Luup peale | Super-vahetusmehed hoidsid pärast Tamme väljavahetamist Kalju eurounistust elus (galerii!)
Nõmme Kalju unistus eurosarjast elab, sest Evald Tipneri karikavõistluste poolfinaalis alistati Narva Trans 1:0 ja jõuti finaali, kus minnakse 21. mail vastamisi Paide Linnameeskonnaga. Kes võidab karikafinaali, pääseb Konverentsiliiga esimesse eelringi, kaotaja jääb eurokohast ilma.
Kohtumine väga tuulistes oludes Narva Kalev-Fama staadionil algas võitluslikult ja kulges võimalustevaeselt. Mängu esimene pealelöök tehti alles 16. minutil, kui Kalju ääreründaja Welves proovis karistusala lähistelt, aga pall lendas üle Transi värava.
Trans mängis ennast 19. minutil keerulisse olukorda, kui Oleksandr Koževnikov lendas hüppega Henri Järvelaidile sisse ja peakohtunik Kristo Tohver näitas Transi ääremängijale punast kaarti. Seejuures mõned minutid varem kutsus Tohver kaptenid enda juurde jutuajamisele, kui väljakul läks rüseluseks.
Kalju oleks arvulise ülekaalu peaaegu ära kasutanud, kui Kaspar Paur sai 23. minutil karistusalas terava nurga alt löögile, aga Aleksei Matrossov tõrjus. Neli minutit hiljem oli omakorda Trans väravale lähedal, kui Deniss Dedetško vajutas umbes 30 meetrilt karistuslöögist lati alla, aga Marko Meerits püüdis.
Kalju jäi 35. minutil arvulisest ülekaalust ilma, kui German Šlein mängis keskväljal palli, aga lendas seejärel korgid ees Arseni Kovaltšukile sisse. Seejärel olid mõlemad meeskonnad kümnekesi.
Esimene poolaeg lõppes väravateta viigiseisul, kuigi Alex Matthias Tamm sai 37. minutil Welvesi söödust Matrossoviga silmitsi ja realiseeris kindlalt, aga värav ei lugenud suluseisu tõttu.
Teine poolaeg oli sarnaselt esimesele sündmustevaene. Esimesed kümme minutit oli palliga aktiivsem Trans, kuid seejärel sai Kalju palliga mängu enda kätte. Kalju teenis päris palju standardolukordi, kuid need ülemäära ohtlikud ei olnud. 59. minutil tegi suurepärase soolorünnaku Nikita Komissarov, kui purjetas palliga karistusalas, aga lõi posti.
Kalju muukis Transi väravaluku lahti 78. minutil, kui Nikita Komissarov viis palli keskväljalt paremale äärele, kus oli Igor Subbotin, kes andis suurepärase tsenderduse värava ette, kus omakorda Aleksandr Volkov selle peaga väravasse suunas.
Transi parim võimalus viigivärav lüüa avanes 87. minutil, kui Volodõmõr Prõjomov söötis palli Kalju kaitseliini taha jooksnud Kovaltšukile, kelle löök aga ebaõnnestus. Kalju hoidis 1:0 eduseisust kinni ja sammus karikafinaali. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Vahetusmehed otsustasid mängu saatuse
Transi paremkaitsja Martin Käos nentis mängujärgses intervjuus, et mängu saatuse otsustas lipukohtunik, kes tema sõnul ei märganud ilmselget suluseisu. Otseülekande ja videokorduse põhjal on sisuliselt võimatu öelda, kas abikohtunik Karolin Kaivoja eksis või mitte.
Kuna värav luges, siis saab öelda ka, et mängu saatuse otsustasid hoopis Kalju vahetusmehed, sest sööduandja Subbotin ja väravalööja Volkov vahetati teisel poolajal väljakule. Subbotin asendas teise poolaja alguses Welvest ja Volkov 67. minutil vigastuse tõttu välja vahetatud Tamme.
2. Kui suur hoop oleks Tamme vigastus?
Tamm kukkus 65. minutil Transi karistusalas võitluses Dedetškoga ja jäi murule pikali. Taas, videopildi vahendusel on keeruline öelda, kas ja kui suur oli seal kontakt, aga fakt on see, et ründaja jäi murule pikali ja hoidis seejärel hüppeliigese juurest kinni. Tamm vajas arstiabi ja vahetati seejärel Volkovi vastu välja.
20-aastane Tamm on tänavusel hooajal astunud suure sammu edasi ja kerkinud Premium liiga üheks säravaimaks ründajaks, olles löönud kuus väravat, millega asub praegu väravalööjate edetabelis viiendal kohal (neli mängijat on seitsme värava peal).
Tamme puudumine järgmistest mängudest (maikuus minnakse vastamisi Levadia, Kuressaare ja kaks korda Paidega) oleks Kaljule kahtlemata märkimisväärne hoop, aga Volkov tõestas, et suudab teda vajadusel asendada.
Loodetavasti ei saanud Tamm tõsiselt vigastada. Tamm on tänavu kaartide tõttu ühest Premium liiga mängust eemale jäänud, aga Kalju sai siis ilma esiründajata võidu kätte, kui Tartu Tammeka alistati 0:1 kaotusseisust 3:1. Selles mängus sahistasid Maksim Gussev, Yohan Mannone ja Subbotin.
3. Transil polnud pingilt jõudu juurde võtta
Trans tegi mängu jooksul vaid ühe vahetuse, kui Raivo Saar vahetas 87. minutil Kovaltšuki välja. Pingil olid veel noormängijad Oleg Gonsevitš, Stanislav Agaptšev, Mark Maksimkin, Aleksandr Jegorov ja enne mängu eraldi sooja teinud Deniss Poljakov. Bi Sehi Elysee Irie jäi eemale mängukeelu ja Kevin Aloe hiljuti saadud vigastuse tõttu. Lisaks puudusid Eduard Golovljov, Sergei Kondrattsev, Ryan Lindsay, Nikita Mihhailov ja Artjom Škinjov.
Kas ja kui palju mõjutas see, et Kaljul oli vahetusest mängijad tuua, aga teil olid pingil noored. Kas see annab tunda, et teil pole heal tasemel vahetusmängijaid? "See on reaalsus. Samas eks meil on kvaliteeti ka, et neid mänge võita. Lihtne on väita, et sügavust ei ole, aga ma arvan, et seda ei saa vabanduseks tuua. Me oleme kõik profijalgpallurid hoolimata vanusest ja heal päeval võime kõiki võita. Eks lõpufaasides natuke annab tunda, aga samas meil oli energiat, et see mäng võita," kommenteeris Käos mängujärgses intervjuus.
4. Mängu parim - Nikita Komissarov
Kui mõned üksikud perioodid välja arvata, siis Kalju kontrollis tempot ja suur roll oli selles keskväljal tegutsenud Komissarovil. Komissarov oli osaline võiduvärava toonud rünnakus, kui leidis paremalt äärelt Subbotini. Lisaks oli 22-aastasel poolkaitsjal ka endal teisel poolajal väravavõimalus, kui purjetas palliga Transi karistusalas, aga löök lendas posti.
Mitteametlik protokoll:
15. mail kell 14.30 Narva Kalev-Fama staadionil
JK Narva Trans - Nõmme Kalju FC 0:1 (0:0)
78. Aleksandr Volkov
Hoiatused: 21. Roman Nesterovski - 62. Igor Subbotin, 73. Yohan Mannone, 76. Kaspar Paur, 85. Mihhail Babitšev
Eemaldamised: 19. Oleksandr Koževnikov - 35. German Šlein
Mänguolud: +12, päikesepaisteline tuuline ilm, kunstmuru rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 134
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Silver Kõiv, Karolin Kaivoja
Neljas kohtunik: Kevin Kaivoja
Trans: Aleksei Matrossov, Martin Käos, Roman Nesterovski, Deniss Dedetško, Jevgeni Demidov, Oleksandr Koževnikov, Aleksandr Zakarljuka, Jegor Žuravljov, Arseni Kovaltšuk (87. Raivo Saar), Gleb Pevtsov, Volodõmõr Prõjomov.
Varus: Maksim Pavlov, Oleg Gonsevitš, Raivo Saar, Stanislav Agaptšev, Mark Maksimkin, Aleksandr Jegorov, Deniss Poljakov.
Kalju: Marko Meerits, Henri Järvelaid, Giannis Tsivelikidis, Yohan Mannone, Andri Markovitš, German Šlein, Mihhail Babitšev, Nikita Komissarov, Kaspar Paur (84. Pavel Marin), Alex Matthias Tamm (67. Aleksandr Volkov), Welves (46. Igor Subbotin).
Varus: Henri Perk, Trevor Elhi, Igor Subbotin, Pavel Marin, Maksim Gussev, Artur Šarnin, Aleksandr Volkov.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta