Luup peale | Spetsialist astus operatsioonisaali, haaras skalpelli ja eemaldas Euroopa liigast Manchester Unitedi nimelise võõrkeha
Tippspordis on nii, et kui mõlemad on tugevad ja üks tahab võitu selgelt rohkem kui teine, siis ta üldiselt selle ka kätte saab. Õhku jääb küll küsimus: miks see teine siis võitu nii väga ei tahtnud? Eks põhjuseid leiab alati, aga õigustusi mitte kunagi. Euroopa liiga veerandfinaalis oli Sevilla seda esimest ja Manchester United teist tüüpi meeskond.
Kohtumisele kippus ju avavilest saadik andma kõlavat kammertooni nädala eest Manchesteris peetud avamängus juhtunu – United läks 2:0 juhtima, aga mängis edu maha ja Sevillasse tuldi seisult 2:2. Kordusmäng paistis jätkuvat samast punktist, kus esimene pooleli jäi – initsiatiiv ja momentum kuulusid Sevillale, kramplikkus ja kartlikkus Unitedile.
Et Man Unitedit ootab väga ebameeldiv õhtupoolik, meenutas neile 4. minutil Marcao, rammides Marcel Sabitzeri vahetuspinkidesse. Sevilla soovis kohe algusest peale vastasele selgeks teha, kes on boss. Ning Man Unitedil ei jagunud jõudu see soov tagasi lükata. Sevilla hakkaski bossama ning külalised leidsid end kiiresti kaotusseisust.
8. minutil jättis karistusala kaare juures väravavahilt David de Gealt söödu saanud Harry Maguire ümbruse skaneerimata. Sevilla lõikas söödukatse vahelt, Youssef En-Nesyri pääses de Geaga silmitsi ning viis võõrustajad 1:0 juhtima. Niigi kuraasi täis publik keeras tuurid veelgi kõrgemaks ning Sevilla hoidis vastast mõnusas pitsituses.
Man United proovis nii ja proovis naa, ent korralike väravavõimaluste tekitamistega oldi hädas. Kõige elavam edurivimängija oli paremal äärel toimetanud Antony, ent tema üksi Sevillat üle mängida ei suutnud. Sevilla tegutses meeskondlikumalt ja nende teine värav paistis läbi terve avapoolaja olevat lähemal kui Man Unitedi esimene.
🙏🏽 Bienvenidos al Ramón Sánchez-Pizjuán.
❤️🙌🏽🏟️ #UEL pic.twitter.com/H5cl5cPCwU — Sevilla Fútbol Club (@SevillaFC) April 20, 2023
40. minutil saigi Sevilla teist korda palli Man Unitedi väravasse, aga VAR tuvastas ülesehitavas faasis suluseisu. Esimese poolaja neljandal lisaminutil pääses kaugelt kõmmutama Sevilla legend Ivan Rakitic, aga Casemiro suutis ristnurka teel olnud palli blokeerida. Vaheajale saatis meeskonnad Sevilla fännide maruline ergutuskisa.
Man Unitedi peatreener Erik ten Hag tõi vaheajal platsile äsja vigastusest paranenud Marcus Rashfordi ja vasakkaitsja Luke Shaw. Aga vahetustel polnud veel avanenud mingit mõju hakata avaldama, kui Sevilla duubeldas eduseisu. 47. minutil alistas Loic Bade nurgalöögi nimel võideldes Casemiro ja sooritas õlaga (!) pealelöögi, mis latist väravasse põrkas.
0:2 kuulutas Manchester Unitedi jaoks suurt häda ja lootust enam ei tekkinudki. Selleks pidanuks nad suutma võõrustajad korraliku surve alla panna. Siis võinuks Sevilla kaitsemüür lagunema hakata, aga sellest jäi asi kaugele. 81. minutil tegi Man United hoopis ise veel ühe kingituse, kui trahvikastist välja tõtanud de Gea must pallipuude võimaldas En-Nesyrilt kaugelt palli tühja suunata.
Sevilla 3:0 võit viib nad koguskooriga 5:2 Euroopa liiga poolfinaali. Avamängu 2:0 juhtima asunud Manchester United lagunes seejärel täielikult ja lubas vastasel lüüa viis vastuseta väravat. Edasi pääses meeskond, kes seda selgelt rohkem vääris. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Spetsialist astus operatsioonisaali, haaras skalpelli ja asus lõikama
Sevilla on oma ajaloo jooksul võitnud ühe Hispaania meistritiitli (1946) ja viis Hispaania karikat (1935, 1939, 1948, 2007, 2010). See on tubli tulemus, aga, oleme ausad, ei midagi enamat. Eurosarjades on Sevilla aga olnud suisa hiilgav, sest alates 2006. aastast on nad võitnud koguni kuus (!) Euroopa liiga tiitlit (2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020).
Ilmselgelt on Sevilla näol tegu Euroopa liiga spetsialistiga. Miks? See võistlussari klapib klubi ambitsiooniga. Meistrite liigas tiitleid võitnud Euroopa tippude – näiteks FC Barcelona, Manchester United ja Torino Juventus, kes kõik tänavu kehvade sportlike tulemuste tõttu Euroopa liigasse pagendatud – jaoks on tähtsuselt teist klubisarja keeruline täie tõsidusega võtta.
Vahel tuleb see välja (Chelsea võitis Euroopa liiga 2013 ja 2019, Man United 2017), aga enamasti ikkagi mitte, sest asi ei tundu õige. Need õiged mängud toimuvad nende klubide jaoks teisipäeval ja kolmapäeval ning suursuguse Meistrite liiga hümniga, mitte neljapäeval ja lauluga, mida tuleb rivistuse ajal mingil imelikul põhjusel kuulata.
Sevillal pole sellest aga neist tippklubide jaoks puudujääkidena mõjuvatest nüanssidest sooja ega külma. Nad on ka Meistrite liigat maitsta saanud, aga selgelt kogenud, et sealne tippmäng käib neil üle jõu. Euroopa liiga on Hispaania kõrgliigas aastaid tippkonkurentsis püsinud Sevilla jaoks aga täpselt paras väljakutse, pakkudes võimaluse võita eurosarjakarikas, millel pole klubi mängijate ja toetajate jaoks küljes mitte mingeid tärnikesi.
Sevilla rõõm ja uhkus Euroopa liigas edu kogedes on alati 100% siiras. Seda tõestas ilmekalt ka Ramon Sanchez Pizjuani staadionil valitsenud imeline atmosfäär. Selle toel sisenes spetsialist Sevilla operatsioonisaali, haaras ilmeksimatult õige skalpelli ja alustas lõikusega, mille käigus eemaldas patsiendi ehk Euroopa liiga küljest Manchester Unitedi nimelise võõrkeha.
Man Unitedi tänased hädad said alguse Harry Maguire'i prohmakast 8. minutil, ent tugevad meeskonnad suudavad säärastest ebaõnnestumistest üle olla isegi siis, kui selle autoril on parajasti käimas väga kehv periood nagu Maguire'il. Üle suudetakse olla põhjusel, et teatakse oma tegelikke võimeid ja ollakse veendunud oma suutlikkuses need välja mängida ja õnnetus ringi pöörata.
Manchester Unitedil on sel hooajal olnud arvestatavad perioode, mil see enesekindlus on meeskonnas olemas olnud. On saadud väga häid võite. Näiteks Euroopa liigas FC Barcelona üle. Aga hooaja lõpusirge eel on see enesekindlus kaotsi minemas. Üheks põhjuseks rohked vigastused, aga peamiseks ikkagi see, et absoluutne tippmäng käib Man Unitedile endiselt üle jõu.
Looking for a response as we pass the 25-minute mark ✊#MUFC || #UEL pic.twitter.com/HvLkk8UZrh — Manchester United (@ManUtd) April 20, 2023
Inglismaa läbi aegade kõige edukama jalgpalliklubi viimase 10 aasta silmatorkavalt madalate standardite järgi on endiselt tegu hea hooajaga, mille käigus on võidetud üks trofee (liigakarikas) ja püsitakse Meistrite liigasse naasmise kursil. Aga Manchester Unitedi eesmärk on taastada ju Sir Alex Fergusoni ametiajal valitsenud olukord. Ja selleni, nagu näitas allajäämine Sevillale, on endiselt väga pikk tee minna.
Ilmne valik oleks kaks väravat löönud Maroko koondislane Youssef En-Nesyri, aga kui vaadata Sevilla esitust tervikuna, siis üldise hoiaku määramisel oli väga oluline roll kogenud poolkaitsjal Rakiticil. Horvaatiaga MM-finaalis mänginud ja FC Barcelona ridades omajagu kuldasid kokku kühveldanud, aga seejärel Sevillasse naasnud 35-aastane Rakitic särab endiselt.
Muuseas, koondisedebüüdi tegi Rakitic 2007. aasta 8. septembril Zagrebis, Maksimiri staadionil peetud EM-valikmängus, kus Horvaatia alistas 2:0 Viggo Jenseni juhendatud Eesti.
Sevilla - Manchester United 3:0 (1:0), kokkuvõttes edasi Sevilla 5:2
8., 81. Youssef El-Nesyri, 47. Loic Bade
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta