ja ei ainsatki nurgalööki.
Kolm punkti võib, aga ei pruugi veel alagrupist edasi viia, nelja punktiga peaks see aga peaaegu kindel olema. Soomet ootavad veel kaks korda 90 minutit kannatamist, aga näiteks Venemaalt ühe punkti korjamine ei ole midagi võimatut.
3. Mängu parim - Lukas Hradecky
Kolm olulist tõrjet esimese veerandtunni jooksul hoidsid Soomet vee peal. Pärast seda taanlased naljalt palli raamide vahele ei saanud, kuid Hradecky oli kindel ka õhus. Ning kirsiks tordil oli mõistagi penaltitõrje, mis ei olnud tegelikult isegi tõrje, vaid püüdmine.
Protokoll:
Taani - Soome 0:1 (0:0)
60. Joel Pohjanpalo
Hoiatused: 4. Robin Lod, 51. Tim Sparv
Realiseermata penalti: 74. Pierre-Emile Höjbjerg (Hradecky püüdis)
Peakohtunik: Anthony Taylor (Inglismaa)
Taani: Schmeichel, Maehle, Christensen, Kjaer (63. Vestergaard), Wass (76. Stryger), Höjbjerg, Delaney (76. Cornelius), Eriksen (43. Jensen), Braithwaite, Wind (63. Olsen), Poulsen.
Varus: Lössl, Rönnow, Andersen, Vestergaard, Skov Olsen, Dolberg, Damsgaard, Nörgaard, Stryger, Cornelius, Jensen, Boilesen.
Soome: Hradecky, Uronen, O'Shaughnessy, Arajuuri, Raitala (90. Väisänen), Sparv (77. Schüller), Kamara, Toivio, Lod, Pukki (77. Kauko), Pohjanpalo (84. Forss).
Varus: Joronen, Jaakkola, Väisänen, Taylor, Jensen, Schüller, Soiri, Hämäläinen, Kauko, Lappalainen, Ivanov, Forss.
Tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta