Luup peale | Spetsialist astus operatsioonisaali, haaras skalpelli ja eemaldas Euroopa liigast Manchester Unitedi nimelise võõrkeha

Ott Järvela pilt
Ott Järvela
Ott Järvela

Sevilla kasuks kaks väravat löönud Yiussen En-Nesyri. Foto: Scanpix / Reuters / Marcelo Del Pozo

Tippspordis on nii, et kui mõlemad on tugevad ja üks tahab võitu selgelt rohkem kui teine, siis ta üldiselt selle ka kätte saab. Õhku jääb küll küsimus: miks see teine siis võitu nii väga ei tahtnud? Eks põhjuseid leiab alati, aga õigustusi mitte kunagi. Euroopa liiga veerandfinaalis oli Sevilla seda esimest ja Manchester United teist tüüpi meeskond.

Kohtumisele kippus ju avavilest saadik andma kõlavat kammertooni nädala eest Manchesteris peetud avamängus juhtunu – United läks 2:0 juhtima, aga mängis edu maha ja Sevillasse tuldi seisult 2:2. Kordusmäng paistis jätkuvat samast punktist, kus esimene pooleli jäi – initsiatiiv ja momentum kuulusid Sevillale, kramplikkus ja kartlikkus Unitedile.

Et Man Unitedit ootab väga ebameeldiv õhtupoolik, meenutas neile 4. minutil Marcao, rammides Marcel Sabitzeri vahetuspinkidesse. Sevilla soovis kohe algusest peale vastasele selgeks teha, kes on boss. Ning Man Unitedil ei jagunud jõudu see soov tagasi lükata. Sevilla hakkaski bossama ning külalised leidsid end kiiresti kaotusseisust.

8. minutil jättis karistusala kaare juures väravavahilt David de Gealt söödu saanud Harry Maguire ümbruse skaneerimata. Sevilla lõikas söödukatse vahelt, Youssef En-Nesyri pääses de Geaga silmitsi ning viis võõrustajad 1:0 juhtima. Niigi kuraasi täis publik keeras tuurid veelgi kõrgemaks ning Sevilla hoidis vastast mõnusas pitsituses.

Man United proovis nii ja proovis naa, ent korralike väravavõimaluste tekitamistega oldi hädas. Kõige elavam edurivimängija oli paremal äärel toimetanud Antony, ent tema üksi Sevillat üle mängida ei suutnud. Sevilla tegutses meeskondlikumalt ja nende teine värav paistis läbi terve avapoolaja olevat lähemal kui Man Unitedi esimene.

40. minutil saigi Sevilla teist korda palli Man Unitedi väravasse, aga VAR tuvastas ülesehitavas faasis suluseisu. Esimese poolaja neljandal lisaminutil pääses kaugelt kõmmutama Sevilla legend Ivan Rakitic, aga Casemiro suutis ristnurka teel olnud palli blokeerida. Vaheajale saatis meeskonnad Sevilla fännide maruline ergutuskisa.

Man Unitedi peatreener Erik ten Hag tõi vaheajal platsile äsja vigastusest paranenud Marcus Rashfordi ja vasakkaitsja Luke Shaw. Aga vahetustel polnud veel avanenud mingit mõju hakata avaldama, kui Sevilla duubeldas eduseisu. 47. minutil alistas Loic Bade nurgalöögi nimel võideldes Casemiro ja sooritas õlaga (!) pealelöögi, mis latist väravasse põrkas.

0:2 kuulutas Manchester Unitedi jaoks suurt häda ja lootust enam ei tekkinudki. Selleks pidanuks nad suutma võõrustajad korraliku surve alla panna. Siis võinuks Sevilla kaitsemüür lagunema hakata, aga sellest jäi asi kaugele. 81. minutil tegi Man United hoopis ise veel ühe kingituse, kui trahvikastist välja tõtanud de Gea must pallipuude võimaldas En-Nesyrilt kaugelt palli tühja suunata.

Sevilla 3:0 võit viib nad koguskooriga 5:2 Euroopa liiga poolfinaali. Avamängu 2:0 juhtima asunud Manchester United lagunes seejärel täielikult ja lubas vastasel lüüa viis vastuseta väravat. Edasi pääses meeskond, kes seda selgelt rohkem vääris. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Spetsialist astus operatsioonisaali, haaras skalpelli ja asus lõikama

Sevilla on oma ajaloo jooksul võitnud ühe Hispaania meistritiitli (1946) ja viis Hispaania karikat (1935, 1939, 1948, 2007, 2010). See on tubli tulemus, aga, oleme ausad, ei midagi enamat. Eurosarjades on Sevilla aga olnud suisa hiilgav, sest alates 2006. aastast on nad võitnud koguni kuus (!) Euroopa liiga tiitlit (2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020).

Ilmselgelt on Sevilla näol tegu Euroopa liiga spetsialistiga. Miks? See võistlussari klapib klubi ambitsiooniga. Meistrite liigas tiitleid võitnud Euroopa tippude – näiteks FC Barcelona, Manchester United ja Torino Juventus, kes kõik tänavu kehvade sportlike tulemuste tõttu Euroopa liigasse pagendatud – jaoks on tähtsuselt teist klubisarja keeruline täie tõsidusega võtta.

Vahel tuleb see välja (Chelsea võitis Euroopa liiga 2013 ja 2019, Man United 2017), aga enamasti ikkagi mitte, sest asi ei tundu õige. Need õiged mängud toimuvad nende klubide jaoks teisipäeval ja kolmapäeval ning suursuguse Meistrite liiga hümniga, mitte neljapäeval ja lauluga, mida tuleb rivistuse ajal mingil imelikul põhjusel kuulata.

Sevillal pole sellest aga neist tippklubide jaoks puudujääkidena mõjuvatest nüanssidest sooja ega külma. Nad on ka Meistrite liigat maitsta saanud, aga selgelt kogenud, et sealne tippmäng käib neil üle jõu. Euroopa liiga on Hispaania kõrgliigas aastaid tippkonkurentsis püsinud Sevilla jaoks aga täpselt paras väljakutse, pakkudes võimaluse võita eurosarjakarikas, millel pole klubi mängijate ja toetajate jaoks küljes mitte mingeid tärnikesi.

Sevilla rõõm ja uhkus Euroopa liigas edu kogedes on alati 100% siiras. Seda tõestas ilmekalt ka Ramon Sanchez Pizjuani staadionil valitsenud imeline atmosfäär. Selle toel sisenes spetsialist Sevilla operatsioonisaali, haaras ilmeksimatult õige skalpelli ja alustas lõikusega, mille käigus eemaldas patsiendi ehk Euroopa liiga küljest Manchester Unitedi nimelise võõrkeha.

2. Manchester United eesmärgist endiselt kaugel

Man Unitedi tänased hädad said alguse Harry Maguire'i prohmakast 8. minutil, ent tugevad meeskonnad suudavad säärastest ebaõnnestumistest üle olla isegi siis, kui selle autoril on parajasti käimas väga kehv periood nagu Maguire'il. Üle suudetakse olla põhjusel, et teatakse oma tegelikke võimeid ja ollakse veendunud oma suutlikkuses need välja mängida ja õnnetus ringi pöörata.

Manchester Unitedil on sel hooajal olnud arvestatavad perioode, mil see enesekindlus on meeskonnas olemas olnud. On saadud väga häid võite. Näiteks Euroopa liigas FC Barcelona üle. Aga hooaja lõpusirge eel on see enesekindlus kaotsi minemas. Üheks põhjuseks rohked vigastused, aga peamiseks ikkagi see, et absoluutne tippmäng käib Man Unitedile endiselt üle jõu.

Inglismaa läbi aegade kõige edukama jalgpalliklubi viimase 10 aasta silmatorkavalt madalate standardite järgi on endiselt tegu hea hooajaga, mille käigus on võidetud üks trofee (liigakarikas) ja püsitakse Meistrite liigasse naasmise kursil. Aga Manchester Unitedi eesmärk on taastada ju Sir Alex Fergusoni ametiajal valitsenud olukord. Ja selleni, nagu näitas allajäämine Sevillale, on endiselt väga pikk tee minna.

3. Mängu parim – Ivan Rakitic

Ilmne valik oleks kaks väravat löönud Maroko koondislane Youssef En-Nesyri, aga kui vaadata Sevilla esitust tervikuna, siis üldise hoiaku määramisel oli väga oluline roll kogenud poolkaitsjal Rakiticil. Horvaatiaga MM-finaalis mänginud ja FC Barcelona ridades omajagu kuldasid kokku kühveldanud, aga seejärel Sevillasse naasnud 35-aastane Rakitic särab endiselt.

Muuseas, koondisedebüüdi tegi Rakitic 2007. aasta 8. septembril Zagrebis, Maksimiri staadionil peetud EM-valikmängus, kus Horvaatia alistas 2:0 Viggo Jenseni juhendatud Eesti.

Sevilla - Manchester United 3:0 (1:0), kokkuvõttes edasi Sevilla 5:2