Luup peale | Surmagrupp missugune! Ungari näitas taset ning võttis Prantsusmaalt viigipunkti
Euroopa meistrivõistluste nii-öelda "surmagrupis" suutis varasemalt autsaideriks ristitud Ungari teha paraja üllatuse, kui valitseva maailmameistri Prantsusmaa käest napsati vägagi väärtuslik viigipunkt.
Kohtumine kahe 1938. aasta MM-i võtmekoondise (prantslased korraldasid, ungarlased said hõbeda) vahel algas pisut üllatavalt: esimesed minutid oli nii-öelda kontrollivamaks pooleks Ungari. Madjarid püsisid kaitseliinis kindla seinana ning ründefaasis teeniti üks karistuslöök - mis ebaõnnestus - ja korra lennutati Benjamin Pavard saltosse. Münchenis mängiv äärekaitsja sai seejuures protokolli üsnagi kähku, kuna juba 10. minutil teenis ta Roland Sallai mahavõtmise tõttu hoiatuskaardi.
Tasapisi said valitsevad maailmameistrid aga mängu sisse ning kuraditosina minuti järel oldi tänu suurepärasele ründetriole väravale väga lähedal. Esiteks pettis Kylian Mbappe kaitsjad ära ning mängis seega vabaks Karim Benzema. Paar sekundit hiljem läks Reali ründajale ka sööt, kuid tema soorituse parreeris napilt Peter Gulacsi. Sealt edasi veeres pall Antoine Griezmannile, ent temagi tabas palliga Leipzigi esikinnast.
Umbes 20. minuti paiku sai ootamatult palju mehi haiget: esiteks niitis ungarlasest kaitsja Paul Pogbal jalad alt ning kinkis vastastele karistuslöögi. Enne võimaluse kasutamist otsustati teha väike joogipaus, aga lisaks sellele sai otsa ka punasärkide kapten Adam Szalai matš, kuna tõenäoliselt sai pallur kuumarabanduse. Kui lõpuks karistuslöök Mbappe jalast ka lendu sai, siis tabas see vahetusest sekkunud Nemanja Nikolicsi nägu. Ründaja vajus algselt küll pikali, kuid paari põselöögi järel sai siiski kohtumisega jätkata.
Muutusi ülejäänud pooltunniga ei tulnud: Prantsusmaa ehitas ning surus, kuid ei Benzema, Pogba, Mbappe kui ka Griezmanni pealelöögid ei jõudnud raamidesse. Ungari ainsad võimalused tekkisid kontrarünnakutest, kuid needki suures plaanis liialt ohtlikuks ei saanud. Justnimelt suures plaanis, kuna esimesel lisaminutil magas Pavard vastasmängija Attila Fiola läbijooksu maha ning kuna tal oli varasemast kollane kaart all, ei saanud ta ka ungarlast maha tõmmata. Seega vudis Ferencvarosi pallur terve tee Hugo Lloris'ni ja lükkas lõpuks palli osavalt prantslasest mööda - 1:0.
Lühikeselt pausilt naasti vanaviisi ehk prantslased ehitasid rünnakuid ning ungarlased tormasid kontrarünnakutele. Esimese kümne minuti sees said mõlemad poolhästi oma töö tehtud, kuna korra tõrjus Gulacsi pantrihüppega Pogba terava tsenderduse ja korra päästis Pavard viimasel hetkel omad, lõigates läbi Ungari potentsiaalselt suurepärase läbisöödu.
Pisut enne tunni möödumist liitus mänguga Barcelonas leiba teeniv Ousmane Dembele. Olude sunnil keskväljale asetatud ründaja alustas võimsalt, kuna juba kaks minutit hiljem konksutas ta kaks vastast pikali ning lennutas võimsa pommlöögi posti. Taoline energia süstis positiivsust ka ülejäänud meeskonnale ja kui 64. minutil saatis Lloris palli ründetsooni, kuhu oli jäänud vaid kaks ungarlasest kaitsjat, oli prantslaste jaoks õhus midagi head.
Nimelt ei suutnud kumbki punasärk palli klaarida ning segama tulid väledad Mbappe ja Dembele. Nendest esimene suutis mänguvahendi endale napsata, paar äkilist suunamuudatust teha ja seejärel palli penaltipunkti juurde lükata. Sinna jooksis samaaegselt Griezmann, kes kõmmutas korraliku kuuli ristnurka - 1:1.
Prantslased jahtisid pikalt oma võiduväravat, kuid mitte kui kusagilt seda kätte ei saadud. Oma suurepärase võimaluse teenis veel ka vahetusest sekkunud Oliver Giroud, kuid sellegi löögi blokeeris Gulacsi. Seetõttu lõppeski mäng viigiliselt. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Ungari tegi seda, mida ei suutnud Saksamaa, Argentina, Portugal ega Belgia
Kui prantslaste hirmuäratavast ründeliinist (Mbappe-Griezmann-Benzema-Giroud) teavad tõenäoliselt kõik, siis tuleb mainida ka seda, et samuti on vapralt püsitud kaitseliinis. Enne tänast oli Hugo Lloris seljatagune püsinud peaaegu 500 minutit puutumatuna. Väravat ei löönud ei Kasahstan, Bosnia, Wales, Bulgaaria ega Saksamaa. Viimati suutis võrku sahistada ukrainlaste Sergi Sõdortšuk, kes 24. märtsil mänguseisu viigistas.
🇭🇺 Budapest Hungary, more than 60,000 fans. No masks, no social distancing. Great atmosphere, back to normal. Congratulations Hungary! pic.twitter.com/a4N4li5FPQ — Based Finland 🇫🇮 (@Based_Finland) June 19, 2021
Veelgi pikem seeria oli käsil suurturniiridel (MM-id ja EM-id), kus suudeti üheteistkümnes järjestikuses matšis avapoolaeg kaotuseta lõpetada. Surmatud said nii sakslaste, portugallaste, belglaste, horvaatide kui ka šveitslaste üritused. Viimati tekitas Les Bleus'ile nõnda palju meelehärmi Iirimaa, kes 2016. aasta turniiril kaheksandikfinaalis 1:0 juhtima läks. Lõpuks pidid saareriigi esindajad siiski tänu Griezmanni sooritusele kaotusega leppima.
Nagu juba loogika ütleb, siis täna pani mõlemale seeriale punkti tänapäeval pigem väikeriigi rollis olev Ungari. Kuigi endiselt domineeris ning kontrollis matši Prantsusmaa, siis üllataval kombel pääses Attila Fiola avapoolaja lisaminutitel jooksma ja lükkaski ungarlased juhtima.
2. Mbappe proovis ja proovis, aga midagi välja ei tulnud
Prantslaste üheks kardetuimaks mängijaks on suure tõenäosusega 22-aastane Kylian Mbappe. Maailma suuruselt teise hinnalipikuga ründaja on viimaste hooaegadega pääsenud iga kaitsemängija košmaaridesse. Välejalg lihtsalt võtab ette ning jookseb kõigist mööda. Eks me kõik mäletame ju ka 2018. aasta MM-i, mille finaalis ta Horvaatidele värava lõi.
Täna jäi mees aga suhteliselt peitu ning Ungari suutis teda peaaegu perfektselt neutraliseerida. Ainus eksimus sündis prantslaste viigiväravaga, kuna sellele tegi eeltöö justnimelt PSG ründaja. Ülejäänud kordadel ei suutnud ta aga midagi ohtliku teha: pealelööke blokeeris nii Gulacsi kui ka teised kaitsjad. Eriti märkimisväärne oli 64. minut, kui nooruk proovis kaks korda rünnakule minna, ent mõlemal korral võeti mehe jalgelt pall lihtsalt ära.
3. Antoine Griezmann - prantslaste usaldusväärseim ründaja?
30-aastasest edurivimehest on saanud Didier Deschampsi üks esimesi valikuid algkoosseisu määramisel. Nimelt täitus Barcelonas pallival ründajal täna juba 50. järjestikuses koondisemäng! Viimati otsustati Griezmann terveks kohtumiseks pingile jätta 2017. aasta juunis, mil alistati 3:2 Inglismaa.
1 – Antoine Griezmann scored with his first shot and first touch in the opposition box of Euro 2020. Effective. #EURO2020 pic.twitter.com/vVGMGM2PIu — OptaJohan (@OptaJohan) June 19, 2021
Rohke mänguaja on pallur aga ilmselgelt ära teeninud. Mehel on 93 kohtumisega kirjas suisa 38 tabamust ning seejuures üheksa neist on tulnud MM-il või EM-il. Selles arvestuses jäävad temast veel ette vaid Thierry Henry ja Michel Platini. Kusjuures kui vaadata ainult Euroopa meistrivõistlusi, siis nende raames lõi ta täna oma seitsmenda kolli. Vastavas arvestuses omab esikohta legendaarne Cristiano Ronaldo (11), kuid portugallane on saanud ka mängida kolm turniiri kauem!
4. Ungari ja EM-i kombinatsioon on prantslaste krüptoniit!
Ungarlaste viigipunkt prantslaste vastu võib esialgu tunduda üllatavana, kuid kui heita pilk ajalooraamatutesse, siis pole tegemist sugugi suure šokiga. Nimelt ei ole ungarlased kordagi EM-iga seotud matši kaotanud Prantsusmaale: 1964. aastal võideti 3:1 ja 2:1 ning 1971. aasta valikturniiril võideti võõrsil 2:0 ja lepiti kodus 1:1 viiki. Täna lisandus sellele mängule veel üks viik ehk prantslastel tasub oma strateegia vist ümber mõelda.
Protokoll:
Ungari - Prantsusmaa 1:1 (1:0)
45+2. Attila Fiola - 66. Antoine Griezmann
Hoiatused: 52. Endre Botka - 10. Benjamin Pavard
Peakohtunik: Michael Oliver (Inglismaa)
Ungari: Gulacsi, Attila Szalai, Orban, Botka, Fiola, Schäfer (75. Cseri), Nagy, Kleinheisler (84. Lovrencsics), Nego, Adam Szalai (26. Nikolics), Sallai.
Varus: Bogdan, Dibusz, Lovrencsics, Kecskes, Lang, Cseri, Siger, K. Varga, Holender, Nikolics, Schön, R. Varga.
Prantsusmaa: Lloris, Digne, Kimpembe, Varane, Pavard, Rabiot (57. O. Dembele) (87. Lemar), Kante, Pogba (76. Tolisso), Griezmann, Benzema (76. Giroud), Mbappe.
Varus: Maignan, Mandanda, Hernandez, Dubois, Kounde, Lenglet, Lemar, Sissoko, Thuram, Tolisso, O. Dembele, Giroud.
Tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta